Okładka książki Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Opowieści zapisane w naszych genach
Adam Rutherford Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
A Brief History of Everyone Who Ever Lived. The Stories in Our Genes.
Prószyński i S-ka
2017-07-06
2017-07-06
Adam Tuz
geny historia ludzkość

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Bardzo dobra książka. Mimo trudne tematu, napisana wystarczająco prosto, aby się połapać.

Jest to moje drugie spotkanie z książką dotyczącą genetyki. Spotkanie bardzo udane, ponieważ Adam Rutherford stara się czytelnikowi wyjaśnić w możliwie najprostszy i najbardziej przystępny sposób całą wiedzę, jaką w świetle nowych badań naukowych, dysponują genetycy. Muszę przyznać, że genetyka pochłania mnie bez reszty ponieważ jest nowoczesnym sposobem odkrywania ludzkiej historii. W sposób istotny przyczynia się też do odkłamywania stereotypów, które pojawiły się nie tylko na początku jej powstania, ale również wcześniej i nadal są z nami obecne.

Jestem pewien, że to tylko początek i genetyka pomoże nam rozwiązać jeszcze nie jedną zagadkę ukrytą w naszym genomie. Najciekawsza dla mnie część pierwsza dotyczyła powstania i rozprzestrzenienia się naszego gatunku, wyjaśnienia pewnych zawiłości, do których zaliczyłbym przede wszystkim uświadomienie, że pod względem genetycznym nasz wspólny przodek żył gdzieś na przełomie późnej epoki kamiennej i brązu.
Druga część dotyczy badań współczesnych i prac nad rozszyfrowaniem kodu genetycznego oraz różnych z tym związanych zagadnień. W tej części muszę pochwalić autora za próbę obalenia pojęcia rasy, która bardzo zagnieździła się w naszej świadomości.

Myślę, że każdy czytelnik może w tej książce znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, czytając wybrane rozdziały. Polecam przekonać się samodzielnie.

Kolejna (prawie, o czym pod koniec) bardzo dobra książka o naszej ewolucji, tym razem z perspektywy genów. Dla ludzi obeznanych z tematem może być nieco zdumiewające kiedy autor używa oryginalnych analogii aby wytłumaczyć skomplikowanej procesy, dzięki temu nawet laicy mogą bez problemów zrozumieć zawiłości antropologii i genetyki.
Bardzo dobrze wyjaśnione etapy migracji człowieka z Afryki, z reguły takiej szczegółowości połączonej z klarownością się nie spotyka w tej dziedzinie.

Ale nie wszystko jest różowe. Boli nieco egocentryzm autora, bardzo jest z siebie dumny ( na pewno ma powody), ale takie puszenie powoduje nieco zniechęcenie czytelnika. O wiele bardziej wolę autorów skromnych, bez problemów z ego.
Drugim mankamentem jest momentami słownictwo pełne pogardy i agresji wobec ludzi, naukowców i teorii które nie są zgodne z obowiązującym kanonem i stanem wiedzy. Takie epitety (głupek, idiota itd. ) nie przystoją człowiekowi nauki, który między innymi walczy z uprzedzeniami, rasizmem czy nienawiścią. Zgrzyt.

Bardzo dobrze wyjaśnione etapy migracji...

Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Opowieści zapisane w naszych genach.

„Ignorancja częściej rodzi poczucie pewności niż wiedza” jak mawiał Darwin. Można się pod tym śmiało podpisać, bo chyba to jedno z twierdzeń, które mimo upływu czasu istnienia Ziemi, nigdy nie będzie bardziej aktualne niż w XXI wieku. Mamy naprawdę spore szczęście, że to nam gatunkowi ludzkiemu przyszło w nich żyć. Czas intensywnej eksploracji nauki i wiedzy jest niebywałą możliwością, by móc dowiedzieć się jak najwięcej o naszych przodkach.

Każda podróż z punktu widzenia podróżującego jest fascynująca, a na pewno byśmy sobie tego życzyli. Nie bez powodu się mówi, że podróże kształcą. Te naukowo-książkowe jak najbardziej też. Dla mnie osobiście, ta naukowa eksploracja to cudowne doświadczenie. Przez przypadek szukając na Legimi czegoś ciekawego, wpadł mi w ręce ten oto zacny tytuł. Musiał swoje odczekać, no ale było warto. Zdecydowanie warto! To była wędrówka od Azji, Afryki aż po współczesną Europę. Możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy o nas samych, o i o biologii i genetyce, które tak naprawdę cały czas zaskakują samych badaczy.

Rutherford zabiera nas do naszych początków, praprzodków. Bardzo klarownie, prosto, z lekkim ale bardzo znośnym poczuciem humoru mówi o homonidach – nas ludziach, o tym co odziedziczyliśmy po naszych przodkach, co tak naprawdę warunkują geny, a czego nie.

„Niepowtarzalność to dziwne słowo, które nie potrzebuje żadnego przymiotnikowego określenia ani się jego nie domaga (…)” To o nas. Jesteśmy tak niepowtarzalni jak tylko można być, ale – o zgrozo, tak bardzo podobni z punktu widzenia ewolucji. To dobrze czy źle? Nie mi to oceniać, ale sama tego świadomość jest dość ważna.

Dużym plusem jest symetrycznie rozłożony materiał podzielony rozdziałami, pozwala przejrzyście zapoznać się z bardzo trafną analizą autora i ogromem materiału, który musiał zdobyć, by tą książkę wydać. Brytyjski genetyk dzięki swojemu znakomitemu wyłapywaniu detali, szczegółów i ta analityczność połączona z nieustaną wiarę w wiedzę i naukę!

Czytałam z niekłamaną przyjemnością i to dobra pozycja, napisana przystępnym językiem nawet dla laika. Ja takim się czuję, bo biologia to nigdy nie był mój ulubiony przedmiot.

Polecam. 8/10

Historia genetyki opowiedziana fenomenalnie, od zaginionych w dziejach przypadków, po przyszłość, która nas może czekać

Książka zdecydowanie za długa. Autor nie potrafi powstrzymać się przed niepotrzebnymi, rozbudowanymi egzemplami, omówieniami i tłumaczeniami w sytuacjach, kiedy kwestia jest dla czytelnika oczywista. Cóż można zrobić, kiedy rzecz rozumiemy po pierwszym zdaniu, a autor omawia temat i rozwodzi się nad nim przez następnych pięć stron, zaznaczam, nie wnosząc kompletnie niczego nowego? Przeskoczyć. Dodajmy antyrasistowskiego konika, który sprawia, że osoby wolne od uprzedzeń rasowych mogą przeskakiwać kolejne, obszerne partie. Przy czym autor w antyrasistowkim zapale chwilami wchodzi w wyjątkowo śliskie rejony, utrzymując np, że osoby ciemnoskóre nie są w żaden genetyczny sposób predestynowane do biegania (w sytuacji kiedy ostatni biały w finale olimpijskiego sprintu mężczyzn wystąpił 39 lat temu, w 1980 r.! - po prostu ci z Jamajki lepiej trenują. Dziwnym trafem kompletnie nie potrafią wytrenować długodystansowców, a ci z Etiopii sprinterów), albo do znudzenia powtarzając że dwóch czarnoskórych jest do siebie mniej podobnych niż do białego (a jak są braćmi? a jak są z jednej wioski? a z sąsiednich plemion? a do innego białego też? a jak obaj są wysocy, chudzi, a biały niski, gruby - też? Pewnie wyrafinowane metody matematyczne pokazałyby ile najwyżej takich jednostek może się pojawić w zależności od ilości modyfikowalnych genów, ja tylko w ciemno napiszę, że matematycznie to niemożliwa sytuacja). I tak przeskakiwałem. Przeskakiwałem. Przeskakiwałem.

Drugi zarzut: niespełnione obietnice. Na przykład: jakoś się przedwcześnie ucieszyłem, kiedy przeczytałem, że prawie na pewno jestem potomkiem Karola Wielkiego i potem im dalej czytałem i im bardziej to początkowe oświadczenie okazywało się nie być niczym w tekście potwierdzone, tym większy miałem do autora żal. To znaczy, owszem, próbowano to poprzeć tym, że wg wątpliwych, nie sprawdzonych doświadczalnie, wyliczeń matematycznych, wszyscy ludzie mieli wspólnego przodka ok. 5000 lat temu, ale przepraszam: co ma jedno z drugim wspólnego? (Swoją drogą skoro np. Aborygeni oddzielili się 30000 temu, a Indianie amazońscy 10000, to zakładając, że nie wszyscy przez ostatnich parę lat zmieszali się z białymi, wychodzi na to, że nie są ludźmi. Edit po miesiącach: tak jeszcze a propos tego wspólnego krewnego wszystkich ludzi 5 tys lat temu i wagi takich wyliczeń - jak właśnie czytam, nowe badania genetyczne wskazują, że część ludów KhoiSan nie miała styczności genetycznej z resztą świata od momentu oddzielenia od Bantu jakieś 100-150 tys. lat temu.

I po trzecie wreszcie, w kontrze do pierwszego, wpadanie w nadmierną, jak na pozycję popularyzatorską, szczegółowość.

Przyznam, że tematyka nie jest moją wymarzoną, ale trzeba oddać książce, że w jak najbardziej przystępny sposób sprzedaje informacje z najnowszych dziedzin nauki i na nowo definiujące dużo pojęć, czy też rozprawia się ze stereotypami, czy legendami, nie mającymi żadnego poparcia naukowego.

Bardzo ciekawa opowieść o ludzkich genach, historii naszego gatunku i ewolucji. I o tym, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni i różni jednocześnie.

Książka opowiada o naszym pochodzeniu, skąd przyszliśmy i dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy. Adam Rutgerford w dowcipny, prostu sposób opowiada o genetyce, dziedziczeniu i związanym z tym konsekwencjami. Polecam!

Świetna książka w przejrzysty sposób przybliżająca podstawy genetyki. Chwilami trochę przegadana, i szkoda, że nie ma więcej przykładów na co wpływają poszczególne geny, ale ogólnie lektura ciekawa i warta uwagi.

Adam Rutherford Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Opowieści zapisane w naszych genach Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne