Połówka żółtego słońca

tłumaczenie
Witold Kurylak
Half of a Yellow Sun
Nigeria, wojna, rasizm, lata 60

Lata 60. XX wieku. Kiedy etniczna mniejszość Igbo zakłada swe własne państwo, wybucha wojna domowa. W ogarniętym konfliktem kraju krzyżują się losy służącego Ugwu, pięknej Olanny, która porzuciła dostatnie życie w Lagos, aby zamieszkać ze swym ukochanym oraz Richarda, radykalnego Anglika, oczarowanego enigmatyczną siostrą bliźniaczką Olanny. Ogarnięci wstrząsającymi okropieństwami wojny starają się przetrwać w świecie konfliktów klasowych, religijnych, rasowych i ekonomicznych. Choć pisarkę inspirowała podobna rzeczywistość jak jej rodaka Bena Okriego, odrzuca ona magiczny realizm na rzecz bardziej naturalistycznych środków wyrazu. Na tle burzliwych wydarzeń politycznych zgłębia problemy odpowiedzialności moralnej, spuścizny epoki kolonializmu, lojalności wobec własnej grupy etnicznej i rodziny oraz ich wpływ na relacje międzyludzkie. Z myślą o międzynarodowej publiczności przedstawia nawet najdrobniejsze szczegóły z życia w Nigerii, czego efektem jest pasjonująca i szczera do bólu lektura.

Sklep
Format
Cena

• Niewypowiedziane słowa
  • Zazdrośnice
  • Życie i śmierć
  • Rzymski poranek
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Hrabal. Słodka apokalipsa

5,77 (30 ocen i opinii)
Rzymski poranek
Virginia Baily

10 (1 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

7,28 (39 ocen i opinii)
Dobry kłamca
Nicholas Searle

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
neta | 2013-10-30
Na półkach: 2009, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 26 września 2009

"Jeśli słońce nie zechce wstać, zmusimy je, żeby wstało."

Wielkie WOW ciśnie mi się na usta, gdy myślę o tej książce! I boję się, bo nie wiem, czy będę w stanie oddać jak należy, to jak ogromne zrobiła na mnie wrażenie! Tym bardziej, że nie od początku tak było... Bo o ile od pierwszych stron czytałam z niezmiennym zainteresowaniem, to jednak bardzo długo byłam jakby obok wydarzeń, nie umiejąc się znaleźć w ich środku. Pewnie spowodowały to różnice kulturowe i brak punktów odniesienia, ale zapewne też fakt, że żadnego z bohaterów nijak nie byłam w stanie polubić. Irytowała mnie wyniosłość i duma młodych intelektualistów i wyższość z jaką traktowali swoich ubogich krewnych ci, których byt niespodziewanie się polepszył. Jednak doświadczenia jakie ich dotknęły nie mogły nie odbić się echem na ich postrzeganiu świata, nie mogły pozostawić obojętnej i mnie, mniej więcej od połowy chłonącej i przeżywającej tę historię dosłownie całą sobą.

Ale wróćmy do początku...

Jesteśmy w Nigerii...

MariannaJ | 2014-01-19

Wspaniała książka. Bohaterowie z krwi i kości, ciekawe tło historyczne, świetnie poprowadzona narracja. I choć akcja dzieje się w Nigerii w czasie wojny biafrańskiej, jest to książka ponadczasowa, bo w ostatecznym rozrachunku wszystkie wojny są takie same...

Magda | 2010-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Kiedy sięgałam po tę książkę leżącą na półce z nowościami w bibliotece, myślałam, że będzie to kolejna saga o rodzinie mieszkającej w nieznanym mi z żadnych opowiadań kraju. Niestety przeciętny Polak nie wie zbyt wiele o Nigerii, jedynie kojarzy jakieś fakty czy obrazy z magazynów podróżniczych. Miała to być jeszcze jedna "zapchaj-dziura" wakacyjnej nudy. I może właśnie dlatego, że nie oczekiwałam wiele po tej książce, przypadła mi ona do gustu.

