Połówka żółtego słońca

Sonia Draga
Nigeria, wojna, rasizm, lata 60
typ
papier
7,61 (98 ocen i 9 opinii)

Opis książki

Lata 60. XX wieku. Kiedy etniczna mniejszość Igbo zakłada swe własne państwo, wybucha wojna domowa. W ogarniętym konfliktem kraju krzyżują się losy służącego Ugwu, pięknej Olanny, która porzuciła dostatnie życie w Lagos, aby zamieszkać ze swym ukochanym oraz Richarda, radykalnego Anglika, oczarowanego enigmatyczną siostrą bliźniaczką Olanny. Ogarnięci wstrząsającymi okropieństwami wojny starają się przetrwać w świecie konfliktów klasowych, religijnych, rasowych i ekonomicznych. Choć pisarkę inspirowała podobna rzeczywistość jak jej rodaka Bena Okriego, odrzuca ona magiczny realizm na rzecz bardziej naturalistycznych środków wyrazu. Na tle burzliwych wydarzeń politycznych zgłębia problemy odpowiedzialności moralnej, spuścizny epoki kolonializmu, lojalności wobec własnej grupy etnicznej i rodziny oraz ich wpływ na relacje międzyludzkie. Z myślą o międzynarodowej publiczności przedstawia nawet najdrobniejsze szczegóły z życia w Nigerii, czego efektem jest pasjonująca i szczera do bólu lektura.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
neta | 2013-10-30
Przeczytana: 26 września 2009

"Jeśli słońce nie zechce wstać, zmusimy je, żeby wstało."

Wielkie WOW ciśnie mi się na usta, gdy myślę o tej książce! I boję się, bo nie wiem, czy będę w stanie oddać jak należy, to jak ogromne zrobiła na mnie wrażenie! Tym bardziej, że nie od początku tak było... Bo o ile od pierwszych stron czytałam z niezmiennym zainteresowaniem, to jednak bardzo długo byłam jakby obok wydarzeń, nie umiejąc się znaleźć w ich środku. Pewnie spowodowały to różnice kulturowe i brak punktów odniesienia, ale zapewne też fakt, że żadnego z bohaterów nijak nie byłam w stanie polubić. Irytowała mnie wyniosłość i duma młodych intelektualistów i wyższość z jaką traktowali swoich ubogich krewnych ci, których byt niespodziewanie się polepszył. Jednak doświadczenia jakie ich dotknęły nie mogły nie odbić się echem na ich postrzeganiu świata, nie mogły pozostawić obojętnej i mnie, mniej więcej od połowy chłonącej i przeżywającej tę historię dosłownie całą sobą.

Ale wróćmy do początku...

Jesteśmy w Nigerii...

MariannaJ | 2014-01-19

Wspaniała książka. Bohaterowie z krwi i kości, ciekawe tło historyczne, świetnie poprowadzona narracja. I choć akcja dzieje się w Nigerii w czasie wojny biafrańskiej, jest to książka ponadczasowa, bo w ostatecznym rozrachunku wszystkie wojny są takie same...

Magda | 2010-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Kiedy sięgałam po tę książkę leżącą na półce z nowościami w bibliotece, myślałam, że będzie to kolejna saga o rodzinie mieszkającej w nieznanym mi z żadnych opowiadań kraju. Niestety przeciętny Polak nie wie zbyt wiele o Nigerii, jedynie kojarzy jakieś fakty czy obrazy z magazynów podróżniczych. Miała to być jeszcze jedna "zapchaj-dziura" wakacyjnej nudy. I może właśnie dlatego, że nie oczekiwałam wiele po tej książce, przypadła mi ona do gustu.

Historia, jaką proponuje nam Chimamanda Ngozi Adichie, balansuje między początkiem a końcem lat 60. ubiegłego wieku. W ten sposób autorka pokazuje kontrast jaki pojawia się nie tylko w stylu życia, ale przede wszystkim w sposobie myślenia bohaterów, wynikający z toczącej się w latach 1967-1970 wojnie pomiędzy Nigerią a Biafrą. Tytułowa połówka żółtego słońca widniała wówczas na opaskach przy mundurach żołnierzy walczących o niepodległość Biafry oraz na jej fladze i miała symbolizować wspaniałą przyszłość tego kraju.

Główni bohaterowie to...

