Dzieje Polski. Tom 1 do 1202. Skąd nasz ród

Wydawnictwo: Biały Kruk
historyczna
violabu

Pierwszy tom monumentalnych "Dziejów Polski" autorstwa prof. Andrzeja Nowaka, wybitnego historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, to świetnie napisana panorama początków państwa polskiego od jego czasów legendarnych do 1202 r., czyli śmierci Mieszka Starego i zakończenia kroniki Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem. Barwnie ukazane postacie władców, duchownych, świętych i rycerzy. Burzliwe wydarzenia związane z tworzeniem państwa, jego rozkwitem, kryzysami i odbudowami. Znamienne decyzje, które zaciążyły na całej późniejszej polskiej historii. Książka, napisana przystępnym, a jednocześnie pięknym językiem, stanowi pierwszy tom sześcioczęściowej historii Polski przygotowywanej przez autora dla Czytelników.

źródło opisu: Biały Kruk, 2014

źródło okładki: https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/dzieje-pol...»

Oficjalna recenzja
Adrian książek: 520

Wielowątkowa historia Polski

Już od kilku lat nie czytałem porządnego opracowania historycznego. I nie mają tutaj znaczenia moje preferencje dotyczące epoki lub państwa. Ten brak książek historycznych spowodowany jest zmianą zainteresowań – ostatnio przygotowuję teksty na temat kultury masowej i popularnej, a tam treści są aktualne, więc kontekst historyczny odgrywa w nich niewielką rolę. Dlatego miłą przerwą była lektura pierwszego tomu „Dziejów Polski”.

Kompletne wydawnictwo składa się z sześciu tomów. Ostatni z nich pojawi się w 2019 roku. Wszystkie zostaną napisane przez profesora Andrzeja Nowaka, historyka wybitnego i mającego własną wizję przeszłości. Nie znaczy to, że fabrykuje on jakiekolwiek dowody lub teksty – profesor Andrzej Nowak pokazuje i uczy, w jaki sposób można interpretować historię Polski. I robi to w sposób niezwykle interesujący. Miałem przyjemność zapoznać się z pierwszym tomem, który obejmuje dzieje polskie do roku 1202, a jego początkiem jest próba ustalenia, skąd w zasadzie wzięliśmy się na tych ziemiach. Dlatego też pojawią się różne legendy oraz mity, ale czym byłaby bez nich historia? W końcu oba te elementy są bardzo ważne dla konstruowania tożsamości narodu.

Na czym polega metoda profesora Andrzeja Nowaka? Przede wszystkim ukazuje on historię z różnych perspektyw poprzez sięganie do wielu źródeł – niemieckich, czeskich, ruskich. Takie podejście pozwala dostrzec wielowątkowość wydarzeń oraz osadza Królestwo Polskie w określonym kontekście. Przecież nasi królowie nie rządzili w próżni. Musieli wchodzić w różne relacje z innymi władcami, a właśnie tego kontekstu politycznego zawsze brakowało mi na zajęciach historii. A w pierwszym tomie „Dziejów Polski” takich wątków można znaleźć bardzo wiele. W ten sposób autor pokazuje, że już na początku istnienia naszego państwa mieliśmy wybitnych polityków, którzy potrafili odnaleźć się w trudnej sytuacji. Losy pierwszych królów oraz innych postaci historycznych ukazane zostają w całej swojej złożoności i wielowątkowości. Wspaniałe jest to, że profesor Andrzej Nowak prezentuje rozwój wielu elementów państwa, np. armii, oraz to, w jaki sposób zmiany te wpływały na całe społeczeństwo.

„Dzieje Polski” prezentują historię jako żywy element, a nie komplet zapisków w podręczniku. Bardzo podoba mi się właśnie takie podejście do przeszłości i moim zdaniem lektura kolejnych tomów jest w stanie dostarczyć ogromnej ilości wiedzy nie tylko studentom, ale także licealistom. Jedynym problemem może być przebrnięcie przez wielość przytaczanych źródeł. Na szczęście w ich interpretacji pomaga sam autor, który często prowokuje czytelnika do myślenia, zadając pytania typu co by było, gdyby? lub prezentując bardziej radykale interpretacje różnych wydarzeń. Bo historia, a mam wrażenie, że o tym zapomnieliśmy, to przestrzeń sporów i dyskusji, które w dalszym ciągu są prowadzone. I to jest kolejny element świadczący o istotności tego wydawnictwa – „Dzieje Polski” stają się zbiorem różnych sposobów opisywania przeszłości Polski, a nie tylko tego „jedynie słusznego”, bo taka metoda zabija piękno historii, które polega na jej złożoności.

Pozostaje mi jeszcze odpowiedzieć na jedno pytanie – do kogo skierowana jest ta książka? Żyjemy w czasach wszechobecnego targetowania, więc opracowania historyczne również podlegają temu procesowi. Przede wszystkim do grona odbiorców należy zaliczyć osoby zafascynowane historią Polski. Dla nich jest to pozycja wręcz obowiązkowa, nawet jeżeli interesują się wyłącznie pewnym okresem. Na drugim miejscu będą uczniowie szkół średnich i wyższych. Bo lektura „Dziejów Polski” pomaga w rozwijaniu świadomego odbioru historii, a element ten jest fundamentem wychowania elity intelektualnej.

Adrian Jaworek

Marcin | 2014-12-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, historia

Dziełu prof. Andrzeja Nowaka należy się godne miejsce w gronie najwybitniejszych znawców przedmiotu, takich jak choćby Henryk Łowmiański czy Feliks Koneczny. Przywołanie tego ostatniego nazwiska nie jest zresztą przypadkowe i to nie tylko dlatego, że i ten historyk był twórcą kilku wielkich syntez poświęconych różnym cywilizacjom. Podobnie jak Koneczny, tak i Nowak nie ukrywa swoich poglądów (choć zapatrywania obu są zasadniczo odmienne), dla żadnego z nich historia nie jest tylko "zamierzchłą przeszłością". To właśnie odkrywając coraz to nowe jej karty uczymy się rozumieć współczesność. Każdy bowiem stan, każda rzeczywistość rozgrywa się w jakimś kontekście dziejowym. Nawet zagadnienia najbardziej oddalonych w czasie wydarzeń czy procesów historii naturalnej, jako mające wpływ na życie ludów osiadłych na obszarze przyszłej Polski, i dla chwili obecnej nie pozbawione są znaczenia. Nie czas tu i nie miejsce na streszczanie książki, co w tym przypadku musiałoby się sprowadzać do...

Bartosz Peruń | 2017-04-20
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Jest to pierwsza część z planowanych 11 tomów (pierwotnie miało być ich 6) opisujących przekrojowo historię Polski. Samym, ogromnym przedsięwzięciem zajmuje się profesor zwyczajny Andrzej Nowak. To znany i zasłużony profesor i dobry kandydat do właśnie tak dużego projektu. Jego poglądy są konserwatywne pełne miłości do ojczyzny i wiary katolickiej. Mówię o tym dlatego że podczas czytania książki to widać - mi to nie przeszkadza, poglądy mam podobne, a i uważam ze są godnie pochwalenia.

Pierwszy tom opisuje dzieje od czasów zamierzchłych (poruszane są tu wątki geologiczne czy migracji ludów, które prze ziemie dzisiejszej Polski przechodziły) aż do roku 1202, który jest ważny z dwóch powodów. Po pierwsze, na tym roku skończył swoje Kroniki Wincenty zwany Kadłubkiem. Po drugie, w tym roku zginał Miszko III Stary, ostatni syn Bolesława Krzywoustego, co można uznać za ostateczny symbol rozbicia dzielnicowego. Biorąc pod uwagę warstwę merytoryczną (przynajmniej do tej pory jest bardzo...

Carnival | 2018-04-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Lekkość pióra profesora Nowaka mnie zachwyciła. Czytanie historii, szczególnie naszej rodzimej, napisanej w taki sposób jest niezwykle przyjemnym doznaniem. Wszystkie fakty układają się w pełen obraz dziejów. Jedyny zarzut jaki mam to niezbyt logiczny rozkład zdjęć. Zdjęcia powinny obrazować omawiany fragment tekstu, ale często były kilka stron dalej. Zachęcam do przeczytania.

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Książka prof. Nowaka powinna być w każdym polskim domu. I wszystkie kolejne tomy też. Bo to nasze dziedzictwo, ukazane w przepiękny sposób.

Inga Bednarska | 2016-08-05

Tak naprawdę treść tej pozycji lepiej oddawałby tytuł "Dzieje i wspaniałości chrześcijaństwa w Polsce" i już niech to posłuży za podsumowanie recenzji.
Autor prezentuje bardzo wąskie horyzonty i narzuca swoją (pasującą do obecnego rozkładu sił politycznych) wizję historii. Do granic absurdu skrzywione jest wybielanie chrześcijaństwa, które, jak wiadomo, w opisywanych czasach zbyt święte nie było. Autor z pogardą odnosi się do naszych pogańskich przodków, prezentując poglądy, które już dawno poważni historycy odrzucili: na przykład taki, że państwa polskiego przed chrztem nie było, że Słowianie prapolscy byli zacofanymi dzikusami, a chrzest przyniósł nam przede wszystkim kulturę i humanizm. W obronie wizerunku kościoła autor sam sobie często zaprzecza (na przykład podaje, że to dzięki chrześcijaństwu w Polsce przestano handlować niewolnikami, a następnie pisze o takim procederze w ochrzczonych dawno Czechach - z czego przecież wynika, że wcale nowa religia mocy zatrzymania...

Pyro | 2017-08-19
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Dzieło to nie jest ani naukowe, ani popularnonaukowe. Przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie. Zawiera dożo ilustracji, ale nie są to schematy czy mapy mające pomóc nam poszerzyć wiedzę, lecz są to głównie portrety władców lub zdjęcia przedstawiające zabytki naszej kultury. Mają bardziej na celu ubogacić lekturę niż pomóc czytelnikom w jej zrozumieniu. Niezaprzeczalnie należy pochwalić wydawnictwo za formę wydania, nienaganną korektę, dobry papier. Autorowi udało się napisać wciągającą narrację o historii Polski i zarazem wpleść w tę opowieść wiele naukowych aspektów. Mimo tego książka kierowana jest do szerszego odbiorcy i ma za zadanie zapoznać Polaków ze swoją historią w sposób niezobowiązujący - bez zbędnego natłoku dat, nazw czy mniej istotnych faktów. Umożliwia czytelnikom poszerzanie wiedzy i do tego zachęca. Po każdym rozdziale jest umieszczona przejrzysta i obszerna bibliografia. Mam wrażenie, że po lekturze wiele osób zechce poznać szczegółowe perypetie niektórych...

Łukasz Lelonek | 2015-09-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe
Przeczytana: 02 września 2015

To nie tylko synteza dawnych dziejów państwa Piastów wzbogacone o aktualne badania historyków i archeologów.

To przede wszystkim porywająca narracja i podróż nakreślona wybitnym piórem prof. Andrzeja Nowaka.
Oby Stworzyciel dał siły autorowi dokończyć podróż.

Pozycja absolutnie obowiązkowa.

TolekCacek | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Czy można jeszcze napisać książkę o historii naszego kraju? Czy nie zostało już powiedziane wszystko? Czy okres pierwszych Piastów nie został przeanalizowany, zdefiniowany i opisany przez historyków na wszystkie możliwe sposoby?
Książka Nowaka zadziwia, odpowiadając na powyższe pytania w przewrotny sposób: o dziejach Polski można, a nawet trzeba pisać, należy tworzyć nowe interpretacje, a pierwsi Piastowie skrywają wiele tajemnic.
"Dzieje..." czyta się wspaniale. Puste hasła bez desygnatów tkwiące od czasów szkolnych w głowie zaczynają wypełniać się znaczeniami i obrazami.
Mieszko I po lekturze objawia się jako wizjoner, mąż stanu, haryzmatyczny ojciec-założyciel, którego wizja Polski była tak porywająca i dookreślona, że trwa do dziś w zasadzie w tych samych ramach.
Okres rozbicia dzielnicowego, to nie rozbiory, to czas początków w którym powstawało wiele nowych idei (miasta, prawa, handel, itp).
Relacje z zachodnim sąsiadem - od początku posiadające dwa sposoby...

alkamid | 2016-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Jestem historycznym ignorantem, a przeczytanie książki (choć chyba powinienem pisać "dzieła") prof. Nowaka było jedną z moich małych, osobistych bitew z tą zaległością. O autorze dowiedziałem się z audycji Hanny Marii Gizy w Dwójce — jako gość ujął mnie bardzo starannym stylem wypowiedzi. Sprawdziłem kto zacz, i okazało się że osoba to nieprzeciętna, która postawiła sobie nie lada wyzwanie — co roku w sposób ciekawy opisać kilkaset lat historii swojej ojczyzny. Po przeczytaniu pierwszego tomu mogę tylko pogratulować sukcesu i trzymać kciuki za doprowadzenie przedsięwzięcia do końca.

Jeśli chodzi o książki historyczne, miałem dotąd do czynienia tylko z Bożym Igrzyskiem Daviesa. Mimo że ciekawa, to natłok danych i wręcz zbyt neutralny styl zmęczył mnie w połowie. Książka prof. Nowaka jest zupełnie inna — mniej w niej danych, więcej opowieści. A talent do snucia opowieści profesor ma nieprzeciętny. Potrafi na jedną postać albo wydarzenie spojrzeć z wielu stron, przytaczając badania...

Flawiusz | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

Przez lekturą tej książki słyszałem o porównywaniu jej do podręczników akademickich. Otóż jest to spore nadużycie. Książka pełni całkiem inną rolę i jest napisana w inny sposób od podręczników akademickich. Dzięki wyszukiwaniu analogi do historii późniejszej, czyta się ją super. Autor przedstawia swoje poglądy na niektóre kwestie, lecz są to opinie fachowe poparte dowodami. Na plus wiele ciekawostek i umiejętność ich wtrącenia do narracji. To co wyróżnia jeszcze tą książkę od podręczników akademickich to brak osobnych wyjaśnień różnych pojęć. Warto także docenić wydawcę, gdyż książka wygląda bardzo elegancko. Zarówno jeśli chodzi o okładkę jak i o jakość papieru. Gorąco polecam przeczytanie tej pozycji szczególnie tym których wiedza z historii jest na poziomie średnim, a są jej ciekawi. Na pewno lektura wciągnie was i dostarczy pozytywnych emocji, jak także sprawi, że kilka kwestii będziecie analizować przez dłuższy czas.