Gobelin

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
83-7298-792-0
alkoholizm, choroba, problem
Kanarek

Od wydawcy: W Gobelinie przeplata się kilka opowieści o kobietach, kilka o mężczyznach, kilka wzmianek o artystach, o dziennikarzach, o Trójmieście. Osnowę stanowi historia Anny i jej alkoholizmu, a może raczej jej przyjaźni z Konstancją i Zuzanną i bezradności bliskich ludzi wobec czyjegoś uzależnienia. Kobiety w tej książce nie są tuzinkowe ani banalne. Zresztą, czy czyjekolwiek życie można...

Od wydawcy:
Kobiety w tej książce nie są tuzinkowe ani banalne. Zresztą, czy czyjekolwiek życie można uznać za banalne jeżeli zajrzy się w sekrety bohaterów, ich lęki, zwątpienia, nadzieje, tęsknoty?
Autorka Gobelinu stawia, pod postacią Anny, lustro, w którym mogą się przejrzeć kobiety z problemem. Nie tylko alkoholowym. Uzależnienie od czegokolwiek, co prowadzi do unicestwienia, bardzo trudno samej u siebie tak dobrze zobaczyć, jak w opowieści o kimś innym. Anna wzbudza współczucie, litość, gniew, wstręt, zniechęcenie, troskę, miłość, podziw. Dokładnie te same uczucia, jakie wzbudza u każdego jego własna ułomność, słabość lub patologiczne uzależnienie od szkodliwych nawyków.
Dziękuję Ci, Anno za odwagę pokazania nam siebie bez zakłamania.
Ewa Woydyłło

Przeplatające się losy kilkorga ludzi o niezbyt szczęśliwej egzystencji. Każdy ma swoje bolączki, coś czego chętnie by się pozbył, zakopał na dnie duszy. Jednak spychanie bólu, rozpaczy w podświadomość powoduje napięcie, przygnębienie czy wreszcie uzależnienie. Każdy z problemami radzi sobie na swój sposób, jedno ucieka w alkohol, inne w pracę, ktoś ma kochankę by już nie cierpieć samotnie w małżeństwie.

Kosmowska opisuje codzienność, z dnia na dzień, chwila za chwilą i łączy to jakąś nostalgią, która przykrywa wszystko swym cieniem. Odnoszę wrażenie, że wszystko co zostało opisane jest biało-szaro-czarne, tak jak tkane przez Anne gobeliny. Bohaterka uważa, że właśnie te barwy oddają prawdziwość i realność, ale może dlatego, że ona sama pozbawia się innych kolorów w swoim życiu. Jest mi źle to niszczę siebie, a im bardziej siebie, tym mocniej to, co jest wokół. Alkoholizm niszczy człowieka i więzi, niszcząc relacje z ludźmi traci się wszystko, powoli nawet siebie.

Niosąca mocny...

Meszuge | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Gobelin utkany przez Annę, za który zbiera pochwały i nagrody, jest, jak chyba wszystkie jej dzieła, czarno-biały. Obraz przedstawiony w opowieści Kosmowskiej jest zdecydowanie wielobarwny, czasem może nawet aż za bardzo, wręcz pstrokato. Anna, osiągając kolejne stadia uzależnienia, budzi całą paletę emocji – zarówno wśród swoich bliskich, przyjaciół i znajomych, jak i u czytelnika.
Odrobinę naiwna wydała mi się koncepcja małżeństwa, w którym on to nudny, solidny, mieszczański do szpiku kości pan sędzia, a ona – barwna i wolna jak koliber artystka. W takich warunkach oczywiste jest, które z nich, nie wytrzymując szarzyzny codzienności, szukać będzie pociechy na dnie kieliszka.
Anna, Jerzy, Zuzanna, Konstancja, Michał… tak, scena rozstania z Michałem opisana jest znakomicie, choć nieco melodramatycznie – wielobarwna mozaika ludzkich losów, postaw, zachowań.

Książka warta przeczytania, nawet jeśli wizerunek alkoholizmu w niej prezentowany, niezbyt wiele wspólnego ma z...

