Dudziak

Jan Karski. Jedno życie. Kompletna opowieść. Tom 1 (1914-1939) MADAGASKAR

Cykl: Jedno życie (tom 1)
Wydawnictwo: Insignis
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Madagaskar, Jan Karski, emisariusz
LubimyCzytać

Życie Jana Karskiego po raz pierwszy tak wspaniale opowiedziane, z fascynującymi detalami i wydarzeniami dotąd nieopisywanymi, a często wręcz nieznanymi. Opatrzona przedmową laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesela książka ­Waldemara Piaseckiego, najbliższego przyjaciela i współpracownika oraz organizatora działalności publicznej Jana Karskiego w ostatniej dekadzie jego życia, nie jest...

Opatrzona przedmową laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesela książka ­Waldemara Piaseckiego, najbliższego przyjaciela i współpracownika oraz organizatora działalności publicznej Jana Karskiego w ostatniej dekadzie jego życia, nie jest ani typową biografią, ani zwykłym historycznym opracowaniem.

To porywająca i kompletna opowieść o pełnym dramatycznych wydarzeń życiu legendarnego emisariusza, którą czyta się jak najlepszą beletrystykę.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Człowiek, jak każdy z nas

Jan Karski nieodmiennie kojarzy się wszystkim zapewne z jednym – Holokaustem i walką o obronę Żydów bestialsko mordowanych przez hitlerowców. I słusznie. Kim jednak był młody Jan Kozielewski nim zyskał miano „emisariusza”? Szczęśliwym dzieckiem sanacji? Wiecznym kochasiem? Prymusem na uczelni? Dyplomatą? Szpiegiem? A może po prostu człowiekiem takim samym jak każdy z nas, któremu przyszło żyć w niesamowitych czasach? Odpowiedź na te kilka pytań znajdziecie na ponad 800 stronicach nietuzinkowej biografii.

Biografii, która nie jest kolejną historią jednej osoby, ale wyśmienitym opisem otaczającego ją świata. Ta książka to wręcz powieść biograficzna – pisana na modłę amerykańską – obudowana nagłymi zwrotami akcji, barwnymi opisami sytuacji społecznej, politycznej czy kulturalnej. Nie brakuje tu wątków romantycznych – zrywanych zaręczyn, nieszczęśliwej miłości czy też anegdot i wszelkiej maści historyjek opisujących rzeczywistość międzywojnia. A czas ten był nad wyraz kolorowy i ciekawy – wtedy to bowiem, po latach niebytu państwa na mapach świata, wykuwała się na nowo nasza ojczyzna. Brzmi to może wyjątkowo pompatycznie, ale prawda jest taka, że po roku 1918 i odzyskaniu niepodległości dało się wyczuć narodową euforię (w pełni uzasadnioną), wielką dumę narodową i niesamowitą chęć działania na każdym froncie. To także czas zabawy, wielkiej beztroski i czerpania z życia pełnymi garściami. I to wszystko znajdziecie w książce Piaseckiego.

Znajdziecie także coś jeszcze – obraz...

Znajdziecie także coś jeszcze – obraz rosnącego w siłę antysemityzmu. I to nie tylko w Niemczech. Karski bowiem, wychowany w duchu uwielbienia dla Piłsudskiego, gdzie jakakolwiek inność była przynajmniej tolerowana, jeśli nie uznawana za normę, dostrzegał i odczuwał, także na własnej skórze, wszechobecną nienawiść rasową. I starał się ją w swym młodzieńczym bezkrytycyzmie wytłumaczyć.

