Zgłosuj na książki roku 2017

Puszczyk

Cykl: Stanisław Madej (tom 2) | Seria: Kryminał z duszą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ag2S

Stanisław Madej odnajduje w kościele zwłoki proboszcza. Nie może uwierzyć, że jego przyjaciel spadł z drabiny akurat w wieczór, gdy wreszcie zdecydował się udostępnić mu pełen osobistych zapisków egzemplarz książki Tomasza a Kempis. Próbując rozwikłać zagadkę śmierci księdza, staje wobec pytań dotyczących własnego życia. Zaczyna wątpić, czy jego ucieczka z miasta i zamieszkanie w starym domku na skraju lasu miało sens. Niespodziewanie do jego rąk trafia pamiątka rodzinna, obraz przedstawiający rozbitka na brzegu morza. Czy to stare płótno przyniesie mu jakieś przesłanie? Czy okaże się kluczem do prawdziwego szczęścia?

Znakomita intryga kryminalna, przeplatająca się z wątkiem miłosnym, ubarwiona legendami i pełnymi humoru scenkami z polskiej wsi, jest jak zawsze dla Grzegorczyka tylko pretekstem do zajrzenia w głąb ludzkiej duszy.

Puszczyk to opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć na nowo i pokonać samego siebie. Wystarczy odważyć się każdego dnia pójść o jeden krok dalej, w puszczę.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/puszc...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/puszc...»

gwiazdka | 2017-06-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Dlaczego nigdzie nie jest napisane, że „Puszczyk” jest kontynuacją „Chaszczy”?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Na szczęście czytałam w odpowiedniej kolejności, ale zawdzięczam to tylko przypadkowi. A gdyby książki trafiły w innym porządku, miałabym stracona przyjemność. A przyjemność była spora, bo Puszczyk jest powieścią, która wciąga. Trochę przeszkadzał mi styl Grzegorczyka, nie pamiętam go takiego z innych książek, zbyt wyluzowany, plus lekko denerwujący bohater. Ale za to treść wciągająca. Duży plus za sensację współczesną i historyczną, ciekawych bohaterów, interesujące relacje międzyludzkie. Styl, pomimo, że irytujący, to jednak lekki. Książka łatwa w odbiorze, czytało mi się szybko, rozwiązanie logiczne. Miłośnicy Grzegorczyka w ogólnym rozrachunku nie powinni być rozczarowani, ja w każdym razie nie jestem.

Stanisław Madej odnajduje w kościele zwłoki proboszcza. Nie może uwierzyć, że jego przyjaciel spadł z drabiny akurat w wieczór, gdy wreszcie zdecydował się udostępnić mu pełen osobistych zapisków egzemplarz książki średniowiecznego mistyka i psychoterapeuty Tomasza a' Kempis. Próbując rozwikłać zagadkę śmierci księdza, staje wobec pytań dotyczących własnego życia. Zaczyna wątpić, czy jego ucieczka z miasta i zamieszkanie w starym domku na skraju lasu miały sens. Niespodziewanie do jego rąk trafia pamiątka rodzinna- obraz przedstawiający rozbitka na brzegu morza. Czy to stare płótno przyniesie mu jakieś przesłanie? Czy okaże się kluczem do prawdziwego szczęścia?

Znakomita intryga kryminalna, przeplatająca się z wątkiem miłosnym, ubarwiona legendami i pełnymi humoru scenkami z polskiej wsi, jest jak zawsze dla Gregorczyka tylko pretekstem do zajrzenia w głąb ludzkiej duszy.

keys | 2014-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 marca 2014

Koniecznie chciałam przeczytać cokolwiek pana Gregorczyka i trafiłam akurat na książkę "Puszczyk".
Nie wiem czy to był dobry wybór, ale przeczytałam. Nie była to powieść pochłonięta przeze mnie w jeden wieczór. Czytałam ją kilka dni, powoli, bez wypieków na twarzy.
Mimo tego dałam się uwieść głównemu bohaterowi, Stanisławowi Madejowi, który sam próbuje rozwiązać zagadkę kilku śmierci, bowiem trup sieje się tutaj dość gęsto.
Do tego wątek nieszczęśliwych miłości i miłostek bohatera, pełne humoru sceny z życia polskiej wsi, trochę filozofii takiej zdroworozsądkowej no i do tego wiele religijnych odniesień wszystko to dość dobrze wpłynęło na odbiór powieści.
Przypuszczam, że to nie jest moje ostatnie spotkanie z tym autorem.

"Jesteśmy dla siebie przyjaciółmi i Judaszami."

Monika | 2017-10-17
Przeczytana: 16 października 2017

Troche mi zajęło przeczytanie "Puszczyka". Nie dlatego, że to słaba ksiażka, wręcz przeciwnie! Uważam, że jest bardzo dobra. Po prostu klimat tej historii jest taki, że chce się go dozować powoli.
W książce dzieje się dużo. Mieszkańcy puszczy są enigmatyczni i każdy ukrywa jakąś sobie tylko znaną prawdę. Nic nie jest oczywiste, a nowo przybyły do puszczy Stanisław Madej stara się wkomponować w społeczność i zrozumieć panujące tam układy.
Grzegorczyk potrafi zaciekawić, zmylić i zaskoczyć. Polecam!

kasandra_85 | 2012-02-14
Przeczytana: luty 2012

Grażyna | 2014-06-19
Przeczytana: czerwiec 2014

Chętnie przeczytałam następną z książek tego autora."Przypadki księdza Grosera" bardzo mnie do tego zachęciły.."Puszczyk"- jest tu i dość zgrabna intryga kryminalna,wątek miłosny. Wielkim plusem wg mnie są wplecione legendy czy scenki z polskiej wsi,wszystko okraszone dobrym humorem. Mam następną już książkę tego autora "Chaszcze" i cieszę się bo głównym bohaterem -narratorem jest Stanisław Madej ,którego już zdążyłam polubić.Określona jest jako powieść z duszą..i zgadzam się z tym...."czytaj ile dusza zapragnie!Bo najważniejsze rzeczy dzieją się w duszy"

fiona | 2013-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2013

"Puszczyk" bardzo przypadł mi do gustu.Świetne połączenie humoru z napięciem - odrobinę przyprawione nutą filozoficzną.
Realistyczny obraz wielkopolskiej wsi, bez ozdobników i sztucznego lukru - piękny i swojski.Ludzie z krwi i kości - prokurator, ksiądz i były policjant- postacie bardzo dobrze wkomponowują się w tło powieści. Szkoda,że miejscowy chłop pan Paweł (Szczupak) jest postacią drugoplanową i autor poświęcił mu tak mało miejsca w swojej powieści bo jego dialogi z głównym bohaterem rozbawiały mnie do łez.
Do tego odnalazłam cząstkę siebie w Stanisławie Madeju czatującym z aparatem fotograficznym na sójkę lub dudka:) czy spacerującym po lesie w poszukiwaniu grzybków.
Polecam wszystkim którzy cenią realizm i prostotę...i oczywiście miłośnikom przyrody oraz kryminałów.

marysienkap | 2015-01-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2015
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Zdecydowanie lepsza od pierwszej części pt. "Chaszcze". Pełna zwrotów akcji i niedomówień. Naiwność głównego bohatera (szczególnie wobec kobiet) lekko denerwuje podczas czytania, ale warto się pomęczyć do końca. Oceniam na 7 gwiazdek.

BeataBe | 2014-05-20

Książka tak słaba jakby pisał ją debiutant. Nudna, przegadana, bez refleksji. To co zachwyciło mnie w Chaszczach, w tej książce nie pojawia się niestety...

Tomek | 2012-05-24
Przeczytana: 23 maja 2012

Jak ja bym chciał być na miejscu takiego Stanisława Madeja. No może nie do końca, bo po cholerę mi cukrzyca a na dokładkę ciągłe niepowdzenia w miłości? Jednak przedałby mi się taki domek w głuszy, w tak pięknych okolicznościach przyrody. Te trzydzieści tysięcy, które zainkasował Madej, też by mi sie przydało. Wtedy mógłbym robić to co lubię najbardziej, czyli odpoczywać i czytać ksiązki. No, chyba, że znalazłbym trupa i musiał prowadzić śledztwo... A teraz trochę poważniej.
Podchodziłem do tej powieści z takim lekkim przymrużeniem oka. Nie mogłem sobie wyobrazić gatunku, który nazwać można kryminałem chrześcijańskim. Im bardziej zagłębiałem się w treść i misternie skonstruowaną intrygę, tym więcej cieszyłem się, że zdecydowałem się na przeczytanie tej ksiązki. Te wspaniałe okoliczności przyrody, o których wspomniałem wcześniej, pozwoliły mi w tym przypadku na doskonały odpoczynek przy lekturze. To właśnie bardzo przyjemnie opisana przyroda, ale także bohaterowie sprawiali, że od...