Chaszcze

Cykl: Stanisław Madej (tom 1) | Seria: Kryminał z duszą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ag2S

Stanisław Madej pięćdziesięcioletni kawaler, miał kiedyś szanse zostać pisarzem. Jednak po swoim debiutanckim tomiku otrzymał list z druzgoczącą krytyką jego książki. Zawarta była w nim groźba, że jeśli jeszcze raz ośmieli coś opublikować zazna publicznego linczu. Bohater "Chaszczy" kurczy się, zajmując się przez lata jedynie redagowaniem i tłumaczeniem tekstów. Pędzi życie jakby w...

Bohater "Chaszczy" kurczy się, zajmując się przez lata jedynie redagowaniem i tłumaczeniem tekstów. Pędzi życie jakby w kominiarce.
Po śmierci matki kupuje stary domek w puszczy i oddaje się nowej pasji – ornitologii. Pewnego dnia, polując obiektywem swego aparatu na wilgę, w koronie drzewa zamiast ptaka, odnajduje wisielca. To makabryczne znalezisko sprawia że po raz pierwszy od lat wystukuje w komputerze swoje własne zdanie, a nie tłumaczenie:
"Dlaczego człowiek wspina się na drzewo, pod niebo i skacze do piekła?"
To pytanie natury kryminalno filozoficznej powoduje, że z ornitologa staje się detektywem.

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/chaszcze-opr-miekka.html

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/chaszcze-opr-miekka.html

książek: 1953
Piotr | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Z wielkimi nadziejami sięgałem po "Chaszcze". Lubię styl autora i poruszane tematy, dlatego z wielką przyjemnością sięgnąłem po ten tytuł. Grzegorczyk kojarzył mi się wcześniej z dopracowanymi powieściami. A tym razem...?

Stanisław Madej, kawaler przed pięćdziesiątką dokonuje w czasie spaceru makabrycznego odkrycia. Wisielec. A wszystko wiosną, w czasie, kiedy porzuca życie w mieście, rozwijając na wsi swoje ornitologiczne zainteresowania. Kim jest tajemnicy mężczyzna, który postanowił zakończyć swój żywot w lesie i co go do tego skłoniło?

Grzegorczyk znowu mnie nie zawiódł. "Chaszcze" to opowieść, jaką można analizować na różnych polach. Wątek romansu, wątek samotności. Autor pokazuje skomplikowane losy jednostki, będące czasami tajemniczymi i dzikimi, które trudno jest okiełznać.

"Chaszcze" są opowieścią, mającą w sobie coś z magii, coś z realizmu. Czyta się z napięciem, czekając na rozwijające się wydarzenia, które mimo, że nie są specjalnie spektakularne, ale trzymają...

jatymyoni | 2018-12-18
Przeczytana: grudzień 2018

„Dlaczego człowiek wspina się na drzewo, pod niebo i skacze do piekła”
Dla mnie jest to powieść obyczajowa z tragiczną tajemnicą w tle. Pięćdziesięcioletni stary kawaler po śmierci matki postanawia całkowicie zmienić swoje życie. Wyprowadza się z anonimowego dużego miasta, porzuca pracę w której też jest anonimowy i przenosi się do wioski, gdzie wszyscy się znają. W nowym środowisku poznaje i zbliża się do mieszkańców. Zanurza się w naturze i zaczyna obserwować ptaki. Jednak zamiast w lesie znaleźć pięknego ptaka natyka się na wisielca. Zaczyna prywatne śledztwo, co pchnęło tego człowieka do tak radykalnego kroku. Czy samobójca znaleziony przed laty jest powiązany z tym samobójstwem. Żona denata nawiązuje z nim kontakt i rozpoczyna się dość dziwna znajomość. Jaką tajemnicę skrywa denat i jego żona? Ale to nie jedyna ciekawa znajomość z kobietę. Czy nawiąże trwałe przyjaźnie w nowym środowisku i zmieni swoje życie? Czy właśnie w tym miejscu, pośród tych ludzi pragnie spędzić...

Monika | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Książkę "Chaszcze", jak i inne tego autora, poleciła mi pani z biblioteki. Tych "innych" jednak nie było, bo to dość chodliwy towar w lokalnej bibliotece, więc wzięłam, co było.

Muszę przyznać, że chociaż jest to książka o zwykłym, przeciętnym facecie koło pięćdziesiatki, który wiedzie nudne życie, do czasu aż w jego szarej egzystencji "zaczyna się dziać", naprawdę dobrze się to czytało i nawet było momentami śmiesznie. Zastanawiałam się, czy zapisywać tę książkę na półce kryminał, bo tu niby jest wątek kryminalny, ale raczej w wersji light i w dodatku ja od początku rozgryzłam o co chodzi. No ale niech będzie, jest trup- jest kryminał, do tego niezłe poczucie humoru i wyszła całkiem fajna książka. Zabieram się za drugą część "Puszczyk".

allison | 2013-03-10
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2013
Przeczytana: 10 marca 2013

Książka napisana bardzo nierówno - obok inteligentnych, czasem nawet erudycyjnych dialogów pojawiają się rozmowy banalne, pretensjonalne i "zalatujące Kalicińską".

To samo dotyczy treści - zapowiadająca się ciekawie intryga po jakimś czasie zaczyna się rozłazić, a jej rozwiązanie wydało mi się trochę naciągane.
Zaletą natomiast na pewno są wątki obyczajowe, zwłaszcza codzienne perypetie głównego bohatera, który decyduje się przenieść z miasta do odziedziczonego wiejskiego domu.
Motyw ten jest często eksploatowany przez współczesnych pisarzy (zwłaszcza przez pisarki), ale autorowi udało się uciec od wielu szablonów i stereotypu wsi spokojnej, wsi wesołej.

Czyta się tę powieść całkiem przyjemnie, ale nie jest to porywająca i zachwycająca lektura.

anya | 2014-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2014

Zacznę częściej sięgać do polskich autorów. Książę dobrze się czytało, bez rewelacji ale coś w niej jest że chce się znać zakończenie. A głównego bohatera bardzo polubiłąm

byrcyn11 | 2017-08-25
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Historyjka obyczajowo-kryminalna na tle przyrody i typowych zwyczajów małomiasteczkowych. Autor wyraźnie miał "zapisane w niebiosach" zostać księdzem, bo co chwila wplata coś z naszej religii. Takie "cuś" innego, ale bez "rewelki".

BeataBe | 2011-07-22
Przeczytana: 2010 rok

Jedna z moich ulubionych książek. Siedzi we mnie nadal i wiem, że do niej wrócę.
Co ujęło mnie najbardziej w tej książce?
Po prostu opis życia codziennego bohatera, jego zmagań ze zwykłymi sprawami, jego walka o własny los, walka o nowy początek.
Akcja toczy się powoli, sennie, bohater się zadomawia w nowym miejscu, buduje, remontuje.
A szczególna atmosfera snuje się sennie w tle...

Ssskorpionica | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

"Chaszcze" to pierwsza książka Grzegorczyka, z którą się spotkałam. Mimo dobrych recenzji i wielu poleceń, muszę przyznać, że nie jestem nią zachwycona, a po kolejną jego książkę sięgnę nieprędko...

Zapowiadała się bardzo dobrze - mamy ciekawą postać głównego bohatera, potrzebę wyrwania się z wszechogarniającej rutyny i rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Autor doskonale opisał sielankową atmosferę panującą w Witalniku, za co zdecydowanie ma u mnie wielkiego plusa, bo nieczęsto zdarza się, że wiejska atmosfera zwyczajnego życia jest tak dobrze oddana i nieprzerysowana. Mamy też wisielca i dobrze zapowiadającą się intrygę... Której wątek niestety nie został dobrze pociągnięty.

Historia Stanisława na zmianę ciągnie się w nieskończoność i nabiera tempa, mnogość wątków, które chwilami nakładają się na siebie w zawrotnym tempie, bohaterowie, którzy znikąd pojawiają się tylko dla jednej sceny na początku opowieści, aby potem powrócić pod jej koniec, by odegrać kolejną epizodyczną rolę....

ula | 2018-03-06
Przeczytana: 04 marca 2018

Bardzo dobra książka ! Może dlatego, że opisuje zwyczajne życie i to, co mogłoby przydarzyć się każdemu ?
Autor w dowcipny sposób opisuje życie starego kawalera, Stanisława Madeja, który po wielu latach monotonnej pracy w wydawnictwie postanawia kupić starą ruderę na wsi pośród lasów i tam dopiero jego życie nabiera kolorów. Dzieje się, dzieje...
Stanisław poznaje mieszkańców tej dzikiej okolicy oraz legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Znajduje swoją nową pasję i poznaje kobietę...
Autor uświadamia nam jak ważne jest nastawienie do ludzi i jak ważne jest, by z ludźmi rozmawiać. W ciekawy sposób pojawia się wątek religijny.
Polecam tę książkę !!!

BIETKA | 2012-02-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Książka jest tą z cyklu " Powieść z duszą", doskonale wpisuje się w społeczne zapotrzebowanie na taką lekturę.
Dedykowana jest "Wszystkim przebudzonym", opatrzona w tzw.słowo objaśniające fabułę, pióra Ernesta Brylla.
Tytułowe chaszcze, to chaszcze historii ludzkich losów - mrocznych tajemnic ich dusz, legend, powikłanych relacji międzyludzkich.
Na styku życiowej przestrzeni, obok miłości, namiętności, zdrad, czy tchórzostwa, spotykamy żywą wiarę, zagubienie i nawrócenie, często odbierane jako nawiedzenie.

" Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie".
Idąc tropem tego cytatu, a także wypowiedzi poety Brylla, mam wrażenie, że fabuła, po części, jest odbiciem alter ego Jana Grzegorczyka.

Narrator powieści, Stanisław Madej jest jednocześnie jej głównym bohaterem. To samotny intelektualista, blisko 50-tki,tłumacz i wydawca.
Przez szereg lat wiódł życie mieszczucha, spokojne, jak życie emeryta bez większych wydarzeń. Do prawdziwego przebudzenia doszło po...