Nie czas na pożegnanie

Cykl: Saga bałkańska (tom 3)
Wydawnictwo: Filia
giovanna

A szczęście było już tak blisko… Po odnalezieniu Dragana, Jasminie wydaje się, że w końcu nadszedł czas na szczęśliwy finał ich historii. Jednak nic bardziej mylnego. Do tej pory przeszkodą dla związku bośniackiej Chorwatki z Serbem była głównie bratobójcza wojna, teraz bariery są w nich samych. Bo gdy przeżyje się żałobę albo straci pamięć, nic nie będzie takie jak wcześniej. Upiory...

A szczęście było już tak blisko…

Upiory przeszłości powracają ze zdwojoną siłą. Na dodatek w bałkańskim kotle znowu wrze, na Belgrad lecą NATO-wskie bomby.

Jasmina ucieka w aktorską pasję, w której wspiera ją charyzmatyczny szef Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Za Draganem jednak podążają cienie. Przebaczyć trudno, szczególnie sobie.

Czy zatem jest jeszcze szansa na miłość? A może to czas na pożegnanie?

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/221

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/221

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5546

Ludzkie losy biegną ścieżkami, których nie da się przewidzieć

„Nie czas na pożegnanie” to trzecia, a zarazem ostatnia część Sagi Bałkańskiej opowiadającej historię Dragana i Jasminy – pary, którą rozdzieliła wojna na Bałkanach w latach 90. XX. Akcja książki rozgrywa się w latach 1995 – 1999. W tym czasie wojna bratobójcza się kończy i zostaje podpisane porozumienie w Dayton. Wszystko powoli wraca ku normalności, choć nadal czasy są nie całkiem bezpieczne i stabilne. Ludzie chcą wrócić do zwyczajnego życia, ale rany zadane w czasie walk często nie chcą się zabliźnić i zagoić. Najbardziej krwawy konflikt w Europie po II wojnie światowej zostawia bowiem bolesne i brzemienne skutki w ludzkich duszach na długo. Wpływa na psychikę i stan umysłu. Mąci głęboko w duszach, a pokonanie potworów z przeszłości wymaga wiele czasu i sił.

Dragan cierpi na zaniki pamięci. Choć jego ciało doszło w miarę do siebie dusza nadal nie może sobie poradzić z tym, co się stało i tym, co przeżył młody mężczyzna. Dragan dzięki Oliji leczy się w specjalistycznym szpitalu i właśnie tam odnajdują go Jasmina z Katarzyną. Serb nie rozpoznaje swojej ukochanej i kilka godzin po krótkim spotkaniu zapada się pod ziemię. Jasmina wraca do Polski do synka i Tarika. Tu próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Od kłopotów i koszmarów wojny ucieka w rolę matki i grę aktorską. Dzięki talentowi dostaje angaż we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Chce zapomnieć o Draganie i wraca w rodzinne strony, by wziąć ślub z Tarikiem. Do ceremonii jednak nie dochodzi, bo los napisał dla tej Chorwatki inny scenariusz...

Najnowsza książka Agnieszki Walczak-Chojeckiej to doskonałe zakończenie wspaniałej sagi, której przeczytanie dostarczyło mi sporo emocji, wzruszenia i przyprawiło o łzy. Ostatni tom, w którym spotkaliśmy Dragana i Jasminę jest idealnie przemyślany i dopracowany. Nie brak w nim prawdziwego życia, a autorka odważnie pokazuje jak bardzo konflikt zbrojny i bratobójcze walki potrafią zniszczyć ludzkie szczęście oraz życiową stabilizację.

Wojna ukazana jest jako niebezpieczna trucizna, która działa mocno i długofalowo, a jej macki sięgają daleko nawet wtedy, gdy zastąpi ją pokój. Historia Chorwatki i Serba pokazuje siłę ludzkiej miłości i moc determinacji w walce o szczęście i radość z każdej przeżytej chwili. Jasmina to bardzo sympatyczna i budząca ciepłe uczucia młoda dziewczyna, która musi unieść wiele na swoich barkach dla dobra synka i własnego spokoju. Nie jest jej w życiu łatwo, brakuje ojczyzny i bliskich z rodziny, brakuje partnera, o którym czasem nawet chce, lecz nie potrafi zapomnieć. Płomień miłości choć niekiedy słaby i prawie gasnący nadal tli się w jej sercu. Jasmina nie chce w życiu zadowolić się substytutem, nie szuka zastępstwa, choć tak byłoby może wygodniej i prościej, nie okłamuje samej siebie a z kłamstwem wobec Tarika jest jej po prostu źle. Dlatego mimo trudnej sytuacji, mimo zadanych jej ran kieruje się sercem, które nie wskazuje tej najłatwiejszej i wygodnej drogi, ale zmusza do walki i ryzyka nie gwarantując w zamian nic. Jasminę nie sposób nie kochać, nie sposób nie podziwiać, nie sposób nie darzyć sympatią. Ta młoda mocno doświadczona przez los dziewczyna na długo zapada w pamięć i staje się osobą godną podziwu. Pisarka ciekawie wykreowała nie tylko osobę głównej bohaterki, ale i wyraziście nakreśliła także inne postacie z pierwszego i drugiego planu. Jest to niewątpliwym atutem książki, podobnie jak dynamiczna akcja, perfekcyjnie zobrazowanie tła – rzeczywistości polskiej i bałkańskiej lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wspaniałe jest zakończenie, doskonale oddane są rozterki bohaterów, ich dylematy i kłopoty.

Książkę czytałam z wielką przyjemnością, z wypiekami na twarzy i przekonaniem, że długo o niej nie zapomnę. Lektura zawiera w sobie niezwykle ważne, ponadczasowe i aktualne w dobie nacjonalizmów i podziałów zabarwionych nienawiścią przesłanie by nie wywoływać pochopnie wojen, by nie podnosić ręki na brata czy sąsiada będąc zaślepionym złem, agresją czy zemstą. Pokój to coś bezcennego bez czego żaden człowiek nie może żyć pełną piersią i być szczęśliwym.

Gorąco polecam zaznajomienie się z historią dwojga młodych ludzi, których połączyła miłość a rozdzieliła wojna. Saga Bałkańska to doskonała lekcja historii i literacka przygoda, która zostawia w czytelniku trwały ślad.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Wioleta Sadowska | 2017-09-18
Przeczytana: 18 września 2017

"Bo walką, którą toczy się w głowie, nie kończy się wraz z zawieszeniem broni, a czasami wtedy dopiero na dobre się zaczyna".

Nie lubię pożegnań z ludźmi, ani z książkowymi cyklami, które ewidentnie sprawiają mi wiele czytelniczych wrażeń. Niestety, zawsze musi nadejść ta chwila, gdy jestem zmuszona przeczytać ostatni akapit, ostatnie zdanie. To nieuniknione, podobnie jak nieuniknione jest zaskoczenie czytelnika tym, co autorka przygotowała dla niego w ostatniej części swojej Sagi Bałkańskiej.

Agnieszka Walczak-Chojecka zadebiutowała powieścią pt. "Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia". Autorka posiada bardzo bogaty życiorys - publikowała swoje wiersze w "Poezji" i "Nowym wyrazie", pisała słowa piosenek m. in. dla Piotra Rubika, zagrała także jedną z głównych ról w filmie "Grzechy dzieciństwa", zajmowała się tłumaczeniami, przekładami słuchowisk, współpracą z radiem, czy też działalnością biznesową. W 2012 roku porzuciła pracę w korporacji, kocha podróże, jest...

Eli1605 | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Po drugiej, świetnej części sagi ta mnie trochę rozczarowała. Autorkę bardzo poniosła wyobraźnia. Na tym polega pisanie, ale tu nastąpił przesyt zbiegów okoliczności, nieszczęść, nie zakończonych zwrotów akcji i otwarte zakończenie. Wolałabym aby autorka zakończyła rozpoczęte wątki a nie pozostawiła ich do mojej dyspozycji.

Lucia | 2017-10-02
Przeczytana: 01 października 2017

Dobra literatura – co to takiego?

