Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Tytuł oryginału:
- The Book of Humans: The Story of How We Became Us
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2019-11-07
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-11-07
- Data 1. wydania:
- 2018-09-13
- Liczba stron:
- 288
- Czas czytania
- 4 godz. 48 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381692069
- Tłumacz:
- Adam Tuz
Lubimy myśleć o sobie jako o istotach wyjątkowych - ale czy naprawdę coś różni nas od zwierząt? Przecież nasza biologia jest taka sama.
W oryginalnej i intrygującej podróży po świecie ziemskiego życia Adam Rutherford bada rozmaite cechy, które uznawano niegdyś za wyłącznie ludzkie, wykazując, że wcale takimi nie są. Nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który się porozumiewa, wytwarza narzędzia, korzysta z ognia albo uprawia seks wyłącznie dla przyjemności, i do tego niekoniecznie seks heteroseksualny. Jedynie nasza kultura przewyższa wszystko, co można obserwować w przyrodzie.
"Księga ludzi" zawiera opowieść o tym, jak staliśmy się istotami, którymi dziś jesteśmy. Najnowsze odkrycia naukowe nadają książce charakter pasjonującego kompendium cech jednoznacznie potwierdzających, że nasze miejsce jest w świecie zwierząt, lecz ukazujących również, jak wyjątkowymi ich przedstawicielami jesteśmy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Oficjalne recenzje
Człowiek – zwierzę doskonałe
Książka dla wszystkich, którzy chcą poznać wiele zaskakujących faktów z życia zwierząt, umiejętności, o jakie byśmy jego przedstawicieli nie posądzali. Na ich tle jeszcze wspanialej prezentuje się „szczytowe osiągnięcie ewolucji” – człowiek. Co decyduje o ludzkiej wyjątkowości i czy jakiś inny gatunek byłby w stanie kiedykolwiek podobny sukces powtórzyć?
Autorowi udało się przelać na karty książki swój nieskrywany zachwyt nad królestwem zwierząt. Czytając o zaobserwowanych jak dotąd przypadkach wykorzystania przez zwierzęta narzędzi, nie mamy wątpliwości, że ich świat będzie nas fascynował i zaskakiwał wciąż i wciąż. Wiele gatunków już dziś wykorzystuje dostępne zasoby w taki sposób, aby zdobyć przewagę nad innymi, a przetrwanie i przekazanie genów uczynić znacznie prostszym. Ptaki drapieżne najprawdopodobniej celowo wzniecają pożary, aby wypłoszyć z danego terenu zwierzynę, na którą następnie zapolują. Walenie także wykorzystują inne organizmy żywe, aby ułatwić sobie zdobycie pożywienia.
Mimo tych i wielu innych spektakularnych przykładów zwierzęcych możliwości to człowiek w dalszym ciągu dystansuje wszystkie gatunki niemal w każdej dziedzinie. Tym, co nas wyróżnia, nie jest precyzyjne posługiwanie się narzędziami i technologia, bo jak się przekonujemy, zwierzęta też to potrafią, ale umiejętność efektywnego nauczania oraz gromadzenia zdobytej wiedzy, trwająca nieprzerwanie od setek tysięcy lat. Niebywałe umiejętności przystosowania się do życia w różnych warunkach, stale wzrastająca populacja zdolna opanować wszystkie kontynenty – to czynniki, które w największym stopniu doprowadziły do ludzkiego sukcesu.
