Letni deszcz. Kielich

Cykl: Saga o zbóju Twardokęsku (tom 3)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA

Zima skuła lodem Krainy Wewnętrznego Morza. Bogowie i ludzie szykują się do wojny, która wybuchnie, kiedy tylko zazielenią się trawy. Ku wielkiemu rozgoryczeniu zbója Twardokęska, Szarka wraz z wiedźmą odpłynęła na Wyspy Zwajeckie i nie ma od nich żadnych wieści. Pozostawiony samemu sobie i rozgoryczony lekceważeniem towarzyszy, zbójca powraca do dawnego procederu i w kompanii zbója-szlachcica Bogorii zaczyna łupić na gościńcu.
Nieoczekiwanie spada na niego zaszczytna misja prowadzenia dla rebeliantów konwojów z żywnością i bronią. Niejako przy okazji, Twardokęsek dowiaduje się o legendarnym skarbcu żalnickich kapłanów, który został ocalony z Rdestnika i ukryty gdzieś w Wilczych Jarach. Zbójca, z natury nieskłonny do patriotycznych uniesień, z entuzjazmem zaczyna planować grabież swojego życia.

źródło opisu: Agencja Wydawcza Runa, 2004

źródło okładki: http://runa.pl

sai | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

W końcu ta seria na dobre rozbudziła moją ciekawość. Trzecia, najlepsza naprawdę dobra część. Saga o Zbóju Twardokęsku nabiera rumieńców. Dużo naszego tytułowego bohatera, licznych intryg i mega ciekawych wątków. Skazywałem serię na pożarcie ale ten tom naprawdę odmienił moją opinię. Przygody naszego hetmana, Bogorii, intrygi z udziałem Złociszki czy w końcu świetnie dobranej paczki mkną do przodu co daje niesamowitą satysfakcję z czytania. Już nie mogę się doczekać co będzie dalej, co wyniknie z tej wojny, jak zachowa się zbój po tym odkryciu Nieradzica. Zabieram się za następne tomiszcze, a i chciałbym naprawdę chciałbym aby wyszła osobną książką opisująca peryferie Twardokęska i reszty jego zacnej kompani z przełęczy zdechłej krowy.

Brzezińska jest moim największym odkryciem w polskiej literaturze fantastycznej. Nie zachwycałam się Sapkowskim nawet w połowie tak bardzo, jak znakomitą prozą tej autorki. A przecież po Wiedźmina sięgnęłam nie raz i nie dwa... Przygody Szarki są jak Wiedźmin dla dziewczynek, a Babunia Jagódka daje nam poczucie, że jesteśmy kimś znacznie więcej niż wydaje się wszystkim wokół ]:->

cranberry | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

Jak pisałam przy poprzednim tomie, zachwyca mnie to, jak bardzo Żalniki równocześnie są i nie są Polską (Żalniki. Powtarzałam sobie tę nazwę, również w tym kontekście, całkowicie bezmyślnie jak zlepek sylab, aż w pewnym momencie uderzyła mnie z całą mocą. Żalniki...).

W tym tomie są Polską nieco bardziej, co w sumie jest dość przerażające, zważywszy padające już na początku zdania: "Lecz żadna z tych śmierci nie starczy, by oczyścić ziemię, w którą wsiąkła czarna śmiertelna krew Bad Bidmone. (...) W tym kraju nawet kamienie i kora drzew dźwięczą krzykiem umierającej bogini i tylko ludzie wciąż nie pojęli, że oddychają śmiercią".

Ale poza tym mamy całe morze swojskiej warcholskości przeplatanej z niespodziewanym bohaterstwem. Na tym tle szalenie pasuje watek głównego bohatera, który stopniowo i właściwie wbrew własnej woli przeistacza się z herszta z Przełęczy Zdechłej Krowy w imć pana Twardokęska z Birkuciej Skały, zwanego pół z przekąsem, pół serio zbójeckim hetmanem,...

Adorosa | 2012-04-11
Przeczytana: marzec 2012

zakochałam się w twórczości Anny Brzezińskiej. Ostatnio skończyłam Sagę o Zbóju Twardokęsku. Objętościowo jest to naprawdę sporo godzin czytania. Książki mają średnio po 500-600 stron. Dlatego też trochę mi to zajęło.
Jednak po przeczytaniu poczułam ogromną, nie dającą się niczym zapełnić pustkę. Do dzisiaj się łapię na tym, że odruchowo myślę "Hmmm... co tam dalej się dzieje? Ah tak... już się skończyło".

Jeżeli chodzi o samą autorkę, nie będę powtarzać wikipedii. Jednak Anna Brzezińska jest wg mnie niesamowita. Na pewno jej wykształcenie (mediwistka) jest widoczne w treści i stylu pisania.

Saga składa się z czterech części:
Plewy na wietrze
Żmijowa Harfa
Letni deszcz. Kielich
Letni deszcz. Sztylet

Szczerze mówiąc po czasie ciężko mi już określić co dokładnie działo się w której części, ponieważ są one bardzo obszerne, a akcja na tyle wartka, że czasem ciężko wręcz nadążyć. Nie ma żadnych zastojów akcji. Nie można się nudzić.

Okładka ostatniej części :)
Język jest trudny....

wiele watków z poprzednich czesci wyjasnione do tego lepsze rozeznanie w posraciach po tym tomie. Koncowka bardzo interesujaca :)

szarlotka | 2016-11-18
phacops | 2016-11-02