Nie zabrakło w powieści (bo to wyjątkowo trafne określenie) Piaseckiego wielu „smaczków” zaczerpniętych bezpośrednio z życia Karskiego – pierwszego lotu samolotem, wizyty w warszawskiej „Adrii”, licznych spotkań z osobistościami znanymi z kart historii, czy też opisów jego zmagań z dyplomacją. I przyznać trzeba – to wyjątkowo działające na wyobraźnie historie. Bo któż z wielbicieli tamtej epoki nie chciałby brać udziału w rautach czy balach? Kto nie pragnąłby choćby na chwilę zostać kawalerzystą? No i kto nie marzy o tym, by poczuć dumę z wielkich rodaków? Bohaterowi niniejszej książki wszystko to i wiele więcej było dane. A dzięki doskonałej pamięci Karskiego i niesłychanej pracy, jaką włożył w powstanie tej książki Waldemar Piasecki (z całym „sztabem” pomocników) – każdy z czytelników może poczuć atmosferę tamtych lat. I doskonale się przy tym bawić.

Przyznaję, że ta „biografia” pochłonęła mnie bez reszty. Wydawać by się mogło, że historia przedwojennego życia Karskiego to gotowy scenariusz na niesłychanie wciągający, zabawny i pouczający film o sanacji, międzywojniu i młodości – pełen humoru, dramatyzmu i wszechobecnej wiary we własne możliwości (tak głównego bohatera jak i narodu). Jeśli szukacie doskonałej, choć opasłej lektury na te wakacje – sięgajcie po nią bez zastanowienia. Na pewno nie pożałujecie i tak samo jak i ja będziecie z niecierpliwością oczekiwać na kolejne tomy. Dla mnie „Jan Karski. Jedno życie” to pretendent do tytułu roku. Bez dwóch zdań.

Bartek `barneej` Szpojda

fulmir | 2018-03-08
Na półkach: Biografie, Historia, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2018

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony jest dobra bo opowiada o jednym z naszych bohaterów narodowych, Janie Karskim, człowieku, który tak dużo zrobił dla stosunków polsko-żydowskich i to za jego sprawą świat dowiedział się o Holokauście. W tym tomie poznajemy go jako młodego człowieka aspirującego do bycia ambasadorem. Czasami jest wzniosły i odważny, niekiedy jednak patetyczny, idealistyczny i naiwny- wiadomo, że młodość rządzi się własnymi prawami. W każdym razie jego postać odbieram bardzo pozytywnie. To co mi się w książce nie podobało to przeładowanie tej biografii polityką, liczbą nazwisk i organizacji oraz mało istotnymi faktami przez które przebijałem się przez blisko 1000 stron. Nie można odmówić rozmachu, ale ja mam problem z tak długimi książkami, wydaje mi się, że gdzieś po drodze gubią istotę sprawy…
Ale podsumowując nie oceniam tej książki źle bo momentami była naprawdę wciągająca. Z zainteresowaniem czytałem o Piłsudzkim i jego zwolennikach, o...

Renax | 2017-06-30
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Znów o tej trylogii jest głośno, gdyż na dniach wydany zostanie drugi tom biografii Karskiego, o czasach wojny. Nie dlatego, ale w tym samym czasie postanowiłam wreszcie przeczytać to ogromne tomiszcze, tom pierwszy, traktujący o czasach międzywojennych. Wygrałam książkę w konkursie LubimyCzytać prawie dwa lata temu. Książkę chciałam przeczytać, ale jest taka długa, że trzeba mieć na nią z tydzień. Ale wreszcie wzięłam się!
I jakoś mi się udało ją przeczytać w trzy dni.
Całość ukazuje się w wydawnictwie Insignis. Już sama wielkość książki, tom pierwszy liczy ponad 900 stron, a widzę w internecie, że tom drugi jest jeszcze grubszy, bo 1300-stronicowy), przykuwa uwagę! Książką tą zamierzano uczcić pamięć o tym wielkim Polaku. Ale w sumie to nie wiedziałam czego się po tej książce spodziewać.
Rzeczony tom pierwszy opowiada o młodości Karskiego, jeszcze Jana Kozielewskiego, jego dzieciństwie w Łodzi, drodze szkolnej, studenckiej, praktykach, pierwszych miłościach. Kończy się na 39...

Northman | 2017-10-24
Przeczytana: 04 października 2017

Opis tej książki jest tak prawdziwy, jak to tylko możliwe... Bo to nie jest ani tylko biografia, ani tylko beletrystyka, ani też tylko książka historyczna... To coś znacznie więcej.

Monumentalna zdaje się być ta lektura, ale jeśli się już ją zacznie - wciąga bez reszty. To wielka kopalnia wiedzy o II Rzeczypospolitej - kraju, który odrodził się z popiołów historii i wykuwa swój los na nowo. A na dzieło to, choć nikt tego wtedy nie wiedział, ma tak mało czasu... Rzeczywistość tę widzimy oczami młodego Karskiego. Co nimi widzimy? Przede wszystkim - może zbyt ogólnie to zabrzmi, lecz do tego się rzecz sprowadza - ciągły, podskórny spór o istotę państwowości między wizją Piłsudskiego i Dmowskiego, społeczne wahania między tolerancją dla inności a jej napiętnowaniem, świat kontrastów, w którym rauty, bale i świat szeroko pojętych wyższych sfer istnieje obok biedy i codziennych problemów zwykłych ludzi. W tym wszystkim mamy Karskiego, żołnierza przeznaczonego do służby dyplomatycznej,...

KrisStewart | 2015-12-05
Przeczytana: lipiec 2015

Doskonała biografia i jedna z najlepszych pozycji historycznych jakie czytałem. Mimo że ma prawie 900 stron czyta się ją szybko, lekko i bardzo przyjemnie - nie zanudza naukowymi faktami, czyta się ją jak powieść która wciągą coraz bardziej z każdą stroną przenosząc nas w fascynujący świat XX-lecia międzywojennego. Książka jak żadna inna oddaje klimat II RP i można się z niej naprawdę dużo na temat tego okresu dowiedzieć. Waldemar Piasecki wykonał świetną robotę i uważam że książka jest perełką na naszym rynku wydawniczym. Gdy tylko zobaczyłem tę 'cegłę' na półce w księgarni i zajrzałem do środka wiedziałem że muszę ją mieć - jest bardzo fajnie i oryginalnie wydana, fajnie jest mieć taką książkę w swojej biblioteczce. Gorąco polecam i z niecierpliwością czekam na następny tom, który ma się ponoć ukazać na początku 2016 roku.

Anna-mojeksiążki | 2015-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Przyznam, że trochę czasu spędziłam z panem Karskim - biografia jest po prostu doskonała. Czyta się ją jak najlepszą powieść szpiegowską. Obawiałam się suchych faktów, ale podczas lektury książki Waldemara Piaseckiego nie można się nudzić. Czytał ją rownież mój mąż i był zachwycony.

Jan Karski - człowiek legenda, ale i zwyczajny człowiek z krwi i kości, mający dylematy i słabsze dni.
Jan Karski, pseudonim Witold, urodził się w Łodzi w 1914 roku. Był obywatelem, zarówno Polski, jak i Stanow Zjednoczonych, gdzie mieszkał po wojnie. To świetny prawnik historyk i dyplomata, wielki polski patriota. Niesamowita osobowość i niezwykły człowiek - drugiego takiego już nie będzie....

Karski w czasie wojny trafił do niewoli sowieckiej, ale udało mu się uciec z transportu. Ze względu na znajomość języków, świetną pamięć i umiejętność znalezienia się w każdej sytuacji, został emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego (w stopieniu porucznika). Brał udział w trudnych tajnych misjach, ale był...

Kominek | 2017-06-16

Opinia 50 stron...

5 lipca 2017 roku swoją premierę wydawniczą będzie miał Tom II (1939–1945) INFERNO pasjonującego, niezwykłego i jedynego w swoim rodzaju życiorysu Jana Kozielewskiego vel Karskiego. Tom I zbyt długo czekał na swój dobry czas, zbyt długo to pięknie wydane dzieło kusiło mnie swoją objętością i treścią.

Świadomość tego, co nadchodzi sprawiła, że wypadało i należało odłożyć wszystko inne, aby tam, gdzie tylko pojawi się określona luka w czasie sięgnąć po Jedno życie i stać się świadkiem życia człowieka, któremu przyznałem miano Największej Osobowości XX wieku, tytuł, na który w minionym wieku zasłużyli tylko nieliczni Rodacy.

