Quidditch Through The Ages
Abiernat

Jeśli was ciekawi, skąd pochodzi złoty znicz, w jaki sposób powstały tłuczki albo dlaczego emblematem Wedrowców z Wigtown jest topór rzeźnicki, weźcie do ręki Quidditch przez wieki. Młodzi miłośnicy quidditcha sięgają po tę książkę w bibliotece szkolnej Hogwartu niemal codzienne! Wpływy z niniejszego wydania zostaną przekazane organizacjom charytatywnym wspierającym dzieci i młodzież w trudnej...

Wpływy z niniejszego wydania zostaną przekazane organizacjom charytatywnym wspierającym dzieci i młodzież w trudnej sytuacji życiowej, by zmieniać ich życie na lepsze. 20% wpływów trafi do Comic Relief, a 80% zasili konto Lumos.
Comic Relief jest organizacją charytatywną zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii pod numerem 326568 (Anglia i Walia) i SC039730 (Szkocja). Fundacja Lumos jest zarejestrowana pod numerem 1112575.

ilustracje: Tomislav Tomic

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1431/Quidditch-przez-wieki

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1431/Quidditch-przez-wieki

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 875

Wszystko, co musisz wiedzieć o quidditchu

„Quidditch przez wieki” to cienka książeczka uzupełniająca serię o Harrym Potterze. Określana jako podręcznik, który według danych bibliotekarki Irmy Pince był rozchwytywany wśród uczniów Hogwartu. Bardzo długo czekałam na wiadomość o nowym wydaniu tej pozycji, dlatego dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za wspaniały powrót magii! Książka jest przepiękna, nie mogę się na nią napatrzeć!

Estetyka nowego wydania to strzał w dziesiątkę – minimalizm, głęboka kolorystyka i liczne ilustracje. Okładka jest elegancka, w gryfońskich barwach i nic więcej jej nie potrzeba. Muszę pochwalić wydawnictwo za to, że nie oszczędzało na oprawie książki – widać to w grubszym, solidnym papierze, który nie tylko ładnie się prezentuje, ale również szybko nie ulegnie zniszczeniu. A tego rodzaju dodatki są dla każdego fana drogocennym skarbem, dlatego twarda okładka i jakość papieru mają duże znaczenie. Co więcej, „Quidditch przez wieki” jest spójny graficznie z nowym wdaniem „Baśni Barda Beedle’a”, podręcznikiem „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” czy nawet jego scenariuszem filmowym – okładki mają taką samą wielkość i podobny styl, dzięki czemu pięknie prezentują się na półce.

„Quidditch przez wieki” to źródło wiedzy na temat ulubionego sportu Harry'ego Pottera. Idealne dopełnienie dla wszystkich, którzy jak dotąd mieli mgliste pojęcie na temat czarodziejskiej gry. Rowling opisała historię powstania miotły, złotego znicza i samych początków budowania zasad quidditcha. Wspomniała również o wcześniejszych dyscyplinach, które były jeszcze bardziej niebezpieczne, niż współczesna gra na miotłach. Zawsze byłam ciekawa, dlaczego Ron Weasley tak bardzo kocha Armaty z Chudley i może nie otrzymałam konkretnej odpowiedzi, ale za to poznałam wszystkie drużyny quidditcha w Wielkiej Brytanii i na świecie. Dowiedziałam się również, jakie drużyny reprezentują Polskę i że najsłynniejszym zawodnikiem jest Józef Wroński – wynalazca słynnego Zwodu Wrońskiego. W książce znajdziecie informacje o zmianach w regulaminie gry, jak i listę groźnych zwodów oraz fauli, stosowanych przez zawodników. To również nazwiska graczy, nowe magiczne miejsca oraz kawałek historii czarodziejów – dzięki tej pozycji świat wykreowany w siedmiu tomach jeszcze bardziej się rozszerza i nabiera nowych barw.

Co jest jednak najlepsze? Przedmowa samego Albusa Dumbledore oraz lista wypożyczeń (Ron z pewnością nie był ulubieńcem Pani Pince). Wstęp ma w sobie humor, dodaje książce uroku i wywołuje sentymentalny powrót do serii o Harrym Potterze.

To obowiązkowa pozycja dla każdego, kto kocha magiczny świat Rowling i chce wiedzieć o nim wszystko. Co więcej, kupując ten podręcznik, pomagamy innym – wpływy z wydania „Quidditcha przez wieki” zostają przekazywane fundacji Lumos, która wspiera dzieci z placówek opiekuńczych. Nie udało mi się nabyć pierwszego wydania, dlatego miałam ochotę skakać z radości, gdy listonosz przyniósł mi paczkę z odświeżoną wersją „Quidditcha przez wieki”! I pewnie nie byłam w tym sama – minęło tyle lat, a czytelnicy wciąż uwielbiają fandom Harry'ego Pottera i cieszą się na każdą nowość, film, przedstawienie, opowiadanie do serii czy gadżet. I w tym tkwi cała magia!

Gabriela Rutana

denudatio_pulpae | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

Chociaż po lekturze serii o Harrym Potterze wielką fanką quidditcha nie zostałam, to podziwiam kreatywność autorki podczas wymyślania ulubionej dyscypliny sportowej czarodziejów. O ile książka o fantastycznych zwierzętach i baśnie barda Beedle'a wzbudzały moją wielką ciekawość, książkę o quidditchu kupiłam raczej po to, żeby wspomóc charytatywne organizacje. Mimo to przeczytałam ją z zaciekawieniem.

Właściwie książka ta zawiera dokładnie to, co powinna zawierać książka o historii jakiejkolwiek dyscypliny sportowej. Od pierwszych latających mioteł, przez przedstawienie zasad gry i zmian, które w nich zaszły przez lata, po krótkie charakterystyki drużyn. Nawet słynny zwód Wrońskiego doczekał się swojej wzmianki. Jak dla mnie jest trochę za krótka, ale uważam za całkiem zabawny pomysł, żeby wydać książkę, która mogła znajdować się w bibliotece Hogwartu. Fani Harry'ego na pewno to docenią.

Jak to podsumowała Rita Skeeter - "czytałam gorsze rzeczy" :)

Urmurmina | 2016-01-27

Kolejny fantastyczny dodatek do serii o Harrym Potterze! W tej książce możemy poznać historię najwspanialszej gry ze świata czarodziejów - quidditcha. Wszystko jest napisane w formie podręcznika, który jednak absolutnie nie zanudza. Znajdziemy tutaj informacje o początkach quidditcha, wiele ciekawostek z całego świata czy reguły gry, które z czasem uległy zmianom. Całość jest napisana bardzo przystępnym językiem, czasem nawet z dozą humoru.
Oj, chciałoby się pograć w quidditcha!

Eleckra | 2018-06-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Króciutka książeczka, miła, sympatyczna, stylizowana na książkę popularnonaukową ze świata Harry'ego Pottera. Brakuje jej niestety klimatu serii, ale z tym trzeba się chyba pogodzić. To już było i zapewne nigdy nie wróci.

Autorka popisuje się w książce bogatą wyobraźnią, tworząc coraz to nowe szczegóły dotyczące tej niezwykłej gry, jaką jest quidditch, a w dodatku trzymając się ściśle nietypowego stylu pisania, który charakteryzował fragmenty wszelkich "publikacji" czytanych w Hogwarcie, na przykład "Proroka Codziennego". Lektura na pół godziny, lekka, relaksująca i przyjemna. Domyślam się, że pani Rowling musiała świetnie się bawić pisząc tą książkę. Można sobie w końcu bezkarnie powymyślać nawet najbardziej idiotyczne "fakty". Barwny opis historii gry, opatrzony odpowiednio dobranymi "cytatami ze źródeł historycznych", charakterystyka pozycji, piłek i najsłynniejszych drużyn to przykłady tego, co można w utworze znaleźć. Jeśli chodzi o tłumaczenie, Andrzej Polkowski jak zwykle...

