Jan Karski. Jedno życie. Kompletna opowieść. Tom 1 (1914-1939) MADAGASKAR

Okładka książki Jan Karski. Jedno życie. Kompletna opowieść. Tom 1 (1914-1939) MADAGASKAR Waldemar Piasecki
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Waldemar Piasecki
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Insignis Cykl: Jedno życie (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Jedno życie (tom 1)
Insignis
2015-05-20
2015-05-20
Madagaskar Jan Karski emisariusz
Inne

Człowiek, jak każdy z nas

Kapitana książka, piękny rys biograficzny na tle przedwojennej Polski. Polecam drugi tom, trzeciego niestety nie zobaczymy. TOP SECRET.

Wielka książka o wielkiej postaci.
Czytając I tom biografii Jana Karskiego miałem okazję zapoznać się z ciekawą i pasjonującą historią dwudziestolecia międzywojennego w Polsce oraz Europie. Książka opowiada nie tylko historię Karskiego, ale również autor przywołuje najważniejsze postaci historyczne, o których można dowiedzieć się fascynujących szczegółów.
Losy Jana Karskiego są niesłychanie emocjonujące, wzruszające, zabawne, ale też widać, iż autor postarał się przedstawić bohatera w sposób autentyczny. Nie upiększał jego charakteru, dzięki czemu Karski stał się postaćią namacalną i realną. Dla mnie bomba!

Wielka książka o wielkiej postaci.
Losy Jana...

Fascinating biography which reads as a breath-taking novel. It not only portrays Jan Kozielewski (Karski was his pseudonym of the war-time underground, by which he became known to the world) as a young man, but also tells a lot of Poland and Europe on the brink of the second world war. If not to Palestine, Jews should emigrate to the Island of Madagascar - was a common view held by some right-wing circles in Poland. This was not a joke. Not once did Karski encounter growing anti-semitic atmosphere both, in his native Poland, as well as in Western European capitals where he was employed as a beginner in diplomacy.

* Pierwszy tom bigrafii Jana Karskiego wyszedł w 2015 roku, kiedy jeszcze z LC nie korzystałam. Dzieliłam się wtedy po angielsku moimi wrażenianiami na Goofreads. Postanowiłam dla porządku wkleić tę opinię także tutaj

Książka ma 900 stron, a nie nudziła mnie ani przez chwilę. Życie Jana Karskiego w II Rzeczypospolitej było jeszcze życiem Jana Kozielewskiego - ucznia, studenta, praktykanta w dyplomacji oraz podchorążego.
Piasecki znakomicie pokazuje życie Kozielewskiego na tle dziejów Polski. Co ważne, szeroko cytuje Jana Karskiego i dołącza do książki szereg zdjęć.
Jan Kozielewski - piłsudczyk i antykomunista, a jednocześnie człowiek, który już w szkole powszechnej z szacunkiem traktował kolegów o innej religii. Nie przeszkadzało mu to w wypowiedziach, które dziś są uznawane za niepoprawne politycznie.
Janek, a następnie Jan Kozielewski żył "w ciekawych czasach" i spotykał ważne osoby wtedy żyjące: Belina, Paderewski, G. B. Shaw i wielu innych.
Autor książki uzupełnia wspomnienia Kozielewskiego o biografie spotykanych ludzi, ale czyni to nienachalnie. Co istotne prezentuje nam poglądy Karskiego, a nie swoje własne.
W efekcie otrzymujemy biografię i wspomnienia, które są historią przedwojennej Polski (i częściowo Europy).
Polecam!

Jan Kozielewski -...

Fantastyczna książka, moje czytelnicze odkrycie roku. Doskonała nie tyle jako biografia Jana Karskiego, ale jako vademecum wiedzy o czasach międzywojennych. To specyficzny świat lat 20 i 30 z jego fobiami, nienawiścią i marzeniami, ale nie tylko w Polsce - mamy tu także Rumunię, Niemcy (zjazd w Norymberdze!),Szwajcarię, w końcu Anglię. Napisana lekko, bez przypisów - może nienaukowo, ale dzięki temu dla każdego. Polecam każdemu, a sam kupuję część drugą i zabieram się do czytania.

