Fałszywe lustra

Tłumaczenie: Ewa Skórska
Cykl: Labirynt odbić (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
Falsziwyje zerkala
głębia, labirynt odbić

Tom 2 słynnej dylogii uhonorowanej prestiżową nagrodą Bolszoj zilant. Nikt już nie tonie w Głębi. Nurkowie-ratownicy przestają być potrzebni. Ale pewnego dnia pojawia się broń zabijająca naprawdę. Żeby zapobiec katastrofie, Leonid musi zanurzyć się w złudnych odbiciach fałszywych luster realności... Głębia świat wirtualny, alternatywna rzeczywistość, wykreowana w pamięci globalnej sieci. Można w niej pracować, bawić się, uprawiać seks, pić i grać. Ale wychodzi się dopiero wtedy, gdy timer wyrzuci użytkownika. Tylko nurkowie, głębinowa elita, potrafią wynurzać się samodzielnie. Jeden z nich musi rozwiązać tajemnicę pojawienia się w Głębi broni, która przynosi śmierć nie tylko w niej, ale zabija również w świecie rzeczywistym. zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie rozpowszechnienie takiej broni, i z tego, że jeśli mu się to nie uda, już nigdy nic nie będzie takie samo...

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2009

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/

Beata | 2014-10-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Czy znasz rewers swojego odbicia w lustrze?

Od wydarzeń opisanych w „Labiryncie odbić” minęły dwa lata. Wszystko się zmieniło. Przede wszystkim zmieniła się sama Głębia – nurkowie przestali być potrzebni. Teraz timer jest wbudowany w oprogramowanie kasku każdego użytkownika i nie zachodzi niebezpieczeństwo przedłużenia ponad miarę pobytu w Głębi, a co za tym idzie – wyeliminowano sytuacje, które wymagały kiedyś interwencji nurków. Może tak jest lepiej, bo wydaje się, że nurkowie stracili swoje szczególne uzdolnienia – już nie dostrzegają luk w programach, dziur w systemach zabezpieczeń. Stali się reliktem przeszłości, mitem, sieciową legendą. I przedmiotem badań naukowców, którzy wprawdzie nigdy nie zanurzyli się w Głębi i nie dysponują własnymi doświadczeniami, ale i tak wiedzą lepiej. Wszak „Istnienie przedmiotu badań nie jest istotne! Badania są cenne same w sobie!” (s. 47).
Leonid, główny bohater powieści i najsłynniejszy kiedyś nurek, wegetuje. Wprawdzie regularnie odwiedza...

| 2011-05-21
Przeczytana: 10 maja 2011

Iga | 2011-11-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 listopada 2011

Mówiąc szczerze - najlepsza książka, jaką miałam okazję czytać w tym roku. Niesamowicie wciąga i jest nawet lepsza niż pierwsza część. Te małe fragmenty, w których bohaterowie zachwycają się pojemnością komputera posiadającego 1GB pamięci moim zdaniem nie są denerwujące - po prostu wywołują uśmiech na twarzy. Jak bardzo technika poszła na przód od momentu, w którym ta książka została napisana, a to przecież nie było aż tak dawno. Aż trudno było mi skończyć ją czytać. Ja chcę jeszcze!

PanCzyta | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Gdybym zerknął na opis, to pewnie bym się zastanowił czy czytać. Ale nie zrobiłem tego i bardzo dobrze, bo zabrał bym sobie możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawej historii, tylko przez jakieś nieuzasadnione uprzedzenia.

Książka świetna, traktująca o problemach relacji międzyludzkich i zagrożeniach w dobie rozwoju przestrzeni wirtualnej. Powieść została wydana w 1998, czyli rok przed premierą Matrixa. Generalnie wcale bym się nie zdziwił gdyby bracia Wachowscy pożyczyli to i owo.

Książka jest bardzo aktualna, a przecież napisana na długo przed powstaniem wirtualnego świata Second Life. W pewnym sensie również i prorocza, bo wszystko wskazuje na to, że tego typu rozwiązania będą szły w stronę opisaną w książce.

Przyjemnie też było wrócić do stylu i klimatu Łukjanienki. Wyobrażacie sobie Neo z Matriksa pijącego gorzałkę z Morfeuszem, zakąszając ogórkiem? - brzmi swojsko? ;) Zdecydowanie klimat bliższy naszej kulturze niż amerykański przepych.

Wszystkim fanom fantastyki...

Pablos | 2010-07-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Łukjanienko strzela jedną dylogię za drugą. Przeważnie tom drugi jest znacznie gorszy i słabszy od pierwszego. Raz jednak zdarzył się autorowi wyjątek - "Fałszywe lustra" to jeszcze bardziej kompletna i wciągająca wizja "rosyjskiego cyberpunku" niż "Labirynt odbić". Szczególnej uwadze polecam fragmenty o chorobach psychicznych, jakich można nabawić się... w sieci.

Ramoneska | 2012-03-20
Przeczytana: 13 marca 2011

Kontynuacja Labiryntu Odbić. Tym razem nasz bohater zmaga się z kryzysem własnego bytu, jako człowiek bez zawodu. Nurkowie przestali być potrzebni w DeepTown, na dodatek pojawiła się broń, która potrafi zabijać nawet w wirtualności. Gdy celem staje się jego kolega, Lonia postanawia wrócić do Głębi i dowiedzieć się dlaczego jego przyjaciel umarł. Jaki związek ma to ze Świątynią Nurka w Głębi? Czy to tylko mit? Czy ją odnajdzie? Postanowiłam obniżyć ocenę tej książki ze względu na czasem nudzące, dłużące opisy i rozważania. Co wcale nie czyni tej pozycji złą.

Donia | 2011-04-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Jak dla mnie lepsza od pierwszej części. Zainteresowała mnie od pierwszych stron. Nie raziła "tępym" językiem i markowymi produktami. Podobali mi się nowi przyjaciele Leonida - zróżnicowane postacie z różnych kręgów społecznościowych (czy w realu Czyngis przyjaźnił by się z Padliną?) a jednak nadal przyjaciele i to nie tylko w Głębi. Taki mini dowód, że internet może faktycznie pokonać wszelkie podziały :)

Malvy | 2016-07-29
Przeczytana: 25 lipca 2016

Gorsza od części pierwszej. Za mało akcji, a za dużo rozwodzenia się nad tym samym. AChoć ogólnie warto przeczytać. Dla wspaniałego zakończenia. Cyberpunk to jest to. :D (PS. Przeczytana ponownie, ale za nic sobie nie przypomnę jakie były moje wrażenia po lekturze kilka lat temu.)

Enehy | 2013-12-31
Na półkach: Przeczytane, Free time
Przeczytana: grudzień 2013

Rzeczywiście lepsza niż pierwsza część, ale gdzieś w połowie zaczyna brakować pary. Trochę nawiązań do pierwszej części, trochę zdrad. Tylko te nieśmieszne żarciki z cyberpunku można było sobie darować...

ira | 2012-01-16
Przeczytana: 2010 rok

Część druga "Labiryntu odbić". Trzyma poziom, choć momentami wpada w lekko romansowy ton. Tym niemniej polecam, bo Łukjanienko świetnie prowadzi akcję, równo, jak po sznurku, do zdecydowanego końca. :-)