Karolina | 2010-09-16
Na półkach: Przeczytane, Orange Prize
Przeczytana: 21 lipca 2010

Uwielbiam wszystko w tej książce. To że opowiada o wojnie, o której większość ludzi nie mieszkających w Afryce nie ma pojęcia i mówi o tym tak, abyśmy ją zrozumieli. To, że widzimy wszystko z perspektywy różnych bohaterów przeżywających różne jej aspekty.I wreszcie kocham tę prostotę obserwacji tamtych realiów. Dobra książka nie tylko dla zainteresowanych historią konfliktu plemion Hausa i Igbo.

leprechaun | 2012-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2012

Uczą nas w szkołach o wielu wojnach z historii. Jednak są tą tylko suche fakty, tutaj mamy do czynienia z opisem wojny w Nigerii, o której na pewno każdy słyszał. Widzimy jak żyli ludzie, jakie emocje nimi targały i jak bardzo starali się zachować normalny tryb życia, a także jak wielką mieli wiarę i nadzieję na lepsze jutro.

Natanna | 2012-12-01
Przeczytana: 2012 rok

Adichie jest genialną pisarką. W sposób bardzo realistyczny przedstawiła nam wojnę domową w Nigerii w 1967-70 r. Bohaterowie powieści są bardzo wyraziści, ukazane są ich losy przed wojną i w jej trakcie. Adichie przybliża nam też mentalność Afrykanów. Dla mnie lektura obowiązkowa.

Brises | 2013-11-30

Historia wojny biafrańskiej z perspektywy życia grupy osób przez przypadek wmieszanych w tragiczny epizod historii, której można było łatwo uniknąć, a o której obecnie mało kto pamięta

brasilka2 | 2013-04-19
Na półkach: Przeczytane, Afryka, Powieści
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Książka liczy ponad 500 stron i pod koniec już trochę nuży. Jakby była 100 stron cieńsza, to jak dla mnie wyszłoby jej na dobre.

Przedstawia krótkie losy oderwanej od Nigerii Biafry (państwo istniało 3 lata) z perspektywy mieszkającej tam rodziny, służących i przyjaciół domu. Ciekawa opowieść.

Monika | 2013-10-04

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Helena Mniszkówna
    137. rocznica
    urodzin
    W ogóle najczęściej bywa tak, że kobieta odchodząc od ołtarza widzi przed sobą niebo i marzenia swe najszczytniejsze w pełni rozkwitu, mężczyzna zaś tylko - pokój sypialny...
  • Walter Moers
    58. rocznica
    urodzin
    Czytanie jest inteligentną metodą oszczędzenia sobie samodzielnego myślenia
  • Aleksandra Janusz
    35. rocznica
  • Michaił Szołochow
    110. rocznica
    urodzin
    Baba jak ten kot: kto pogłaszcze, ten panem
  • Michael Chabon
    52. rocznica
    urodzin
    - Zdaję się, że nie pasuję do nowego profilu firmy.
    - Którym jest?
    - Kompetencja.
  • Josif Brodski
    75. rocznica
    urodzin
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Yann le Pennetier
    61. rocznica
  • Erlend Loe
    46. rocznica
    Nie mam żadnych planów.
    Wciąż rządzi mną przekonanie, że większość rzeczy nie ma sensu.
    Nie jest inspirujące.
    Zwolniłem tempo. Do zera.
    Myślę, że muszę zacząć od początku. Jak się zaczyna od początku?
  • Jens Lapidus
    41. rocznica
    urodzin
    Czytałem, że znaleźli trupa, co ma brudne nogi, obwisłe jaja & owłosioną dupę- zadzwoń żebym wiedział, czy żyjesz.
  • Marcin Kydryński
    47. rocznica
    urodzin
    Do pobliskiej Café Mindelo płynie Miss Lizbony, czarna Kabowerdyjka, wysoka i lekka jak orchidea. Z daleka widzę światło jej tlenionych prawie na biało włosów. Chwilę potem odsłonięty wysoko brzuch, twardy jak pień hebanowego drzewa i wiotki jak nadgarstek. Ten brzuch nigdy nie zazna pieroga ni bigo... pokaż więcej
  • Bob Dylan
    74. rocznica
    urodzin
    Czasami w piosenkach mówi się rzeczy, które raczej nie mogą być prawdą. Czasami mówi się rzeczy, które nie mają nic wspólnego z prawdą, a czasami takie, które wszyscy za prawdę uznają. Jednocześnie ma się wrażenie, że jedyna prawda jest taka, że nie ma na tym świecie żadnej prawdy. Cokolwiek się mów... pokaż więcej
  • William Trevor
    87. rocznica
  • Henri Michaux
    116. rocznica
    urodzin
    Zaczęło się to, kiedy byłem dzieckiem. Pojawił się zbędny dorosły.
  • Michał Choromański
    43. rocznica
    śmierci
    Są w życiu spotkania nieuniknione
  • Aleksander Brückner
    76. rocznica
    śmierci
    Olimp polski i pruski Długosz, Miechowczyk, agendziści, aby się krótko a dobitnie wyrazić, z palców sobie wyssali [...].

Znajdź nas na Facebooku