Ponad wszystko

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
1 111
Everything, Everything
Sherry

Maddy jest uczulona dosłownie na wszystko. Nigdy nie opuszcza domu, a jedynymi osobami, które widuje, są jej mama i pielęgniarka. Ale pewnego dnia musi zmierzyć się ze światem zewnętrznym i wtedy spotyka Olly’ego. Czy podejmie największe ryzyko w swoim życiu?

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

Oficjalna recenzja
Veroniqusia książek: 674

Uczulenie na świat

Wyobraź sobie, że od dziecka jesteś zamknięty w czterech ścianach swojego domu. Nie masz pojęcia jak to jest taplać się w kałuży, wylegiwać na słońcu, biegać boso po świeżej skoszonej trawie. Nigdy nie poczułeś kropli deszczu na języku, nie ulepiłeś bałwana, nie wyszedłeś ze znajomymi do kina, a świat poznajesz tylko dzięki książkom i filmom. Przerażająca wizja, prawda?

Właśnie w takiej sytuacji jest nastoletnia Maddy, główna bohaterka powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, u której w wieku zaledwie kilku miesięcy wykryto „alergię na świat”. Wszystkie pomieszczenia, w których przybywa muszą być sterylne, a nawet najkrótszy kontakt z światem na zewnątrz mógłby skończyć się dla niej tragiczne. Dlatego wszystkie dni Maddy wyglądają podobnie: spędza czas tylko ze swoją mamą i pielęgniarką, masowo pożera książki i gra w scrabble. Pewnego dnia do domu obok wprowadzają się nowi sąsiedzi – a wśród nich rówieśnik Maddy, Olly. Od tego momentu życie dziewczyny całkowicie się odmienia…

Zaczyna się boleśnie wręcz szablonowo. Nieuleczalnie chora dziewczyna, nowy chłopak w sąsiedztwie i powoli kiełkujący romans. Pozostaje jedynie robić zakłady, czy nastąpi cudowne uzdrowienie i cukierkowy happy end, czy może jednak tragiczne, wyciskające łzy zakończenie. Tym bardziej pozytywnie zaskakujący jest kierunek, który w pewnym momencie obiera historia. I nagle okazuje się, że opowieść Nicoli Yoon ma o wiele, wiele więcej do zaoferowania niż wydawało się na początku.

Czasami czytam ulubione...

Czasami czytam ulubione książki od tyłu. Zaczynam od ostatniego rozdziału i przesuwam się ku początkowi. W ten sposób bohaterowie przechodzą od nadziei do rozpaczy, od samoświadomości do zwątpienia. W romansach pary zaczynają jako kochankowie, a kończą jako dwoje obcych sobie ludzi. Książki o dorastaniu stają się powieściami o utracie sensu w życiu. Ożywają ulubieni bohaterowie.

Całość poznajemy z punktu widzenia Madeline. Razem z nią doświadczamy obezwładniającej bezsilności, poznajemy jej najskrytsze myśli i pragnienia. Jesteśmy z nią, gdy waha się nad podjęciem ryzyka i gdy przeżywa swoją pierwszą miłość. Maddy to bohaterka niezwykle prawdziwa i przekonująca, a dzięki temu, cała powieść taka jest. Nieco gorzej sprawa wygląda z Ollym –bo chociaż od niego wszystko się zaczęło, to nie on jest tutaj najważniejszy i bardzo często jest zepchnięty na ostatni plan. Najciekawszą postacią pozostaje mama Madeline: choć przez całą książkę przewija się gdzieś w tle, jej dramat w pełnej krasie ukazany jest dopiero pod koniec, stając się najmocniejszym elementem „Ponad wszystko”.

„Ponad wszystko” to kolejna bardzo przemyślana i dająca do myślenia pozycja od wydawnictwa Dolnośląskiego w serii „Uwaga Młodość”. Historia Madeline jest słodko-gorzka, boleśnie piękna i dogłębnie przejmująca – a w połączeniu z ilustracjami Davida Yoona tworzy powieść zdecydowanie wyjątkową w swoim gatunku. Idealna na melancholijny, jesienny wieczór, gdy deszcz bębni za oknem – i uświadamiająca, jak wielkie szczęście mamy, że w każdej chwili możemy na ten deszcz wyjść i poczuć zimne krople na policzkach. Gorąco polecam.