Historia, jaką proponuje nam Chimamanda Ngozi Adichie, balansuje między początkiem a końcem lat 60. ubiegłego wieku. W ten sposób autorka pokazuje kontrast jaki pojawia się nie tylko w stylu życia, ale przede wszystkim w sposobie myślenia bohaterów, wynikający z toczącej się w latach 1967-1970 wojnie pomiędzy Nigerią a Biafrą. Tytułowa połówka żółtego słońca widniała wówczas na opaskach przy mundurach żołnierzy walczących o niepodległość Biafry oraz na jej fladze i miała symbolizować wspaniałą przyszłość tego kraju.

Główni bohaterowie to...

Karolina | 2010-09-16
Na półkach: Orange Prize, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2010

Uwielbiam wszystko w tej książce. To że opowiada o wojnie, o której większość ludzi nie mieszkających w Afryce nie ma pojęcia i mówi o tym tak, abyśmy ją zrozumieli. To, że widzimy wszystko z perspektywy różnych bohaterów przeżywających różne jej aspekty.I wreszcie kocham tę prostotę obserwacji tamtych realiów. Dobra książka nie tylko dla zainteresowanych historią konfliktu plemion Hausa i Igbo.

leprechaun | 2012-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2012

Uczą nas w szkołach o wielu wojnach z historii. Jednak są tą tylko suche fakty, tutaj mamy do czynienia z opisem wojny w Nigerii, o której na pewno każdy słyszał. Widzimy jak żyli ludzie, jakie emocje nimi targały i jak bardzo starali się zachować normalny tryb życia, a także jak wielką mieli wiarę i nadzieję na lepsze jutro.

Natanna | 2012-12-01
Przeczytana: 2012 rok

Adichie jest genialną pisarką. W sposób bardzo realistyczny przedstawiła nam wojnę domową w Nigerii w 1967-70 r. Bohaterowie powieści są bardzo wyraziści, ukazane są ich losy przed wojną i w jej trakcie. Adichie przybliża nam też mentalność Afrykanów. Dla mnie lektura obowiązkowa.

Przemek | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Przede wszystkim jest to świadectwo czasów wojny (mimo deklaracji, że postacie są fikcyjne), o której przeciętny Europejczyk wie niewiele. Po drugie jest to ponad 500 stron świetnie napisanej i bardzo przejmującej literatury.

Brises | 2013-11-30

Historia wojny biafrańskiej z perspektywy życia grupy osób przez przypadek wmieszanych w tragiczny epizod historii, której można było łatwo uniknąć, a o której obecnie mało kto pamięta

brasilka2 | 2013-04-19
Na półkach: Przeczytane, Afryka, Powieści
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Książka liczy ponad 500 stron i pod koniec już trochę nuży. Jakby była 100 stron cieńsza, to jak dla mnie wyszłoby jej na dobre.

Przedstawia krótkie losy oderwanej od Nigerii Biafry (państwo istniało 3 lata) z perspektywy mieszkającej tam rodziny, służących i przyjaciół domu. Ciekawa opowieść.

Monika | 2013-10-04

Niezła, dość wciągająca fabuła

Amerykanie wybierają najważniejsze powieści pierwszych 15 lat XXI wieku

BBC Culture, czyli kulturalny dział międzynarodowej strony BBC, przepytał kilkudziesięciu amerykańskich krytyków literackich, prosząc ich o wytypowanie najważniejszych książek, które zostały wydane w do tej pory w XXI wieku w pierwszej dwudziestce znalazły się książki Zadie Smith, Hilary Mantel i Iana McEwana.

Finalistki Baileys Women’s Prize for Fiction

Ogłoszono listę sześciu tytułów, które trafiły do finału Baileys Women’s Prize for Fiction, nagrody, o której pisaliśmy kilka tygodni temu. Jest to brytyjska nagroda dla książek napisanych przez kobiety. Dawna, lepiej znana nazwa to Orange Prize for Fiction.