Słońce też jest gwiazdą

Okładka książki Słońce też jest gwiazdą
Nicola Yoon Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie literatura młodzieżowa
2017-06-14
Data 1. wydania:
2016-11-01
Donata Olejnik
dziewczyna miłość nastolatki nielegalna emigracja odmiana losu powieść dla młodzieży zdrada
Inne

Okładka książki Blackout. Gdy zgasną światła Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon
Ocena 0,0
Blackout. Gdy ... Dhonielle Clayton, ...
Okładka książki Meet Cute Jennifer L. Armentrout, Sona Charaipotra, Katie Cotugno, Jocelyn Davies, Nina LaCour, Emery Lord, Katharine McGee, Kass Morgan, Julie Murphy, Meredith Russo, Sara Shepard, Nicola Yoon
Ocena 5,3
Meet Cute Jennifer L. Armentr...
Okładka książki Because You Love to Hate Me: 13 Tales of Villainy Renée Ahdieh, Soman Chainani, Susan Dennard, Marissa Meyer, Victoria Schwab, Samantha Shannon, Nicola Yoon
Ocena 6,6
Because You Lo... Renée Ahdieh, Soman...

Nieco irracjonalna, ale bardzo przyjemna. Ciekawie napisana, momentami zaskakująca, aczkolwiek przewidywalna. Można jak najbardziej przeczytać.

Ta opowieść skradła moje serce. Błyskotliwa historia miłosna, urokliwa, a przy tym rozczulająca w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Daniel i Natasha są głównymi bohaterami. Dziewczyna przebywa nielegalnie w USA i w ciągu doby zostanie deportowana. Zrządzenie losu lub może przeznaczenie stawia jej na drodze Daniela. Czy można się w sobie zakochać w ciągu kilku godzin? Tasha uważa, że to niemożliwe. Zresztą co jej po miłości, skoro niedługo znajdzie się w obcym kraju…

Pokazanie opowieści -przeplatając ją historiami osób stojących z boku, przeszłością i przyszłością - dało jej niezwykłą świeżość i zachęcało do czytania. Czytając ją uzmysłowiłam sobie, jak bardzo moje wybory, moje decyzje, moje zachowanie, może wpłynąć na innych.

Biorąc książkę do rąk nie pomyślałabym, że wszystkie wydarzenia dzieją się w przeciągu jednego dnia. Styl autorki jest niezwykle przejrzysty, przez co bardzo dobrze i szybko mi się ją czytało. Dowód na to, że prawdziwa miłość i przeznaczenie istnieją. Książka porusza problem, jakim jest emigracja. W pewnym sensie mamy tu do czynienia z rasizmem. Autorka pokazuje nam, że miłość nie zna granic i dotyczy każdego, bez względu na kolor skóry czy pochodzenie. Jeśli chodzi o zakończenie - bardzo się cieszę, że nie było przesłodzone, a realne.

Czy da się kogoś rozkochać w niespełna 24 godziny? Według mnie - tak, Daniel- jeden z głównych bohaterów tej książki też tak myśli. Mnie przekonał, ale czy uda mu się przekonać Natashę?

Opisana z różnych perspektyw historia zakochiwania się dwojga nastolatków, dziejąca się w ciągu jednego dnia.
Nie jest mocno wciągająca, nie ma napięcia ani plot twistów, mimo to bardzo dobrze się czyta. Przyjemna, ciekawie napisana, ma krótkie rozdziały.
Podoba mi się styl autorki i dodatkowe krótkie historie różnych ludzi spotkanych przez głównych bohaterów.
Mocne 7/10. Polecam

Mocne 7/10....

Bardzo fajna książka, szybko się ją czyta. Polecam przeczytać

Bardzo fajna książka, szybko się ją czyta. Polecam przeczytać

Jestem bardzo zaskoczona. Spodziewałam się typowej, zwykłej historii i odwlekałam czytanie tej książki. Jednak ona zdecydowanie przeszła moje oczekiwania. Była nieszablonowa i naprawdę wybitna. Od samego stylu jej napisania, po specyficzną charakterystykę bohaterów. Szczególnie urzekł mnie sposób w jaki autorka podkreśla, że wszystko zależy od perspektywy. Każdy ma własne problemy i świat, dlatego nie można pochopnie oceniać innych.
Motyw przeznaczenia jest tu poruszany dziesiątki razy, ale według mnie to tylko dodaje tej lekturze uroku i własnego abstrakcyjnego stylu. Nie pamiętam kiedy ostatnio przeczytałam tak oryginalną powieść jak ta.

Styl autorki był dla mnie zupełnie nowym. Jednak spodobało mi się. Może i relacja między dwójką głównych bohaterów biegła za szybko, ale było ciekawie, co jest najważniejsze.

'The sun is also a star' is a book written from two perspectives. One belongs to a girl, Natasha, and the other to a
boy, Daniel.
Natasha is an illegal immigrant who lives in New York. We meet her when her family is
twelve hours away from being deported to Jamaica. She is desperate, mad and she’s trying
to do something about her awful situation.
Daniel is a dreamer and he wants to become a poet, but this occupation won’t live up to his
parents expectations. When he meets Natasha he starts to think that it was fate that brought
them apart.
Natasha, on the other hand, doesn’t believe in love at first sight, in destiny or fate.
Will they be a couple, will their relationship change their lives?
I really enjoy the narration in this book. It was quite unusual to read a story from different
perspectives. We also have a lot of retrospects and side histories. There are also some
science facts there, for example a chapter about half-period - a chemistry term for the
radioactive elements. I liked both the plot that was really unpredictable and the narration.

boy, Daniel.
to do something about her awful situation.
Daniel is a dreamer and he...

„Ponad wszystko” o wiele bardziej podobało mi się od „Słońce też jest gwiazdą” tej samej autorki Nicoli Yoon. Książka jest lekka i szybko się ją czyta, jednak nie podoba mi się sposób jej napisania. Irytują mnie tak krótkie rozdziały i przeskakiwanie co chwile z jednego do drugiego bohatera. Są też niepotrzebnie wplatywane historie, jakby były tylko po to, żeby zapełnić książkę. Może miało to nadać urok książce, jednak moim zdaniem nie do końca to wyszło.

Słońce też jest gwiazdą to naprawdę urocza książka, która urzekła mnie swoją atmosferą. Bohaterowie są naturalni i wydają się prawdziwi, ciężko ich nie polubić. Autorka wykorzystała narrację w bardzo nietypowy sposób mieszając różne jej typy. Pokazuje wydarzenia nie tylko oczami dwojga głównych bohaterów, ale także postaci epizodycznych. Uświadamia to czytelnikowi, jak łatwo można kogoś błędnie ocenić. Obrazuje też problemy innych ludzi, oraz to jak sobie z nimi radzą (albo nie radzą). Jest to bardzo interesujące rozszerzenie, które dopełnia fabułę. Pojawiają się również elementy naukowe albo związane z historią, które pomagają zorientować się w sytuacji i lepiej zrozumieć wydarzenia. Dzięki tej lekturze czytelnik może rozeznać się w ciężkiej sytuacji nielegalnych uchodźców i poznać ich problemy.
Jedyną rzeczą do której mogę się przyczepić, to mocno rozciągnięty czas trwania jednego dnia. Bo w czasie, którym bohaterowie dysponowali, autorka zmieściła nienaturalnie dużo wydarzeń. Ale podczas czytania zupełnie nie jest to uciążliwe.
Osobiście książka bardzo przypadła do gustu, zawsze miło mi się ją czyta i lubię do niej wracać. Za każdym razem odkrywam w niej coś nowego, na co wcześniej nie zwróciłam uwagi. Chociaż wątek romantyczny jest tu zdecydowanie wątkiem głównym, to książka nie jest wcale przez to płytka lub nieciekawa. Przekazuje ważne wartości i pozwala lepiej poznać ludzką naturę. Warto ją przeczytać, myślę, że najlepiej trafi właśnie do młodych ludzi.

Książka była przyjemna i urocza. Natomiast nie podobał mi się pewien wątek. W jeden dzień nie da się zakochać. Jest to pod tym względem bardzo abstrakcyjne. Uczucia bohaterów wzięły się trochę znikąd. Mimo wszystko dobrze ją wspominam.