Cesarz wszech chorób. Biografia raka

Jan Dzierzgowski, Agnieszka Pokojska
Poza serią
rak onkologia nowotwór choroba analiza Nagroda Pulitzera
Inne

Bardzo ciekawa biografia choroby nowotworowej. Autorem jest naukowiec-onkolog, który opisuje jak ludzkość walczy z rakiem od początków cywilizacji. Przechodzi od pierwszego zapisu choroby w Starożytnym Egipcie do obecnego badania genów rakowych. 3/4 książki jest opisane bardzo zrozumiałym językiem dopiero zaczynają się problemy ze zrozumieniem pod koniec książki (gdzie...

Świetna.

Bohaterem książki jest szeroko rozumiany „rak” w znaczeniu pojęciowym „nowotworu”. Autor pokazuje, że tytułowy cesarz to nie jest jedna choroba, lecz wiele różnych, których bardzo dużo dzieli, ale można też wyodrębnić części wspólne. Autor wyjaśnia, dlaczego każdy rak to nowotwór, ale nie każdy nowotwór to rak. Tak różnorodna grupa jednostek chorobowych została...

Dobra pozycja dla osób nie mających za wiele wspólnego z medycyną.
W prostych słowach prowadzi przez historię poznania, leczenia i rozumienia zbioru różnych chorób nazywanych zbiorczo rakiem.
O ile na chwile obecną nie dla wszystkich walka kończy się happy end'em, o tyle parząc z perspektywy historii rokowania w leczeniu dla sporej grupy osób znacząco się poprawiły.
Książka...

Mimo że nie mam nic wspólnego z medycyną, ta książka wyjaśniła mi wiele zawiłości związanych z chorobami nowotworowymi. Kopalnia wiedzy o chorobie, na którą wciąż nie znamy lekarstwa.

Cegła o raku. Całkiem spoko.

Co ma wspólnego gaz musztardowy z chemioterapią? Jaki wkład w leczenie raka mają "muszki owocówki"? Co z tym wszystkim ma wspólnego genetyka?... wszystko to i o wiele więcej w książce Siddhartha Mukherjee "CESARZ WSZECH CHORÓB Biografia raka."

Autor głównie opisuje dzieje z USA, brakło mi rozdziału o tym jak ciało próbuje na swój sposób walczyć z "intruzem". Język przystępny, choć niektóre aspekty np. finansowania badań lekko nużące

Poszerza horyzonty, wciąga, zmusza do przemyśleń. Czyta się jak dobrą powieść.

Rewelacja, czyta się to jak dobry thriller. Bardzo merytorycznie, bardzo barwne historie, bardzo ciekawe. Takie ciasteczko do schrupania mimo poważnego tematu.

Dyskusje

2 254