Wiecznie głodny?

Okładka książki Wiecznie głodny? David Ludwig
Okładka książki Wiecznie głodny?
David Ludwig Wydawnictwo: Znak Literanova zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Always hungry?
Znak Literanova
2017-01-01
2017-01-01
Agnieszka Sobolewska
Dieta odchudzanie odżywianie

W 2021 roku ta książka nie jest już tak rewolucyjna, jak twierdzi. Zawiera również trochę uproszczeń, ale jest dedykowana dla szerszej grupy odbiorców, więc można to jej wybaczyć. Mimo to ma dobre naukowe podstawy i choć jako dietetyk z wykształcenia nie poleciłabym nikomu pierwszej fazy diety, to sama idea ograniczenia wysoko przetworzonych węglowodanów na pewno wyjdzie czytelnikom na zdrowie.

kaloria kalorii nie jest równa. zamiast diety polegającej na liczeniu kalorii dr Ludwig proponuje wybierać produkty, które nie powodują odkładania się tłuszczu albo prowokują tłuszcz do spalania. wywraca do góry nogami piramidę żywienia z lat 90-tych.

Książka „Wiecznie głodny” dr med. Davida Ludwiga całkowicie zaprzecza dotychczasowo proponowanym przez specjalistów metodom odchudzania. Według autora, żeby schudnąć wcale nie musimy się głodzić ani liczyć kalorii. Możemy jeść do syta, smacznie i tłusto. David Ludwig swoją teorię opiera na licznych badaniach oraz opiniach osób ją stosujących. Mnie najbardziej zaintrygował temat związku nieprawidłowej diety z zachorowaniami na choroby autoimmunologiczne.
W końcowej części książki znajdziemy wiele ciekawych przepisów dostosowanych do proponowanej przez autora diety. Książka napisana jest przystępnym językiem, nie czyta się jej jak nudnego poradnika. Ja po prostu nie mogłam się od niej „oderwać”. Polecam osobom interesującym się zdrowym trybem życia, odchudzaniem i wpływem spożywanych posiłków na nasze zdrowie.

Książka zaskakuje podejściem do odchudzania. Jest odwrotnością tego o czym się na co dzień słyszy, jeśli chcesz schudnąć spożywaj mniej tłuszczy. Opisana w książce dieta jest diametralnie inna. Opiera się na wyeliminowaniu węglowodanów, za to można jeść produkty pełnotłuste, dzięki którym ma się energię oraz które powodują spalanie nagromadzonego już w organizmie tłuszczu. W książce zawartych jest wiele przykładów naukowych, które mają potwierdzić tę niecodzienną metodę odchudzania. Są również gotowe przepisy i menu na cały okres trwania diety. Ja osobiście mam obawy, przed zastosowaniem tej diety, mimo że książka wydaje się być fachowa i rzetelna. Boję się uzyskania efektu odwrotnego niż zamierzony.

„Wiecznie głodny?” Gdy tylko zobaczyłam ten tytuł, pomyślałam, że to coś idealnego dla mnie. Nieraz czuję się nienajedzona przez większość dnia. Niestety. Nie wiem, czy to wina diety, czy mojego szybkiego metabolizmu. Może to coś innego? Chciałam się tego dowiedzieć.
Dr med. David Ludwig jest ekspertem żywienia z Harvard Medical School.
Gdy sięgnałam po tą książkę to byłam pewna o tym, że robie coś dobrego dla swojego zdrowia. Patrząc na piękna okładkę, byłam chłonna wiedzy jak nigdy. Co więcej, nigdy nie czytałam innych poradników, ani nie stosowałam żadnych diet. Ale w sumie… przedstawione tu pomysły to nie dieta, to zdrowy styl życia.
Książka podoba mi się głównie z tego względu, że jest w niej bardzo dużo przepisów. Autor przedstawia nam całkiem odmienny od innych sposób myślenia o odżywianiu.

Dr med. David Ludwig jest ekspertem żywienia z Harvard Medical School.
Gdy sięgnałam po tą książkę to...

Książka Wiecznie głodny? to według okładki rewolucyjny program odżywiania składający się z trzech faz: aktywacji procesu odchudzania, przeprogramowania komórek tłuszczowych oraz przejęcia kontroli nad swoim ciałem. Nasuwa mi się teraz jedna myśl: co za głupoty i banały. Póżniej doczytujemy jeszcze zdanie o braku głodzenia, efektu jojo i liczenia kalorii. Od razu wychodzę z założenia, że nie dowiem się nic życiowego.
Jednakże książka nie samą okładką stoi, więc zaczynam czytać. I zadziwia mnie na jak wysokim merytorycznie poziomie książka jest napisana. Przede wszystkim wszystko poparte jest dziesiątkami badań, ale co jeszcze bardziej mnie przekonuje jest czytanie o problemach z odchudzaniem, które sama napotykam. Cóż - przemawia to do mnie, ponieważ ma sens i jak widać nie jest wyssane z palca.
To, co bardzo mi się spodobało w tej książce to to, że ma świetne wprowadzenie do tematu odchudzania - wyjaśnia problemy związane z odchudzaniem i dlaczego mimo stosowania różnych diet nie chudniemy. Ponadto strategia diety zarysowana w książce jest gruntownie wyjaśniona, a wszystkie trzy fazy są dokładnie opisane w sposób holistyczny, autor nawet opisuje jak należy podchodzić do tematu snu, relaksu i ruchu w każdej z nich. Ponadto znajdziemy w niej przepisy oraz tabele produktów dozwolonych w poszczególnych fazach.
Uważam, że pomimo pięknej szaty graficznej pozycja ta została skrzywdzona sloganami rodem z kiepskich internetowych reklam o odchudzaniu. A jest to naprawdę dobra książka. W zasadzie ostatnia książka o diecie, której będę potrzebować ;)

Autor rozprawia się z mitami powszechnie krążącymi w świadomości osób, które chociaż raz w życiu były na jakiejś diecie. Przytacza wyniki badań, które pokazują jak zmiana stylu życia i lansowane 20 lat temu grupy żywności wpłynęły na nasze zdrowie obecnie. Ludwig sprawnie prowadzi nas przez mechanizmy i procesy zachodzące w naszym ciele i przekłada to na rady dotyczące zachowań jedzeniowych. Doktor radzi nam zapomnieć o kaloriach a skupia się na pojęciach indeksu i ładunku glikemicznego. Wymienia stereotypy dotyczące tłuszczów, białek, cukru i poleca skupić się na jakości potraw.
Druga część książki to program odchudzający. Autor prowadzi nas za rękę, dokładnie opisuje przygotowanie do startu, a wszystko po to, żeby być gotowym psychicznie na zmiany i mieć w pełni zaopatrzoną kuchnię. Znajdziemy tu również porady na zachcianki, w tym wrap z sałaty, prosta przekąska, do której chętnie wracam. Każda faza jest dokładnie opisana i zawiera przykładowe jadłospisy, które bardzo ułatiwają planowanie posiłków.
Wiecznie głodny? to kompendium wiedzy o jedzeniu, produktach, naszym organizmie i przemianie materii. Wszystkie mechanizmy są jasno opisane, co bardzo ułatwia nam ich stosowanie. Stosując się do porad, mogę powiedzieć, że zauważyłam już pierwsze efekty!

Na książkę trafiłem przypadkowo, oglądając szkolenie z zakresu dietetyki i zdrowych jelit. Autor przytoczył kilka tytułów, w tym również tę pozycję (chociaż bez większego przekonania),a ja sprawdziłem i książkę zakupiłem. Powód był prosty. Autor mający tytuł profesora, wykładający na Harvard Medical School udowadnia, ze aby chudnąc trzeba jeść tłusto, nie liczyć kalorii i generalnie zmienić podejście do konsumpcji. Jako certyfikowany dietetyk zdębiałem, kiedy czytałem ne "newsy", ale z każdą stroną moja głowa przytakiwała temu, co pisze. To ma naprawdę sens. Trzy fazy, które zmieniają podejście do jedzenia, gwarantują bycie szczupłym i zdrowym. Kto z nas nie lubi zjeść znacznie i tłusto? Ilu katuje się na siłowni, wpatrując się w agę i odmawiając sobie wielu smakołyków? Ludwig zmienia myślenie na temat odżywania, każda faza lista produktów, które z czasem zostają rozszerzane o kolejne, jakie można jeść.

