Ukryte życie lasu. Rok podglądania natury

Tłumaczenie: Katarzyna Sosnowska
Wydawnictwo: Feeria
Forest Unseen
przyroda natura las
Trzcionka

Poetycka elegancja stylu, filozoficzna głębia przekazu i ogromna wiedza przyrodnicza zawarta w Ukrytym życiu lasu zaprowadziły Haskella aż do finału Nagrody Pulitzera. Jego książka, obsypana nagrodami, ukazała się w wielu krajach na całym świecie. Przyjrzeć się z bliska maleńkim cudom natury, wsłuchać się w pieśń powstałą z pojedynczych dźwięków przyrody, wniknąć w las... Zapalony biolog David Haskell z wyczuciem i niezwykłym zamiłowaniem opowiada o dzikim lesie, a dokładniej o maleńkim jego wycinku, któremu cierpliwe przypatrywał się przez cały rok. W zebranych przez niego obserwacjach jak w soczewce ujawnia się złożona sieć procesów zachodzących w przyrodzie w kolejnych porach roku. Salamandra przemykająca po liściu, pierwszy wiosenny kwiat, traszka, świetliki, porosty i mchy - oto mikrokosmos pełen nieoczekiwanych tajemnic, las w swoich zadziwiających przejawach, a w tle pobrzmiewające pytanie o miejsce człowieka w świecie natury.

źródło opisu: wydawnictwofeeria.pl

źródło okładki: wydawnictwofeeria.pl

Sentido | 2017-07-08

Czytałam, niczym podekscytowana dziewczynka, która siedzi w kucki na leśnej ściółce i podpierajac brodę piąstkami szepcze "Proszę sobie nie przerywać Panie Haskell. Pan tak pięknie opowiada o tych chloroplastach, mchu i sikorach kalifornijskich. Że też chciało się Panu przez cały rok przychodzić w to samo miejsce, by w kawałku lasu dostrzec universum.
Hmm... I wie Pan co, mimo iż na codzień nie zachwycam się jelenimi żwaczami, to Pan potrafił wynieść je do poziomu doskonałości".

Autor, w fascynujący sposób, przeplótł naukę z filozofią i fizykę z biologią, wkładając w to całe serce głodnego życia obserwatora.
Całość potęguje pierwszoosobowa narracja. To tak, jakby znaleźć się w umyśle pełnego pasji eksplorera.

Po lekturze doszłam do wniosku, że nauka także może mieć w sobie dozę poetyckości, a Haskell nie trafi do każdego, kto umiłował sobie przyrodę, lecz do tych, którzy nie traktują mrówki jako insekta, ale jako pełnoprawnego i istotnego dla świata, obywatela mikrokosmosu....

Jarek Zawisza | 2017-12-27
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2017

Zanim ta książka wpadła mi w ręce nie miałem pojęcia ile można się dowiedzieć o lesie, obserwując zaledwie metr kwadratowy jego powierzchni?!
Nie miałem pojęcia ile można dowiedzieć się o rzeczach, daleko poza lasem, po prostu obserwując las.
Nie miałem pojęcia ile znaczy las dla ogólnie pojętej ekologii regionu, kontynentu, a nawet świata. Ile las znaczy dla kształtowania się pogody, klimatu, geologii terenu, botaniki, przetrwania gatunków czy wreszcie doboru naturalnego.
Zapożyczając termin Mandala z buddyzmu, autor David George Haskell postanowił obserwować jeden niewielki fragment lasu - w ciszy, cierpliwie, bez emocji niczym mnich sypiący swą mandalę, a rezultaty tej pracy są niesamowite.
Czytając tę książkę zaczynamy zastanawiać się czy można ogarnąć całe uniwersum kontemplując "nieskończenie małe"?

"Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie – nieskończoność czasu."
- W....

odSłońKulturę | 2017-07-23
Na półkach: Przeczytane, Books
Przeczytana: 23 lipca 2017

Książkę gorąco polecam. Pióro autora jest niezwykle lekkie, przyjemne, często skierowane personalnie do nas w taki sposób, byśmy przeanalizowali swoje postępowanie. Otaczającą nas fauna i flora to zdumiewająca społeczność, gdzie każdy z jej elementów pełni pewną funkcję. Przekonajcie się jednak sami, która informacja będzie dla Was największym zaskoczeniem.
www.odslonkulture.pl

„Ukryte życie lasu” Davida Haskella jest jedną z pozycji, które cieszą się ostatnio sporą popularnością. Popularno-naukowe książki o przyrodzie przeżywają swój rozkwit, zwłaszcza, gdy większy nacisk położony został na ich popularny, niż naukowy aspekt. Jako miłośniczka przyrody i fanka książek sir Davida Attenborough po „Ukryte życie lasu” sięgnęłam ze sporymi oczekiwaniami. Nie mogę stwierdzić, bym się zawiodła, jednak wrażenia z lektury mam na tyle mieszane, że trudno mi o jednoznaczne ocenienie tej książki.