Spora objętość książki (około 900 str.) sprawiła, że podeszłam do pozycji sceptycznie, jednak z każdą stroną zmieniałam o niej zdanie. Mnie osobiście książka oczarowała, ponieważ nie lubię typowych biografii. Tutaj bowiem jest wszystko; historia społeczna, polityczna, relacje międzyludzkie i to co mi podobało się najbardziej; ukazanie etosu człowieka prawego, moralnego - jakim był Jan Kozielewski.
Irytowały mnie momentami ciut za długie opisy i częste dywagacje na tematy nie istotne w moim odczuciu (kolor sukien kobiet na balu). Jednak ten mały minus zupełnie nie wpłynął na odbiór książki. Polecam.

Doskonała. Przez pryzmat losów młodego Jana Karskiego możemy poznać blaski i cienie II RP. Mnogość szczegółów naprawdę poraża - autor zdecydowanie musiał być bardzo bliskim zaufanym Profesora. Warto.

Absolutnie rewelacyjny i obowiązkowy podręcznik historii. "Jedno życie" to nie biografia, lecz opowieść która przenosi nas w 20-lecie międzywojenne i pozwala zrozumieć historię znaną ze szkoły. Pokazuje jak żyli i myśleli Polacy(i nie tylko) w tamtych czasach, jaki był ich stosunek do Żydów, Ukraińców, Niemców, Rosjan i najważniejsze - do samych siebie.

Zgadzam się z opiniami większości na LC.
Ludzie interesujący się historią będą usatysfakcjonowani lekturą. Świetne opisane fakty z życia Karskiego i inne fakty z historii Polski, w sposób przykuwający uwagę czytelnika i nie przytłaczający niepotrzebnymi detalami. Już oceniem życiorys Pana Jana Karskiego za niezwykle ciekawy a jestem jeszcze przed lekturą II i III tomu. Autor potrafi naprawdę zainteresować czytelnika. Z przyjemnością sięga się po tak napisane biografie. Polecam!

Zgadzam się z opiniami większości na LC.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony jest dobra bo opowiada o jednym z naszych bohaterów narodowych, Janie Karskim, człowieku, który tak dużo zrobił dla stosunków polsko-żydowskich i to za jego sprawą świat dowiedział się o Holokauście. W tym tomie poznajemy go jako młodego człowieka aspirującego do bycia ambasadorem. Czasami jest wzniosły i odważny, niekiedy jednak patetyczny, idealistyczny i naiwny- wiadomo, że młodość rządzi się własnymi prawami. W każdym razie jego postać odbieram bardzo pozytywnie. To co mi się w książce nie podobało to przeładowanie tej biografii polityką, liczbą nazwisk i organizacji oraz mało istotnymi faktami przez które przebijałem się przez blisko 1000 stron. Nie można odmówić rozmachu, ale ja mam problem z tak długimi książkami, wydaje mi się, że gdzieś po drodze gubią istotę sprawy…
Ale podsumowując nie oceniam tej książki źle bo momentami była naprawdę wciągająca. Z zainteresowaniem czytałem o Piłsudzkim i jego zwolennikach, o nastrojach antyżydowskich w Polsce dwudziestolecia międzywojennego, o młodzieży wszechpolskiej, która te nastroje wywoływała, o sprawie kryminalnej Rity Gorgonowej, o związkach Karskiego z kobietami, o jego praktykach w dyplomacji w Rumunii, Niemczech i Szwajcarii, o jego przyjaźniach. Wierzę, że mając tak bogate życie mógł zostać naprawdę wybitnym człowiekiem. Po tom drugi traktujący o czasach wojny na razie nie sięgnę. Podobno objętościowo jest jeszcze większy a mnie wyczerpało czytanie „jedynki”. Polecam tylko wytrwałym, którzy mają czas, zdrowie i ochotę na czytanie podobnych „cegieł”. Ja niestety poległem i ostatnie sto stron odpuściłem. Ocena bardzo dobra.

• Biografie
  • Biografia/autobiografia

Waldemar Piasecki Jan Karski. Jedno życie. Kompletna opowieść. Tom 1 (1914-1939) MADAGASKAR Zobacz więcej