Krawędź żelaza, tom 1

Tłumaczenie: Anna Jakubowska
Cykl: Cykl o Koniaszu (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Ostří oceli

Z ostrza noża, na krawędź żelaza. Ostry gość. Wciąż na krawędzi. Jego droga usłana jest trupami prześladowców. Z jednej strony zabójczo skuteczny, z drugiej – po ludzku słaby. Ocali życie w starciu z bandą zakapiorów, a da się sprzedać płatnej kochance. Z twarzą poharataną bliznami. Ze zranioną duszą. Strącony na dno przez własnego ojca. Ścigany przez jego zbirów. Zabijaka z przymusu....

Z ostrza noża, na krawędź żelaza.

Ostry gość. Wciąż na krawędzi. Jego droga usłana jest trupami prześladowców. Z jednej strony zabójczo skuteczny, z drugiej – po ludzku słaby. Ocali życie w starciu z bandą zakapiorów, a da się sprzedać płatnej kochance. Z twarzą poharataną bliznami. Ze zranioną duszą. Strącony na dno przez własnego ojca. Ścigany przez jego zbirów. Zabijaka z przymusu. Najemnik z konieczności.

Nazywa się Koniasz. A imię jego znaczy wędrowiec, który za wszelką cenę usiłuje zataić swoją tożsamość. Poznaliście go w dwutomowej powieści „Na ostrzu noża”. To trzecia odsłona jego dziejów.
Tuła się po świecie, w którym napisy na wielu miejscach mapy informują, że tam już tylko lwy… Póki co, niezwyciężony.

słoneczko | 2017-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Kolejna książka z cyklu o Koniaszu, która dosyć przypadła mi do gustu.
Koniasz – zabijaka, o pokrytym bliznami ciele i odstraszającej aparycji.
Dzieje się dużo, dynamicznie, z humorem, w stylu lekkim i przyjemnym w odbiorze.
Plusy:
- książka napisana przystępnym językiem, lekka;
- w końcu dowiadujemy się czegoś o przeszłości Koniasza;
- jako zbiór kilku opowieści sprawdza się dobrze;
- czyta się szybko i zwinnie (taki sam jest bohater);
- szybka i brawurowa akcja, dużo opisów walk, różnego typu pojedynków, krew leje się nieprzerwanie;
Minusy:
- trochę za szybko Koniasz „wylizuje się z ran” prawie jak Terminator, niepokonany i niezniszczalny;
- zbytni schematyzm w opowiadaniach (przygoda, cudem ocalony, wyzdrowienie, wygrana walka).
Ogółem książka dobra na relaks w podróży lub wieczorem.

Beata | 2017-09-01
Przeczytana: 01 września 2017

Kolejny tom przygód Koniasza. Doskonałe awanturnicze fantasy. W kolejnych opowiadaniach wraz z Koniaszem przeżywamy szereg przygód, poznajemy przeszłość bohatera. Chwilami miałam skojarzenia z Bednarskim - „zabili go i uciekł”:) Koniasz to niezniszczalny najemnik, zabijaka o czułym sercu, pięknym wnętrzu i brzydkiej fizjonomii. Kto ma okazję poznać go bliżej najczęściej obdarza go zaufaniem i sympatią:) Ja też bardzo go polubiłam i sięgnę po dalsze części.

Michał Nosorowski | 2014-01-23
Przeczytana: czerwiec 2012

Przygody Koniasza czyta się szybko i zwinnie, to również cechy, którymi dysponuje nasz główny bohater. Chociaż znajdą się tacy, którym nie pasuje to, jak prędko bohater wylizuje się z poniesionych ran i staje znów do walki, to ja z przymrużeniem oka patrzyłem na tego typu sprawy. Już od pierwszej częśći przygód Koniasza podobał mi się styl jego walki i sposób jak autor wykazuje się widzą na temat nazw poszczególnych technik. Koniasz to taki twardziocha, który z determinacją brnie przed siebie. Ma swój honor i swoje zdanie. Nie da sobie w kaszę dmuchać. Ma też dystans do swojej pokiereszowanej twarzy. Przyrównałbym go do Terminatora :-). Wszystkie części napisane są dobrze i fanów Wiedźmina raczej by do siebie przekonały. Przy czytaniu historii o Koniaszu nie ma mowy o nudzie. Zachęcam.