W czterdziestu trzech rozdziałach autor prezentuje życie toczące się wokół niewielkiego wycinka pierwotnego, górskiego lasu w Tennessee. Zmieniające się pory roku determinują zmiany jakie zachodzą w małym kręgu wybranym przez autora. Większość rozdziałów dotyczy życia podglądanego przez lupę, ale o większych zwierzętach i roślinach David Haskell również wspomina.

Jest to książka o ekologii rozumianej zgodnie z encyklopedyczną definicją jako nauka o zależnościach między...

Karambola | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

"To paradoks doboru naturalnego: śmierć doskonali życie."

"Jeśli akceptujemy ewolucyjną ciągłość życia, nie możemy zamykać się na empatię w stosunku do innych zwierząt. Nasze ciało jest ich ciałem. Nasze nerwy są zbudowane na tej samej zasadzie, co nerwy owada. Pochodzenie od wspólnego przodka sprawia, że ból gąsienicy i ból człowieka są podobne, tak jak podobne są nerwy jednego i drugiego. Z całą pewnością ból odczuwany przez gąsienicę może różnić się charakterystyką lub natężeniem od naszego, tak jak różnią się nasze oczy i skóra, mimo to nie mamy powodu sądzić, że ciężar cierpienia zwierząt niebędących ludźmi jest mniejszy."

"Jednak kochać przyrodę, a nienawidzić człowieka to logiczna sprzeczność. Ludzkość jest częścią większej całości. Aby prawdziwie kochać świat, trzeba kochać również ludzką pomysłowość i zdolność do zabawy. By świat przyrody zachował spójność i piękno, nie musi zostać oczyszczony z ludzkich artefaktów. Tak, powinniśmy być mniej chciwi, robić mniej bałaganu,...

tearsens | 2017-07-12

Nieczęsto zdarza mi się zgadzać w pełni z opisami na okładkach książek, ale w tym przypadku zdanie „Poetycka elegancja stylu, filozoficzna głębia przekazu i ogromna wiedza przyrodnicza” trafia w samo sedno. Właśnie taka jest ta książka. To jedna z najlepszych publikacji o naturze, jakie ukazały się na polskim rynku w ostatnim czasie.

Nie jest to przyrodnicze czytadło, nie da się przeczytać wszystkiego w jeden wieczór. Ta książka zmusza do refleksji, urzeka piękną, poetycko-filozoficzną narracją, emanuje ogromnym szacunkiem do natury i zachwyca wnikliwymi obserwacjami.

Pełna recenzja na moim blogu: http://www.kulinarnaczytelnia.pl/2017/07/podgladanie-lasu-haskell.html

Newrin | 2017-10-01
Przeczytana: 29 września 2017

Od dziecka wychowywałem się bardzo blisko natury i interesowałem się przyrodą. Dlatego w pełni podzielam sposób patrzenia na świat w jaki robi to autor. Swoje obserwacje i przemyślenia opisuje w lekki i niemal intymny sposób.Te chwile spędzone na łonie przyrody zdają się urastać do niemal mistycznych przeżyć ale nie oderwanych od rzeczywistości. Ponad to autor "sprzedaje" zdawać by się mogło bardzo specjalistyczną wiedzę jakby mimochodem.

Książkę przeczytałem jednym tchem i z pewnością będę sobie do niej wyrywkowo wracał.

Dotka76 | 2017-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Przeczytała połowę tej bardzo dobrej pozycji. Ogromy ładunek wiedzy. Warto.

borek123 | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017

Tych których blurb zaczynający się od słów "poetycka elegancja stylu..." zniechęca uspokajam, że tej "filozofii", "poezji" i "pieśni" tam nie ma za dużo i miłośnik "prozy życia" da radę to przeczytać.

gabi | 2018-01-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane