Okładka książki Połówka żółtego słońca

Sonia Draga
Nigeria, wojna, rasizm, lata 60
typ
papier
7.63 (83 ocen i 9 opinii)

Opis książki

Lata 60. XX wieku. Kiedy etniczna mniejszość Igbo zakłada swe własne państwo, wybucha wojna domowa. W ogarniętym konfliktem kraju krzyżują się losy służącego Ugwu, pięknej Olanny, która porzuciła dostatnie życie w Lagos, aby zamieszkać ze swym ukochanym oraz Richarda, radykalnego Anglika, oczarowanego enigmatyczną siostrą bliźniaczką Olanny. Ogarnięci wstrząsającymi okropieństwami wojny starają się przetrwać w świecie konfliktów klasowych, religijnych, rasowych i ekonomicznych. Choć pisarkę inspirowała podobna rzeczywistość jak jej rodaka Bena Okriego, odrzuca ona magiczny realizm na rzecz bardziej naturalistycznych środków wyrazu. Na tle burzliwych wydarzeń politycznych zgłębia problemy odpowiedzialności moralnej, spuścizny epoki kolonializmu, lojalności wobec własnej grupy etnicznej i rodziny oraz ich wpływ na relacje międzyludzkie. Z myślą o międzynarodowej publiczności przedstawia nawet najdrobniejsze szczegóły z życia w Nigerii, czego efektem jest pasjonująca i szczera do bólu lektura.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
neta | 2013-10-30
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 września 2009

"Jeśli słońce nie zechce wstać, zmusimy je, żeby wstało."

Wielkie WOW ciśnie mi się na usta, gdy myślę o tej książce! I boję się, bo nie wiem, czy będę w stanie oddać jak należy, to jak ogromne zrobiła na mnie wrażenie! Tym bardziej, że nie od początku tak było... Bo o ile od pierwszych stron czytałam z niezmiennym zainteresowaniem, to jednak bardzo długo byłam jakby obok wydarzeń, nie umiejąc się znaleźć w ich środku. Pewnie spowodowały to różnice kulturowe i brak punktów odniesienia, ale zapewne też fakt, że żadnego z bohaterów nijak nie byłam w stanie polubić. Irytowała mnie wyniosłość i duma młodych intelektualistów i wyższość z jaką traktowali swoich ubogich krewnych ci, których byt niespodziewanie się polepszył. Jednak doświadczenia jakie ich dotknęły nie mogły nie odbić się echem na ich postrzeganiu świata, nie mogły pozostawić obojętnej i mnie, mniej więcej od połowy chłonącej i przeżywającej tę historię dosłownie całą sobą.

Ale wróćmy do początku...

Jesteśmy w Nigerii na po...

MariannaJ | 2014-01-19

Wspaniała książka. Bohaterowie z krwi i kości, ciekawe tło historyczne, świetnie poprowadzona narracja. I choć akcja dzieje się w Nigerii w czasie wojny biafrańskiej, jest to książka ponadczasowa, bo w ostatecznym rozrachunku wszystkie wojny są takie same...

Magda | 2010-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Kiedy sięgałam po tę książkę leżącą na półce z nowościami w bibliotece, myślałam, że będzie to kolejna saga o rodzinie mieszkającej w nieznanym mi z żadnych opowiadań kraju. Niestety przeciętny Polak nie wie zbyt wiele o Nigerii, jedynie kojarzy jakieś fakty czy obrazy z magazynów podróżniczych. Miała to być jeszcze jedna "zapchaj-dziura" wakacyjnej nudy. I może właśnie dlatego, że nie oczekiwałam wiele po tej książce, przypadła mi ona do gustu.

Historia, jaką proponuje nam Chimamanda Ngozi Adichie, balansuje między początkiem a końcem lat 60. ubiegłego wieku. W ten sposób autorka pokazuje kontrast jaki pojawia się nie tylko w stylu życia, ale przede wszystkim w sposobie myślenia bohaterów, wynikający z toczącej się w latach 1967-1970 wojnie pomiędzy Nigerią a Biafrą. Tytułowa połówka żółtego słońca widniała wówczas na opaskach przy mundurach żołnierzy walczących o niepodległość Biafry oraz na jej fladze i miała symbolizować wspaniałą przyszłość tego kraju.

Główni bohaterowie to osob...

Karolina | 2010-09-16
Na półkach: Przeczytane, Orange Prize
Przeczytana: 21 lipca 2010

Uwielbiam wszystko w tej książce. To że opowiada o wojnie, o której większość ludzi nie mieszkających w Afryce nie ma pojęcia i mówi o tym tak, abyśmy ją zrozumieli. To, że widzimy wszystko z perspektywy różnych bohaterów przeżywających różne jej aspekty.I wreszcie kocham tę prostotę obserwacji tamtych realiów. Dobra książka nie tylko dla zainteresowanych historią konfliktu plemion Hausa i Igbo.

leprechaun | 2012-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2012

Uczą nas w szkołach o wielu wojnach z historii. Jednak są tą tylko suche fakty, tutaj mamy do czynienia z opisem wojny w Nigerii, o której na pewno każdy słyszał. Widzimy jak żyli ludzie, jakie emocje nimi targały i jak bardzo starali się zachować normalny tryb życia, a także jak wielką mieli wiarę i nadzieję na lepsze jutro.

Natanna | 2012-12-01
Przeczytana: 2012 rok

Adichie jest genialną pisarką. W sposób bardzo realistyczny przedstawiła nam wojnę domową w Nigerii w 1967-70 r. Bohaterowie powieści są bardzo wyraziści, ukazane są ich losy przed wojną i w jej trakcie. Adichie przybliża nam też mentalność Afrykanów. Dla mnie lektura obowiązkowa.

Brises | 2013-11-30

Historia wojny biafrańskiej z perspektywy życia grupy osób przez przypadek wmieszanych w tragiczny epizod historii, której można było łatwo uniknąć, a o której obecnie mało kto pamięta

brasilka2 | 2013-04-19
Na półkach: Powieści, Afryka, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Książka liczy ponad 500 stron i pod koniec już trochę nuży. Jakby była 100 stron cieńsza, to jak dla mnie wyszłoby jej na dobre.

Przedstawia krótkie losy oderwanej od Nigerii Biafry (państwo istniało 3 lata) z perspektywy mieszkającej tam rodziny, służących i przyjaciół domu. Ciekawa opowieść.

Monika | 2013-10-04

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku