Fala gniewu

Okładka książki Fala gniewu Winston Graham
Okładka książki Fala gniewu
Winston Graham Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Dziedzictwo rodu Poldarków (tom 7) powieść historyczna
powieść historyczna
Dziedzictwo rodu Poldarków (tom 7)
The Angry Tide
Czarna Owca
2017-09-13
2017-09-13
2008-06-06
Tomasz Wyżyński
Tomasz Wyżyński

Fala gniewu przyniosła ze sobą straszne losy dla postaci, które wcześniej we mnie wywołały gniew. Tak, podobał mi się ten tom. Szczególnie, że nie wszystkie reakcje/zachowania bohaterów są takie oczywiste. Ta seria właśnie tymi postaciami stoi. I to mi tak się podoba. Jak z resztą wielu innym osobom.

Wciągnęłam się bardzo w losy rodu Poldarków. Cieszę się że znalazłam serię, której bohaterowie są ze mną na dłużej i mogę przeżywać ich historie przez długi czas. Mimo że niektóre wątki polityczne, czy historyczne do moich ulubionych nie należą i są dla mnie trochę nużące to sama otoczka, relacje między bohaterami, ich osobliwość bardzo mnie pociąga i powoduję, że ciągle sięgam po kolejne tomy. Końcówka była dla mnie szokiem i mimo tego co się wydarzyło bardzo spodobały mi się refleksje bohaterów, które skłoniły mnie do własnych.

Rzadko zdarza się aby kolejne tomy opowieści trzymały poziom tego pierwszego. Ba! Były nawet lepsze. Jednak jest to Winston Graham - wirtuoz w swoim fachu. W jego przypadku nie o samą historię chodzi, tylko o to w jaki sposób każda z postaci ją przeżywa, jakie uczucia jej towarzyszą, jakie myśli nawiedzają, co ma wpływ na ich decyzje, jakie kroki podejmują. Jest to wnikliwe studium różnorakich osobowości. Każda z nich ma swój "antenowy czas" co pozwala je zrozumieć, patrzeć ich oczyma.
Nikt nie jest do końca zły, nikt nie jest do końca dobry.
Nikt nie jest idealny.
Postaci wypełniające powieść są z krwi i kości.
Nad wszystko jednak jest to studium miłości.
Miłości we wszystkich jej aspektach.
A reszta? Jak nie uwielbiać Kornwalii?

Mimo pozornego spokoju i wrażenia leniwie toczącej się akcji, w tym tomie bardzo dużo się dzieje. Niektórzy bohaterowie uparcie trwają na swoich stanowiskach awansując z głupiutkiej naiwniary na depresyjne lelum-polelum, co mnie niezmiernie irytuje. Z innymi żegnamy się na zawsze, co gwarantuje, że przestaną mnie irytować. Jeszcze inni są przewidywalni jak zawsze, a niektórzy nie robią zupełnie nic i tym samym nic nie wnoszą do fabuły.
Cała opowieść nadal robi na mnie wrażenie nieoczywistością fabuły i nawiązaniami do sytuacji politycznej w Europie. Zakończenie tego tomu jest równie spektakularne jak poprzedniego, jednak można wyczuć chęć odcięcia grubą kreską przeszłych wydarzeń. Sam autor kilkakrotnie podkreśla, że kończy się pewna epoka i tak samo odczuwają główni bohaterowie.
Niezmiennie polecam i sama zamierzam kontynuować czytanie mimo że tym razem nie z powodu zaskakującego zakończenia powyższego tomu, ale w związku z intrygującym tytułem następnego.

Siódmy tom z cyklu, ponownie zabiera czytelnika na dobrze mu znane tereny XVIII- wiecznej Anglii. Ross Poldark zajmuje stanowisko Posła w Izbie Gmin i dzieli swój czas pomiędzy Londyn i Kornwalię. Małżeństwo mężczyzny tkwi nadal na niepewnym gruncie. Oboje z Demelzą starają się posklejać na nowo ich związek, nie dopuszczając do siebie myśli o ponownym rozłamie. Zakazany owoc pod postacią nigdy niewidzianej stolicy coraz bardziej nęci Demelzę. Świat niekończących się bali i bankietów, świat polityki i nowych wspaniałych rzeczy, staje przed nią otworem. Pojawia się szansa na przygodę, na którą z ochotą przyjmuje zaproszenie. Szybko jednak się okazuje, że pęd londyńskiego życia wcale nie odpowiada skromnej kobiecie. Zasady i zachowania ludzi tam mieszkających całkowicie różnią się od jej priorytetów. Pozbawiona towarzystwa męża, który całe dnie spędza na spotkaniach służbowych, czuje się samotna i zaniedbana. Wspaniałą okazję dla siebie upatruje w tym pewien londyński bawidamek bez skrupułów zalecający się do Demelzy, rodząc tym samym spór pomiędzy nim, a mężem zajętej kobiety.

Rodzina Warlegganów wkrótce się powiększy. Elizabeth spodziewa się kolejnego dziecka, co niezmiernie cieszy Georga. Uśpione wątpliwości już nie zadręczają i nie godzą w ego mężczyzny. Relacja pomiędzy małżonkami ustabilizowała się i ociepliła. Georg na nowo może cieszyć się szczęściem u boku ukochanej kobiety. Z trudem odzyskany spokój nieco mącą doniesienia na temat znienawidzonego konkurenta Rossa Poldarka. Georg ugodzony do żywego objęciem przez Rossa stanowiska posła, postanawia podnieść sobie poprzeczkę i zdobyć tytuł Lorda. Tymczasem Elizabeth dowiedziawszy się , że znowu jest przy nadziei obmyśla ryzykowny plan. Niestety nie wszystko idzie po jej myśli i dochodzi do tragedii.

Doktor Enys i jego żona Caroline doświadczają osobistej straty. Bolesne doświadczenie rozdziela małżeństwo, każde z nich rzucając w inne miejsce. Caroline wyjeżdża do Londynu oddając się żuciu pełnego zabaw. Pod płaszczykiem uśmiechu mierzy się z bólem i na swój sposób przeżywa żałobę. Dwight zostaje w Kornwalii rzuciwszy się w wir pracy. Czy oboje jeszcze kiedyś odnajdą szczęście?

Morwenna Withworth nadal tkwi w sytuacji bez wyjścia żyjąc u boku zboczonego męża pastora. Szczegóły opisane przez autora tej chorej relacji godzą w najczulsze struny. Oziębłość ze strony Morwenny każe szukać Ossiemu zaspokojenia swych obrzydliwych żądzy gdzie indziej. Nie mogąc się już powstrzymać Osborn ryzykuje ujawnienie całej tajemnicy. Podwójne życie jakie prowadzi, całkowicie kłóci się z głoszonymi przez siebie kazaniami. Niekontrolowane zachowania pastora doprowadzą do sytuacji, w której dla Morwenny pojawia się szansa na szczęście.

Najobszerniejszy jak dotąd tom otwiera przed czytelnikiem swe mroczne podwaliny. Część pełna bólu, rozczarowania i śmierci. Każdy z bohaterów mierzy się ze swoją falą gniewu. Georg i Ross tracą ukochaną osobę. Demelza również przeżywa osobistą stratę. Małżeństwo Enysów wisi na włosku, a udręczona Morwenna zdaje się nie być do końca świadoma szansy jaka się przed nią otwiera. Kolejny raz autor robi wszystko by trzymać poziom i podsycać ciekawość czytelnika. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony. Kolejny tom rozegra się już dziesięć lat później. Gwarantuję, że warto poznać dalsze losy bohaterów. Polecam.

Bardzo emocjonujący tom. Po dwóch poprzednich tak spokojnych, tu dzieje się naprawdę wiele.

"Spokój to dobro, które cenimy dopiero wtedy, gdy je tracimy." (str.557)

Jest to siódma część sagi i kolejny rok z życia mieszkańców Kornwalii. Ta część jest smutna i przygnębiająca, zmuszająca do zastanowienia się nad kruchością ludzkiego życia. Nie warto żyć przeszłością czy przyszłością, ważna jest teraźniejszość i trzeba się cieszyć każdym dniem codziennym.

Ross jest posłem w Izbie Gmin, rzadko bywa w domu. Jego status majątkowy jest stabilny. To był czas na uporządkowanie życia małżeńskiego i scalenie rozłamu jaki się pojawił. Było to trudne gdyż w każdym z nich za dużo było gniewu i zazdrości z przeszłości. Małymi kroczkami zbliżają się do siebie, próbując odzyskać zaufanie i miłość.
Obraz życia londyńskich wyższych sfer w którym biorą udział Ross z małżonką, którą adoruje angielski bawidamek wzbudzając zazdrość Rossa i stając się przyczyną sporu między mężem i adoratorem. Demelza początkowo jest zachwycona londyńskim życiem, lecz jej zauroczenie szybko mija.

Wróg Rossa Warleggan robi wszystko by ponownie kandydować na posła i odzyskać utracone stanowisko. Kiedy mu się to udaje mierzy jeszcze wyżej ubiegając się o tytuł szlachecki. Względny spokój jaki zapanował w jego małżeństwie szybko zostaje zburzony i dochodzi do tragedii.

Pastor Osborne żądny bogactwa i wpływów tkwi w nieudanym związku. Oziębłość żony powodowała, że szukał zaspokojenie seksualnego gdzie indziej, lecz i jego dopada sprawiedliwość. Jego postępowanie przeczyło wygłaszanym przez niego kazaniach.

Braciom Demelzy dobrze się powodzi. Każdy działa na swoim polu, lecz obu dopadają miłosne rozterki.

Tragedia w domu doktora powoduje, że małżonkowie postanawiają się rozstać na jakiś czas.

Życie przynosiło nowe dramaty i tragedie, które na zawsze odmieniły los mieszkańców Kornwalii. Poznajemy ich codzienne problemy, oczekiwania, pragnienia z którymi muszą się zmagać. Jedni odnoszą sukcesy, inni ponoszą klęski. Bohaterowie stawiają czoła nowym wyzwaniom, jakie stają na ich drodze. Nie zawsze jest to łatwe zadanie. Nieuczciwe działania niszczą innych, przyczyniając się do utraty dobrego imienia i dóbr. Ludzkie ścieżki schodzą się i rozchodzą. Szczęście miesza się z nieszczęściem, radość ze smutkiem, strach z ulgą, a nienawiść i zazdrość z miłością. Ogromna siła przyjaźni w trudnych chwilach. Dużo tu bólu i cierpienia.

"Spokój to dobro, które cenimy dopiero wtedy, gdy je tracimy." (str.557)

Ross jest...

Jak długo da się utrzymać wysoki poziom i zainteresowanie czytelnika wielotomową serią? Jesteśmy już w siódmej części, a chciałam napisać, że ten tom najlepszy. Ale tak myślę przy prawie każdym kolejnym tomie. Autor dwoi się i troi, aby uniknąć monotonii.
Żeby nie było nudno:
- nie tylko historia i Rossa i Demelzy jest najważniejsza, teraz to równolegle prowadzone, ale powiązane ze sobą historie, losy i rozterki czterech par
- tym razem mnóstwo dramatów, emocji, nieoczekiwanych śmierci, które do tej pory raczej omijały główne postaci
- już nie tylko kopalnie i banki, teraz również wielki świat i polityka upomina się o bohaterów
- do klimatu Kornwalii, niezmiennie urzekającego, autor dodaje szczyptę Londynu

Książka jak zwykle czyta się sama.

Żeby nie było nudno:

Kolejny tom o Poldarkach.

Ross jest posłem z Truro, ma na pozór poukładane życie ze swoją żoną Demelzą. Czasy kiedy Ross nie miał pieniędzy odeszły do przeszłości. Jest teraz znaną osobistością.

George planuje wrócić do bycia posłem, które stracił przez Rossa. Jego małżeństwo z Elizabeth układa się idealnie do czasu, gdy niewinna uwaga Geoffreya sprawia, że George ma znowu wątpliwości. Ponadto Elizabeth dowiaduje się, że jest w ciąży.

Caroline po śmierci dziecka wyjeżdża do Londynu. Dwight zostaje w Kornwalii, by leczyć ludzi. Oboje potrzebują czasu, aby pozbierać się po śmierci dziecka. Dwight ma nadzieję, że Caroline powróci.

Morwenna dalej jest żoną Whitwortha. NIe kocha ani jego, ani swojego dziecka. Dalej odmawia mężowi jego praw, a więc Whitworth postanawia skorzystać z usług Rowellii. To jednak powoduje komplikacje, gdyż dowiaduje się o tym mąż Rowelliii....

Demelza postanawia wyswatać Drake' a z Rosiną. Wydawać by się mogło, że jej plan się powiedzie. Okazuje się, że jednak Morwenna zostaje wdową, a wtedy Drake postanawia do niej iść...

Och, działo się w tym tomie. Oczywiście śmierci Whitwortha nie żałuje i dostał to na co zasłużył. Rowella też w sumie. Śmierć Elizabeth mnie poruszyła a to dlatego, że w poprzednim tomie wzbudziła moją sympatię. W tym tomie znajdziemy odpowiedź na pytanie kto jest ojcem Valentine' a. Ciekawi mnie czy George ożeni się ponownie po śmierci Elizabeth.

Polecam Wam przeczytać, pomimo grubości tomu, bo dzieje się tu całkiem sporo.

Kolejny tom o Poldarkach.

Tomy 5 i 6 Sagi Poldark były niczym przedsionek do pięknego 7 tomu - Fala Gniewu. Tak emocjonalnie i pięknie opisuje Graham o uczuciach i relacjach międzyludzkich we wszystkich tomach, ale ten szczególnie przemawia do czytelnika. Autor niczym piękne kazanie wykłada nam o najważniejszych etapach naszego życia i towarzyszących mu uczuciach, nie zawsze szczęśliwych i pięknych ... a tych prawdziwie życiowych, pełnych bólu, troski, kłamstw, cierpień i rozczarowań.