Ewolucja nie jest prostym i w pełni poznanym procesem, nie przebiega w sposób linearny. Człowiek nie posiada jakiegoś wyjątkowego genotypu, w którym poszczególne geny warunkują konkretne cechy czy zdolności. Bardzo podobnym do ludzkiego zestawem genów dysponują inne naczelne, w tym wielkie małpy. Nie do końca wiemy, co i kiedy zadecydowało o ogromnych różnicach między nami, choć najprawdopodobniej zaważyło na tym wiele drobnych, ale doniosłych mutacji genetycznych. Biologia i genetyka, mimo dynamicznego rozwoju, pokazują, jak wiele wciąż czeka na odkrycie. Ten świat domysłów, nieustannie potwierdzanych i podważanych hipotez, jest fascynujący, ale pełen myślowych pułapek. Często zbyt chętnie przypisujemy zachowaniom zwierząt czysto ludzkie motywy i odwrotnie, uciekamy się do tłumaczenia naszych postaw „odwiecznymi prawami ewolucji”. Choć niewątpliwie istnieje między nami więcej podobieństw, niż byśmy sądzili. Do niedawna uważano, że zwierzęta zdolne są odczuwać jedynie proste emocje, jak strach, a bardziej złożone pozostają domeną człowieka. Dziś znamy wyniki badań, które potwierdzają, że niektóre zwierzęta zdolne są odczuwać również uczucia uznawane dotychczas za typowo ludzkie, np. żal spowodowany dokonaniem określonego wyboru.
W praktyce trudno ustalić, gdzie przebiega granica między tym, co dla nas wspólne, a tym, co zarezerwowane tylko dla człowieka. Być może nigdy nie będzie można jej z całą pewnością wytyczyć. Nie oznacza to jednak, że nie warto jej szukać, skoro same poszukiwania są tak fascynujące, a każde najmniejsze odkrycie rozbudza wyobraźnię i sprawia, że wiemy o sobie więcej.
Monika Kurek
OPINIE i DYSKUSJE
Książka nie porywa, chociaż jest ciekawa i dosyć dobrze się ją czyta. Określiłbym ją jako zbiór ciekawostek o zachowaniach ludzi i zwierząt z domieszką informacji (często ciekawych i pouczających, chociaż bardzo powierzchownych) o początkach homo sapiens. Jak gdyby kilka filmów dokumentalnych w formie pisanej zebranych w jedną całość.
Generalnie jednak mogę ją polecić.
Książka nie porywa, chociaż jest ciekawa i dosyć dobrze się ją czyta. Określiłbym ją jako zbiór ciekawostek o zachowaniach ludzi i zwierząt z domieszką informacji (często ciekawych i pouczających, chociaż bardzo powierzchownych) o początkach homo sapiens. Jak gdyby kilka filmów dokumentalnych w formie pisanej zebranych w jedną całość.
Pokaż mimo toGeneralnie jednak mogę ją polecić.
Na tle wielu innych książek popularnonaukowych ta pozycja wypada mocno przeciętnie. Temat, który porusza, jest naprawdę ciekawy, ale jego realizacja wygląda słabo. Szczególnie odrzucająca jest druga część książki, w której autor omawia genetykę. I tam zaczyna też posługiwać się bardzo specjalistycznym językiem. Nie mówię, że jest to złe, temat tego wymaga, ale znacząco utrudnia to odbiór książki.
Warto zerknąć do tej książki, bo porównanie zwierząt i ludzi jest bardzo ciekawe i interesujące. A drugą połowę można spokojnie pominąć, nie tracąc zbyt wiele wiedzy.
Na tle wielu innych książek popularnonaukowych ta pozycja wypada mocno przeciętnie. Temat, który porusza, jest naprawdę ciekawy, ale jego realizacja wygląda słabo. Szczególnie odrzucająca jest druga część książki, w której autor omawia genetykę. I tam zaczyna też posługiwać się bardzo specjalistycznym językiem. Nie mówię, że jest to złe, temat tego wymaga, ale znacząco...
więcej Pokaż mimo toTa książka byłaby ciekawa, gdyby nie to, że wszystkie rzeczy przez pana Rutherforda wspomniane, zostały już opisane przez dziesiątki innych popularyzatorów, a także pokazywane były już w dziesiątkach programów naukowych i inni zrobili to o wiele zgrabniej. Gwałcące delfiny, toczące wojny szympansy - incydenty i zjawiska w świecie zwierząt są szalenie ciekawe, ale Rutherford pisze o tym w sposób byle jaki, nudny. "Księga ludzi" cierpi na chaos. Autor chciał ukazać ścieżkę, jaką ludzie przeszli, by stać się ludźmi, ale zrobił to nieudolnie. Nie da się pobieżnie skakać z tematu na temat, bez wyraźnego planu w głowie. W tej książce panuje bałagan, w którym opis polującego nietoperza przeplata się (nie wiedzieć czemu) z opisem antagonizmów między religiami. Panie, Adamie, spokojnie! Nie jest dobrze, gdy galopujące myśli przelewa się na papier i nie robi się później korekty, Nawet tytuł nie oddaje dobrze treści, bo sugeruje skupienie się na antropologii i ewolucji (biologicznej, ale kulturowej również), a tymczasem dostajemy zlepek anegdot ze świata zwierząt, które powiązane są ze sobą jedynie w głowie autora. Książka być może zaciekawi zupełnego laika, chociaż nie wiem czy nie odstraszy go plątanina wątków. Dla zainteresowanych przyrodą pozycja całkowicie zbędna.
Ta książka byłaby ciekawa, gdyby nie to, że wszystkie rzeczy przez pana Rutherforda wspomniane, zostały już opisane przez dziesiątki innych popularyzatorów, a także pokazywane były już w dziesiątkach programów naukowych i inni zrobili to o wiele zgrabniej. Gwałcące delfiny, toczące wojny szympansy - incydenty i zjawiska w świecie zwierząt są szalenie ciekawe, ale Rutherford...
więcej Pokaż mimo toZdecydowanie słabsza od poprzedniej, co nie znaczy, że kiepska. Trudno książkę nazwać popularnonaukową w dosłownym słowa znaczeniu. Autor niewiele tu przemyca wiedzy, wręcz znikomą ilość. To raczej rodzaj naukowej gawędy, spojrzenie naukowca na ewolucję ludzkości. Krótkie, przyczynkarskie rozdzialiki. Jest trochę ciekawostek, zwłaszcza w drugiej połowie, ale ktoś, kto śledzi tego typu literaturę na polskim rynku i sporo już czytał, tu chyba się zawiedzie.
Zdecydowanie słabsza od poprzedniej, co nie znaczy, że kiepska. Trudno książkę nazwać popularnonaukową w dosłownym słowa znaczeniu. Autor niewiele tu przemyca wiedzy, wręcz znikomą ilość. To raczej rodzaj naukowej gawędy, spojrzenie naukowca na ewolucję ludzkości. Krótkie, przyczynkarskie rozdzialiki. Jest trochę ciekawostek, zwłaszcza w drugiej połowie, ale ktoś, kto...
więcej Pokaż mimo toSzukacie dobrej i lekkiej książki popularnonaukowej? To dobrze trafiliście, mam dzisiaj dla Was pewną propozycję, która powinna przypaść Wam do gustu.
Nie wiedziałam, czego mogę się po tej książce spodziewać. Troszkę obawiałam się tego, że poruszone w niej kwestie biologiczne mnie przytłoczą, ale nie, Adam Rutherford ma bardzo lekkie pióro i przez tę historię przechodzi się z przyjemnością. Także jeśli nie macie zbyt obszernej wiedzy biologicznej, możecie odetchnąć z ulgą, bo nie zostaniecie zalani naukową terminologią, z której nic nie zrozumiecie.
W publikacji poruszono wiele kwestii, ale można to uznać raczej za wstęp do dalszych badań. Nie oczekujcie więc rozległych opisów. Czy to wada książki? Nie powiedziałabym. Autor pokazuje, jakie cechy, uznawane za typowo ludzkie, tak naprawdę nie dotyczą tylko naszego gatunku i możemy się ich doszukać również u zwierząt.
