Cesarz wszech chorób. Biografia raka

Wydawnictwo: Czarne
The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer
zdrowie, medycyna
Ag2S

Siddhartha Mukherjee opowiada historię raka, poczynając od pierwszych odnotowanych przypadków sprzed tysięcy lat, a kończąc na czasach współczesnych, badając ten temat z precyzją biologa molekularnego, perspektywą historyka i pasją biografa. W rezultacie powstała przejrzysta i niezwykle błyskotliwa kronika choroby, która towarzyszy ludzkości od ponad pięciu tysiącleci. Cesarz wszech chorób, łącząc przystępnie przekazaną wiedzę naukową z opisem konkretnych – historycznych i współczesnych – przypadków chorych, demistyfikuje najbardziej demonizowaną chorobę wszechczasów.

Książka spotkała się ze znakomitym przyjęciem środowisk naukowych i literackich. Potwierdzeniem jej klasy są znaczące wyróżnienia: Nagroda Pulitzera w kategorii literatura faktu, Literacka Nagroda PEN / E.O. Wilson dla Książek Naukowych, nagroda za najlepszy debiut przyznawana przez dziennik „The Guardian”, nagroda „Książki dla Lepszego Życia”. Cesarz wszech chorób został także uznany za jedną z dziesięciu najlepszych książek 2010 roku przez „The New York Times Book Review”, magazyn „TIME” zaliczył go do stu najważniejszych książek stulecia, zaś „The New York Times” do stu najlepszych książek non-fiction wszechczasów.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Opinie czytelników (2064)
PozaPsem | 2014-01-02
Przeczytana: 2013 rok

Jakiś czas temu Angelina Jolie poddała się profilaktycznej podwójnej mastektomii. Fakt ten postanowiły skomentować najtęższe głowy w kraju, m.in. Bolesław Piecha (ale o tym nie będziemy mówić, bo wypowiedzi naszego byłego wiceministra zdrowia są bardziej smutne niż śmieszne) i moja "ulubiona" pisarka, nieustraszona podróżniczka, posiadaczka wiedzy tajemnej - Beata Pawlikowska, która na swoim fanpage'u podzieliła się ze 116 tysiącami swoich fanów, taką oto myślą:

Obcinanie dwóch zdrowych piersi
z obawy przed czymś co kiedyś
być może mogłoby się zdarzyć
nie wydaje mi się aktem odwagi
a wprost przeciwnie
jest raczej dowodem strachu
Organizm ludzki to genialna całość
która nieustannie się zmienia
sama się naprawia i reguluje
- jeśli tylko dasz jej szansę
funkcjonować w rytmie natury

Jedz tylko zdrowe, pełnowartościowe rzeczy
które dostarczają siły do
wszystkich twoich komórek
Śpij tyle, ile twój organizm potrzebuje
do regeneracji i wewnętrznej naprawy
Myśl pozytywnie
Kochaj...

Kamil | 2013-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Przed rozpoczęciem czytania krążyła mi po głowie myśl, że może to być książka skierowana do konkretnego odbiorcy, odbiorcy, który posiada wiedzę medyczną. Nic bardziej mylnego! Książka zawiera mnóstwo medycznej terminologii, lecz po każdym takim "łamańcu" językowym autor spieszy w następnym zdaniu z wytłumaczeniem pojęcia, co czyni tekst przejrzystym i zrozumiałym.
Książka dla mnie przede wszystkim wyróżnia się właśnie ogromem pracy jaką autor musiał włożyć, aby stworzyć biografię choroby, której historia leczenia w pewnych momentach napawała mnie lękiem, a lekarze, którzy z nią walczyli swoim zachowaniem przypominali rzeźników.
Książka ukazuje, że pomimo XXI wieku na wiele pytań ludzkość jeszcze nie znalazła odpowiedzi.

edit3008 | 2015-05-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki, 2015
Przeczytana: 18 maja 2015

Ksiażka podobała mi się ze względu na przedstawioną historie odkryć i badań nad rakiem. Początek "Cesarza..." rozpędził moją ciekawość by przyhamować w rozdziałach o kinazach białek i genach, przy których się wynudziłam ( bo to jednak nie moja bajka). Kolejne rozdziały jednak znów nadają tempa opowieści. Oceniam całość książki tak wysoko ze wględu na to, że mimo kilku rodziałów ( dla mnie nudnych ) reszta bez zarzutu. Dowiedzieć sie z niej można o pierwszych diagnozach i opisach choroby, i o tym kiedy pojawiła się w leczeniu raka tzw.chemia i co to właśćiwie jest. Ciekawostką dla mnie osobiście był rozdział o opiece paliatywnej.
No cóż polecam tym, których nie przerażają medyczne terminy, bo nie jest to jakoś wybitnie trudna książka, a tylko miejscami nudnawa. Nie ma tam też ckliwych historyjek pacjentów umierających na raka.
Ja sięgnełam po nią, żeby dowiedzieć się dlaczego ?
Niestety nie dowiedziałam się, doszłam do wniosku, że to jedna wielka loteria, albo wylosujemy łagodną...

adiafora | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Książka wybitna. Niczego nie tuszuje, nie udaje. Stanowi autentyczny opis zmagań z rakiem pacjentów i lekarzy na przestrzeni wieków, a w szczególności w XX w. Co jest swoistą literacką wirtuozerią (i wierzę, że nie było to przez autora zamierzone z początku działanie), rak z choroby, w trakcie czytania książki, przekształca się w przeciwnika, uzyskuje tożsamość i złowrogą inteligencję, perfidię, z którą atakuje nowe ofiary i uodparnia się na kolejne leki. Jest to nierówna walka, tragiczna w swym klasycznym znaczeniu, i nie ma końca, ani szczęśliwego, ani nieszczęśliwego. Po lekturze Czytelnik zostaje pozostawiony sam sobie, z tą całą wiedzą, nadziejami i obawami zasianymi przez autora, a Jego wyobrażenie o raku na zawsze ulega zmianie.

