Allegro - kampania grudzień kat. romans

Tatiana i Aleksander cz. 2

Tłumaczenie: Katarzyna Malita
Cykl: Jeździec miedziany (tom 2) | Seria: Mistrzyni opowiadania pięknych historii
Wydawnictwo: Świat Książki
Tatiana and Alexander
Maciejka

Kiedy Tatiana ucieka ze zrujnowanego wojną Leningradu, ma osiemnaście lat i spodziewa się dziecka. Jest przekonana, że jej mąż zginął. Tymczasem aresztowany przez NKWD Aleksander Biełow cudem unika egzekucji i podejmuje desperacką próbę ucieczki przed stalinowską machiną śmierci. Czy młodym uda się odnaleźć w wojennej zawierusze?

źródło opisu: literia.pl

źródło okładki: literia.pl

Ach ta Tatiana...
Słynny "Jeździec miedziany" na kolana mnie nie powalił. Było dobrze, lecz spodziewałem, się czegoś wielkiego, dzieła wybitnego, powieści na miarę tak wielkiego zachwytu innych czytelników. Od słynnych powieści wymaga się dużo więcej niż wobec innych książek. Musi rozrywać emocje.
Z opinii, które przeczytałem znalazłem mnóstwo osób, których emocje po przeczytaniu były w rozsypce. Były jakby natchnione.
Być może ja nie jestem osobą, który bije pokłony takim powieściom. Moje wewnętrzne przeżycia były stonowane, opanowane, niczym w uśpieniu.
To nie była jazda na rodeo, słowa nie były jak wierzgający byk pełen zadziorności, pasji i niebezpieczeństwa, a ja nie byłem kowbojem, który był pod wielkim wrażeniem rozmachu i legendarnych opowieści, tych, którzy odbyli już taką przejażdżkę. Byłem pod wrażeniem, ale nie wielkim.
Dlatego w przypadku Tatiany i Aleksandra nie miałem zbyt wygórowanych oczekiwań. Byłem ciekaw jak potoczą się ich dalsze losy, ale nie spodziewałem się...

Pola | 2016-07-13
Przeczytana: lipiec 2016

„Tatiana i Aleksander” to powieść o burzliwych dziejach życia tytułowych bohaterów i o miłości, która przezwycięża wszystkie przeciwności losu, będąca kontynuacją „Jeźdźca miedzianego”.
To piękna historia osadzona w realiach wojny, walki o przetrwanie i bardzo silnej miłości. To właśnie ta miłość trzyma ich przy życiu i prowadzi do szczęśliwych zakończeń sytuacji uważanych za beznadziejne.
Autorka ukazuje nam również jak bardzo bezlitosne były rządy sowietów. Żołnierz Armii Czerwonej, właściwie jego życie nie miało żadnego znaczenia. Żołnierze przechodzili przez piekło i większość z nich ginęła.
Tylko ta wielka miłość, która unosiła się ponad wszystko dodawała im niewyobrażalnych sił by przetrwać piekło.
To powieść, którą nie można czytać szybko, trzeba ją smakować i delektować się.
Utożsamić się z bohaterami, przenieść się w ich rzeczywistość, uruchomić mocno wyobraźnię i próbować przeżywać razem z nimi.
Przeczytajcie i przeżyjcie tę historię razem z Tanią i Alexem. Ja ze swej...

Marlena | 2013-06-01
Przeczytana: 20 maja 2013

w porównaniu z częścią pierwszą jestem troszkę zawiedziona, chociaż gdybym nie przeczytała pierwszej części tą pewnie oceniłabym jako świetną. Dużo "powtórek" z "Jeźdźca miedzianego". Akcja toczy się w Ameryce; życie Tatiany i wojenne losy Aleksandra. Ich wielka miłość zachęca do marzeń i łez... Polecam

Ika | 2013-08-02
Przeczytana: 17 lipca 2013

Nie mogłam się doczekać kiedy przeczytam II część trylogii P.Simons. Bałam się jednak, że nie będzie tak dobra jak pierwsza - no i pozytywnie mnie zaskoczyła. Styl tak samo lekki, więc szybko się ją czyta. Niesamowite opisy, ciekawe charaktery,a losy bohaterów nawet bardziej wciągają niż w części I. Mogę śmiało powiedzieć,że zakochałam się w obu książkach i pewnie jeszcze do nich wrócę. Gorąco polecam!

Gala | 2017-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Druga część słynnego cyklu " Miedzianego Jeźdźca " za mną. Podzielę się wrażeniami.

Historia Tatiany naiwna i irytująca. Tatiana oczywiście nadal nieskazitelnie dobra i wszyscy od pierwszego wejrzenia ją kochają i pragną jej pomagać a ona nie umie i nie chce ułożyć sobie życia . Wciąż umartwia się i cierpi na okrągło to samo. A moment kiedy podąża za przeczuciami w poszukiwaniu ukochanego kładąc na szli dobro i przyszłość swojego dziecka zupełnie mnie zszokowała.
Historia Aleksandra wręcz odwrotnie wciągająca i ciekawa. Śledziłam z dużym zainteresowaniem jego losy, pragnęłam dowiedzieć się jak poradzi sobie w kolejnych więzieniach i obozach, jak niezmordowanie walczy o przetrwanie w tych nieludzkich czasach.
Zwraca tu uwagę opis działań wojennych, sposób funkcjonowania obozów i więzień w czasach stalinowskich. Straszne i bezlitosne oblicze
Związku Radzieckiego i sytuacji w Armii Czerwonej.
Niepotrzebne opisy losów Aleksandra i jego rodziny, które już znamy z poprzedniej części....

