Cesarz wszech chorób. Biografia raka

rak onkologia nowotwór choroba analiza Nagroda Pulitzera
Inne

Bardzo ciekawa. Polecam gorąco. 😀

Bardzo ciekawa. Polecam gorąco. 😀

Pierwsza książka z serii recenzji "OnkoBiblioteczka"! Na facebookowym profilu OnkoAlert rozpowszechniamy wiedzę na temat onkologii. Serdecznie zapraszamy do jego polubienia!

Gdy natknąłem się na tę książkę, od razu zdecydowałem się na jej zakup. Spodziewałem się, iż przed sobą mam kompendium wiedzy, którą dysponują dzisiejsi onkolodzy. Myślałem, że spędzę nad nią wiele żmudnych godzin, tak, aby jak najlepiej przygotować się do udziału w tym projekcie.

Jakież było moje zdziwienie, gdy przystąpiłem do czytania! Publikacja, którą miałem w rękach nie zawierała żadnych podręcznikowych, sztywnych i sztucznych naukowych definicji. Bardzo przystępnie opisała za to historię raka - poczynając od pierwszych odnotowanych przypadków sprzed tysięcy lat, a kończąc na czasach współczesnych. Mukherjee, w niesamowity sposób i na różnych płaszczyznach charakteryzuje choroby nowotworowe - zarówno jako lekarz onkolog, ale także jako historyk i biograf. Stworzył zrozumiałą dla każdego i niezwykle błyskotliwą biografię “Cesarza wszech chorób”.

Książka ta, jak już wspomniałem, została napisana przez lekarza. Stanowi to jej niezwykle wyraźny atut - jest wzbogacona o szczegóły jego pracy i historie pacjentów. Autor ukazuje okoliczności leczenia najtrudniejszych przypadków, a także przejmujące rozmowy z pacjentami. Mam nadzieję, że w przyszłości będę taki jak on.

Sama książka spotkała się z niezwykle pozytywnym przyjęciem środowisk naukowych i literackich. Została wyróżniona m.in. Nagrodą Pulitzera (literatura faktu) i nagrodą za najlepszy debiut od dziennika „The Guardian”. Ponadto, “Cesarz wszech chorób” został uznany jako jedna ze stu najważniejszych książek stulecia przez magazyn „TIME”, a „The New York Times” zaliczył go do stu najlepszych książek non-fiction wszechczasów.

Pasjonująca opowieść. Chciałabym przeczytać jej ciąg dalszy.

Pasjonująca opowieść. Chciałabym przeczytać jej ciąg dalszy.

Świetna opowieść!
Pokazuje ewolucję coraz lepszego ludzkiego rozumienia tej choroby i nie aż tak udaną historię walki z nią.
Pokazuje całe spektrum zmagań z chorobą, które oprócz oczywistych działań czysto medycznych obejmuje także aspekty takie jak lobbying (z różnych stron), trudności w prowadzeniu badań populacyjnych, definiowaniem metryk postępu, reakcjami społecznymi...
Dla laika książka zawiera sporo fachowej wiedzy, ale jest ona dobrze wprowadzana.
Polecam każdemu żyjącemu w XXI wieku

Świetna opowieść!

...pasjonujące...

...pasjonujące...

jedna z najlepszych książęk o historii medycyny. Czyta się jak najlepszą powieść, a przy okazji można zaczerpnąć sporą dawkę wiedzy (głównie historycznej). Choć napisana pięknym językiem, to przez naukowca, co daje dobrą perspektywę czytania o trudnym temacie. Wtrącenia o historiach pacjentów czasami przypominają jak bardzo.

Gdy kupowałem „Cesarza wszech chorób”, to myślałem, że kupuję elementarz onkologiczny, który równie dobrze mógłby być zatytułowany „O nowotworach dla głuptasów”. Tymczasem dostałem książkę w zasadzie historyczną, której tematem są poszukiwania lekarstwa na raka od starożytności do początków XXI wieku. Dlatego jeżeli chcecie znaleźć jakieś informacje na temat konkretnych nowotworów – np. raka żołądka, czerniaka, nowotworów mózgu, prostaty itp. – to nie tutaj. Autor najwięcej czasu poświęca białaczce w jej różnych postaciach, rakowi płuc oraz rakowi piersi. Inne odmiany złośliwych nowotworów są opisane dość pobieżnie albo wcale.

Autor, Siddhartha Mukherjee, jest amerykańskim naukowcem hinduskiego pochodzenia. Nietrudno się zatem domyślić, że książka jest bardzo amerykanocentryczna, a anglojęzycznych nazw własnych oraz nazwisk amerykańskich lekarzy czy badaczy jest w niej dość sporo. Nie przeszkadza to jednak zbytnio, ponieważ faktem jest, że to w USA dokonano najważniejszych dwudziestowiecznych odkryć związanych z etiologią i leczeniem raka.

Co więcej „Cesarz wszech chorób” jest książką wypełnioną nazwiskami, faktami i terminami naukowymi. Napisaną jednak na tyle sprawnie, że czytając ją, w ogóle nie czujemy się przytłoczeni nawałem informacji. Te najważniejsze – na przykład dotyczące genetycznych przyczyn mutacji prowadzących do kancerogenezy – są często wielokrotnie powtórzone, a do tego zobrazowane w bardzo zrozumiały sposób. To ogromna zaleta tej publikacji.

Autor również nie ucieka od trudnych tematów. Częstokroć wskazuje wprost, że niektóre metody szeroko rozumianego leczenia raka były zdecydowanie zbyt inwazyjne. Pisze, że badacze ze sobą rywalizowali, tracąc przy tym zainteresowanie pacjentami. Daje do zrozumienia, że przeznaczenie ogromnych pieniędzy na badania nie zawsze przynosiło korzyści. Do tego między wierszami kilkukrotnie wspomina o niezbyt chlubnej roli wielkich koncernów i korporacji w walce z rakiem, na przykład tytoniowych oraz farmaceutycznych.

Generalnie nie mam nic do zarzucenia temu, co autor pisze i w jaki sposób to dokumentuje (ponad 50 stron przypisów, wybrana bibliografia na 5 stron). Pamiętajmy jednak, o czym nie pisze. Na przykład nie znajdziemy żadnej większej krytyki tzw. alternatywnych metod „leczenia” raka – witaminami, medytacją, koktajlami warzywnymi czy sproszkowaną wątrobą jenota. Łatwo się domyślić, dlaczego tak się dzieje – w zidiociałej Ameryce groziłyby mu za to wieloletnie procesy. I ja w zasadzie rozumiem jego ostrożność, ale mimo wszystko żałuję, że lekko nie przejechał kijem po prętach klatki, w której siedzi altmed.

Mimo wszystko „Cesarza wszech chorób” bardzo polecam. Dla takich jak ja domorosłych historyków medycyny – pozycja obowiązkowa.

Historia nowotworów złośliwych do około 2010 roku, opisane są z goła wszystkie znaczące przełomy dotyczące onkologii.
Chyba nie da się czytać tej książki bez emocji, w końcu cały czas w naszych otoczeniach jest wiele cierpienia związanego z tą chorobą. Książka raczej nie napawa optymizmem.

Biografia raka uświadamia nas, że ta choroba jest z nami od tysięcy lat, a to co najciekawsze jest jeszcze nieodkryte. Wątki z historiami pacjentów wywołują wiele emocji.
Jak dla mnie książka bardzo interesująca ale musiałam ją czytać na raty. Warta poświęconego czasu :)

Świetna ksiązka! Bardzo merytoryczna i bardzo szczegołowa a mimo to czyta sie bardzo przyjemnie. Polecam