Piastowie. Wędrówki po Polsce pierwszej dynastii

Wydawnictwo: Bellona
historia
Nemerle

Autor przedstawia dzieje średniowiecznej Polski przez podróże z synem. To fascynujące połączenie wykładu historycznego i literatury podróżniczej, wędrówka po najważniejszych zabytkach średniowiecznej Polski, obficie wzbogacona mało znanymi faktami i anegdotami. Razem z autorem odwiedzamy Ostrów Lednicki, Gniezno, Poznań, Giecz, Kraków. Słuchamy śpiewu mnichów benedyktyńskich w Tyńcu i...

Razem z autorem odwiedzamy Ostrów Lednicki, Gniezno, Poznań, Giecz, Kraków. Słuchamy śpiewu mnichów benedyktyńskich w Tyńcu i koncertu organowego w Oliwie, oglądamy mauzoleum ostatnich Piastów w Legnicy. Wspinamy się na wieżę kościoła w Złotoryi, spacerujemy po cysterskim opactwie w Jędrzejowie, wędrujemy podziemnymi korytarzami Wieliczki. Poznajemy pasjonujące szczegóły codziennego życia w epoce średniowiecza, opisy jadłospisu czy ubiorów, spotykając jednocześnie wybitnych władców, świętych i kronikarzy.

W książce wielkie wydarzenia towarzyszą zwykłym sprawom. Czasami osobiste konflikty decydowały o losach państwa. To znakomita lektura dla wszystkich zainteresowanych historią Polski, przedstawiająca ją przez codzienne życie jej mieszkańców i zwykłe ludzkie sprawy.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Kokos | 2017-08-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

Jak przyjemnie było się spotkać znowu z dynastią Piastów! To moja wielka miłość z czasów licealnych, fascynował mnie zwłaszcza okres rozbicia dzielnicowego i dużo wtedy o tym czytałam. A później jakoś już brakło czasu... Dlatego bardzo się ucieszyłam, kiedy przypadkiem wpadła mi w ręce książka Sławomira Kopra, chociaż jest ona kierowana do zdecydowanie młodszych ode mnie odbiorców.
Mamy tutaj do czynienia z dwiema opowieściami, które się wzajemnie przenikają. Pierwsza, to historia rodu Piastów, podana w formie wykładu-gawędy, oparta na kronikach i innych źródłach historycznych. Druga to opowieść o podróży ojca i syna po zabytkach, których historia sięga czasów piastowskich. Ta druga była dla mnie o tyle bardziej interesująca, że przyniosła mi więcej nowych informacji. Może kiedyś wiedziałam więcej o tym, gdzie został pochowany który władca itp., ale nawet jeśli, to o tym zapomniałam. Nie mówiąc już o tym, że historii niektórych zamków, twierdz czy kościołów w ogóle nie znałam. Z...

Fantasy-Bestiarium | 2017-09-28

„Piastowie. Wędrówki po Polsce pierwszej dynastii” jest rewelacyjną książką, w szczególności dla pasjonatów historii Polski. W niniejszej pozycji przeczytamy o codziennym życiu mieszkańców, licznych konfliktach zbrojnych czy dawnych władcach. Jest to arcyciekawa książka wciągająca czytelnika w głąb pierwszej, polskiej dynastii, przedstawiająca średniowieczne dzieje Polski.

Lektura tej pozycji jest fascynującą podróżą w głąb dziejów, wędrówką po niebezpiecznej krainie pełnej dzikiej zwierzyny i licznych zbójów. Przeczytamy w niej o licznych, dawnych zabytkach i mało znanych faktach. Sławomir Koper dzieli się z czytelnikami licznymi anegdotami i ciekawostkami, które sprawiają, że książkę czyta się niemal jednym tchem. Poznamy codzienne życie w tamtej epoce, dowiemy się, cóż jadali tamci ludzie oraz z jakimi trudnościami się zmagali. Książkę czyta się niemal jak rasową powieść przygodową, od pierwszej o ostatniej strony.

Sławomir Koper potrafi zaciekawić losami Piastów i wciągnąć...

Dawid | 2018-03-16
Przeczytana: 16 marca 2018