Opinia 50 stron to w tym momencie opinia blisko dwustu stron z blisko tysiąca nie tylko niezwykłego życiorysu, ale też fascynującej historii Polski pełnej anegdot i ciekawostek, co do których niejednokrotnie nie zdawałem sobie sprawy, że takie sytuacje lub zdarzenia miały miejsce w naszym kraju. Waldemar Piasecki opowiada historię Jana...

jaspers | 2016-04-05

Wątpię aby kiedykolwiek w szkole uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią Polski w taki sposób jak przedstawia to Waldemar Piasecki. Najbardziej uderzyło mnie to, że wydarzenia z tamtego okresu można przełożyć na czasy współczesne. Czasami miałam wrażenie, że czytam o tym co dzieje się w Polsce w tym momencie. A działy się rzeczy przełomowe i straszne jednocześnie. Historia lubi się powtarzać, w tym przypadku - niestety. Bardzo polecam tę pozycję, książka wciąga jak najlepszy kryminał.

Justyna_78 | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Zgadzam się z opiniami większości na LC.
Ludzie interesujący się historią będą usatysfakcjonowani lekturą. Świetne opisane fakty z życia Karskiego i inne fakty z historii Polski, w sposób przykuwający uwagę czytelnika i nie przytłaczający niepotrzebnymi detalami. Już oceniem życiorys Pana Jana Karskiego za niezwykle ciekawy a jestem jeszcze przed lekturą II i III tomu. Autor potrafi naprawdę zainteresować czytelnika. Z przyjemnością sięga się po tak napisane biografie. Polecam!

jarr74 | 2015-09-04
Przeczytana: 2015 rok

Chyba każdy z nas posiada w swoich zbiorach pozycję, która jest dla nas z jakiś względów czy powodów ważna i do której na rożnych etapach swojego życia często powracamy. Ja również mam ich kilka, choć ze względu na zakres zainteresowania tematem i unikalne walory poznawczym prym wiedzie książka, nieżyjącej już niestety Pani Teresy Torańskiej, zatytułowana „Oni”, będąca zbiorem wywiadów z najbardziej prominentnymi osobistościami poprzedniego systemu ( min. Jakubem Bermanem i Edwardem Ochabem). Dziś, do tego szacownego grona dołączy publikacja Waldemara Piaseckiego zatytułowana „Jan Karski. Jedno życie”

Postać Jana Karskiego (właściwie Jana Kozielewskiego) legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który poinformował świat o rozgrywającym się na naszej ziemi dramacie Holocaustu i bezskutecznie zabiegał u rządzących i wpływowych elit (również żydowskich) o pomoc w powstrzymaniu nazistowskiej machiny śmierci, urosła po latach do rangi heroicznego...

ModnaKulturaReviews | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

"Jan Karski. Jedno życie" to bardzo wyczerpująca pozycja, gdyż jej objętość wynosi 928 stron zadrukowanych od początku do końca.

Ze względu na to, iż jest to biografia patrioty, myślałam, że znajdę w niej suche fakty, daty i wydarzenia. Ku mojemu jakże pozytywnemu zaskoczeniu "Jedno życie" to wspaniały i wciągający opis życia człowieka, który w swych wielkich dokonaniach okazał się być małym i skromnym człowiekiem.

Waldemar Piasecki czyni Karskiego człowiekiem wręcz przeciętnym , którego łatwiej nam poznać bliżej, bo jak wiemy niewiele z nas zna prezydentów lub inne sławy, chociażby muzyczne. A normalnych ludzi znamy masę.

Książka, którą widzicie na zdjęciu przyszła do mnie od wydawnictwa Insignis, któremu bardzo za to dziękuję. Nie żałuję mojej spontanicznej decyzji.

Mimo wszystko ze względu na to, że Waldemar Piasecki napisał biografię z tekstu można wyłuszczyć wiele ważnych dat i osobistości, których już z nami nie ma.

Ta książka to perełka, moim zdaniem....