Zaklęta wnęka

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Człowiek ze Słowem (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Magic Casement
838900402X

Piękna księżniczka Inos mieszka w cichym i spokojnym królestwie swego ojca – Krasnegarze, nie przeczuwając, że wkrótce stanie się spadkobierczynią magicznego Słowa, co zupełnie odmieni jej życie. Pewnego dnia dziewczyna słyszy tajemniczą przepowiednię – niedługo ma wyjść za mąż. Tymczasem nad Krasnegarem zbierają się czarne chmury. Król zapada niespodziewanie na zdrowiu, na dworze pojawia się...

Tymczasem nad Krasnegarem zbierają się czarne chmury. Król zapada niespodziewanie na zdrowiu, na dworze pojawia się tajemniczy czarnoksiężnik Sagorn, a dookoła pełno zdrajców.

Tylko Rap, posiadający dar dalekowidzenia towarzysz dziecięcych zabaw Inos, może ocalić księżniczkę przed niebezpieczeństwem, lecz w jego życie wkraczają nagle czary…

źródło opisu: [MAG, 2002]

Eliszeba | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Po pierwszy tom tetralogii "Człowiek ze słowem" sięgnęłam w poszukiwaniu wciągającego, plastycznego, kreatywnego fantasy. Wszystko to znalazłam, jednak w stopniu nie wystarczającym dla mnie, jako dla czytelnika mającego okres nastoletni za sobą. Żałuję, gdyż z tego powodu nie sięgnę już po kolejny, drugi tom serii, a oczywistym jest, że kilka lat wcześniej powieści te uraczyłyby mnie pięknym, fantastycznym światem, urzekły różnorodnymi bohaterami i niezwykłymi przygodami. Kilka lat czyni jednak w tym przypadku ogromne znaczenie. Przezwyciężając chwilową chęć porzucenia lektury, pozwoliłam sobie wciągnąć się w wir fabuły i choć z żadnym z bohaterów nie mogłam się identyfikować, to książkę pochłonęłam dosyć szybko i na pewno nie był to czas stracony. Z podwójnym zapałem będę mogła sięgnąć teraz po bardziej wymagającą lekturę.
Polecam tę tetralogię wszystkim nastolatkom, zarówno dziewczętom, jak i chłopcom, gdyż każde z nich znajdzie odpowiedniego dla siebie bohatera (bohaterkę), a...

Bystry | 2013-02-23

Czytadło. Dave Duncan ma parę naprawdę niezłych książek lecz tą serię przeczytałem chyba tylko ze względu na klimat i świat który został stworzony.

Nie będę opisywał o czym jest ta książka bo na pewno jest dużo takich recenzji. Mnie jako czytelnika bardziej interesuje parę kwestii takich jak:

Czy książka ma ciekawą fabułę - tutaj 6/10 - Parę ciekawych pomysłów, parę sytuacji całkowicie do przewidzenia, ogólnie przeciętna fabuła.

Czy książka ma ciekawy klimat/budowę świata (czasem klimat książki czyli budowa świata i otoczka z nim związana nie pozwalają mi się oderwać od książki mimo, że książka ma dłużyzny czy nie do końca spójną fabułę) - tutaj 8/10 - lodowy klimat północy, zamarzające morze, tylko dzięki klimatowi udało mi się przeczytać pierwszy tom.
Czy książkę się dobrze czyta (czy ma dłużyzny przez które trzeba przebrnąć - tutaj 5/10 - sporo dłużyzn, czasami ciężko dobrnąć do następnej strony.

Ogółem 6/10.

Jola | 2011-07-15
Na półkach: MAG, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: kwiecień 2011

Przebrnęłam przez pierwszy tom i nie byłam w stanie znaleźć w sobie samozaparcia, żeby zabrać się do drugiego.
Główni bohaterowie - księżniczka Inos i jej towarzysz z dzieciństwa Rap, są nastolatkami, mają bardzo nastoletnie problemy, przeżywają pierwsze zauroczenia i miłostki i wplatanie do tego wątków magii, ratowania królestwa i standardowego fantasy wydaje się być zupełnie niepotrzebnym zabiegiem. To jest płytka opowieść o płytkich nastolatkach. I tyle.
Książkę ratuje tylko postać goblina Małego Kurczaka, za którego podwyższam ocenę o jedną gwiazdkę. Rozdziały z pobytu Rapa wśród goblinów należą do moich ulubionych.

Agata | 2010-08-13

Pierwsza część sagi "Człowiek ze Słowem". Dobrnęłam do połowy trzeciego tomu i powiedziałam sobie "dość". Ta część zasługuje jeszcze na zainteresowanie ze względu na bardzo nietypową kombinację bohaterów - pewnego rodzaju nowość, która owszem, zaskakuje. Niestety, kolejne tomy nie mogą poszczycić się jakimkolwiek elementem, który byłby godny polecenia. Całość przewidywalna i nudna.

sadi | 2010-09-27
Przeczytana: 2006 rok

Fantastyka w nietypowym, jednak udanym wydaniu.

tasyfa | 2016-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2016