Pakistańska córka

Sine Qua Non
2017-06-14
2017-06-14
Robert Filipowski
biografia dyskryminacja edukacja emigracja fanatyzm religijny islam kobieta literatura faktu mentalność obyczajowość Pakistan przemoc szantaż terror walka o wolność
Inne

Dżingis

Polecam tę niezwykłą historię Marii Toorpakai Wazir.

Pochodzi z jednej z najniebezpieczniejszych pakistańskich wiosek, gdzie kobiety nie mają żadnych praw, a wszystko jest dla nich zakazane. Dzięki rodzicom udajac chłopca mogła się uczyć, spokojnie chodzić po ulicach miasta i uprawiać sport.

To historia o profesjonalnej zawodniczce squasha, najlepszej w Pakistanie i jednej z 50 na świecie, która aby ocalić życie musiała uciekać przed Talibami ze swojego kraju do Kanady, a teraz walczy o prawa kobiet.

Polecam tę niezwykłą historię Marii Toorpakai Wazir.

To historia o profesjonalnej zawodniczce squasha, najlepszej w Pakistanie i...

Piekna, wzruszająca historia, tym bardziej warta uwagi, ze prawdziwa. Dla mnie ta historia ma dwóch bohaterów. Maria - dzielna, odważna, uparta, zdeterminowana, pragnaca zrealizować swoje marzenia w jakże trudnych warunkach i czasach. Ojciec - kochajacy mądry, świadomy zagrożenia opiekun, potrafiacy w prosty sposób przekazać życiowe mądrości i rady, wyczulić na czychające zagrożenia. Warto przeczytać i pomyśleć ile razy my odpuszczamy gdy mamy "pod górkę"... Maria nie mogła odpuścić, żeby ŻYĆ musiała grać...

1989

Niezwykle inspirująca historia ciekawie napisana bez zbędnych opisów których nie znoszę.bardzo kibicowalam głównej bohaterce,wręcz przeżywałam z nią to co działo się w jej życiu.dla mnie świetna książka

"Pakistańska córka" to opowieść o sytuacji kobiet w tych społecznościach muzułmańskich, które wyznają najbardziej radykalną wersję islamu. Odłożyłam bo mnie zmęczyła

Ojeny kocham takie książki. O dziwo zapragnęłam jechać do Pakistanu po jej przeczytaniu.

Wow. Ta książka naprawdę robi wrażenie, podczas czytania, z każdym kolejnym zdaniem czułam rosnące napięcie tak jak bohaterka. Naprawdę wiele można wyciągnąć z tej lektury, myślę że dostałam więcej niż oczekiwałam i jestem pozytywnie zaskoczona. Nawet nie wiem jak to sensownie skomentować, ale podziwiam Marię.

Cudowna książka o sile w walce o marzenia.

Cudowna książka o sile w walce o marzenia.

To bardzo osobista książka, wzruszająca i ciekawie napisana. Jest także pięknie przetłumaczona, co nie jest oczywistością. Wspomnienia kobiety, sportsmenki, Pakistanki, córki, siostry, emigrantki. Bardzo szczegółowo opisująca jej życie prywatne, zmagania z niezgodą na płeć i jej odbiór przez społeczeństwo. Autorka opisuje swoje dzieciństwo, dorastanie, trudności z adaptacją w szkole, pasję do wolnych wyborów i rozładowywania energii w nie koniecznie dziewczęcy sposób. Opisuje swoją wspaniałą, kochającą, wspierającą się i szanującą siebie rodzinę. Opisuje swoich rodziców, wyrozumiałych, liberalnych i ufających swoim dzieciom. Wspomina swoje rodzeństwo oraz inne ważne w jej życiu osoby.

Opisuje tło, zdarzenia, kulturę, zwyczaje kraju w którym przyszła na świat.

Maria jest Pasztunką z dystryktu Waziristan, ale wraz z całą rodziną bardzo często się zmieniali miejsca pobytu, bo mama za pełną aprobatą męża skończyła studia i była dyrektorem szkół żeńskich dlatego ciągle przenosili się z miejsca na miejsce. Tata uczył studentów mechaniki. Miała dwójkę starszego rodzeństwa i dwóch młodszych braci, którymi długo się zajmowała. Ojciec był niezwykle liberalnym jak na pakistańskie warunki człowiekiem, promował zdrowy rozsądek, wykształcenie, równy dostęp do wszystkich aktywności dla kobiet i mężczyzn, lubił muzykę, rozmowy ze swoimi dziećmi. Bardzo dbał o to aby jego dzieci znalazły dla siebie drogę samorealizacji. Pozwolił córce zostać synem, bo widział, że nie czuje się dobrze w kobiecej roli. Wspierał ją emocjonalnie, finansowo i mentorsko. Był zawsze kiedy go potrzebowała, z dobrym słowem, mądrą radą i miłością.

Autorka opisuje rzeczywistość życia w swoim kraju pod rządami talibów, złych ludzi i muzułmanów. Ludzi, którzy chcą zniszczyć jej kraj, zamknąć kobiety w domach, ukryć w workach zwanych burkami, zakazać im edukacji, karać za byle przewinienie, zlikwidować dostęp do służby zdrowia, uprawiania sportu, etc. Buntującym się osobom przeciwko ich dyktatowi zamieniano życie w piekło albo zabijano je. Maria była na celowniku talibów, pogwałciła ich zakazy, śmiała być nie posłuszna, bo chciała nadal grać tym bardziej że była w tym wyśmienita. Była mistrzynią, ciężko trenującą na swój sukces. Szukała wsparcia i pomocy za granicą, pisała do różnych krajów, a odpowiedział jej mistrz świata w jej ukochanej dyscyplinie, czyli w squashu. Poleciała do Kanady, gdzie odnalazła swój azyl i pole do rozwoju i zwycięstw.

"Pakistańska córka" to książka ukazująca trudną sytuację kobiet w muzułmańskim kraju, na dodatek biednym, ogarniętym niepokojami wojennymi. To też obraz rodziny, który pokazuje, że nawet w takim kraju, ograniczającym rolę kobiety w rodzinie do funkcji domowej, można się rozwijać i spełniać marzenia. Taki stan rzeczy jest możliwy kiedy głowa rodziny jest liberalnym, wykraczającym poza utarte role mężczyzną.

To kolejna ciekawie napisana historia ukazująca jakże inne warunki do życia niż w europejskich krajach. Opowieść dająca motywację do uszanowania tego bezpiecznego kraju w którym przyszło nam żyć. To piękna historia o kochającej się rodzinie i ciężkiej pracy prowadzącej do sukcesów. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać.

Książka przepiękna,smutna i wzruszająca.
Poruszyła mnie za serce.

Książka przepiękna,smutna i wzruszająca.
Poruszyła mnie za serce.

• 2017