Cesarz wszech chorób. Biografia raka

2013-10-23
Jan Dzierzgowski, Agnieszka Pokojska
rak onkologia nowotwór choroba analiza Nagroda Pulitzera
Inne

To była moja osobista podróż przez historię raka – mam nadzieję, że tak krótka, jak krótko czytałam tę książkę.

Z każdą stroną utwierdzałam się w przekonaniu, że mam szczęście, wielkie szczęście, że żyjemy w latach, gdzie leczenie nie kończy się na diagnozie i oczekiwaniu na śmierć. To samo uczucie miałam, czytając „Stulecie Chirurgów”, które poruszyło mnie dogłębnie. To, jak gigantyczną pracę wykonali lekarze, chemicy, genetycy, politycy i rzesza ludzi, którzy po prostu chcieli żyć. Osoby, które nie godziły się na diagnozę i odesłanie do domu, aby odejść w spokoju. Dzięki tej lekturze czytelnik może przenieść się do starożytności i następnego dnia być już w czasach teraźniejszych, wciąż z niedowierzaniem, kiwając głową nad tym, jak wiele się zmieniło w sposobie leczenia. Niekiedy jest się wzburzonym, gdy czyta się o radykalnym podejściu lekarzy, którzy byli głusi na wszelką krytykę, a kilka stron dalej z żarem w sercu kibicuje się tym, którzy chcą przełamać ten impas. W książce jest dużo zwrotów i definicji medycznych, które niewtajemniczonemu czytelnikowi zaburzają bieg historii, ale wniknięcie w nie jeszcze bardziej pogłębia studium tego tematu.

Nie była to wybitna książka, nie przeczytam jej jeszcze raz, ale warto ją przeczytać i przeżyć te historie. Dowiedzieć się, że mamy szczęście.

Bardzo dobra książka, która w sposób przystępny i łatwy opowiada czytelnikowi o raku - jego historii. Przeplatają się wątki pacjentów oraz lekarzy / naukowców. Bardzo dobra pozycja na zapoznanie się z tematem i "liźnięcie" nowej wiedzy, która potrafi być bardzo skomplikowana, a autor nam ją podaje na tacy i wszystko staje się klarowne i proste. Książka napisana prostym, łatwym językiem - nikt nie powinien mieć problemu z jej zrozumieniem. Książkę czytamy z poziomu lekarza stażysty, który zaczyna swój staż i przy przytłaczającej rzeczywistości postanawia stworzyć historię śmiertelnej choroby.

Złożony, trudny temat opisany w bardzo ciekawy sposób. Czytałam jak wciągający thriller :) Zwykle nie przepadam za powtórzeniami, ale tu były bardzo przydatne żeby uporządkować sobie terminologię. Polecam.

Książka świetna; autor idealnie balansuje pomiędzy naukowym a popularno naukowym, niekiedy nawet anegdotycznym stylem. O raku, który stanowi swoiste tabu będąc jednocześnie jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów na naszym świecie.
Ciężko mi nawet wymyślić jakiekolwiek uwagi: tu po prostu jest wszystko co powinno się znaleźć.
Przydałoby się może nowe, nieco uzupełnione wydanie. Książkę S.M. napisał w 2009 r. Jestem ciekaw jak zmienił się stan wiedzy w ciągu ostatnich 14 lat?

Przydałoby się może nowe, nieco...

Powiem tak. Nie bierzcie tej ksiazki do reki, jesli nie chcecie sie zdolowac.... Zdolowac na maxa. Mozna przez nia stracic wiare.... bo jesli czlowiek dostal geny z siatkowczakiem, to najprawdopodobniej umrze. I nic mu nie pomoze. Z wyjatkiem cudu.
To jedna z najstraszniejszych ksiazek jakie w zyciu przeczytalem.
Bezradnosc ludzkosci wobec tej choroby, ktora jest niebywale skomplikowana, jest przerazajaca.

