Zamówienie z Francji

978-83-61194-91-0
francja, fotografia
literatura piękna
Agnesscorpio

Ewa to młoda fotograficzka, wciąż poszukująca swojego miejsca na ziemi. Pewnego dnia niespodziewanie dostaje od szefa świetne zlecenie, ma zrobić zdjęcia do folderu reklamowego kwiaciarni „ U Flory” w słonecznej Prowansji. Eliza - przyszła właścicielka kwiaciarni - zabiera ją do Francji i przedstawia swojej babce Konstancji, która rządzi wielopokoleniową rodziną według tradycji i zasad wprowadzanych od wieków przez kolejne dziedziczki. W ten sposób Ewa wplątana zostaje w historię starego rodu, w którym główną rolę zawsze pełniły kobiety…

"... Otworzyła krem, nabrała na palec odrobinę nawilżającej substancji, spojrzała w lustro i zamarła z podniesioną ręką.

W zwierciadle zobaczyła siebie, jak co wieczór: bez makijażu, z nieco rozczochranymi jasnymi włosami i różowymi policzkami, lecz dziś zatrzymała wzrok na tej części swojej twarzy, której nigdy nie lubiła i która wpędzała ją w kompleksy przez całe lata – na swoich oczach.
Tylko że dziś zobaczyła coś, na co nie mogła zwrócić uwagi jeszcze wczoraj – z lustra patrzyły na nią niezwykłe, bystre, błyszczące wewnętrznym ogniem oczy prababki Aleksandra; zielone, kocie oczy czarownicy... "

Dorota | 2019-02-02
Na półkach: Przeczytane, Powieści
Przeczytana: styczeń 2019

„Zamówienie z Francji” to książka przedstawiająca zwykłą, niczym nie wyróżniającą się historyjkę. Płytką, nieco naiwną, chwilami nawet oderwaną od rzeczywistości ze względu na pojawiające się fragmenty ze zjawiskami nadprzyrodzonymi. Niczego ona nie wnosi, niczego nie przekazuje. Nie pozostawia też po sobie żadnego śladu w naszej pamięci – kończymy czytać i szybko o niej zapominamy.

Ewa jest uzdolnioną fotograficzką pracującą w małym, krakowskim zakładzie fotograficznym. Pewnego dnia firma ta otrzymuje nietypowe zlecenie - przygotowanie zdjęć do folderu reklamowego kwiaciarni należącej do pewnej rodziny zamieszkałej w pięknej, słonecznej Prowansji. Realizacja tego zadania przypada Ewie. Zostaje ona oddelegowana na 2 tygodnie do Francji, gdzie z zapałem przystępuje do pracy. Przy okazji tego pobytu, Ewa zaprzyjaźnia się z członkami rodziny, która ją u siebie gości, poznaje historię ich przodków a nawet sama pomaga w odkrywaniu rodzinnych tajemnic. I ku jej zdziwieniu, staje się to...

xasiaa | 2018-05-04

Uwielbiam książki z tłem historycznym w tle, własnie takie jak "Zamówienie z Francji". Przyjemnie jest czytać o ludziach żyjących w pięknym kraju, szanujących tradycję i móc poczuć się tak jakbyśmy również byli świadkami tej historii :)

nazielono | 2017-08-01
Przeczytana: 2014 rok

Lekka, prosta i przyjemna, pozytywna i urokliwa.

Kate1404 | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Niby wszystko jest co lubię, wyjazd w nieznane, tajemnice przodków, odkrywanie tajemnic. Ale niestety nie porwała mnie ta ksiażka, zmusiłam się do tego żeby ją skończyć. A zwykle powieści z tajemnicami pochłaniają mnie bez reszty.

Przeczytałam już Sagę małopolską pani Szepielak, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po jej debiutancką powieść licząc na równie ciekawą historię dotycząca tajemnic rodzinnych.
I raczej się nie zawiodłam.
Tym razem akcja rozgrywa się we Francji a w zasadzie w Prowansji wśród pól lawendy.
Ewa, młoda fotograficzka dostaje dwu-tygodniowe zlecenie na sesje fotograficzną rodzinnej kwiaciarni.
Rodowa posiadłość robi na Ewie ogromne wrażenie, a jego mieszkańcy to bardzo liczna polska rodzina na czele której stoi nestorka rodu Konstancja.
Wszyscy mówią po polsku z większymi lub mniejszymi umiejętnościami, co sprawia, że czytając niektóre wypowiedzi np.Sophii człowiek się zastanawia o co chodzi , bo szyk zdania jest francuski i wychodzą z tego dziwne tłumaczenia.
Najśmieszniejszy jest Gerard-ogrodnik, który uczył się języka oglądając filmy na podstawie powieści Sienkiewicza, więc mówi właśnie takim archaicznym językiem.
Sama rezydencja i jego okolica budzą w Ewie dziwne emocje.Ma koszmarne...

Lilisce | 2017-01-24
Przeczytana: 2016 rok

Książka łatwa, szybka i przyjemna, a do tego bardzo ciepła. Myślę że wiele kobiet może utożsamiać się i zazdrościć głównej bohaterce, zarówno jej przygód jak i charakteru, determinacji i serdeczności. To jest taki typ bohatera, którego nie można nie lubić. To i lekki styl pisania sprawia, że książkę połyka się szybko i zostawia za sobą słodki smak i miłe wspomnienia.

asia_35 | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Ewa,sympatyczna,młoda fotograf usiłuje przebić się w branży,szansą na to staje się zlecenie od pewnej Francuzki Elizy,która chce by Ewa sfotografowała jej rodzinną kwiaciarnię w Prowansji.Dwa tygodnie w malowniczej,pachnącej lawendą krainie będą dla Ewy czasem sporych przeżyć i zmian.Dziewczyna odkryje skrywane sekrety rodziny Elizy,zaprzyjaźni się z uroczą Sophie i inteligentnym nastolatkiem Aleksem,ale i stanie się obiektem uczuć pewnego ogrodnika,zaczytanego w Sienkiewiczu.
Uwielbiam powieści z tajemnicą w tle,dodatkowo autorka pisze w sposób bardzo malowniczy i ciekawy,kreuje interesujące postaci i sprawia że czytelnik przenosi się w piękne okoliczności przyrody w tak ponurą niedzielę jak dzisiejsza.Polecam!!

variusana | 2016-05-18

Kolejny raz przekonałam się, że warto czytać książki polskich autorów. I tylko takie wybieram w bibliotece. Pani Szepielak uraczyla mnie fascynująca opowieścią o szukaniu sensu życia, poszukiwaniu własnych korzeni, przemijaniu. Smutna była historia Konstancji i jej męża a takich w rzeczywistości podczas wojny było sporo. Jedyny zarzut dla autorki to taki, że francuscy bohaterowie w ekspresowym tempie uczą się języka polskiego.

Gosia | 2015-12-30
Przeczytana: 28 listopada 2015

Początek ciekawy, ale wraz z czytaniem dalej coraz to nudniej, nie mogłam doczytać do końca.

Sylwia Jędrzejewska | 2015-12-27
Przeczytana: grudzień 2015