Ukryte życie lasu. Rok podglądania natury

Tłumaczenie: Katarzyna Sosnowska
Wydawnictwo: Feeria
Forest Unseen
przyroda natura las
Trzcionka

Poetycka elegancja stylu, filozoficzna głębia przekazu i ogromna wiedza przyrodnicza zawarta w Ukrytym życiu lasu zaprowadziły Haskella aż do finału Nagrody Pulitzera. Jego książka, obsypana nagrodami, ukazała się w wielu krajach na całym świecie. Przyjrzeć się z bliska maleńkim cudom natury, wsłuchać się w pieśń powstałą z pojedynczych dźwięków przyrody, wniknąć w las... Zapalony biolog David Haskell z wyczuciem i niezwykłym zamiłowaniem opowiada o dzikim lesie, a dokładniej o maleńkim jego wycinku, któremu cierpliwe przypatrywał się przez cały rok. W zebranych przez niego obserwacjach jak w soczewce ujawnia się złożona sieć procesów zachodzących w przyrodzie w kolejnych porach roku. Salamandra przemykająca po liściu, pierwszy wiosenny kwiat, traszka, świetliki, porosty i mchy - oto mikrokosmos pełen nieoczekiwanych tajemnic, las w swoich zadziwiających przejawach, a w tle pobrzmiewające pytanie o miejsce człowieka w świecie natury.

źródło opisu: wydawnictwofeeria.pl

źródło okładki: wydawnictwofeeria.pl

| 2017-07-08

Czytałam, niczym podekscytowana dziewczynka, która siedzi w kucki na leśnej ściółce i podpierajac brodę piąstkami szepcze "Proszę sobie nie przerywać Panie Haskell. Pan tak pięknie opowiada o tych chloroplastach, mchu i sikorach kalifornijskich. Że też chciało się Panu przez cały rok przychodzić w to samo miejsce, by w kawałku lasu dostrzec universum.
Hmm... I wie Pan co, mimo iż na codzień nie zachwycam się jelenimi żwaczami, to Pan potrafił wynieść je do poziomu doskonałości".

Autor, w fascynujący sposób, przeplótł naukę z filozofią i fizykę z biologią, wkładając w to całe serce głodnego życia obserwatora.
Całość potęguje pierwszoosobowa narracja. To tak, jakby znaleźć się w umyśle pełnego pasji eksplorera.

Po lekturze doszłam do wniosku, że nauka także może mieć w sobie dozę poetyckości, a Haskell nie trafi do każdego, kto umiłował sobie przyrodę, lecz do tych, którzy nie traktują mrówki jako insekta, ale jako pełnoprawnego i istotnego dla świata, obywatela mikrokosmosu....

Jarek Zawisza | 2018-11-04
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2017

Zanim ta książka wpadła mi w ręce nie miałem pojęcia ile można się dowiedzieć o lesie, obserwując zaledwie metr kwadratowy jego powierzchni?!
Nie miałem pojęcia ile można dowiedzieć się o rzeczach, daleko poza lasem, po prostu obserwując las.
Nie miałem pojęcia ile znaczy las dla ogólnie pojętej ekologii regionu, kontynentu, a nawet świata. Ile las znaczy dla kształtowania się pogody, klimatu, geologii terenu, botaniki, przetrwania gatunków czy wreszcie doboru naturalnego.
Zapożyczając termin Mandala z buddyzmu, autor David George Haskell postanowił obserwować jeden niewielki fragment lasu - w ciszy, cierpliwie, bez emocji niczym mnich sypiący swą mandalę, a rezultaty tej pracy są niesamowite.
Czytając tę książkę zaczynamy zastanawiać się czy można ogarnąć całe uniwersum kontemplując "nieskończenie małe"?

"Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie – nieskończoność czasu."
- W....