Sporo miejsca poświęcono stosunkom cielesnym. Adam Rutherford mówi, dlaczego ludzie i zwierzęta uprawiają seks. I jeszcze jedna, moim zdaniem ważna kwestia, autor mówi o relacjach homoseksualnych. zaintrygowało mnie to. Uważam, że to był jeden z ciekawszych wątków w całej opowieści.
Szukacie dobrej i lekkiej książki popularnonaukowej? To dobrze trafiliście, mam dzisiaj dla Was pewną propozycję, która powinna przypaść Wam do gustu.
więcej Pokaż mimo toNie wiedziałam, czego mogę się po tej książce spodziewać. Troszkę obawiałam się tego, że poruszone w niej kwestie biologiczne mnie przytłoczą, ale nie, Adam Rutherford ma bardzo lekkie pióro i przez tę historię przechodzi...
Nie ukrywam, spodziewałam się czegoś innego, spodziewałam się więcej wiedzy, więcej konkretów. Nie zrozumcie mnie źle. Nie jest to zła książka, ale też nie jest tak dobra, jaka mogłaby być.
Adam Rutherford bada rozmaite cechy, które uznawano niegdyś za wyłącznie ludzkie, wykazując, że wcale takimi nie są. Nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który się porozumiewa, wytwarza narzędzia, korzysta z ognia albo uprawia seks wyłącznie dla przyjemności, i do tego niekoniecznie seks heteroseksualny. Jedynie nasza kultura przewyższa wszystko, co można obserwować w przyrodzie.
Autor bada, analizuje i robi to ciekawie, ale lakonicznie, po przysłowiowych łebkach. Moim zdaniem pokusił się o poruszenie wielu tematów w jednej książce, zbyt wielu, złapał zbyt wiele srok za ogon.
Książka byłaby o wiele ciekawsza gdyby autor skupił się na jednej góra dwóch kwestiach np. sposobie porozumiewania się, odczuwania, myślenia i ew. czymś jeszcze, nie na tylu.
Porusza dużo spraw, żadnej nie traktując dogłębnie, rzetelnie. Po prostu lotem błyskawicy prześlizguje się po wszystkich poruszanych kwestiach.
Aczkolwiek sam zamysł książki jest ciekawy, pomysłowy. Przy odpowiednim potraktowaniu mogła wyjść z tego naprawdę ciekawa, porywająca pozycja.
Nie odradzam wam lektury tej książki. Chcę tylko uczulić na to, iż nie jest to dogłębna analiza omawianych zagadnień, a tylko powiedzmy skrótowiec.
Co prawda podając mnogość przykładów, pokrótce je uzasadniając autor udowadnia tezę, iż nasze miejsce jest w świecie zwierząt, jednak czegoś Księdze ludzi wyraźnie brak.
Mnie książka zawiodła, jednak prawdopodobnie wielu osobom nie szukającym dogłębnych analiz, usatysfakcjonuje poziom serwowanej wiedzy.
http://pasje-fascynacje-mola-ksiazkowego.blogspot.com/
Nie ukrywam, spodziewałam się czegoś innego, spodziewałam się więcej wiedzy, więcej konkretów. Nie zrozumcie mnie źle. Nie jest to zła książka, ale też nie jest tak dobra, jaka mogłaby być.
więcej Pokaż mimo toAdam Rutherford bada rozmaite cechy, które uznawano niegdyś za wyłącznie ludzkie, wykazując, że wcale takimi nie są. Nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który się porozumiewa, wytwarza...
Dla stabilnej tożsamości człowieka niezwykle ważne jest poczucie wyjątkowości. I choć od stuleci kolejni naukowcy (od Kopernika i Darwina rozpoczynając) dostarczają dowodów, że nie wszystko w świecie kręci się wokół nas, wciąż mamy w rękach ogrom argumentów, że homo sapiens to najwyższa forma życia. Ale czy na pewno? Jak wiele z elementów, którymi się szczycimy, dzielimy tak naprawdę z innymi zwierzętami, a czasem również z roślinami? Co tak naprawdę decyduje o naszej wyjątkowości?
Brytyjski genetyk Adam Rutherford w swojej Księdze ludzi stara się odpowiedzieć na to pytanie. Rozpoczyna od odczarowania mitu homo sapiens jako jedynego człowieka twórczego, by w kolejnych rozdziałach przejść przez rozmaite elementy ludzkiej codzienności: od technologii i wytwarzania narzędzi, poprzez seksualność, aż do komunikacji i symboliki. Podczas tej wędrówki podaje szereg przykładów zachowań, które, choć używane jako argumenty o ludzkiej wyjątkowości występują w naturze szerzej, w podobnej lub czasem identycznej formie.
We wszelkiego typu książkach popularnonaukowych jednym z głównych elementów jest dla mnie styl autora. W wielu przypadkach to on, a nie sama treść, decydują, dla kogo dana książka się nada, a komu lepiej jej nie podsuwać. Jeśli zależy nam, by z naszą opowieścią trafić pod przysłowiowe "strzechy", musimy nie tylko wybrać informacje odpowiednie dla laika, ale też podać je w bardzo przystępny sposób.
W tym zakresie Adam Rutherford wykonał kawał dobrej roboty – jest doskonałym gawędziarzem, a jego styl łączy w sobie lekkość oraz dużą zawartość informatywną. Słowem: jest prosto, ale nie za prosto; ciekawie, ale nie przytłaczająco. Dla laika, który nie ma absolutnie żadnego pojęcia o genetyce czy historii ludzkości, będzie to fascynująca podróż przez czas i przestrzeń, zdecydowanie poszerzająca horyzonty. W kolejnych rozdziałach autor robi wszystko, by w intrygujący sposób wybić nas ze znanych schematów i pokazać zupełnie inną perspektywę.
Co ciekawe, Księga ludzi nie prowadzi nas do wniosku, który miałby zrównać człowieka z pozostałymi zwierzętami. Ostatnia część książki, ściśle poświęcona genetyce, bazując na absolutnych podstawach wiedzy tłumaczy, w jaki sposób na przestrzeni tysiącleci człowiek stanął na samym szczycie... i dlaczego kiedyś może spaść ze swojego piedestału, zastąpiony zupełnie innym gatunkiem.
------------------------------------------
https://czworgiem-oczu.blogspot.com/2020/01/adam-rutherford-ksiega-ludzi.html
Dla stabilnej tożsamości człowieka niezwykle ważne jest poczucie wyjątkowości. I choć od stuleci kolejni naukowcy (od Kopernika i Darwina rozpoczynając) dostarczają dowodów, że nie wszystko w świecie kręci się wokół nas, wciąż mamy w rękach ogrom argumentów, że homo sapiens to najwyższa forma życia. Ale czy na pewno? Jak wiele z elementów, którymi się szczycimy, dzielimy...
więcej Pokaż mimo toCzy tylko człowiek celowo używa ognia?
Na to i masę innych pytań o najdziwniejsze ze zwierząt odpowiada w swojej książce antropolog Adam Rutherford.
cała recenzja:
https://www.ksiazkawprezencie.pl/ksiega-ludzi-rutherford-recenzja/
Czy tylko człowiek celowo używa ognia?
Pokaż mimo toNa to i masę innych pytań o najdziwniejsze ze zwierząt odpowiada w swojej książce antropolog Adam Rutherford.
cała recenzja:
https://www.ksiazkawprezencie.pl/ksiega-ludzi-rutherford-recenzja/
nudna taka :/
nudna taka :/
Pokaż mimo toNo ciekawa ta nasza historia, tylko że... jesteśmy tu potrzebni jak ziemniaczane stonki.
No ciekawa ta nasza historia, tylko że... jesteśmy tu potrzebni jak ziemniaczane stonki.
Pokaż mimo to