Połówka żółtego słońca

Wydawnictwo: Sonia Draga
Half of a Yellow Sun
Nigeria, wojna, rasizm, lata 60

Inne wydania

Piękna Olanna wybiera karierę naukową u boku idealisty Odenigba, intelektualisty zaangażowanego w sprawy polityczne i społeczne. Sarkastyczna nieprzenikniona Kainene zakochuje się ze wzajemnością w brytyjskim dziennikarzu zafascynowanym miejscową kulturą. Ich życie obserwuje trzynastoletni Ugwu, wiejski chłopak, który awansował do roli służącego w mieście. Kilka lat później dochodzi do secesji...

Kilka lat później dochodzi do secesji części Nigerii – powstaje Republika Biafra. Na jej flagach widnieje połówka żółtego słońca, symbol kraju i przyszłości. Wybucha jednak wojna domowa, która pochłonie ponad milion ofiar i całkowicie odmieni życie Olanny i jej bliskich...

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/239/literatura-obyczajowa.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/239/literatura-obyczajowa.html

neta | 2013-10-30
Na półkach: 2009, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 26 września 2009

"Jeśli słońce nie zechce wstać, zmusimy je, żeby wstało."

Wielkie WOW ciśnie mi się na usta, gdy myślę o tej książce! I boję się, bo nie wiem, czy będę w stanie oddać jak należy, to jak ogromne zrobiła na mnie wrażenie! Tym bardziej, że nie od początku tak było... Bo o ile od pierwszych stron czytałam z niezmiennym zainteresowaniem, to jednak bardzo długo byłam jakby obok wydarzeń, nie umiejąc się znaleźć w ich środku. Pewnie spowodowały to różnice kulturowe i brak punktów odniesienia, ale zapewne też fakt, że żadnego z bohaterów nijak nie byłam w stanie polubić. Irytowała mnie wyniosłość i duma młodych intelektualistów i wyższość z jaką traktowali swoich ubogich krewnych ci, których byt niespodziewanie się polepszył. Jednak doświadczenia jakie ich dotknęły nie mogły nie odbić się echem na ich postrzeganiu świata, nie mogły pozostawić obojętnej i mnie, mniej więcej od połowy chłonącej i przeżywającej tę historię dosłownie całą sobą.

Ale wróćmy do początku...

Jesteśmy w Nigerii...

Mila Pi | 2016-03-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2016

Paradoksalnie zrobiła na mnie mniejsze wrażenie, niż Fioletowy Hibiskus - debiut Autorki. Obiektywnie bardzo doceniam kunszt, z którym została napisana, mnogość wątków - losów wielu osób splatających się ze sobą na przestrzeni wielu lat, obrazowość tła historycznego determinującego te losy i całą akcję książki. Wszystkie osoby mają świetnie nakreślone profile, niepowtarzalne osobowości, cechy, marzenia i przyzwyczajenia.
A jednak, w jakiś sposób brakowało mi nastroju z Hibiskusa. Być może jego kameralności, tego, że rozgrywał się w obrębie przeżyć głównej bohaterki, prawie w jej głowie; intymności, jaką odczuwaliśmy, gdy kolejne wydarzenia odmieniały jej zewnętrzny jak i wewnętrzny świat. Tutaj, w Połówce, jest jakby bardziej.. hm.. reportażowo? W jakiś sposób kojarzy mi się ta książka z... Kapuścińskim.
Obiektywnie Połówka.. powinna dostać ode mnie 8/10, ale dla mnie liczy się finalny efekt, jaki na mnie wywarła, to czy myślę o niej i wspominam w ciągu dni po zakończeniu czytania...

MariannaJ | 2014-01-19

Wspaniała książka. Bohaterowie z krwi i kości, ciekawe tło historyczne, świetnie poprowadzona narracja. I choć akcja dzieje się w Nigerii w czasie wojny biafrańskiej, jest to książka ponadczasowa, bo w ostatecznym rozrachunku wszystkie wojny są takie same...

malena | 2017-03-24

"Przekrzyczeć ciszę"

Cisza. Są różne rodzaje ciszy, a raczej czynniki, które do niej doprowadzają. Z jednej strony może być wyrazem: bezpieczeństwa, odcięcia się od wszechogarniającego hałasu, zgiełku; komfortu psychicznego, oraz odpoczynku. Z drugiej zaś strony może oznaczać: gniew, złość, niechęć, obojętność , tajemnicę, wstyd, osamotnienie. O tej ostatniej ciszy chciałabym napisać. O ciszy, którą trzeba "przekrzyczeć", gdyż jej istnienie może być niebezpieczne. Oczywiście, nie ja ją będę "przekrzykiwać", przynajmniej nie bezpośrednio. Zresztą nie widzę potrzeby. Ngozi Chimamanda Adichie już to zrobiła w "Połówce żółtego słońca". Nie pozostaje mi nic innego, jak napisać kilka słów o tym utworze.

Początek i koniec lat 60-tych XX wieku. Spełnienie najczarniejszych (bez podtekstu) wizji Conrada, ujętych, m.in. w "Jądrze ciemności". Niepodległa Nigeria i Nigeria nieumiejąca sobie z ową niepodległością poradzić. Pozbawiona protektora, pseudoopiekuna, tj. Wielkiej Brytanii, a...

Magda Sroka | 2010-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Kiedy sięgałam po tę książkę leżącą na półce z nowościami w bibliotece, myślałam, że będzie to kolejna saga o rodzinie mieszkającej w nieznanym mi z żadnych opowiadań kraju. Niestety przeciętny Polak nie wie zbyt wiele o Nigerii, jedynie kojarzy jakieś fakty czy obrazy z magazynów podróżniczych. Miała to być jeszcze jedna "zapchaj-dziura" wakacyjnej nudy. I może właśnie dlatego, że nie oczekiwałam wiele po tej książce, przypadła mi ona do gustu.

Historia, jaką proponuje nam Chimamanda Ngozi Adichie, balansuje między początkiem a końcem lat 60. ubiegłego wieku. W ten sposób autorka pokazuje kontrast jaki pojawia się nie tylko w stylu życia, ale przede wszystkim w sposobie myślenia bohaterów, wynikający z toczącej się w latach 1967-1970 wojnie pomiędzy Nigerią a Biafrą. Tytułowa połówka żółtego słońca widniała wówczas na opaskach przy mundurach żołnierzy walczących o niepodległość Biafry oraz na jej fladze i miała symbolizować wspaniałą przyszłość tego kraju.

Główni bohaterowie to...

Karolina | 2010-09-16
Na półkach: Orange Prize, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2010

Uwielbiam wszystko w tej książce. To że opowiada o wojnie, o której większość ludzi nie mieszkających w Afryce nie ma pojęcia i mówi o tym tak, abyśmy ją zrozumieli. To, że widzimy wszystko z perspektywy różnych bohaterów przeżywających różne jej aspekty.I wreszcie kocham tę prostotę obserwacji tamtych realiów. Dobra książka nie tylko dla zainteresowanych historią konfliktu plemion Hausa i Igbo.

leprechaun | 2012-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2012

Uczą nas w szkołach o wielu wojnach z historii. Jednak są tą tylko suche fakty, tutaj mamy do czynienia z opisem wojny w Nigerii, o której na pewno każdy słyszał. Widzimy jak żyli ludzie, jakie emocje nimi targały i jak bardzo starali się zachować normalny tryb życia, a także jak wielką mieli wiarę i nadzieję na lepsze jutro.

Natanna | 2012-12-01
Przeczytana: 2012 rok

Adichie jest genialną pisarką. W sposób bardzo realistyczny przedstawiła nam wojnę domową w Nigerii w 1967-70 r. Bohaterowie powieści są bardzo wyraziści, ukazane są ich losy przed wojną i w jej trakcie. Adichie przybliża nam też mentalność Afrykanów. Dla mnie lektura obowiązkowa.

BaskaB | 2017-02-26
Przeczytana: 21 lutego 2017

Bardzo wartościowa lektura - tło powieści to polityczno-społeczne wydarzenia lat 60. XX wieku; ciekawe postacie bohaterów.
Zainteresowała mnie na tyle, że zaczęłam szukać artykułów i innych informacji na temat Biafry i konfliktów etnicznych w Afryce.

Przemek Skoczyński | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Przede wszystkim jest to świadectwo czasów wojny (mimo deklaracji, że postacie są fikcyjne), o której przeciętny Europejczyk wie niewiele. Po drugie jest to ponad 500 stron świetnie napisanej i bardzo przejmującej literatury.

Z 13 książkami dookoła świata

Bez względu na to, czy często podróżujecie, czy wolicie spędzać czas w domu, czytając, możecie przemierzyć cały świat. Ogranicza Was tylko odpowiedź na pytanie „dokąd jechać?”. Polecamy 13 tytułów, z którymi zwiedzicie 11 krajów, nie ruszając się ze swojego wygodnego fotela.

15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.