Ludzie są dobrzy

Wolne Lektury
2017-01-01
2017-01-01
13 min.

Trudno to nazwać książką, to raczej opowiadania do przeczytania przez chwilę... ale podobało mi się. Tutaj jest narracja z punktu widzenia dziecka i jest całkiem dobra, taka prawdziwa, widać że autor miał naprawdę dużo zrozumienia dla takiej właśnie narracji :) No i jakoś tak chwyta za serce ta historia, mimo że jest taka krótka...

(przeczytana: 10.02.2022)
4+/5

(przeczytana: 10.02.2022)
4+/5

„Wiersz ziemi — to zboże”(...)„ziemia ładniej gra niż skrzypce, jeżeli ją nastroić”.
Krótka historia z życia małej dziewczynki, która wraz z mamą emigruje do Palestyny. Narracja pisana jest głównie z dziecięcego punktu widzenia.
"O dorosłych mówią: „zamyślił się”. O dzieciach: „zagapił się”. Dlaczego?"
Autor opisuje przeżycia wewnętrzne małej dziewczynki, ze wszystkimi jej lękami, niepwenością, tęsknotą za rodzicami. Jest ona bardzo dojrzała jak na swój wiek. Mówi na przykład:
"— Dawniej nie lubiłaś kwiatów.
— Zawsze lubiłam, tylko nie chcę zrywać. Niech sobie żyją. Zerwany kwiat prędko więdnie."
Innym razem uważa, że "W ogóle niedobrze się gniewać, bo już tak jest, że jeżeli rozgniewasz się na dziecko, ono też zaraz gniewa się. Tak już jest."
W tej książce autor pochyla się nad losem dziecka, bierze dziecko w obronę, próbuje je zrozumieć, usprawiedliwić. Swoje przekonania wkłada w słowa małej bohaterki: "Dla dziecka wszystko ważne. Wiem już: powiedziałaś, że jeżeli człowiek robi coś złego, to że nie umie inaczej, że nie rozumie. Tak właśnie jest z dziećmi. Nie wiedzą."
To również historia szukania swojego miejsca i znaczenia w świecie:
"Wszystko — ziemia, niebo, świerszcze, słońce, winogrona — gwiazdy i człowiek — i tysiąc lat, znów tysiąc lat — wszystko to jest Ojczyzna."
To również szukanie dobra w świecie:
"Bo ludzie są dobrzy, jeżeli wiedzą i mogą."
Z uwagi na powyższe uważam, że książka powinna być lekturą szkolną.

"O dorosłych mówią: „zamyślił się”. O dzieciach: „zagapił się”. Dlaczego?"
Autor opisuje przeżycia wewnętrzne małej dziewczynki, ze wszystkimi jej...

• Ebooki
  • Klasyka
  • Audiobooki
  • Reszta
  • Dziecięce
  • E-Bs
  • W-pracy
  • Edukacja, pedagogika

Dodaj cytat z książki Ludzie są dobrzy