Weronika Wróblewska

Blue-eyedPassionate | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Lekka, przyjemna, zabawna i w sam raz na jeden wieczór, gdy szukasz wytchnienia po ciężkim dniu. "Ponad wszystko" to niezwykła, przezabawna, przepyszna i wzruszająca opowieść o miłości silniejszej niż dotychczasowe pragnienia, egzystencje i śmierć, malująca kolejną barwę uczucia, który potrafi zmienić wszystko.

Madeline nie jest typową, normalną nastolatką. Już na pierwszych stronach dowiadujemy się, że choruje na SCID. Chorobę, która wywołuje reakcje alergiczne dosłownie na wszystko i to wszystko może ją zabić. Zamknięta w swoim domu przez kilkanaście lat wiodła życie spokojne, nierealne i wyjątkowo okrutne, gdyż omijały ją wszystkie doświadczenia, które przeżywała normalna nastolatka.
Do momentu, gdy obok wprowadza się rodzina. Wtedy cały świat Madeline drży w posadach i wszystko za sprawą Ollego. Dla tej znajomości dziewczyna jest w stanie zrobić wszystko. Gdyż miłość potrafi dodać odwagi, która odmieni wszystko, co zna do tej pory.
Jaki jest wielki finał tej opowieści? O...

Ona uwięziona w swoim pokoju jak księżniczka w wieży. On jest jej księciem który wyrwie ją ze szpon złego smoka.
Ale… Kto jest smokiem? Czy aby na pewno choroba?
Przez część książki zastanawiałam się, jak. Jak to możliwe żeby oni się chociaż zaprzyjaźnili, skoro jej nie wolno prawie nic. Zwłaszcza wychylać choćby czubek nosa z domu. Obcych wpuszczać też nie wolno. Potem jasne coś się wyjaśnia, ale początkowo…
Tu wkracza jeden z moich ulubionych motywów – listy, maile, smsy, wiadomości wszelakie. Ale, przecież nie można tak, żeby szczęśliwe zakończenie wystąpiło listownie!
Więc jak?

Dało się ;) dzięki Dobrej Wróżce, trzymając się nadal metafor bajkowych ;)
Ale… W tej książce wcale nie chodzi o romans, o uczucie, o seks. Owszem też, ale to dalszy plan. Bo relacja Maddy – Olly to część, to katalizator pewnych wydarzeń.
Ważniejsze jest to co dzieje się w domu Madeleine, to jaką ma relację z matką i co spotkało je obie w przeszłości. To rzutuje na wszystko co dzieje się teraz.

Poza...

"Po raz pierwszy od bardzo dawna pragnę więcej niż mam."

Nie wiem, czego się spodziewałam, ale na pewno nie takiej uroczej, słodko - gorzkiej historii, która całkowicie mnie zawojuje. Jest tu humor i smutek zarazem, nadzieja i pragnienia, ale też brak nadziei, rezygnacja i wiedza, że nie czeka nas nic, o czym marzymy. Jest też ból, który przynosi świadomość, ile można w życiu stracić...

Maddy jest tak bardzo chora, że nie wychodzi z domu i właściwie całe życie jest przed nią zamknięte. Nie czeka jej w przyszłości nic, jednak dopóki dziewczyna nie poznaje Olly`ego i nie zakochuje się w nim - żyje spokojnie, a nawet szczęśliwie, bo nie wie, co tak naprawdę traci przez swoją chorobę. Miłość jednak jest dla niej zupełnie i na zawsze niedostępna - Maddy dopiero teraz zaczyna to rozumieć...

Zakochałam się w tej cudownej, magicznej historii. Zakochałam się w jej bohaterach. Czułam ich emocje, ich żal, rozpacz i brak nadziei. Czułam ich gniew na los, a potem ogromne zaskoczenie, gdyż ta...

Arlet | 2017-04-03
Na półkach: Beem, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Gdybym była w wieku wczesnonastoletnim z pewnością uznałabym tę historię za coś wspaniałego. Jednak mam już trochę lat więcej i nie potrafię bezkrytycznie patrzeć na miłosną opowieść pani Yoon.