BookBasset | 2014-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2014

Niezwykle cenna pozycja, która ukazuje nam jak zmieniło się postrzeganie, a co najważniejsze leczenie nowotworów na przestrzeni wieków.

Uważam, że wielkim atutem jest to, że autor zdołał ukazać ten proces niczym sztafetę. Pokazuje czytelnikowi jak kolejne pokolenia uczonych przekazywały sobie pałeczkę wiedzy i doświadczenia, by wspólnymi siłami zwalczyć wspólnego wroga.

Możemy więc przejść drogę od początkowej bezradności praojca medycyny - Imphotepa poprzez gorączkowy wyścig zbrojeń walki z rakiem ostatniego półwiecza, aż po stosunkowo niedawne odkrycia umożliwiające zrozumienie istoty i molekularnych podstaw działania nowotworów.

Poznając dzieje walki z tą okrutną chorobą poznajemy także historię medycyny jako takiej. Widzimy jak na przestrzeni wieków zmienił się jej charakter, stosunki łączące lekarza z pacjentem.

Cieszę się, że powstała książka, która upamiętnia tyle postaci, których w większości nie znamy, a którym tyle ludzi zawdzięcza swoje życie. Różnorodność ich...

anika | 2014-10-06

Opis zmagań ludzkości z rakiem na przestrzeni wieków. Rak opisany jest w niejako uosobiony -jawi się jako byt niesamowicie inteligentny, zdolny do przetrwania w każdych warunkach, uodparniający się na działanie kolejnych leków. Oprócz raka, przedstawiono w książce kolejne pokolenia ludzi walczących z tą chorobą – zarówno pacjentów, jak ich lekarzy. Mimo, że książka to kawał historii medycyny, a przy tym porusza trudne zagadnienia, czyta się ją z przyjemnością, bowiem napisana jest jak najlepsza powieść. Uznałabym ją nawet za wielką literaturę. Polecam wszystkim.

Bożena1 | 2014-10-28
Przeczytana: październik 2014

Czytałam tę książkę z przerwami, długo to trwało, ale chyba dotychczas z żadnego z opracowań nie dowiedziałam się tylu ciekawych rzeczy na temat choroby trawiącej ludzkość. To tutaj dowiedziałam się, że rak istnieje tak długo jak długo istnieje człowiek. Autor w sposób niezwykle przystępny dla medycznego laika opisuje badania nad tą straszną chorobą od starożytności do czasów współczesnych, a także ludzi, którzy pracowali i pracują nad próbami jej pokonania. Książka jest bardzo ciekawa, gorąco polecam.

Zuba | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

"Cesarz wszech chorób - biografia raka" to pozycja w stylu prac Jurgena Thorwalda, czyli książka z grubsza o fragmencie historii medycyny, skupiona na jednej chorobie, raku. Brzmi groźnie i szczerze mówiąc z początku spodziewałam się strasznych historii o umieraniu w bólach i bezsilności nauki wobec choroby (a raczej zróżnicowanej grupy chorób). Jest to jednak fascynująca opowieść o tym jak naukowcy i lekarze krok po kroku przesuwali granice przeżywalności, zdobywali przyczółki (w książce roi się od wojskowych metafor) i z wielkim wysiłkiem doprowadzili do aktualnego stanu wiedzy i możliwości terapii. Chylę czoła wobec umysłów, którym się chciało próbować, które zdołały połączyć czasami odległe fakty, którym nie zabrakło odwagi. Przerażające z drugiej strony były opisy ultraradykalnych mastektomii i większości rodzajów agresywnej chemioterapii. Autor w przystępny sposób wyjaśnia na czym polega terapia genowa i kończy książkę w bardzo optymistycznym tonie. Przynudzał momentami...

Wojtek_Grabowski | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Nooo, nareszcie coś, co mnie wciągnęło jak najlepszy thriller, a przy okazji poszerzyło moją wiedzę o człowieku, historii medycyny i tej jednej specyficznej chorobie, której nazwa brzmi jak WYROK ŚMIERCI dla większości ludzi, a już na pewno w Polsce, gdzie leczenie gwarantujące przeżycie należy raczej do marzeń ściętej głowy. Gdyby jeszcze tylko autor momentami nie zanudzał czytelnika nazbyt amerykańską stroną problemu, byłoby 10 gwiazdek!

Melocotón | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Znakomita książka dla fanów beletryzowanych faktów, i nie mam tu na myśli "Trudnych spraw". Fani Jurgena Thorwalda i jego "Stuleci": chirurgów, detektywów, transplantacji powinni czym prędzej biec do księgarni. Znakomicie, porywająco wręcz napisana, historie chorych i pacjentów są oparte na szkielecie ze szczegółów medycznych, ale podane w sposób zjadliwy i czytelny dla laików, dodatkowo historie życia lekarzy, naukowców i leków - bardzo ciekawe.
Uwaga! Nie polecam hipochondrykom oraz osobom wrażliwym.

zobacz kolejne z 2054