Służba zdrowia? Jak pokonać chory system

Okładka książki Służba zdrowia? Jak pokonać chory system Małgorzata Solecka
Okładka książki Służba zdrowia? Jak pokonać chory system
Małgorzata Solecka Wydawnictwo: WAM zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
WAM
2017-01-01
2017-01-01

Bardzo ciekawa książką i napewno niesamowita wiedza p. Małgorzaty Soleckiej dotycząca polskiej służby zdrowia. I niestety bardzo prawdziwa. Przy każdym rozdziale nabierałam pewności i pobożnego życzenia, że nie chciałabym zachorować na jakąś nietypową chorobę w Polsce a tym bardziej musieć korzystać z polskiej służby zdrowia.

Autorka napisała także porady jak efektywnie korzystać z Polskiej służby zdrowia oraz "nie naciąć" się na dodatkowe opłaty, którymi tak naprawdę nie powinniśmy być obarczani.

Polecam każdemu, kto zadaje sobie pytanie, dlaczego polska służba zdrowia wygląda jak wygląda, dlaczego jest w takiej a nie innej kondycji i dlaczego jak tylko mamy możliwość korzystamy z prywatnej opieki medycznej.

Autorka napisała także porady jak efektywnie...

Od dłuższego już czasu żywo interesują mnie tematy związane z polską służbą zdrowia, a socjologia medycyny należy chyba do moich ulubionych odłamów tej dziedziny nauki. Nic zatem dziwnego, że od czasu do czasu sięgam po publikacje mówiące o tym, jak wygląda ochrona zdrowia w Polsce i czemu jest aż tak źle.

Książkę Soleckiej poleciła i pożyczyła mi jedna z prowadzących zajęcia pani doktor na moim wydziale. Oj, ucieszyłam się znacznie, bo chrapkę na tę pozycję miałam już od bardzo długiego czasu.

Małgorzata Solecka jest dziennikarką specjalizującą się już od dwudziestu lat w zagadnieniach dotyczących służby zdrowia. I widać doskonale, że wie jak o jej problemach pisać. Autorkę można nazwać mało obektywną, ale broni się po pierwsze licznymi cytatami, a po drugie - no, dajcie spokój - przedstawiane przez nią opinie są zadziwiająco zbieżne z tym, co większość z nas sądzi. A przynajmniej ja ciągle kiwałam głową zgadzając się z autorką!

Super rzeczą w książce są zestawienia statystyk polskich ze światowymi (i nie, nie zawsze to my jesteśmy ci najgorsi) oraz zarysowywanie społeczno-historyczno-politycznych kontekstów, które dają odpowiedzi na wiele ewentualnych pytań, które mogą pojawić się podczas lektury.

Jeżeli już można autorce coś zarzucić to na pewno to baaaardzo duży krytycyzm. Nawet kiedy opisuje to, z czego może być dumni - czyli naszą inwazyjną kardiologię - zaraz daje prztyczka w nos i wyjaśnia, czemu wcale nie jest tak klawo jak nam się wydaje.

Recenzja z okładki - zresztą recencja prof. Janusza Skalskiego - zachęca do sięgnięcia po tę książkę wszystkim, tak pacjentom, jak i pracownikom służby zdrowia. Mogę tylko podpisać się pod opinią pana profesora.

Książkę Soleckiej poleciła i pożyczyła mi jedna z prowadzących...

Najboleśniejsze kwestie w polskiej służbie zdrowia przedstawione w formie rzetelnej analizy oraz bardzo dobrym dziennikarskim stylu. Czyta się jak dobrą powieść lub kryminał, choć niestety świadomość, że nie jest to fikcja literacka nie daje pełnej satysfakcji z lektury. Tylko dlatego. Polecam.

Za pomocą internetu mamy możliwość przeczytania opinii pacjentów o konkretnym lekarzu, zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych.
Dzięki internetowi pacjent może sprawdzić jak jego choroba bądź choroby jego bliskich są leczone nie tylko w Polsce, ale też zagranicą, a szczególnie jeśli chodzi o choroby nowotworowe.
Na świecie leczy się je nowocześniej i bezpieczniej dla pacjenta, w Polsce zaś duża część terapii jest nierefundowana.
Lecz internet to również ”doktor Google”- możliwość skonsultowania swoich dolegliwości i szukania rozpoznania na własną rękę.
Coraz częściej do gabinetu przychodzi pacjent z własną diagnozą i wie jakie powinien wykonać badania i jakie leki trzeba mu przepisać.
Wreszcie pojawił się w księgarniach prawdziwy poradnik, odkrywający całą prawdę na temat lekarzy, NFZ-tu i praw pacjenta oraz refundowanych leków.
Książkę powinni przeczytać wszyscy, zarówno pacjenci jak i osoby zatrudnione w służbie zdrowia, a także parlamentarzyści, byli i obecni ministrowie służby zdrowia.
Lekarz musi rozmawiać z pacjentem, lecz rozmowa to czas, a czasu nie powinno się tracić, jeśli chce się obowiązujący kontrakt z NFZ.
Dlatego lekarz ogranicza się tylko do zbadania pacjenta i wypisania mu recepty, bo jest jeszcze przecież wypełnienie szeregu tabelek biurokratycznych.

Autor zadaje pytanie:
Czy leki muszą być tak drogie?
Ile dopłacamy do leków?
Jakie są wydatki, które ponosi pacjent na leki, które bardzo obciążają budżety domowe?
Innym palącym problemem jest ponoszony wydatek na wizyty u lekarzy, przede wszystkim specjalistów i koszty badań diagnostycznych.
Przecież wszyscy płacimy składki zdrowotne, a jesteśmy skazani na wizyty prywatne, bo o bezpłatnej służbie zdrowia nie ma mowy.
Badania pokazują, że na wizytę u specjalisty na NFZ czekamy średnio rok czasu.
Dlaczego tak musi być?
Kto jest odpowiedzialny za obecną sytuację?
Ta książka to pierwszy przewodnik pozwalający obronić się przed ta polską paranoją!

Drogi pacjencie przeczytaj ten poradnik i przebrnij przez gąszcz absurdów i bzdur, jak choćby e-wuś, czy inne.
Szczególnie polecam tę książkę wszystkim zatrudnionym w służbie zdrowia- domagacie się podwyżek, wszak i Wy kiedyś staniecie się pacjentami!
I co wtedy?
Zachęcam do refleksji.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Na świecie leczy się je nowocześniej i bezpieczniej dla...

• D. Kupione/otrzymane w 2017
  • Do kupienia