Okładka książki Wiedźmikołaj

Wiedźmikołaj

Autor:
Cykl: Świat Dysku (tom 20)
tłumaczenie
Piotr W. Cholewa
Hogfather
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
fantasy, humor, parodia, Świat Dysku
typ
papier
7,5 (2569 ocen i 74 opinie)

Opis książki

Zapadła noc przed Nocą Strzeżenia Wiedźm. I jest zbyt spokojnie. Jest też śnieg, latają rudziki i gile, stoją ubrane drzewka, ale daje się wyraźnie zauważyć brak grubego osobnika, który przynosi zabawki... Susan musi go odnaleźć przed świtem. Inaczej nie wzejdzie słońce. Niestety, do pomocy ma tylko kruka z apetytem na gałki oczne, Śmierć Szczurów i o boga kaca. Co gorsza, ktoś wsuwa się jednak pr...

Zapadła noc przed Nocą Strzeżenia Wiedźm.
I jest zbyt spokojnie.
Susan musi go odnaleźć przed świtem. Inaczej nie wzejdzie słońce. Niestety, do pomocy ma tylko kruka z apetytem na gałki oczne, Śmierć Szczurów i o boga kaca. Co gorsza, ktoś wsuwa się jednak przez komin. Tym razem niesie worek zamiast kosy, ale jest w nim coś nieprzyjemnie znajomego...
HO. HO. HO.
To prawda, co mówią: "Lepiej uważaj...".

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
Arek | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Moim skromnym zdaniem, w 20-tym tomie Świata Dysku, Terry Pratchett nie popisał się zbyt dobrą formą. Początek wprawdzie ciekawy, ale czym dalej tym bardziej się nudziłem. W końcu doczytałem do 1/4 tomu. Nie podobały mi się chwile przemyśleń które, (może i celne) ale nużyły. Akcja też niezbyt wciągała, nie było zbyt śmiesznie, ogólnie nie tego się spodziewałem. Szczególnie że to dyskowe święta (noc strzyrzenia wiedźm).

Moja ocena to 6/10

Loki | 2014-11-19
Przeczytana: listopad 2014

"Wiedźmikołaj" był moją pierwszą książką z dyskowej serii. Nie czytałam Dysku po kolei, ale nie żałuję, że najpierw sięgnęłam po tę część, gdyż jest ona chyba najlepszą do tego, by zacząć. I mówię całkiem serio.

Jak można nie pokochać od pierwszego wejrzenia niezastąpionych magów Niewidocznego Uniwersytetu, których największym problemem jest to, czy zjedzą strzeżeniowiedźmową wieczerzę na czas i czy Gnom Kurzajka rzeczywiście istnieje? Jak można nie polubić Śmierci, antropomorficznej personifikacji, który wdziewa szaty dyskowego mikołaja i rozwozi prezenty, by wiara nie zanikła? I jak - na koniec - można nie polubić nie do końca zrównoważonego skrytobójcy o wdzięcznym nazwisku Herbatka, którego umysł jest jak strzaskane lustro i który obmyślił swego czasu plan na zabicie nie tylko Wiedźmikołąja, ale i Śmierci czy Piaskowego Dziadka? To się nazywa mieszanka! A wszystko okraszone genialnym humorem, wprost wylewającym się z kartek książki, trafnymi porównaniami, złośliwymi przy...

Merida | 2013-04-25

Zdarzyło się tak, że to moja pierwsza książka Pratchetta. I zdarzyło się, że przeczytałam ją w Wigilię :) Nie mogę ubrać dostatecznie w słowa świątecznego klimatu, w jaki "Wiedźmikołaj" mnie wtedy wprawił, a już przecież myślałam, że straciłam ducha Świąt, niczym Ebenezer Scrooge.

Na początku powiem wam, drodzy czytelnicy, że Pratchett to geniusz. Stanowczo mój ulubiony pisarz, mam do niego tyle szacunku, co miłości. I cieszę się, że tak radośnie udało mi się wkroczyć w jego świat, wraz z brzękiem dzwoneczków u sań i wesołego HO HO HO.

Świat Dysku wykreowany przez pana autora to filozofia przecięta bardzo trafnym humorem. I w tej książce nie brak ciekawych przemyśleń ubranych w kostium żonglera. Bardzo oryginalne spojrzenie na Święta Bożego Narodzenia, bardzo ciekawe postacie (Pan Herbatka! Oh, jak go kocham!) i genialny styl Pracza to wielkie zalety, które cisnę wam teraz w twarz, jako wyzwanie - przeczytajcie i to zaraz. ;)

ototto | 2013-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 lipca 2013

Któraśtam (wstawcie sobie proszę dużą dwucyfrową liczbę) część powieści ze Świata Dysku.
Terry Pratchett zbudował prawdziwe uniwersum stanowiące jeden wielki pastisz wszystkiego, całej naszej rzeczywistości. W niektórych tomach nawiązuje do rozmaitych wartości, emocji, idei (bohaterstwo, miłość, strach, wiara) w bardzo poważny sposób, w innych wszystko to niezwykle inteligentnie parodiuje i prześmiewa. Tu pada na naszą coroczną gonitwę za prezentami gwiazdkowymi: zbliża się Noc Strzeżenia Wiedźm, Wiedźmikołaj roznosi prezenty, sypie śnieżek, prawie nikt nie pracuje. Coś jednak się stało i tym razem to Śmierć (tak, ten Śmierć) ze swoim zgorzkniałym lokajem muszą rozdać prezenty dzieciakom i uratować ducha świąt.
Fani Śmierci, a szczególnie jego wnuczki Susan się nie zawiodą. Fani magów również nie powinni. Ten tom trzyma wysoki poziom wśród pozostałych części Świata Dysku i każdemu powinien sprawić trochę radości.

| 2013-09-04
Przeczytana: styczeń 2010

Książka idealna na święta, wprost wieje z niej radością końca grudnia. Śmierć w roli rozdawacza prezentów, złowrogi skrytobójca, chcący opanować umysły ludzi, a wszystko okraszone doskonałym poczuciem humoru Pratchetta. Moja pierwsza dyskowa książka, stanowczo jedna z moich ulubionych. Pamiętajcie - na potwory spod łóżka najlepszy jest pogrzebacz.

