Połówka żółtego słońca

Okładka książki Połówka żółtego słońca
Chimamanda Ngozi Adichie Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
804 str. 13 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Half of the Yellow Sun
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2017-06-19
Data 1. wyd. pol.:
2009-06-02
Data 1. wydania:
2007-01-01
Liczba stron:
804
Czas czytania
13 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365676696
Tłumacz:
Witold Kurylak
Tagi:
Nigeria literatura nigeryjska wojna domowa konflikt postkolonializm lata 60 Republika Biafry
Inne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
428 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1125
1067

Na półkach:

„ … Olanna nic nie odpowiedziała. Ogarnął ją jakiś mglisty smutek, myślała o tym, do czego sami doprowadzili, dopuścili mianowicie, że doszło między nimi do tego, do czego doszło, ale jednocześnie czuła podniecenie oczekiwania na coś nowego, na związek na nowych warunkach …”

Odbiorca przeniesie się do lat 60 XX wieku. Na pewno przyciągnie go egzotyka i system społeczny. Wojna domowa sprawia, że wszyscy zachowują się w zupełnie inny sposób. Tym bardziej, że wewnętrzny rozłam nie pomaga w niczym.

W ogarniętym konfliktem kraju krzyżują się losy służącego Ugwu, oraz pięknej Olanny, która porzuciła dostatnie życie w Lagos, by móc zamieszkać ze swoim ukochanym, oraz Richarda, trochę ekscentrycznego i radykalnego Anglika, który oczarowany jest nie tylko siostrą bliźniaczką Olanny. Wykształcone bliźniaczki Olanna i Kainene, bardzo różnią się od siebie. Jedna pragnie poświęcić się karierze naukowej, a druga podejmuje się prowadzenia interesów ojca. Z całą pewnością, obie kobiety są bardzo barwnymi postaciami.

Autorką książki jest Chimamanda Ngozi Adichie. To pierwsza publikacja tej autorki, którą miałam okazję przeczytać. Sama dorastała w Nigerii. Jej książki zostały przetłumaczone na trzydzieści języków, a artykuły publikowane były m. in w „Financial Times” i „The New Yorker”. Pisarka jest także stypendystką MacArthura i swój czas, dzieli pomiędzy Stany Zjednoczone i Nigerię.

Przeczytałam książkę trzy miesiące po oficjalnej premierze, ale to nie znaczy, że uważny czytelnik nie posiada wrażeń zmysłowych. Jak dla mnie, jest tu za dużo polityki, ale istnieją pasjonaci konfliktów klasowych, religijnych i rasowych.

Książka skłoniła mnie to zaczerpnięcia wiedzy o współczesnej Nigerii, by porównać sytuację przedstawioną w książce, a czasy bliskie czytelnikowi. Nigeria jest najbardziej zaludnionym państwem Afryki. Podstawą gospodarki Nigerii jest rolnictwo i przemysł wydobywczy, a na jej terytorium znajduje się dużo nieeksploatowanych jeszcze bogactw naturalnych. Mimo posiadania tak dużego potencjału gospodarczego, kraj dręczy bieda, m.in. z uwagi na liczne patologie społeczne np. korupcję. Edukacja seksualna to też temat rzeka.

Pisarka zaś, swoją powieść kreuje w zupełnie inny sposób. Przemyślenia są głębokie. Stara się przedstawić epokę kolonializmu, oraz głębokie relacje międzyludzkie. To dwie sprzeczności gorąca miłość i okrucieństwo. Autorka została uhonorowana Orange Prize, czyli jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich przyznawaną corocznie, za powieść anglojęzyczną z ostatniego roku, opublikowaną przez kobietę, bez względu na jej obywatelstwo.

Publikacja jest przyjemnością i nie można powiedzieć, że temat dotyczący wydarzeń wojny, która toczyła się w latach 1967 – 1970 między Nigerią i Biafrą jest łatwy. Sama musiałam oddzielić pewne kwestie. Urzekło mnie przesłanie samej autorki: „Obyśmy nigdy nie zapomnieli …”. Mam cichą nadzieję, że nikt nie zapomni o tej powieści.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
(www.redaktor21.bloog.pl)

Wydawnictwo: ZYSK i S - KA
Oprawa: twarda
Liczba stron: 804
Przełożył: Witold Kurylak

„ … Olanna nic nie odpowiedziała. Ogarnął ją jakiś mglisty smutek, myślała o tym, do czego sami doprowadzili, dopuścili mianowicie, że doszło między nimi do tego, do czego doszło, ale jednocześnie czuła podniecenie oczekiwania na coś nowego, na związek na nowych warunkach …”

Odbiorca przeniesie się do lat 60 XX wieku. Na pewno przyciągnie go egzotyka i system społeczny....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 115
  • Przeczytane
    492
  • Posiadam
    97
  • Ulubione
    26
  • Afryka
    22
  • Teraz czytam
    18
  • 2019
    11
  • Literatura afrykańska
    8
  • Biblioteka
    7
  • 2018
    6

Cytaty

Więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Połówka żółtego słońca Zobacz więcej
Chimamanda Ngozi Adichie Połówka żółtego słońca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także