Dobra literatura to mieszanina niejednorodnych składników. Można ją porównać do mieszanki-mikstury, w której niezwykle istotny jest dobór i ilość składników. Właśnie one, ich jakość oraz proporcje decydują o tym, czy to dobra mikstura, czy może taka, która w ogólnym rozrachunku może okazać się ciężkostrawna lub wręcz niestrawna, choćby nawet miała ładny wygląd i dobry smak.

Czy ta saga to dobra literatura? Jak jest w niej z fabułą, bohaterami, kreacją świata – światem przedstawionym, językiem i wieloma innymi czynnikami (np. innowacyjnym pomysłem na fabułę, zamiast posiłkowania się wcześniej wydanymi publikacjami, reportażami...) składającymi się na tzw. dzieło literackie?

Pierwszy tom pokazał duże braki odnośnie tła akcji (wkradły się błędy merytoryczne) oraz bohaterów, od których jednak oczekuje się, by byli siłą napędową książki. Tymczasem u podstaw, na samym początku nastąpił tak nieprzemyślany wybór imion i nazwisk bohaterów i wkradły się...

Grażyna | 2018-05-11
Przeczytana: 2018 rok

Zakończyłam czytać sagę bałkańską.Trudno pogodzić się ,że do takich tragedii dochodziło w latach 90-tych ,tyle lat po okrutnej wojnie.Tak jakby ludzie nie wyciągali wniosków ze zła,które może człowiek czynić drugiemu.A jak się pomyśli ,że w czasach "normalnych" byli to sąsiedzi,koledzy ,z którymi utrzymywało się dobre stosunki.Cieszę się,że zakończenie tej historii mimo różnych przeszkód,zawirowań jest -nazwę je dobrym.Zwycięża uczucie -miłość Jasminy i Dragana okazuje się nie do pokonania. A przy okazji wspomnę ,że autorka bardzo dobrze przygotowana była do tematu,a co może ważniejsze to Jej miłość do Bałkanów.

Barbara | 2017-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 listopada 2017

Nie spodziewajcie się zakończenia sagi w stylu typowego happy endingu. Wątek miłości czy też dalszych losów głównych bohaterów Dragana i Jasminy trzeba po prostu sobie dopowiedzieć, zbudować, wyobrazić. Czy taka forma odpowiada czytelnikom? To już każdy rozważy indywidualnie po przeczytaniu całej trzytomowej sagi. U mnie ta historyczna podróż w Bałkany wzbudziła niedosyt i oczekiwanie na kolejny tom, którego przecież nie będzie. Trzeci tom, jak i cała saga jest na średnim poziomie. I nie chodzi już tylko o otwarte zakończenie, ale również o naiwność bohaterów, która wręcz w realnym życiu jest nieprawdopodobna. Wg mnie to jedna z tych powieści, które szybko ulatują z pamięci.

izabela81 | 2017-12-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 23 grudnia 2017

Jasmina odnajduje Dragana i myśli, że w końcu nadszedł czas na spokojne życie. Ale nic bardziej mylnego. Tę parę czeka jeszcze wiele przeszkód do pokonania. Przyjdzie im zmierzyć się z przeszłością i z samym sobą. Poza tym na Bałkanach w dalszym ciągu jest gorąco, na Belgrad lecą NATO-wskie bomby. Jasmina oddaje się aktorstwu, gdzie wspiera ja charyzmatyczny szef Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Natomiast Dragan zmaga się sam ze sobą. Czy będzie potrafił sobie przebaczyć? Czy istnieje jeszcze szansa na miłość? A może jednak czas na pożegnanie?

"Bo walka, która toczy się w głowie nie kończy się wraz z zawieszeniem broni, a czasami wtedy dopiero na dobre się zaczyna."

Agnieszka Walczak-Chojecka kolejny raz zachwyca tłem społeczno-historycznym. Co ciekawe i chyba najważniejsze, nie przedstawia samych suchych dat czy wydarzeń, ale zadbała o całą otoczkę opisywanych czasów. Przedstawiła wszystkie niezbędne szczegóły i detale, które sprawiają, że jeszcze bardziej wsiąkamy w tę...

jusssi | 2017-09-08
Przeczytana: 08 września 2017

Trzeci tom Sagi Bałkańskiej okazał się najlepszym. W powieści "Nie czas na pożegnanie" jest wszystko. Zwroty akcji, zbliżanie i oddalanie bohaterów. Napięcie, które tak fantastycznie napędza akcję sprawiło, że nie znalazłam dobrego momentu na odłożenie książki! Uważam, że to najlepszy tom. Mimo, że w zakochałam się w poetyckim języku "Nie czas na miłość", to znacznie dosadniej odebrałam język "Nie czas na pożegnanie". Jest mocniejszy. Czasami chropowaty w przekazie. Zauważyłam, że genialnie oddane głosy postaci. Kiedy przemawiał zbrodniarz, gwałciciel czułam jad w jego głosie. Odczuwałam dylematy Jasminy. Miotanie się między własnymi uczuciami. Bardzo podobało mi się, że autorka nakreśliła różne odcienie uczuć na jej przykładzie. Miłości, fascynacji, przywiązania. Nie miałam też żadnych problemów z wyobrażeniem sobie scen, mimo że akcja skacze z miejsca na miejsce. Kolejnym plusem jest wplecenie powodzi z 97', dzięki temu takie osoby jak ja, kompletnie nierozeznane w historii,...

Kasia | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

Nie czas na pożegnanie – Agnieszka Walczak- Chojecka
Jasmina i Dragan powracają… ale przed nim długa droga w walce o szczęście.
Najpierw muszą zawalczyć o siebie , a potem o miłość. Wojenna zawierucha odcisnęła swoje piętno .
Bohaterowie, jak i ich rodziny, muszą od podstaw budować swój świat. Nie jest to łatwe, pokój jest kruchy, w każdej chwili zagrożenie może wrócić.
W ostatnim tomie miłość walczy z nienawiścią , pokój z wojną, dobro ze złem. Co zwycięży?
Wspaniale jest znów wejść w świat bohaterów, których tak bardzo się lubi .
A emocje w III tomie aż kipią! Zaginięcie Dragana, intrygi Olji, oddalanie i przybliżanie się głównych postaci… Czytelnik rzucony jest w kocioł dramatycznych momentów. Radość, łzy, wzruszenie, czasem złość, że tak a nie inaczej plotą się losy bohaterów. Ta zmienność fabuły robi wrażenie!
Dodatkowym atutem książki jest dbałość autorki o szczegóły. Czytelnika znów jak wir wciąga świat smaków, zapachów, kultury Bałkanów.
Tylko szkoda, że to już...

Magda | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

3 tom Sagi Bałkańskiej przeczytałam z zapartym tchem. Każdy z tomów był wciągający jednak ten 3 tom Nie czas na pożegnanie wprawił mnie w prawdziwy bałkański klimat. Pani Agnieszko mam nadzieję, że niebawem zaszczyci nas Pani kolejną piękną historią w tle z Bałkanami..

ejotek | 2017-10-04
Przeczytana: wrzesień 2017

Książka była dla mnie ogromną niespodzianką - co autorka przygotowała na koniec tomu? Dzieje się dużo, czasu na nudę nie ma w ogóle a kolejne strony umykają spod palców szybciej niż można zdążyć pomyśleć o tym, by je przewrócić... Nazwałabym powieść wręcz rollercoasterem, gdyż wydarzenia następują po sobie z prędkością światła i dbają o wysoki poziom adrenaliny czytelnika. Dodatkowo nie ma szans, by domyślić się co czeka w kolejnych rozdziałach... Przyznaję, że zupełnie nie wiedziałam, w jakim kierunku poszły myśli Agnieszki Walczak-Chojeckiej... Zwłaszcza, że los bohaterów zmieniał się jakby wiejący wiatr odwracał wciąż ich przyszłość a nie tylko poruszał flagami.

Niezdecydowana Jasmina, zagubiona Katarzyna, wredna Olja, mądry życiowo Tomaszewski czy też wpadający w kolejne tarapaty Dragan - wszyscy muszą zmierzyć się z prozą życia przygotowaną przez Matkę-Autorkę, która nie pozwala im na chwilę wytchnienia :) Miejsce akcji wciąż się zmienia - Belgrad, Nowy Sad, Sarajewo, Kosowo,...