żabot | 2018-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Po świetnych recenzjach i pochwałach z pewną dozą niepewności i obaw sięgnąłem po pracę Haskella. Wyroiło się na naszym rynku mrowie książkę o ukrytym/sekretnym/intymnym/tajemniczym /etc. życiu lasu/pola/łąki/stawu/etc. Niepotrzebne skreślić. Sporo z tych książkę to bardzo popularna a mało naukowa papka, gdzie autorzy zajmują się samo promocją, nie brakuje infantylności a i cokolwiek dziwacznych twierdzeń. Nie mówiąc o tym, że po prostu nudzą. Ale kto nie ryzykuje, ten nie pozna. Wybrałem się więc z autorem do jego mandali.
Tak na marginesie – kolejny sztampowy tytuł to jak zwykle pomysł polskiego wydawcy. A przecież oryginalny tytuł niesie znacznie większą tajemnicę, intryguje, przyciąga. „Forest Unseen”. Niewidoczny las? Las niedostrzeżony? Można by tu trochę pofantazjować nad tłumaczeniem, ale po co? Najlepiej skopiować schemat z pewnej serii książek, która stała się – nie wiedzieć czemu – wydawniczym hitem.
Ad rem…
Niewiele by brakowało a dałbym 9 gwiazdek. Ta niewielka...

Monika | 2018-08-04
Przeczytana: 31 lipca 2018

"Ukryte życie lasu", to książka, która powinien przeczytać każdy. Autor opisał swoje spostrzeżenia, których dokonywał w niewielkim fragmencie lasu, przez cały rok. To pozycja, która pozwala zrozumieć, że las to nie tylko drzewa i duże zwierzęta, takie jak jelenie, czy wilki, ale też niewielkie rośliny (np. mszaki) i całe mnóstwo drobnych organizmów począwszy od owadów, po grzyby i bakterie, od których obecności zależy funkcjonowanie nie tylko tego ekosystemu, ale całej planety. Powinni ją przeczytać szczególnie ci, którzy lasem nazywają rosnące w równych rządkach drzewa, posadzone ludzką ręką, tylko w jednym celu - do wycinki. Każdy rozdział opowiada o jednym z wielu fragmentów funkcjonowania lasu, nie tylko o obserwowalnej części, ale też o zależnościach, których nie można dostrzec gołym okiem, a o których wiadomo z fachowej literatury. Książka jest ciekawa i głębiej pozwala poznać prawa rządzące otaczającą nas przyrodą (a co za tym idzie także nami), ale bywają momenty, gdy...

odSłońKulturę | 2017-07-23
Na półkach: Przeczytane, Books
Przeczytana: 23 lipca 2017

Książkę gorąco polecam. Pióro autora jest niezwykle lekkie, przyjemne, często skierowane personalnie do nas w taki sposób, byśmy przeanalizowali swoje postępowanie. Otaczającą nas fauna i flora to zdumiewająca społeczność, gdzie każdy z jej elementów pełni pewną funkcję. Przekonajcie się jednak sami, która informacja będzie dla Was największym zaskoczeniem.
www.odslonkulture.pl

„Ukryte życie lasu” Davida Haskella jest jedną z pozycji, które cieszą się ostatnio sporą popularnością. Popularno-naukowe książki o przyrodzie przeżywają swój rozkwit, zwłaszcza, gdy większy nacisk położony został na ich popularny, niż naukowy aspekt. Jako miłośniczka przyrody i fanka książek sir Davida Attenborough po „Ukryte życie lasu” sięgnęłam ze sporymi oczekiwaniami. Nie mogę stwierdzić, bym się zawiodła, jednak wrażenia z lektury mam na tyle mieszane, że trudno mi o jednoznaczne ocenienie tej książki.

W czterdziestu trzech rozdziałach autor prezentuje życie toczące się wokół niewielkiego wycinka pierwotnego, górskiego lasu w Tennessee. Zmieniające się pory roku determinują zmiany jakie zachodzą w małym kręgu wybranym przez autora. Większość rozdziałów dotyczy życia podglądanego przez lupę, ale o większych zwierzętach i roślinach David Haskell również wspomina.

