Wyprawa Hawkwooda

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Boże Monarchie (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Hawkwood's Voyage
hawkwood, Aekir, monarchie, fantasy

Kontynent w chaosie. Potężne ongiś fimbriańskie państwa zachodu chylą się ku upadkowi. Nadciągające ze wschodu hordy Merduków zdobyły święte miasto Aekir, paląc kościoły i mordując obrońców. Podzielony lud. Choć szaleje wojna, frakcje wojskowych, duchownych i władców świata ścierają się ze sobą, rozpaczliwie walcząc o przetrwanie i dominację. Gdy armie zachodu dzielnie opierają się...

Kontynent w chaosie.

Podzielony lud.
Choć szaleje wojna, frakcje wojskowych, duchownych i władców świata ścierają się ze sobą, rozpaczliwie walcząc o przetrwanie i dominację. Gdy armie zachodu dzielnie opierają się pogańskim najeźdźcom, a całemu kontynentowi zagraża fala krwawego fanatyzmu religijnego, jedyna nadzieja leży za horyzontem.

Mąż opatrznościowy.
Richard Hawkwood, marynarz i poszukiwacz przygód, jest zmuszony wyruszyć na wyprawę za Wielki Ocean Zachodni, by dotrzeć do legendarnego zaginionego kontynentu, gdzie można będzie znaleźć bezpieczną przystań. Nim jednak podróżnicy tam dopłyną, czeka ich podróż, z której nikt dotąd nie wrócił żywy..

źródło opisu: okładka

Jola | 2012-06-22
Na półkach: MAG, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Jak dla mnie jest to o wiele lepsza powieść, niż większość literatury fantasy wydawanej w ostatnim czasie i zalegającej na półkach w księgarniach.
Plusy powieści to m.in.:
- bardzo dobrze dopracowany świat i jego elementy: ustrój polityczny poszczególnych państw, jak również ich religia, kultura, architektura, itd.;
- zróżnicowani, barwni bohaterowie, którymi powodują wiarygodne przesłanki, ich zachowanie i reakcje są spójne i tworzą bardzo rzeczywiste przedstawienie postaci;
- wielowątkowość fabuły: od czystek religijnych, poprzez wojnę ze Wschodem, aż po tytułową wyprawę Hawkwooda w poszukiwaniu nowego i tajemniczego kontynentu na dalekim zachodzie.
Jedyne, czego mi w książce brakowało, to mapy świata. Jest w nim tak wiele narodów i nacji, że chciałabym na własne oczy zobaczyć, kto z kim graniczy, gdzie odbywały się największe bitwy w książce, itd. Ale oprócz tego powieść nie ma praktycznie żadnych minusów i polecam ją wszystkim fanom fantasy pełnej wojny i polityki.

Nie, nie da się tego czytać.
Każdy dobrze wie jak zachowują się żołnierze, wysłani na wojnę, których zakładnikami są kobiety. Każdy dobrze wie, jak zachowują się mężczyźni będący na wyprawie, w której obsługuje ich kobieta. Każdy wie, że sobie poużywają, lecz po ki diabeł o tym pisać??? Jeszcze ze szczegółami??? Dokładne opisy gwałtów i traktowania kobiety jak worek na plemniki, to duuuuża przesada.
Spodziewałam się czegoś zdecydowanie lepszego niż to, co przeczytałam.
Nie jestem nawet w połowie, a co każdy rozdział znajduję opisy jak to ten z tą, ten z tamtą, ten z tym i tak dalej. Jaki jest sens pisania jakiejkolwiek powieści fantasy, której tematem, jak się wydaje, nie jest fantastyka, a męska dominacja nad gwałconą kobietą?

Luke2907 | 2012-12-02

Bardzo dobra książka fantasy. Jest wszystko

- wielka wojna (czytając nie wiesz tak do końca po której stronie się opowiedzieć),

- intrygi polityczne,religijne

- ciekawy świat i bohaterowie

- jest i magia

- tajemnica, sprawia że chce się sięgać po kolejny tom

- cena, jeśli che się nabyć książkę a warto jest naprawdę nieduża

Podsumowując: Książka przez wielu fanów fantasy jest jeszcze nie odkryta, jeżeli masz wątpliwości nie wahaj się na pewno się nie zawiedziesz.

Belgrade | 2013-04-12
Przeczytana: kwiecień 2013

W myśl zasady, że utwory warte przeczytania mają minimum trzy tomy zabrałem się za Boże Monarchie. Pozytywnie mnie zaskoczyły. Sprawna charakterystyka wojen religijnych w okresie średniowiecza. Do tego zmiennokształtni i polityka. Nie znajdziemy tu rozmachu Malazańskiej Ksiegi Poległych czy zaskakujących zwrotów akcji typowych dla Piesni Ognia i Lodu, ale zdecydowanie nie dyskwalifikuje to tej pozycji. Wprost przeciwnie. Boże Monarchie są warte przeczytania. Zwłaszcza miłośnicy dłuższych cykli powinni się zainteresować.

kosz1 | 2016-10-27
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2016

Paul Kearney: cykl Boże monarchie - kilka osób tu się zacwhwycało, mi się po prostu podobało. Jak dla mnie ta seria to taka solidna robota, jednak bez tego czegoś, co podpowiada - o! to było genialne! Bardzo dobrze przedstawiona historia, konsekwencja fabularna, widać, że autor przemyślał to od początku do końca. Ale mi z początku bardzo przeszkadzały różne klisze z literatury, na szczęście im bardziej się wgłębiałem, tym mniej mnie raziły. Polecam!

Maciej | 2014-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Ciężko się przebić przez początek, ale potem wciąga jak bagno.

Sotha | 2015-04-15

Jedna z najlepszych serii fantasy jakie czytałam. Nie jest to bajeczne fantasy, gdzie drużyna bohaterów idzie zabić smoka, czy rozprawić się z bandą orków, ale zbiór wątków dziejących się równocześnie które przedstawiają nam losy świata od strony bohaterów biorących udzial w najbardziej znaczących sytuacjach. Tak więc mamy króla, najwyższego kapłana, żeglarza odkrywającego nowy ląd, uchodźce i kilku innych, wszyscy bardzo barwi, kazdy inny, zachowujący się adekwatnie do kreacji, mądre postacie nie sa mądre tylko z opisu, lecz podejmują logiczne decyzje. Bardzo podobał mi się świat przedstawiony, autor nie zanudza nas opisami, lecz wplata je w akcje tak, że czytelnik nie zauważa nawet kiedy zaczyna kojarzyć elementy świata. Fabuła jest niebanalna, akcja dzieje się szybko, bohaterowie wielokrotnie stają przed problemami gdzie mogą podjąc dwie decyzje i obie będą złe, starają się wybrać więc tę lepszą. Następnie możemy śledzić ich konsekwencje i zastanawiać się, co by było gdyby...

antychreza | 2014-04-03

Cały cykl podobał mi się bardzo, w dużej mierze z powodu osadzenia akcji w realiach odpowiadających wielkim odkryciom geograficznym. Świetnie zarysowane postaci. Wielka szkoda, że autor nie oszczędzał, bo zdążyłam ich polubić. wszystkich, nawet tych "złych". Zakończenie skojarzyło mi się trochę z Wiedźminem.

Maad | 2011-04-29

Dobry początek świetnego choć chyba niedocenionego cyku fantasy.

romeo | 2016-11-26