Nie będę przytaczać dokładnie jak to wszystko się zaczyna, bo każdy zainteresowany już zdążył się zapoznać z opisem. Uwięziona w domu, przez swoją chorobę, dziewczyna i chłopak. Madeline i Olly. Jedno spojrzenie i wystarczy, by poczuli, że połączy ich coś wyjątkowego.

Nie można zaprzeczyć, że uczucie rodzące się między tymi młodymi ludźmi jest wspaniale opisane. Czytając, zazdrościłam im, więc to już chyba świadczy o tym, jak autorka doskonale nakreśliła i wyidealizowała ten romans. Bosko się to czyta, ale ten różowy obrazek przysłoniła mi wizja tego jak Madeline mogła, pomimo "choroby", beztrosko realizować każde zamierzenie za pieniądze matki.

Książkę przeczytałam ekspresowo, czasem się uśmiechnęłam, trochę wzruszyłam...a ile cytatów spisałam! Podobały mi sie też "dzieła"...

Anna | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Główną bohaterką książki autorstwa Nicoli Yoon pt.'' Ponad wszystko'' jest osiemnastoletnia Maddy.

Niestety Maddy zmaga się od urodzenia ze swoją chorobą SCID, ma alergię na cały świat.

Zdarza się najczęściej, że społeczeństwo nie zawsze akceptuje tego typu choroby u ludzi młodych.

Pozytywne są tutaj relacje między mamą a córką. To nie tylko wzorowa mama, ale godny przeciwnik do gry kalambury i scrabble.

Uśmiechnęłam się, gdy Maddy wspomniała na początku o ilości przeczytanych książek przez nią. Przeszła nawet mnie myśl, aby zadać jej pytanie: Czy pamięta ich treść?

Dobrze, że w takich chwilach trudnych dla niej zaczyna pojawiać się nowa znajomość.

To miłe jest, kiedy Maddy się zakochuje w Ollym. Piszą do siebie zabawne teksty. Olly jest bardzo delikatny, troskliwy, taki zwyczajny i to mi się w nim podoba.

Na wielkie uznanie zasługuje Carla pielęgniarka, która z tak matczynym podejściem opiekuje się swoją Maddy. Lubi podejmować ryzyko. Przykład. Ustala, pierwsze spotkanie z...

mclena | 2017-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2017 ✔
Przeczytana: 03 czerwca 2017

"To, że nie możesz doświadczyć wszystkiego, nie znaczy, że masz niczego nie doświadczać."

Kolejny mój pseudo projekt "zwiastun - powieść" czyli - czytaj na prędkości książkę zanim będzie za późno. "Ponad wszystko" kusi bardzo zwiastunem filmu (nie oglądajcie zanim nie przeczytacie!!!), który będzie miał swoją premiere juz za kilka dni - gdyby nie on, nie wiem, czy kiedykolwiek bym dotarła do tej książki, no ale to o niej tu mowa a nie o filmie, więc nie będę więcej zbaczać z tematu.
Powieść jest lekka, przyjemna, napisana takim językiem jaki lubie najbardziej. Nie wiem czy istnieje coś takiego jak minimalizm literacki, ale rozumiem to tak, że czasem mniej słów wyraża więcej niż ich nadmiar. Uwielbiam dialogi gdzie krókie, proste zwroty między bohaterami tworzą najlepsze interakcje i niezapomniane emocje. Tak jest i tutaj. Czyta się błyskawicznie (poświęciłam zaledwie popołudnie) ale też niestety była dla mnie w głównej kwestii przewidywalna i bardzo szybko połapałam się gdzie jest...

Tysia19 | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

"Czasami trzeba czegoś doświadczyć, żeby zrozumieć."

Nastoletnia dziewczyna- Madeline Whittier posiada chorobę związaną z ciężkim złożonym niedoborem odporności, wszystko może ją teoretycznie zabić. Sprawia to, że nie może wychodzić z domu, czego dowiadujemy się na początku, a co do końca nie musi być prawdą pod koniec. W jej życiu pojawia się również pewien młodzieniec, zakochują się w sobie.