Jest to książka o ekologii rozumianej zgodnie z encyklopedyczną definicją jako nauka o zależnościach między...

mariainflames | 2018-08-15
Przeczytana: sierpień 2018

Książka dla osób, które interesują się przyrodą i otaczającym światem - autor w przystępny sposób wytłumaczył zawiłości, którymi rządzi się natura oraz otworzył mi oczy na wiele zależności i problemów. Stawia ciekawe pytania. Jednakże nie przekonuje mnie hybryda poetyckiego i naukowego stylu.

książek: 2061
Karambola | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

"To paradoks doboru naturalnego: śmierć doskonali życie."

"Jeśli akceptujemy ewolucyjną ciągłość życia, nie możemy zamykać się na empatię w stosunku do innych zwierząt. Nasze ciało jest ich ciałem. Nasze nerwy są zbudowane na tej samej zasadzie, co nerwy owada. Pochodzenie od wspólnego przodka sprawia, że ból gąsienicy i ból człowieka są podobne, tak jak podobne są nerwy jednego i drugiego. Z całą pewnością ból odczuwany przez gąsienicę może różnić się charakterystyką lub natężeniem od naszego, tak jak różnią się nasze oczy i skóra, mimo to nie mamy powodu sądzić, że ciężar cierpienia zwierząt niebędących ludźmi jest mniejszy."

"Jednak kochać przyrodę, a nienawidzić człowieka to logiczna sprzeczność. Ludzkość jest częścią większej całości. Aby prawdziwie kochać świat, trzeba kochać również ludzką pomysłowość i zdolność do zabawy. By świat przyrody zachował spójność i piękno, nie musi zostać oczyszczony z ludzkich artefaktów. Tak, powinniśmy być mniej chciwi, robić mniej bałaganu,...

Moreni | 2018-05-08
Na półkach: Przeczytane, Moje własne
Przeczytana: lipiec 2017

Mimo że mamy ostatnimi czasy wysyp szeroko pojętych pozycji przyrodniczych różnej proweniencji, rzadko się zdarza, aby któraś z nich brała udział w nominacjach do jakiejś prestiżowej nagrody. Dlatego też, kiedy usłyszałam, że książce Davida Haskella się to udało, natychmiast się nią zainteresowałam. Pierwszy rekonesans wypadł dobrze – autor jest naukowcem, więc raczej wie, o czym pisze, pomysł na książkę też miał oryginalny. Pozostawało jeszcze sprawdzić, jak sobie radzi z piórem.

Jakiż to ciekawy pomysł w „Ukrytym życiu lasu” autor wykorzystał? Otóż postanowił wyznaczyć sobie w pobliskim lesie krąg o średnicy metra i przez cały rok go obserwować, a obserwacje (i dygresje do nich) przelewać na papier. Dzięki temu miał (a z nim czytelnik) możliwość podpatrywania rocznego cyklu życia lasu i pisania relacji z pierwszej ręki, a czasem nawet i przeżyć to, co przeżywają tegoż lasu mieszkańcy na własnej skórze.

Całość recenzji tutaj:...

tearsens | 2017-07-12

Nieczęsto zdarza mi się zgadzać w pełni z opisami na okładkach książek, ale w tym przypadku zdanie „Poetycka elegancja stylu, filozoficzna głębia przekazu i ogromna wiedza przyrodnicza” trafia w samo sedno. Właśnie taka jest ta książka. To jedna z najlepszych publikacji o naturze, jakie ukazały się na polskim rynku w ostatnim czasie.

Nie jest to przyrodnicze czytadło, nie da się przeczytać wszystkiego w jeden wieczór. Ta książka zmusza do refleksji, urzeka piękną, poetycko-filozoficzną narracją, emanuje ogromnym szacunkiem do natury i zachwyca wnikliwymi obserwacjami.

Pełna recenzja na moim blogu: http://www.kulinarnaczytelnia.pl/2017/07/podgladanie-lasu-haskell.html