Ludzie są dobrzy

Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska, Judaica
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Ludzie są dobrzy
onika

,Ludzie są dobrzy" to opublikowana w 1938 przejmująca historia emigracji opowiedziana z perspektywy małej dziewczynki. Po śmierci ojca, prawdopodobnie działacza syjonistycznego, osierocona narratorka przez pewien czas tuła się po rodzinie, by wreszcie razem z matką opuścić kraj (którego nazwy nie poznajemy) i popłynąć do Palestyny. W swoim opowiadaniu Korczak w fenomenalny sposób pokazuje...

W swoim opowiadaniu Korczak w fenomenalny sposób pokazuje świat widziany oczami dziecka, które nie ma nad własnym życiem kontroli i nie zna przesłanek stojących za decyzjami dorosłych. Wydarzenia najdonioślejsze (śmierć ojca, emigracja, decyzja, o zamieszkaniu w kibucu) zostały tu wplecione w rytm codzienności, a prowadzący do nich ciąg przyczynowo-skutkowy zasygnalizowany tylko mgliście. W rezultacie dostajemy obraz świata fragmentaryczny i niejasny i tak jak narratorka musimy go dopiero poskładać w sensowną całość.
Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle subtelnie zarysowana relacja między matką a córką, w której obie strony są odrębnymi, niezależnymi bytami, a stosunki między nimi panują partnerskie (dziecko ma prawo głosu).

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/media/book/xml/korczak-ludzie-sa-dobrzy.xml

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/media/book/cover_thumb/kor...»

olaf2009 | 2017-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2017

„Wiersz ziemi — to zboże”(...)„ziemia ładniej gra niż skrzypce, jeżeli ją nastroić”.
Krótka historia z życia małej dziewczynki, która wraz z mamą emigruje do Palestyny. Narracja pisana jest głównie z dziecięcego punktu widzenia.
"O dorosłych mówią: „zamyślił się”. O dzieciach: „zagapił się”. Dlaczego?"
Autor opisuje przeżycia wewnętrzne małej dziewczynki, ze wszystkimi jej lękami, niepwenością, tęsknotą za rodzicami. Jest ona bardzo dojrzała jak na swój wiek. Mówi na przykład:
"— Dawniej nie lubiłaś kwiatów.
— Zawsze lubiłam, tylko nie chcę zrywać. Niech sobie żyją. Zerwany kwiat prędko więdnie."
Innym razem uważa, że "W ogóle niedobrze się gniewać, bo już tak jest, że jeżeli rozgniewasz się na dziecko, ono też zaraz gniewa się. Tak już jest."
W tej książce autor pochyla się nad losem dziecka, bierze dziecko w obronę, próbuje je zrozumieć, usprawiedliwić. Swoje przekonania wkłada w słowa małej bohaterki: "Dla dziecka wszystko ważne. Wiem już: powiedziałaś, że jeżeli człowiek...

miraceti | 2018-02-15
onika | 2017-04-13