Na pierwszy rzut oka można spostrzec że książka jest napisana w stylu pamiętnika, mamy w niej rysunki, wykresy, notatki czy też zapiski z rozmów. Bardzo oryginalna, ciekawa konstrukcja lektury. Powieść jest niesamowicie wciągająca, intrygująca. Podoba mi się styl w jakim została napisana, GENIALNY. Niezwykła opowieść o miłości skazanej od początku na porażkę, poruszająca książka.

O jejku.. co to było. Niesamowita książka, więcej takich dobrych lektur poproszę. Autorka doskonale ukazała emocje. Nie ma naprawdę do czego się przyczepić, piękna historia. Polecam, polecam i jeszcze raz...

Kiedy przez całe życie jesteś zamknięta w domu. Jedynymi osobami do których możesz się odezwać to twoja mama i pielęgniarka. Każdy dzień wygląda tak samo. A ty nieświadoma niczego siedzisz w swoim sterylnym, białym pokoju w białej koszulce i po raz tysięczny przeglądasz tę samą ksiażkę.

Aż w końcu pojawia się on...

Nowa sąsiad. Olly.

Przystojny jak cholera, z problemami, a ty myślisz tylko o tym, jak by go pocieszyć. Twoją nową rutyną jest podglądanie go z okna. Ale on nie jest głupi i w jakiś sposób nawiązujecie pierwszy kontakt przez internet. A potem już z górki...

Tylko jak być z kimś, kiedy każdy najmniejszy pyłek może cię zabić?
A może po prostu żyć chwilą i niczym się nie przejmować?

Z tymi problemami będzie musiała zmierzyć się Maddy w "Ponad wszystko".

Lekka, słodka i romantyczna. Polecam!

Na ,,Ponad Wszystko” polowałam odkąd trafiło pod patronat LubimyCzytać i w końcu udało mi się ją znaleźć w szkolnej bibliotece. Oczekiwałam lekkiej, zabawnej, wciągającej, być może chwilami wzruszającej, historii. Nie spodziewałam się jednak takiej burzy emocji!

Książek o chorych nastolatkach było już wiele. Jednak sytuacja Maddy jest całkiem inna niż te znane z ,,Gwiazd naszych wina” czy ,,Zanim umrę”. Dziewczyna cierpi na niezwykle rzadką chorobę, objawiającą się alergią… cóż, na wszystko. Najmniejszy kontakt ze światem zewnętrznym może ją zabić. Dlatego też osiemnastolatka nie może wychodzić z domu, ma kontakt tylko ze sterylnymi rzeczami, uczy się w domu i nie ma żadnych przyjaciół, co więcej, jedynymi znanymi jej osobiście ludźmi są jej matka i pielęgniarka Carla. Jednak wszystko się zmienia, gdy przez okno Maddy zauważa Olly’ego, chłopaka, który właśnie wprowadził się do domu obok. Zaczynają ze sobą pisać i tworzy się między nimi więź. W końcu udaje im się spotkać na żywo....

Anna | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

„Dawno, dawno temu była na świecie dziewczyna, której całe życie to jedno wielkie kłamstwo”

„Ponad wszystko” Nicoli Yoon to książka o miłości niemożliwej, strasznej, potwornej…
Madeline cierpi od urodzenia na bardzo rzadkie schorzenie. To forma ciężkiego złożonego niedoboru odporności. Większość ludzi zna ją jako chorobę chłopca z bańki. Dziewczyna ma alergię na wszystko, na cały świat. Od ponad siedemnastu lat nie wyszła z domu. Żyje uwięziona w nim. Kontakt ma jedynie z matką i Carlą. To pielęgniarka, która opiekuje sią Madeline w ciągu dnia. Jej życie sprowadza się do czterech ścian poszczególnych, luksusowo urządzonych pomieszczeń. Co cztery godziny następuje całkowita wymiana powietrza w całym domu. Dziewczyna wydaje się być szczęśliwa na ile to możliwe. Pogodzona ze swoim losem. Pewnego dnia do domu naprzeciwko okna jej sypialni wprowadza się czteroosobowa rodzina. Małżeństwo z dorastającą córką i synem. Madeline korzystając z okna na świat w dosłownym tego słowa...