Krawędź żelaza, tom 1

Tłumaczenie: Anna Jakubowska
Cykl: Cykl o Koniaszu (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Ostří oceli

Z ostrza noża, na krawędź żelaza. Ostry gość. Wciąż na krawędzi. Jego droga usłana jest trupami prześladowców. Z jednej strony zabójczo skuteczny, z drugiej – po ludzku słaby. Ocali życie w starciu z bandą zakapiorów, a da się sprzedać płatnej kochance. Z twarzą poharataną bliznami. Ze zranioną duszą. Strącony na dno przez własnego ojca. Ścigany przez jego zbirów. Zabijaka z przymusu....

Z ostrza noża, na krawędź żelaza.

Ostry gość. Wciąż na krawędzi. Jego droga usłana jest trupami prześladowców. Z jednej strony zabójczo skuteczny, z drugiej – po ludzku słaby. Ocali życie w starciu z bandą zakapiorów, a da się sprzedać płatnej kochance. Z twarzą poharataną bliznami. Ze zranioną duszą. Strącony na dno przez własnego ojca. Ścigany przez jego zbirów. Zabijaka z przymusu. Najemnik z konieczności.

Nazywa się Koniasz. A imię jego znaczy wędrowiec, który za wszelką cenę usiłuje zataić swoją tożsamość. Poznaliście go w dwutomowej powieści „Na ostrzu noża”. To trzecia odsłona jego dziejów.
Tuła się po świecie, w którym napisy na wielu miejscach mapy informują, że tam już tylko lwy… Póki co, niezwyciężony.

Michał Nosorowski | 2014-01-23
Przeczytana: czerwiec 2012

Przygody Koniasza czyta się szybko i zwinnie, to również cechy, którymi dysponuje nasz główny bohater. Chociaż znajdą się tacy, którym nie pasuje to, jak prędko bohater wylizuje się z poniesionych ran i staje znów do walki, to ja z przymrużeniem oka patrzyłem na tego typu sprawy. Już od pierwszej częśći przygód Koniasza podobał mi się styl jego walki i sposób jak autor wykazuje się widzą na temat nazw poszczególnych technik. Koniasz to taki twardziocha, który z determinacją brnie przed siebie. Ma swój honor i swoje zdanie. Nie da sobie w kaszę dmuchać. Ma też dystans do swojej pokiereszowanej twarzy. Przyrównałbym go do Terminatora :-). Wszystkie części napisane są dobrze i fanów Wiedźmina raczej by do siebie przekonały. Przy czytaniu historii o Koniaszu nie ma mowy o nudzie. Zachęcam.

Dudensky | 2017-02-20

Z rodzaju: Zabili go, ale wziął i uciekł, wylizał rany, puknął jakąś ślicznotkę, potem wziął i zabił ich wszystkich plus jeszcze kilku dla statystyki. Przyjemnie się czyta, o ile nie oczekuje się wydumanych wartości ponadczasowych.

PiotrP | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, Fantasy

Dobre, rozrywkowe fantasy, przyjemny prequel "Na ostrzu noża", ale wrodzona twardzielskość Koniasza i jego wychodzenie cało z każdej niemal opresji (czymże jest kilka dodatkowych blizn?) potrafią trochę zniechęcić do Zambocha. Co prawda odnajduje się on całkiem nieźle w krótkich formach literackich, pomysłów na kreacje nowych i niecodziennych miejsc mu z pewnością nie brakuje, ale za to fabularnie można odnieść wrażenie, że częśc z tych opowiadań nie została do końca przemyślana. Niemniej jednak jak na literaturę 'pociągową' sprawdza się książka nad wyraz dobrze.

Maks | 2011-06-07
Przeczytana: maj 2011

Z ostrza noża, na krawędź żelaza.

Koniasz? Któż to taki i dlaczego Zamboch postanowił poświęcić mu aż 6 tomów, podzielonych jak gdyby na trzy części? Szczerze powiedziawszy, sam do końca nie wiem dlaczego ów bohater zasłużył na taką liczbę powieści odnośnie jego osoby. Dane mi było zapoznać się z...

Bardzo przyjemne czytadełko fantastyczne o ciągłym waleniu się po mordach.
A na poważnie to Žambocha zawsze dobrze mi się czytało, nieważne, co to było. Tutaj nie przynudza, nie wymyśla dziwnych rzeczy, opisy są treściwe i rzeczowe (chociaż na walce nie znam się praktycznie wcale), sam Koniasz natomiast może i ma zakazany ryj, ale osobowość bardziej ciekawą, niż wielu zabijaków, panoszących się po literaturze fantastycznej.
Polecam.
Inna opinia tutaj: ---> https://czechozydek.wordpress.com/2016/02/13/zapomniane-recenzje-3/

Dakini | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

Od tego po prostu nie da się oderwać! Chciałam dozować sobie przyjemność czytania tej książki, ale... Nie udało się. Uwielbiam cykl o Koniaszu. Niebanalna fantastyka na wysokim poziomie.

Paweł | 2014-03-19

Przyjemnie się czytało, jednak luźne opowiadanie nie przykuwają tak bardzo, jak ciągłość fabularna zaprezentowana w Ostrzu/ Wilku Samotniku

Adam Kopeć | 2012-07-16

W prze­ci­wień­stwie do wcze­śniej­szych ksią­żek o Konia­szu, które czy­ta­łem, Kra­wędź Żelaza – tom 1 to nie jest jedna opo­wieść, ale zbiór krót­kich histo­rii. To dla mnie bar­dzo cie­kawa odmiana. W jed­nej książce mam zbiór wielu róż­no­rod­nych opo­wia­dań. Naprawdę różnorodnych.

Miro­slav Zamboch w świe­cie, który przy­po­mina śre­dnio­wieczny dziki zachód, z dodat­kiem odro­biny magii i świata duchów, sta­wia głów­nego boha­tera przed roz­ma­itymi prze­ciw­no­ściami losu. Z któ­rych oczy­wi­ście Konia­szowi udaje się wyjść obronną ręką (gdyby mu się nie uda­wało, nie byłoby następ­nych czę­ści :) ).

Brzydka twarz

Wie­lo­krot­nie powta­rzany tekst na temat urody boha­tera, a wła­ści­wie jej braku, był inte­re­su­jący kilka pierw­szych razy. Jed­nak kiedy czy­ta­łem go po raz –nasty zaczął mnie iry­to­wać. Ile razy można czy­tać o brzy­do­cie faceta, ile razy łamali mu nos, ile ma blizn na swoim ciele?

Cho­ciaż co dla jed­nych jest oznaką brzy­doty może być dla innych...

Łukasz | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Zwykle nie przepadam za książkami na których treść składają się krótkie opowiadania. Dlatego, gdy zorientowałem się, że ta część przygód Koniasza ma taką właśnie formę byłem odrobinę rozczarowany i sceptyczny. Na szczęście postać Koniasza i całkiem niezła jakość poszczególnych opowiadań pozbawiła mnie resztek sceptycyzmu. Poszczególne opowiadania są mniej lub bardziej zaskakujące, ale to co najważniejsze czyli główny bohater się nie zmienia. Przy okazji lektury po raz pierwszy właściwie możemy się dowiedzieć co nieco o przeszłości tego nieprzeciętnego zabijaki.

Stress | 2015-08-24

Prawdziwy Ludźmin - nie musi, jak Geralt, sprzeniewierzać się swojej profesji i bronić potworów przed ludźmi. Jego ofiary i jego podopieczni zawsze należą do tego samego gatunku.