Służba zdrowia? Jak pokonać chory system

Wydawnictwo: WAM
zdrowie, medycyna
kamk

Pierwsza w Polsce książka przeznaczona dla pacjentów opisująca problemy polskiej służby zdrowia, a przede wszystkim ich źródła. Autorka, Małgorzata Solecka, dziennikarka publikująca min. w "Rzeczpospolitej", "Medycynie Praktycznej" i "Newsweeku", od ponad dwudziestu lat specjalizuje się w tematyce polskiej służbie zdrowia. Dzięki temu zna jej problemy od podszewki. Nie będąc lekarzem, ma obiektywne spojrzenie na mocne i słabe strony polskiego systemu służby zdrowia.

Książka składa się z trzynastu rozdziałów, każdy opisujący inny aspekt doświadczenia pacjenta, który musi leczyć się w Polsce.

Przykładowe tematy:

- Polski system służby zdrowia na tle Europy i innych krajów wysokorozwiniętych.

- Dług nasz powszedni

- Skąd te kolejki się biorą?

- Pacjencie płacz i płać.

- Politycy

- Na ratunek sercu. Polska kardiologia - chluba czy porażka?

- Lekarze. Czy lekarze to naprawdę bogowie?

- Leki. Polacy obok Amerykanów i Kanadyjczyków płacą najwięcej za leki w aptekach.

- Nasz drogi raku. Na co skarżyli się i skarżą pacjenci onkologiczni?

- Porodówki grozy.

- Choroby sieroce. Choroby rzadkie i ultrarzadkie wcale nie są takie rzadkie.

- Osamotnieni seniorzy.

- Nasze zdrowie w naszych rękach..

Książka nie tylko pozwoli zrozumieć dlaczego leczenie się w Polsce przybiera nieraz tak traumatyczną formą, lecz będzie zawierała również praktyczne porady, jak radzić sobie z ułomnościami systemu (z perspektywy pacjenta). Przeznaczona dla szerokiego kręgu odbiorców, napisana żywym, publicystycznym językiem.

źródło opisu: http://bonito.pl/k-1743420-sluzba-zdrowia-jak-pokonac-chory-system

źródło okładki: http://bonito.pl/k-1743420-sluzba-zdrowia-jak-pokonac-chory-system

dobrerecenzje | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Za pomocą internetu mamy możliwość przeczytania opinii pacjentów o konkretnym lekarzu, zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych.
Dzięki internetowi pacjent może sprawdzić jak jego choroba bądź choroby jego bliskich są leczone nie tylko w Polsce, ale też zagranicą, a szczególnie jeśli chodzi o choroby nowotworowe.
Na świecie leczy się je nowocześniej i bezpieczniej dla pacjenta, w Polsce zaś duża część terapii jest nierefundowana.
Lecz internet to również ”doktor Google”- możliwość skonsultowania swoich dolegliwości i szukania rozpoznania na własną rękę.
Coraz częściej do gabinetu przychodzi pacjent z własną diagnozą i wie jakie powinien wykonać badania i jakie leki trzeba mu przepisać.
Wreszcie pojawił się w księgarniach prawdziwy poradnik, odkrywający całą prawdę na temat lekarzy, NFZ-tu i praw pacjenta oraz refundowanych leków.
Książkę powinni przeczytać wszyscy, zarówno pacjenci jak i osoby zatrudnione w służbie zdrowia, a także parlamentarzyści, byli i obecni ministrowie...

Bogusława Rokoszewska | 2017-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2017