Jan Karski. Jedno życie. Kompletna opowieść. Tom 2 (1939-1945) INFERNO

Okładka książki Jan Karski. Jedno życie. Kompletna opowieść. Tom 2 (1939-1945) INFERNO Waldemar Piasecki Patronat Logo
Patronat Logo
Waldemar Piasecki Wydawnictwo: Insignis Cykl: Jedno życie (tom 2) biografia, autobiografia, pamiętnik
Jedno życie (tom 2)
Insignis
2017-07-05
2017-07-05
Jan Karski II wojna światowa emisariusz Holocaust kampania wrześniowa Polska
Inne

Jeden człowiek o życiorysie godnym wielu

Historia Polski zdradzonej i losów Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce okiem Jana Karskiego, spisana przez Waldemara Piaseckiego.
Przez karty książki przewija się szereg postaci znanych z historii, które celnie charakteryzuje Jan Karski: Sikorski, Sosnkowski, Cyrankiewicz, Mikołajczyk.
Obraz swarów politycznych w okupowanej Polsce oraz w Londynie, które wybuchały pomimo tego, że były ważniejsze kwestie niż własne ambicje i rozgrywki personalne.
Ponadto heroizm samego kuriera, który odbył dwie podróże z okupowanej Polski - najpierw do Paryża, a potem do Londynu. Trzecia - pomiędzy nimi - zakończyła się tragicznie i Karski trafił w ręce gestapo.
Ponadto widoczny ogrom zbrodni popełnianych przez Niemców pokazany przez pryzmat ludzi znanych Karskiemu, którzy w dużej części zostali zamordowani przez Niemców. I zbrodnia popełniona na polskich Żydach, o której świat się dowiedział z osobistych przekazów Karskiego i nic nie zrobił.
Wstrząsająca końcówka książki, kiedy Polska zostaje zdradzona przez aliantów i oddana arcyzbrodniarzowi Stalinowi.
Lektura obowiązkowa.

Tytaniczna praca autora, z tymi samymi zaletami co część pierwsza, ale w porównaniu do niej rażą dłużyzny, setki streszczonych rozmów zniechęcają do czytania.

Mogę szczerze podpisać się pod opinią czytelniczki grace. Pierwszy tom był bardzo interesujący, a drugi tom....mimo, że toczy się wokół wojna, my jesteśmy ciągle w "polskim piekiełku" - w książce opisane zostały wszelkie wzajemne animozje, przedwojenne żale i zakusy na przeróżne stanowiska. Karski okazał się człowiekiem, który potrafi odnaleźć się w każdych warunkach, i jest to oznaka jego ogromnej inteligencji, ale wydaje się, że dzieląc ojcowsko - synowskie uczucia z Sikorskim trochę wyparł się tych, którzy pozwolili mu zrobić karierę i którzy go wypromowali. Kadzenie sobie z panami generałami, popijanie drogich drinków i podrywanie dziewczyn bywa ciężkostrawne, podczas gdy mamy świadomość, że na świecie toczy się wojna, giną masowo niewinni ludzie, o czym z resztą sam Karski raportował. Kobiety są traktowane w tej książce dość przedmiotowo, nie tylko ze względu na to, że takie były czasy, ale też ze względu na ich ozdobną funkcję, jaką przypisuje im Karski. Ciągłe powtórzenia dotyczące Sodalicji Mariańskiej i powoływanie się na żarliwą religijność stało się mniej więcej w połowie książki męczące. Podobnie jak notki biograficzne osób pojawiających się epizodycznie oraz streszczenia filmów, które oglądał Karski. Książka do skrócenia. Po trzeci tom już raczej nie sięgnę.
EDIT: Odnośnie wydania - sporo błędów, nie tylko literówek, ale pomyłek przy imionach i nazwiskach - np. prezydent Edward Raczkiewicz (zamiast Władysław). Edward na uchodźstwie owszem, był prezydentem, ale nazywał się Raczyński.

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Trudniej mi się czytało Inferno niż Madagaskar. Trochę za dużo informacji o charakterze wręcz encyklopedycznym o osobach pojawiających się w książce. Jednocześnie pasjonująca lektura, pokazująca piekło nie tylko wojny, ale i polskiej polityki w tamtym czasie.

"Całe moje opowiadanie o piekle zbrodni i ludobójstwa, o gettach, o obozach okazywało się psu na budę. Dopiero jak amerykańskie chłopaki otworzyły bramę Dachau, wszystko się...wydało. Zastanawiałem się czy miał rację Zygelbojm, kiedy się zabijał, rzucając światu w jego obłudny pysk oskarżenie, że nic nie robi dla powstrzymania zbrodni o której wszystko wiadomo."

"Kiedy po wojnie zaczęto analizować, dla czego świat nie pomógł Żydom, rytualna odpowiedź była: NIE WIEDZIAŁ. Nieprawda! Wiedział, bo prawdę tę doprowadził do jego świadomości Jan Karski. Informując największych ówczesnego świata, odebrał im komfort niewiedzenia."(Szewach Weiss)

Przez cały czas czytania musiałem uświadamiać sobie, że to nie beletrystyka tylko relacja autentycznych zdarzeń. Karski bez emocji i zbędnej polskiej martyrologii relacjonuje polityczny obraz polski i świata nakładając go na znaną nam historię II Wojny Światowej. Tak postrzegana historia wygląda zupełnie inaczej.

Książka powinna wejść do kanonu lektur.

"Kiedy po...

Niestety ale jestem nieco rozczarowany. Przeczytałem pierwszy tom i nawet przyjąłem go entuzjastycznie choć potraktowałem go jako rozległy prolog do kolejnego tytułowego piekła. Znam nieco historię Karskiego i spodziewałem się czegoś na wzór "Kuriera z warszawy" Jana jeziorańskiego, niestety srogo się zawiodłem. Autorowi przyświecał cel bardziej ukazanie wszystkich animozji politycznych. Sanacja, Endecja, Piłsudczycy, Sikorczycy, masę mikro opisów rozmaitych sylwetek, z którymi Karski miał okazję się zetknąć. W gruncie rzeczy nie jest to wadą, gdyby w tym wszystkim autor potrafił zachować jakiś umiar. Momentami postać Karskiego po prostu schodzi na drugi plan. Potwornie dużo polityki, strasznie rozwlekło to historię, jestem w połowie, a tutaj dopiero nastąpił najazd niemiecki na Francję. Narazie bez oceny, mam nadzieje że autor jeszcze się zrehabilituje ale póki co za dużo grzybów w tym barszczu.

O ile do pierwszego tomu biografii Jana Karskiego miałem jakieś pretensje, które z perspektywy czasu wydają mi się trochę niejasne to drugi tom kupił mnie w całości. Ta biografia to opowieść o człowieku, który zrobił wszystko aby zatrzymać Holocaust. Zrobili to za niego oczywiście inni, ale on informując świat o bestialskich zbrodniach w Europie na dobre zapisał się w historii. W „Infernie” razem z Janem Kraskim m.in. bierzemy udział w kampanii wrześniowej w szeregach artylerii konnej, wdrażamy się w niuanse powstawania Państwa Podziemnego podczas okupacji, odbywamy wiele niebezpiecznych podróży w tym jedną gdzie Jan Karski zostaje aresztowany i torturowany przez gestapo, odbywamy z bohaterem wycieczkę do getta, aby zobaczyć w jak strasznych warunkach żyją Żydzi podczas wojny, wreszcie spotykamy się z przedstawicielami Państwa Polskiego za granicami kraju z premierem i generałem Władysławem Sikorskim na czele, odbywamy też podróż do USA gdzie Karski rozmawia z prezydentem Franklinem Delano Roosveltem.
Wszystkie te wydarzenia Jan Karski opisał w swojej książce „Story of a secret State” przetłumaczonej na Polski jako „Tajne Państwo”. Oczywiście książka została przygotowana na rynek amerykański i zawiera wiele błędów, przeinaczeń i przekłamań, których sprostowania możemy odnaleźć właśnie w tej biografii. Jan Kraski jest niewątpliwie bohaterem i dlatego mogę polecić tę biografię, którą napisał jeden z jego najbliższych współpracowników i przyjaciół Waldemar Piasecki a więc człowiek, który znał go na wylot. Nie ukrywam, że trochę mnie też zmęczyła lektura wielu politycznych przepychanek i niejasności. Warto się jednak przez nie przebić, bo zrozumienie przychodzi z czasem. Pokazuje to też jak Polacy potrafią być podzieleni, nawet w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Zawsze jednak znajdą się ludzie, którzy potrafią działać ponad podziałami jak emisariusz dobrej woli Jan Karski. Ocena rewelacyjna.

Rewelacja....Wspaniale napisana książka o wspaniałym człowieku.....
Świetnie się czyta ....Ciekawe wnioski i spostrzeżenia bohatera na temat wielkiej polityki i bezduszności wielkich tego świata..
TO trzeba przeczytać!!!!!!!!!!!!!!
p/s czekam na część 3

Rewelacja....Wspaniale napisana książka o wspaniałym człowieku.....
TO trzeba przeczytać!!!!!!!!!!!!!!
p/s czekam na część 3

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po zakończeniu pierwszego tomu musiałem zrobić przerwę. Pomyśleć. Ten tekst musiał we mnie jeszcze przez jakiś czas pobyć. Nie chciałem tak od razu sięgać po następny. Okres międzywojenny to lata kształtowania się młodego Kozielewskiego. Nie przypuszczał że tak szybko stracimy niepodległość. Tym razem jeszcze bardzo przecież młody, zostanie w krótkim czasie zaprzysiężony. Zostanie kurierem. Losy Jana Karskiego dla wielu z nas "jakoś tam znane" stawiają współczesnego czytelnika w przedziwnej sytuacji. Myślałem że wiem ale z książki i z losów bohatera wychodzi że wiem... niewiele o Janie Karskim. To lektura miejscami porażająca. Kurier spotyka się na najwyższych szczeblach Państwa Podziemnego i emigracji, partii i stronnictw a tam piekło polityki. Czas wojny tak dobrze znany nam z lektur i filmów, niezwykle zajmująco przedstawiany przez autora i samego Karskiego. Po lekturze słowo kurier już brzmi zupełnie inaczej. Przez ile granic należało przejść, ile granic ludzkich zostało przekroczonych ile łez i goryczy po "wizycie w Getcie Warszawskim". I po co ? Aby przekazać to światu i zderzyć się z polityką, z betonowym murem obłudy, cynizmu, niewiedzy. To było piekło polityki. Człowieka który był patriotą i jeszcze płacił cenę wygnania. To jest lektura także dla ludzi zajmujących się teraz polityką. Gorzka lekcja zachowania. Czy któryś z was będzie chciał sobie popsuć dobry nastrój dnia dzisiejszego. To tylko ponad 1200 stron. I nie jest to tekst optymistyczny.

• Biografie
  • E-Booki
  • Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia

Waldemar Piasecki Jan Karski. Jedno życie. Kompletna opowieść. Tom 2 (1939-1945) INFERNO Zobacz więcej