Z uwagą przestudiowałem produkty i doszedłem do wniosku, ze autor tak naprawdę Ameryki nie odkrywa, chociaż pewne modyfikacje jak odstawienie węglowodanów i ziemniaków (szczególnie w pierwszej fazie) ma sens. Pewną nowością i dla niektórych z pewnością radością jest pozwolenie na bezkarne jedzenie produktów surowo zakazanych w innych dietach. Autor udawania, ze przyjmowanie tłuszczów ma sens i ja znowu muszę się z nim zgodzić. Oczywiście nie przyjmujemy wszystkich tłuszczów, a wybrane, a samo pożywienie ma cechować się odpowiednim czasem i przeżuwaniem.

Nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził diety na sobie. Dzisiaj dzień pierwszy. Jako wielki fan ziemniaków i chleba lekko miał nie będę. Ale chcę sprawdzić działanie. Czy książka jest warta polecenia? Jak najbardziej, chociażby ze względu na mnogość ciekawych przepisów, indeksy glikemiczne i inne ciekawe dotyczące naszej żywności.

Przeczytałam z ogromną uwaga i skupieniem mimo tego, że jestem szczupła i nigdy nie miałam problemów z wagą. Uważam, że jest to dobra lektura dla każdego, gdyż warto znać swój organizm. Prawidłowe odżywianie to nie tylko mniej kilogramów, ale przede wszystkim lepsze samopoczucie. Autor przekreśla wszystkie dotychczasowe diety i pokazuje jak najadać się do syta, a przy tym chudnąć i czuć się szczęśliwym. W książce zamieszczonych zostało wiele smacznych przepisów na obiady, przekąski i desery :)

Tyjemy w zastraszającym tempie.
Życie w biegu, szybko, praca, dom, nadmiar obowiązków sprawiają, że odżywiamy się byle jak, nie licząc kalorii, często produkty wysoko przetworzone.
Chcę Was zainteresować niezwykłą dietą.

Większość diet wymaga ograniczenia kalorii.
Ta nie.
W większości diet każą Ci znosić głód.
Ta nie.
Niektóre diety trzeba łączyć z wyczerpującymi ćwiczeniami fizycznymi.
Tutaj nie ma takiej potrzeby.
Większość diet ma na celu zmniejszenie tkanki tłuszczowej przez ograniczenie ilości spożywanych kalorii.
Znosić głód jest bardzo trudno, dlatego prędzej czy później ulegamy pokusie i tyjemy w ekspresowym tempie (efekt jo-jo).
Rozwiązanie przedstawione w tej książce, wywraca ideę odchudzania do góry nogami, pomijając kalorie i celując prosto w tkankę tłuszczową.
Brzmi to niewiarygodnie - wiem, też się zdziwiłam, ale jak przeczytacie tę książkę, zobaczycie, że to nie mit - lecz fakt.

Za pomocą odpowiednich kombinacji pokarmów oraz technik wspomagających: zmniejszenie stresu, dobry sen oraz przyjemna aktywność fizyczna sprawiają, że ta metoda zaczyna działać.
Program zawarty w książce trwa 16 tygodni i jest potwierdzony i przetestowany na kilkudziesięciu osobach, których historie na temat diety zostały przedstawione w tej książce i wszystkie są prawdziwe i autentyczne.

Jeśli więc chcesz schudnąć, nie musisz się głodzić.
Dieta, którą proponuje dr Ludwig obejmuje produkty białkowe, pyszne sosy i pasty do smarowania, sycące orzechy i masła orzechowe oraz naturalne węglowodany.

Książka zawiera również szereg przepisów bardzo przydatnych, z których można swobodnie korzystać.
Mam nadzieję, że te pożywne dania zamieszczone w tej książce, będą Ci smakować.

Z tą książką na pewno schudniesz, zwiększysz swoją witalność i będziesz cieszyć się zdrowym życiem.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Tyjemy w zastraszającym tempie.
Chcę Was zainteresować niezwykłą dietą.

Większość diet wymaga ograniczenia kalorii.
Ta nie.
W większości diet każą Ci znosić głód.
Ta nie.
Niektóre diety trzeba łączyć z wyczerpującymi...

• Zdrowie
  • 2017