Gen. Ukryta historia

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
The Gene: An Intimate History
medycyna

Anemia sierpowata, hemofilia, wodogłowie normotensyjne, pląsawica Huntingtona, mukowiscydoza oraz cały szereg innych chorób skłoniły autora – laureata Nagrody Pulitzera za Cesarza wszech chorób – do zadania pytania, co otrzymaliśmy w spadku od przodków. Bo jeśli spojrzymy na ludzi z punktu widzenia genetyki, to okaże się, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednej matki – mitochondrialnej Ewy. Dlaczego więc, będąc tak podobni, tak bardzo się różnimy?

Problem zajmował już starożytnych. Nie wiedząc o istnieniu genów, próbowali wyjaśnić, dlaczego dzieci są podobne do rodziców. Wiele wieków później Darwin szukał mechanizmów odpowiedzialnych za podobieństwa i różnice w ramach gatunków. W 1864 roku Gregor Mendel, łuskając w przyklasztornym ogrodzie kolejne korce grochu, odkrył „gen”, który zaraz potem został zapomniany. Minęły lata, zanim powstał termin „genetyka” – od greckiej génesis.

Ludzkość wykonała milowy krok w wykrywaniu przyczyn wielu chorób, ale odkryła także eugenikę. Na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych zakładano zamknięte kolonie, gdzie poddawano pacjentów przymusowej sterylizacji, a europejscy „higieniści” patrzyli na to z zazdrością. W końcu genetyka znalazła makabryczne zastosowanie także na starym kontynencie. W Niemczech w latach trzydziestych i czterdziestych koncepcja eugeniki dostarczyła uzasadnienia dla brutalnych eksperymentów, wyłączania jednostek ze społeczeństwa, przymusowej sterylizacji, eutanazji i masowych zbrodni. Naziści uznali genetykę za użyteczną w kreowaniu nowego społeczeństwa, a Sowieci za burżuazyjny wymysł uzasadniający różnice klasowe. W obu przypadkach teoria dziedziczności posłużyła władzy do stworzenia wypaczonej wizji ludzkiej tożsamości i manipulacji obywatelami.

Przejście od wyjaśnienia do manipulowania sprawiło, że genetyka odbija się echem daleko poza granicami nauki. Zrozumienie, jak geny wpływają na ludzką tożsamość, seksualność czy charakter to jedno. Czym innym są próby ich zmiany. Pierwszym zajmują się uczeni. Drugie powinno interesować nas wszystkich.

Niniejsza książka to opowieść o narodzinach, rozwoju i perspektywach jednej z najpotężniejszych i najniebezpieczniejszych idei w dziejach nauki.

Książka została nominowana do nagrody Baillie Gifford Prize (znanej wcześniej jako Nagroda im. Samuela Johnsona) – najbardziej prestiżowej nagrody dla literatury faktu w Wielkiej Brytanii. Jest również finalistką nagrody the Royal Society Science Book Prize.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/gen

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/gen

Carmel | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

"Gen. Ukryta historia" Siddhartha Mukherjee to bezcenna lektura, dająca wspaniały zastrzyk fascynującej wiedzy, źródło korekt kompletnie aberracyjnych poglądów na genetykę, które pojawiają się w publicznym obiegu, interesujący dyskurs nad niebezpieczeństwami i nadziejami, które ludzie wiążą z inżynierią i terapią genową. Książką zasługuje na wysokie noty. Stanowi zrównoważone połączenie literackiego stylu, lekkości partii historycznych i pasjonująco przybliżonych popularno-naukowych rozważań biologicznych.

"Geny..." można podzielić na dwie narracje. Pierwsza ma układ chronologiczny. Stanowi początkowe 2/3 objętości książki i jest wykładem bardziej formalnym. To opis zarówno podstaw Mendlowskiej genetyki, poszukiwań źródeł i mechanizmu dziedziczenia z odkryciem struktury DNA przez Cricka i Watsona, pierwszych rekombinacji Berga (str. 223-224) i sekwencjonowania (str. 234), aż po wyścig w ustaleniu postaci ludzkiego genomu. Druga cześć skupia się na przykładach kilku chorób, terapii...

Shetani | 2017-07-31

Ta książka jest genialna! Jest przegenialna! Wybaczcie, że zaczynam tę recenzję z grubej rury, ale nie mogę inaczej, bo jestem w euforii. Uwielbiam genetykę odkąd pamiętam, dlatego czy można dziwić się temu, że dzieło Siddhartha Mukherjee tak mi się spodobało? Tak, jest to książka dokumentalna, popularno-naukowa (myślę, że nawet z większym naciskiem na naukowa), ale bez obaw! Nie jest to akademicki podręcznik i wydaje mi się, że każdy w pewnym stopniu zrozumie to, co autor chce nam przekazać. A co więcej, każdy inteligentny człowiek powinien się z nią zapoznać.
Siddhartha Mukherjee to istny mózg. Ukończył trzy uniwersytety, w tym Harvard i Oksford, pracuje jako onkolog i hematolog, rozwija się jako naukowiec. I ta pasja jest widoczna w jego książce – od początku do końca. Na tych 600 stronach opowiedział historię genetyki… Czy jest to możliwe? Właściwie mogłoby się wydawać, że 600 stron to mało. Tak, to jest mało. Gdybyśmy się chcieli skupić na wszystkich szczegółach, problemach,...

BookBasset | 2017-05-17
Na półkach: Przeczytane, E-booki, Medycyna, 2017
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Ma je każdy z nas. Choć łączą każde żywe stworzenie są inne dla każdego z nas. Geny. Historia odkrywania ich natury jest przedstawione w niniejszej książce w sposób fascynujący. Kto obawiał się, że po "Cesarzu wszech chorób" autor nie napisze nic równie świetnego był w błędzie. Chociaż muszę przyznać, że informacje tu zawarte są szerzej znane niż w poprzedniej książce chociażby każdemu kto uważał choć trochę na lekcjach biologii w szkole średniej, to kulisy odkrywania powszechnie znanych prawd i reguł rządzących naszym materiałem genetycznym są niezwykłe.

Książka nie powstała bez powodu. Przez ostatnie 5 lat udoskonalono techniki manipulacji naszymi genami, innymi słowy ludzkość stoi u progu wielkiego przełomu, który wymaga jednak głosu etyki i humanizmu, który możemy usłyszeć sięgając po niniejszą pozycję. Polecam!

PaniSarka | 2017-07-28

Przeczytałam "Biografię raka". Fenomenalna.
"Gen" równie dobry. Lekarz, autor książki, (którego nazwiska nie umiem ani napisać, ani wymówić) napisał ponad pięćset stron opowieści o genetyce tak, że każdy - nawet nie związany bezpośrednio z żądną gałęzią medycyny czy biologii - przeczyta, a wręcz wchłonie.
Każdy z nas uczył się o Mendlu, Watsonie i Cricku..Homozygota, heterozygota, DNA...i... tylko tyle. W "Genie" natomiast dowiemy się czy Mendel ukończył szkołę, przekonamy się o "trudnym" charakterze Rosalind Franklin, i o tym, że zbudować model DNA wcale nie było tak prosto...
Ta książka to nie suche fakty o rozwoju genetyki na przestrzeni lat. To OPOWIEŚĆ o genetyce. Fascynującej nauce, która wciąż się rozwija, dając nowe możliwości leczenia. Chwała autorowi za to, że relacjonując pewne wydarzenia, komentując wyniki badań i nowe osiągnięcia na polu nauki o dziedziczności, nigdy NIE OCENIA. Zadaje jedynie czytelnikowi pytania skłaniające do refleksji: Czy kiedyś będziemy mogli...

Coquillage | 2017-08-12
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Od pewnego czasu interesuję się genetyką, więc zdecydowałam się przeczytać tę książkę, aby nieco pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie. BYŁO WARTO.

Autor opowiada o rozwoju genetyki w sposób uporządkowany chronologicznie. Zaczyna od starożytnych, a następnie średniowiecznych teorii dotyczących dziedziczenia. Część z nich brzmi dziś raczej zabawnie, choć niektóre okazały się całkiem trafne. Następnie przechodzimy do Mendla i Darwina, których odkrycia są powszechnie znane. Potem robi się nieco trudniej, ale dzięki trafnym porównaniom przełomowe badania stają się doskonale zrozumiałe. Poznajemy ciekawe osobistości ze świata nauki, ich sukcesy i porażki.

Ogromną zaletą są cytaty na początku każdego rozdziału. Czasem należy je traktować z przymrużeniem oka, a czasem poważnie się nad nimi zastanowić. Główny wątek jest przeplatany historiami o rodzinie autora, w której często występują choroby genetyczne.

Dzięki tej książce dowiedziałam się więcej o budowie i działaniu DNA niż...

Nathanael | 2017-04-18

Chyba mniej silna od raka, co nie znaczy, że nie zapiera oddechu. Po niektórych fragmentach musiałem odkładać, żeby ochłonąć. Zadaje pytania w obliczu których każdy z nas będzie kiedyś musiał stanąć. Panie Siddartha, chcemy jeszcze!

Wojtek Sawicki | 2017-08-13
Przeczytana: 10 sierpnia 2017