To jedna z najstraszniejszych ksiazek jakie w zyciu przeczytalem.
Bezradnosc ludzkosci wobec tej choroby, ktora jest niebywale...

Naprawdę świetna książka. Zbudowała u mnie dość obszerne, chociaż wysokopoziomowe wyobrażenie w temacie poszukiwania leku na raka i też dlaczego nadal go nie ma, skoro pochłania takie ilości środków i czasu. Po lekturze mam też silne postanowienie unikania papierosów i innych substancji potencjalnie kancerogennych. Zawsze bardzo obawiałam się raka, ale po przeczytaniu tej książki czuję jakąś wewnętrzną akceptację dla stanu rzeczy, w którym ta choroba jest, i być może zostanie niepokonana z nami na zawsze.

Chyba nie istnieje dokładniejsze opracowanie historii tej choroby dla laików. Ponad 1000 przypisów robi wrażenie.

To bardzo obszerna książka i opisane są różne rodzaje raka. Tak jak rak to nie jednolita choroba, tak można powiedzieć, że książka nie jest jednolita. Opisano jak odkrywano te różne rodzaje raka oraz środki mogące być lekarstwem... A także niekiedy historie pojedynczych pacjentów. Do tego tło polityczne. Czasem to wręcz miałem wrażenie jakbym różne książki czytał, tak wiele wątków porusza (medyczne, polityczne, obyczajowe...) ale właśnie dlatego uważam, że to dobra książka. Chociaż określenie "dobra" jakoś mi tu nie pasuje... no to jest cegła, długa ;) czasami odpływałem - to chyba nie do uniknięcia, bo niektóre fragmenty były nudniejsze niż inne... może raczej zamiast "dobra" powiedziałbym że to "ważna" książka - tak bym to ujął. Uważam, że warto przeczytać.

Jest oczywiście też dobrze wyjaśnione złudzenie, że "kiedyś to nie było raków" ;) a mianowicie:

cyt.: "W większości społeczeństw starożytnych ludzie nie żyli wystarczająco długo, by zdążyć zachorować na raka. Znacznie wcześniej żniwo śmierci zbierały gruźlica, puchlina wodna, cholera, ospa, trąd, dżuma i zapalenie płuc. Jeżeli nawet rak istniał, przykrywało go całe morze innych chorób. Wyłonił się na powierzchnię, ponieważ wszystkie pozostałe śmiertelne choroby zostały uśmiercone. W XIX wieku lekarze często kojarzyli raka z cywilizacją – wyobrażali sobie, że powodują go pośpiech i zawirowania współczesnego życia, które w jakiś sposób zapoczątkowują rozwój patologicznych zmian w ciele. Skojarzenie ze sobą tych dwóch zjawisk było poprawne, ale zależność przyczynowo-skutkowa już nie: cywilizacja nie powodowała raka, lecz, przez to, że wydłużyła ludzkie życie, wydobyła go na jaw."

(czytana/słuchana: 20-23.03.2023)
4+/5 [8/10]

Kawał świetnej popularno-naukowej literatury. Nieocenione źródło wiedzy o początkach i postępach w walce z nowotworami. Ciekawi mnie jedno. Książka kończy się na 2010 roku i zastanawiam się napisał ktoś ciąg dalszy?

Brawurowy reportaż historyczny o rozwoju medycyny. Mimo że kolejny raz się przekonałam, że rozwój medycyny to nie jest prosta podróż z punktu A do punktu B, tylko dwa kroki w przód, trzy w tył, sięganie po zapomniane rozwiązaniami sprzed lat - ten reportaż jest napisany linearnie, jak biografia. Przez to czyta się go wyśmienicie, płynnie, nawet dla laika. Wielki talent, by tak skomplikowane sprawy opisać (w opasłym tomie!) tak, by człowiek czytał z zapartym tchem
Fascynująca historia

• Medycyna