Dudensky | 2017-02-20

Z rodzaju: Zabili go, ale wziął i uciekł, wylizał rany, puknął jakąś ślicznotkę, potem wziął i zabił ich wszystkich plus jeszcze kilku dla statystyki. Przyjemnie się czyta, o ile nie oczekuje się wydumanych wartości ponadczasowych.

amadar1 | 2017-08-16
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Koniasz nie traci swojej doskonałej formy. Książka składa się z opowiadań. Poznajemy świat naszego bohatera i przeżywane przez niego przygody. Co prawda świat Koniasza, nie jest nakreślony w takich szczegółach jak światy Martina czy Tolkiena, ale i tak historie są doskonale napisane i czyta się je jednym tchem. Autor raczej unika w swoich opowiadaniach czarów i magii. Koniasz jest... no właśnie kim? Nie jest rycerzem choć pochodzi ze szlachty. Nie jest złodziejem ani rabusiem, choć najczęściej w takim towarzystwie przychodzi mu żyć. Nie jest romantycznym kochankiem a raczej wprost przeciwnie. Jest niezbyt urodziwy i dziewczęta, które poświęcają mu więcej niż spojrzenie muszą być suto zaopatrzone przez niego w pieniądze. Jest natomiast doskonałym szermierzem, marnotrawnym studentem, któremu chyba nigdy nie znudziło się studiowanie kolejnych ksiąg, oczywiście niekoniecznie w kolejności jaką podawali mu jego akademiccy nauczyciele, człowiekiem o dobrym sercu, które jest jego...

vexlubo | 2018-05-01
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 01 maja 2018

Koniasz wciąż mnie przekonuje do siebie bez problemów.
ma chłop przygody nie lada.
mnie to nęci
i na tym nie poprzestanę.

ciekawe co jest dalej??

PiotrP | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, Fantasy

Dobre, rozrywkowe fantasy, przyjemny prequel "Na ostrzu noża", ale wrodzona twardzielskość Koniasza i jego wychodzenie cało z każdej niemal opresji (czymże jest kilka dodatkowych blizn?) potrafią trochę zniechęcić do Zambocha. Co prawda odnajduje się on całkiem nieźle w krótkich formach literackich, pomysłów na kreacje nowych i niecodziennych miejsc mu z pewnością nie brakuje, ale za to fabularnie można odnieść wrażenie, że częśc z tych opowiadań nie została do końca przemyślana. Niemniej jednak jak na literaturę 'pociągową' sprawdza się książka nad wyraz dobrze.

szarlej_3 | 2018-08-07

Trochę taki nasz "Wiedźmin", tyle że w innym stylu. Co mi przeszkadzało? Trochę to, że każde opowiadanie było jakby wyrwane z kontekstu, nie tworzyło płynnej całości, przez co fabuła się rozmywała. Ale jako książka - przyjemna, napisana prostym językiem, typowo przygodowa.

Łukasz | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Zwykle nie przepadam za książkami na których treść składają się krótkie opowiadania. Dlatego, gdy zorientowałem się, że ta część przygód Koniasza ma taką właśnie formę byłem odrobinę rozczarowany i sceptyczny. Na szczęście postać Koniasza i całkiem niezła jakość poszczególnych opowiadań pozbawiła mnie resztek sceptycyzmu. Poszczególne opowiadania są mniej lub bardziej zaskakujące, ale to co najważniejsze czyli główny bohater się nie zmienia. Przy okazji lektury po raz pierwszy właściwie możemy się dowiedzieć co nieco o przeszłości tego nieprzeciętnego zabijaki.

Dakini | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

Od tego po prostu nie da się oderwać! Chciałam dozować sobie przyjemność czytania tej książki, ale... Nie udało się. Uwielbiam cykl o Koniaszu. Niebanalna fantastyka na wysokim poziomie.