Dag | 2010-10-13

Moja lektura obowiązkowa przed każdymi świętami Bożegonarodzenia. Nic tak, jak Wiedźmikołaj nie wprowadza mnie w magiczny, grudniowy nastrój oczekiwania na Wigilię, prezenty i upragniony śnieg. Nawet w środku lata jeden rzut oka na okładkę i już prawię słyszę na oknem dzwoneczki przy uprzęży w zaprzęgu (Wiedź)Mikołaja. Jedyna chyba książka Pratchetta, którą czytam bardziej dla klimatu niż dla iskrzących się jak zwykle humorem dialogów. Nie napiszę tu, że Śmierć, jak zwykle genialna, spojrzenie na rzeczywistość, jak zwykle gorzkie i zabawne - takie rzeczy każdy, kto zetknął się kiedykolwiek z Pratchettem ten wie. Ale Wiedźmikołaj to książka, którą czyta się z innego powodu. A po jej przeczytaniu nachodzi mnie zawsze nieodmiennie refleksja, czemu satyra na święta ma dla mnie czasem więcej świątecznego klimatu niż one same.

StrawberryCow | 2013-12-26
Na półkach: Przeczytane, Inny świat
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Podczas szukania czegoś świątecznego w ręce wpadła mi ta oto książka. To było moje drugie spotkanie ze Światem Dysku. Czy udane? Trudno powiedzieć. Na poczatku ciężko było mi przyzwyczaić się do stylu Pratchetta. Po paru trudnych chwilach ksiażka mnie wciagnęła. Chociaż jest w niej wiele zabawnych wątków, to jednak sprawia, że człowiek zastanawia się nad wieloma sprawami. I to mnie zauroczyło.No i oczywiście Śmierć, który jest chyba najbardziej uroczą (jeżeli tak można określić Śmierć) postacią w całej książce.

bewelka86 | 2013-01-18
Przeczytana: październik 2012

Ta książka to było moje pierwsze spotkanie z twórczością Pratchetta. Z początku nie należało to zbyt udanych, bo trochę się męczyłam przy tej lekturze, co mnie dziwiło, bo wyczytałam, że wiele osób uznaje ją za jedną z (naj)lepszych - cóż, ja raczej nie. Stopniowo zaczęłam się przyzwyczajać do stylu pisania, do bohaterów i ... jakoś wytrwałam do końca. Nie oznacza to, że książkę po prostu "zmęczyłam" - co to to nie, ale nie zachwyciła mnie aż tak, jak zapowiadano. Wiadomo - każdy ma swoje upodobania.

Myślałam, że zanim sięgnę po kolejna pozycję Pratchetta minie sporo czasu, ale koleżanka podsunęła mi "Straż, straż" no i .. wtedy się zaczęło: ta seria mnie pochłonęła:)

Ale wracając do "Wiedźmikołaja" - nie jest to chyba najlepsza lektura na sam początek przygody z tym autorem (choć wielu twierdzi, że kolejność nie ma znaczenia). Książka ta to dość smutna refleksja nad obrazem współczesnych Świąt Bożego Narodzenia - "Wiedźmikołaj" to jest swego rodzaju gorzka satyra na to jak teraz po...

Urshana | 2013-10-29
Na półkach: Przeczytane, 2013, Fantastyka
Przeczytana: 16 października 2013

Terry Pratchett jest dobry na wszystko. Wprawdzie do Bożego Narodzenia jeszcze troszkę czasu zostało, ale tak się złożyło, że miałam ochotę na ponowne spotkanie z tym pisarzem, a staram się czytać po kolei i tym razem wypadło na "Wiedźmikołaja". Ponownie zanurzyłam się w realia Świata Dysku, tak odmiennego od naszej rzeczywistości, a jednocześnie tak bardzo do niej podobnego. Za każdym razem, gdy biorę kolejny tom do ręki, nie mogę wyjść z podziwu jak udaje się autorowi pisać tak dużo, a jednocześnie cały czas trzymać poziom, cóż, czapki z głów.

Kolejny dylemat, który pojawia się podczas lektury Pratchetta, to wybór ulubionego bohatera. Nie sądzę, bym była jedyną osobą, która zmaga się z tym problemem. Kiedy czytam cykl o Straży oczywiście na pierwsze miejsce wysuwa się Vimes, rywalizując z Vetinarim, a tuż za nim Marchewa i reszta dzielnych strażników. Gdy sięgam po przygody wiedźm do ulubionych należą od razu i to w parze Babcia Weatherwax i Niania Ogg, ale jest też postać, która po...

acherontia-styx | 2010-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2010

Jest to moja pierwsza książka Pana Pratchetta i na pewno nie ostatnia! Idealna lekturka na święta :) Książka pełna humoru, a Śmierć w roli Wiedźmikołaja po prostu mnie oczarowała :) HO HO HO! ;)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,