Historia wewnętrzna. Serce

Okładka książki Historia wewnętrzna. Serce Johannes Hinrich von Borstel
Okładka książki Historia wewnętrzna. Serce
Johannes Hinrich von Borstel Wydawnictwo: Feeria Seria: Historia wewnętrzna zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Historia wewnętrzna
Herzrasen kann man nicht mähe: Alles über unser wichtigstes Organ
Feeria
2016-04-27
2016-04-27
Urszula Szymanderska
Urszula Szymanderska serce zdrowie

Lekarz, będący autorem tej książki w sposób precyzyjny (ponad 100 przypisów do prac naukowych),a przy tym zabawny i zrozumiały roztoczył opowieść o tym podstawowym narządzie utrzymującym nas przy życiu.
Przykładowo, dowiedziałem się, że optymalny (z punktu widzenia serca) czas snu to wcale nie popularne 8 godzin, a jedynie 7. To tak jakbym dostał dodatkową godzinę na czytanie książek w ciągu dnia. :)
Omówione są również aspekty wpływu diety (w podziale na węglowodany i tłuszcze) oraz stylu życia.
Nie będziecie się nudzić czytając tą książkę, autor wplata w nią wiele historii z własnej kariery ratownika medycznego.

Cieszę się ,że ją przeczytałam.
Pomimo prywatnych wspomnień autora, nudnych wywodów i przemyśleń. Pomimo silenia się na rozrywkowy charakter. Pomimo poczucia humoru, które w żadnym stopniu nie jest zbieżne z moim.
Poza tym same plusy.
Prosty, jasny i klarowny wykład na temat serca. Świetne zobrazowanie innych układów i ich powiązań z układem krwionośnym i sercem oraz relacji i współdziałania w różnych sytuacjach.
Lektura godna przeczytania, nawet dla osób niespecjalnie zainteresowanych samym układem krwionośnym.

Cieszę się ,że ją przeczytałam.
Poza tym same plusy.

Bardzo przystępnie podane informacje na temat serca, jego funkcjonowania i możliwych schorzeń czy niedomagań. Czyta się raczej lekko, chociaż mnie ciężko było przebrnąć przez niektóre fragmenty.

Książkę mogę polecić każdemu, kto chciałby sobie odświeżyć lub uzupełnić wiedzę na temat naszego "silnika". Zdecydowanie warto przeczytać.

2037

Książka w bardzo przystępny sposób podaje sporą garść informacji o naszej "pompce" i chorobach, które obniżają jej sprawność. Czyta się lekko. Polecam

Książka opisuje serce czy układ odpornościowy. Co mnie uderzyło to bardzo częste odnoszenia się do swojej historii. Czasami się czułem jakbym czytał quasi-biografię. Bardzo dużo miejsca poświęca różnym chorobom i wszelako rozumianym problemom, które mogą toczyć serce. Czytało mi się dość ciężko. Odnosząc do części "Historię wewnętrzne: Jelita" to wydaje mi się, że była toporniejsza i z mniejszym polotem napisana niż część o jelitach. Wydaję mi się, że było też mniej odniesień do najnowszych badań naukowych. Mimo wszystko jednak było bardzo dużo informacji (może nawet za dużo). Myślę też, że spełnia swój cel edukacyjny. Dowiedziałem się jak działa serce, czym różnią się żyły od tętnic, jak jest transportowany tlen czy co to jest miażdżyca - chyba całkiem sporo ;)

Super książka, w bardzo przystępny sposób są opisane najistotniejsze rzeczy dotyczące pracy serca. Polecam!

Książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji o naszym sercu i układzie krwionośnym i dostarcza bardzo pożytecznej wiedzy. Zawiera także ilustracje pomagające zobrazować i zrozumieć rzeczy omawiane w tekście, co pomaga zwłaszcza podczas fragmentów poświęconych odczytywaniu elektrokardiogramu.
Oprócz samego omówienia budowy serca i reszty układy krwionośnego (który także jest wspaniale opisany) oraz tego jak to wszytko działa i jaki ma nas nas wpływ (to dość oczywiste: serce nie bije to z człowieka robi się trup). Znalazł się spory fragment poświęcony zdrowiu serca, różnym jego chorobom, wpływie diety i aktywności fizycznej na ten organ.
Autor wprowadził także kilka opowieści ze swojego życia, takich z początków jego życia zawodowego czy z akcji ratunkowych, gdy na ocenienie stanu pacjenta i zastosowanie odpowiedniej pomocy miał sekundy, znalazł nawet miejsce na anegdotki ze swojego życia prywatnego. A wszystkie są spójne z resztą tekstu, pomagają utrwalić pewne informacje, bądź są wspaniałym wstępem do kolejnych rozdziałów.

Nie jest to książka tak fascynująca jak poprzednia z serii o jelitach, jednak nadal to pozycja godna polecenia. Zwłaszcza, że poświęcona jest tak ważnemu tematowi, jak nasze serce, a tym samym zdrowie.

Publikacja ta, mimo medycznej tematyki, jest książką rzeczową, dostarczającą czytelnikowi sporej wiedzy, lecz mimo to czyta ją się szybko i przyjemnie. Czytelnik dostaje porcję wiedzy przekazaną z humorem i udokumentowaną anegdotkami i historiami z życia autora. Po przeczytaniu tej książki od deski do deski, mogę śmiało stwierdzić dwie rzeczy : z tej pozycji dowiedziałam się, jak ciekawym organem jest serce, a po drugie : książka napisana jest w taki sposób, że z czystym sercem polecić ją mogę każdemu - nawet osobie nieinteresującej się tematyką zdrowia.

Wybór dla dociekliwych, autor przemyca sporo szczegółowej wiedzy medycznej. Książka wspaniała, szybko się czyta.

Warto przeczytać zanim stan zdrowia pogoni do kardiologa. Profilaktyka jest nieoceniona.

• Medycyna
  • Zdrowie