Kachusek | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Bardzo dobra książka, pani Kosmowska nie boi się trudnych tematów i zgłębia stany emocjonalne bohaterów uwikłanych w życiowe problemy. Historia Anny, zmagającej się z alkoholizmem, ciekawie napisana, połączone losy jej przyjaciółek, artystycznego i sądowego świata. Są też wątki miłosne, bez "różowych okularów".. Pani Kosmowska ma duży dar, pisze mądrze, bogatym językiem i niebanalnie. Choć czasem smutno, to na szczęście pojawia się i nutka optymizmu :) Polecam

Besia | 2015-08-23
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Bardzo polubiłam tę autorkę. Jej powieści w moim osobistym rankingu znajdują się pomiędzy tymi wyjątkowymi a tymi codziennymi. Dotykają tak bardzo blisko rzeczywistości jakby były rozmową z przyjaciółką. Dla mnie doskonałe w czasie kiedy nie mam ochoty zbytnio zagłębiać sie w problemy egzystencjalne, a jednak nie potrafię czytać byle czego.
Ta konkretna powieść dodatkowo bliska, bo wypełniona kobietami, które mam wrażenie, że znam.
I czytało się bardzo przyjemnie, wybaczam nawet tendencję autorki do zbyt utartych zwrotów językowych.

Seconde | 2017-02-12

Opowieść o życiu niedoskonałych artystów, każdego w swojej dziedzinie - malarzy, cierpiący na brak twórczej weny, niedorosłego ojca, który mimo dojrzałego wieku nie potrafi oprzeć się pokusom młodzieńczych kawalerskich lat, spełnionego sędziego, którego ułożone życie burzy adorowanie przez młodą kobietę, racjonalnej pomocy domowej, wewnętrznie żyjącej wciąż zamierzchłą przeszłością czy matki, która wmawia sobie, że na owe macierzyństwo wciąż jest za wcześnie.
Być może właśnie ze względu na ten kontrast postaci każdy może odnaleźć w tej powieści kogoś choć trochę podobnego do siebie - lekkoducha, rozważną, stabilną osobę, dojrzały racjonalizm czy chęć osiągnięcia spokoju w rodzinnym cieple.
Ciekawe, bardzo wciągające historie wielu osób, które przeplata jedna nić porozumienia, smutku i kolejnych rozczarowań.
Książka opowiadająca o ciągłej walce, konieczności wyborów, czasem pomiędzy złem i gorszym złem.
Jednak pozostawia moim zdaniem sporo niedomówień... Być może świadomie nie jest...

Aleksandra | 2017-02-16

Czy to naprawdę ta sama Kosmowska, która napisała "Gorzko" i "Niebieski autobus"? "Dziewczynkę z parku", "Kolorowy szalik" i "Niezłe ziółko"??

Banalna historia, niepotrzebnie rozbudowywana w nieskończoność, banalni, płytcy bohaterowie, wątki, które się rozchodzą... Nie klei się to wszystko, nie przekonuje mnie ta historia.

Urszula Sergiel | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Samo życie. Sinusoida wzlotów i upadków kilku postaci. Przeplatające się ze sobą losy. Nietuzinkowe bohaterki. Dobra lektura na deszczowy lub zimowy wieczór.

Bilbo | 2011-05-11
Przeczytana: 07 maja 2011

Kolejna książka Barbary Kosmowskiej, która mnie nie zawiodła. To po prostu dobra literatura, którą dobrze się czyta. Fabuła nieprzewidywalna, postacie dobrze zarysowane, problemy, z którymi borykają się bohaterowie są problemami także czytelników. Mądra książka, która niesie ze sobą mnóstwo optymizmu, trochę humoru, trochę przekornego losu. Jako czytelnik, chciałabym wiedzieć, jak się potoczyły losy innych bohaterów, ale gdyby o każdym pisać tyle, co głównej bohaterce - Annie Molty, to chyba trzeba by o każdym osobną książkę pisać. :) Ja polecam!

Maison | 2011-10-24
Przeczytana: 2009 rok

Mocna i trudna tematem. Życiowa i prawdziwa. Dobrze się czyta, zwłąszcza z dobrą herbatą w ręku i deszczem za oknem.

Kanarek | 2010-04-15

Smutna książka. Pokazuje walkę człowieka z własnym słabościami. To jak ciężko pokonać jest alkoholizm nawet jeśli bardzo się tego chce.