CYKL: "JEŹDZIEC MIEDZIANY" (TOM II)

Druga część losów "Tatiany i Aleksandra" (tak dobrze znanych nam z pierwszego tomu "Jeźdźca Miedzianego" pani Simons), z pewnością przedstawia niezłomność i upór w walce o miłość. O miłość nieśmiertelną. Taką miłość, która potrafi przetrwać wszystko - nawet wszelkie przeciwności jakie zgotował jej los.

Tak samo, jak w przypadku pierwszego tomu, tak i tutaj mamy podział na Księgi.

W Księdze pierwszej o tytule "Druga Ameryka", oprócz dalszego ciągu losów Tatiany i Aleksandra autorka zamieściła też fragmenty sprzed czasów opisanych w "Jeźdźcu Miedzianym". Pierwsze rozdziały ciągną się niestety niemiłosiernie. I wygląda to mniej więcej tak: opis dalszych losów Tatiany, później podrozdział z dalszymi losami Aleksandra po czym następuje powrót do przeszłości Aleksandra, gdzie autorka opisuje wszystko to, co działo się podczas jego wyjazdu z rodzicami do Rosji. I tak w koło Macieju przez całą pierwszą Księgę - co według mnie wprowadziło trochę...

allison | 2011-04-18
Przeczytana: lipiec 2010

Jak w przypadku pierwszej części trylogii - piękna i jedna z najpiękniejszych powieści, jakie przeczytałam...

| 2013-09-01
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Kontynuacja "Jeźdźca miedzianego". Pisana w moim ulubionym "skocznym" stylu-raz jesteśmy u Tatiany w USA, raz u Aleksandra w ZSRR, a raz cofamy się w czasie, by poznać dokładną historię życia Szury.
Równie piękna opowieść, jak pierwsza część.
Tatian po udanej ucieczce do Stanów zaczyna pracę w szpitalu. Razem z synkiem mieszkają w jednej ze szpitalnych sal. Ciągle nie może się pogodzić ze śmiercią męża. Nikt nie jest jednak w stanie udzielić jej o nim żadnych informacji.
W tym samym czasie Aleksander jest w więzieniu, oskarżony o zdradę stanu walczy o życie. Udaje mu się uniknąć stracenia, dostać się do kompanii karnej i wyruszyć na front. Jest dzielny i odważny, ale myśl o tym, że nie wie co dzieje się z Tatianą nie daje mu spokoju. Brakuje amunicji, brakuje ludzi, co jeszcze złego może go spotkać?
Czy Tatianie uda się dowiedzieć czegoś o nim? Czy kiedykolwiek ich drogi znów się połączą?
Warto!!! Daje Wam na to moje słowo ;)

Polecam
Anka

Tulipce | 2018-08-22
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Tatiana i Aleksander.
Życie Tatiany w Ameryce- a w jej myślach tylko Aleksander.
Losy Aleksandra w niewoli- a w jego myślach tylko Tatiana.
Osobno a jednak razem.

Druga część losów znanych z "Jeźdźca miedzianego" bohaterów. Bohaterów rozdzielonych przez los. Tatiana dotarła do Ameryki i zaczyna nowe życie wraz z swym synem. Ale jak ma żyć bez Aleksandra? Bez swojego ukochanego męża. Bez męża, którego uważa za zmarłego. Mimo jego "śmierci" nie potrafi żyć dalej. Jest martwa. Nie ma już Tatiany z pierwszej części.

Aleksander trafia do niewoli. Tafia i ucieka z niej. I znów trafia do niewoli i znów ucieka. Przy życiu trzyma go tylko jedna myśl- Tatiana. Wrócić do niej.

Książka nie porywa, aż tak jak pierwsza część. Wiele wątków jest powtórzonych, przedstawionych z innej perspektywy bądź oczami drugiej strony. Akcja toczy się na trzech torach- losy Tatiany w Ameryce, losy Aleksandra w niewoli oraz jego losy z przeszłości. Poznajemy więcej szczegółów z dzieciństwa Aleksandra, jego...

Assapan | 2011-09-13
Na półkach: Lubię, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2011

Moi kochani. Koleżanka, która poleciła mi "Jeźdźca miedzianego" zastrzegła, że druga część jest nudna. Jakże się pomyliła. Toż ta książka tętni miłością, zrozumieniem, poświęceniem i takim oddaniem, że zalewałam się łzami co dziesiątą stronicę.
Tatiana okazała się taka waleczna, taka dzielna i wierna, że to dodało jej energii i pozwoliło na odnalezienie męża. Cudownie.
A Aleksander? On i jego załamanie - wzruszyło i wstrząsnęło to mną dogłębnie.

Cały czas przeżywałam ich rozterki, niepowodzenia i pragnienia. Tak bardzo wierzyłam, że im się i uda. I proszę :).

Autorka wplotła wspomnienia z Łazariewa w taki uczuciowy i emocjonalny sposób, że naprawdę łzy same spadają po policzku...

Jeszcze nigdy nie czytałam tak wspaniałej książki... Naprawdę jest na równi z pierwszą częścią.

Warto przeczytać. POLECAM :)