Mimo całej mojej miłości do magicznego świata stworzonego przez autorkę, historia Quidditcha, ulubionego sportu Czarodziejów, mnie nie porwała. Zaczęło się ciekawie, potem było już tylko gorzej.

Najsłabszą stroną książki była wyliczanka drużyn Quidditcha, ich emblematy, kolory strojów, a także historia gry na różnych kontynentach. Miałam ochotę przerzucać kartki, bo i po co starać się spamiętać natłok nazw, nie wnoszących nic szczególnego do opowieści. To było słabe, nawet jako uzupełnienie. Na plus zaliczyć mogę historię samej gry, kiedy powstała i jak się rozwijała, ciekawostki typu dlaczego czarodzieje latają na miotłach a nie na dywanach, oraz skąd wziął się Złoty Znicz (to było najfajniejsze z wszystkiego).

Ogólnie warto było zajrzeć, żeby poznać zalążki Quidditcha, ale co najmniej połowa tej książki była dla mnie zapychaczem, informacjami zbędnymi i niepotrzebnymi.

mclena | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Kolejny bardzo fajny dodatek dla fanów Harrego Pottera, opisujący w bardzo zabawny sposób historię powstania Quidditcha. Jest to ponownie forma "pordęcznika" tak jak egzemplarz "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" i tak samo jak on jest niewielkich rozmiarów. Te kilka stron to naprawdę bardzo sympatycznie spędzony czas, ktorego nie żal poświęcić - w moim przypadku godzinka. Podoba mi się bardziej niż "FZIJJZ" gdyż mamy tutaj do czynienia z bardziej bogatszą "fabułą" i zdecydowanie bardziej mnie zainteresowała, aczkolwiek nie jest to jakaś bardzo istotna pozycja, którą koniecznie trzeba przeczytać. Fani Harrego Pottera - z pewnością nie będą zawiedzeni.

annaroza | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Książeczka do przeczytania w max. 2 godziny. Mugole mają różne książki o swoich ulubionych dyscyplinach sportowych, więc nic dziwnego, że czarodzieje też mają coś o quidditchu. Nie wiem czy to pozycja najlepsza, ale z pewnością najpopularniejsza. W końcu tylko ona została wydana w wersji dla mugoli. Jako fanka Harry'ego oczywiście musiałam ją mieć. Choć informacje w niej zawarte już znałam z opracowań na różnych stronach dla potteromaniaków.

PABLOPAN | 2016-02-25
Przeczytana: 18 lutego 2016

Świetne uzupełnienie sagi, chociaż Quidditch nie jest moim konikiem. "Fantastyczne zwierzęta" bardziej mnie zainteresowały, ale i tak cieszę się, że Rowling stworzyła otoczkę do całej serii. Zrobiła to w doskonałym stylu, z humorem, zwięźle, interesująco. W tomiku mamy szansę poznać rys historyczny najpopularniejszej gry czarodziejów, jak również ich mioteł. Jest to absolutny must-read dla każdego Potteromaniaka, niemniej jednak Mugoli też może zaintrygować. Polecam!

itysiek_reads | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Nie spodziewałam się, że historia Quidditcha spodoba mi się bardziej niż książka o fantastycznych zwierzętach, ale naprawdę jestem pod wrażeniem. Czyta się to świetnie, bardzo szybko, a oko jak zawsze cieszą świetne ilustracje i oprawa graficzna. Obserwujemy jak przez wieki rozwijała się najpopularniejsza gra wśród czarodziejów i z pisemnych relacji dowiadujemy się, jak była postrzegana przez innych. Bardzo zaskoczył mnie polski akcent w książce i, oczywiście, wyobraźnia autorki, która chyba nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. Najbardziej podobała mi się jednak pierwsza strona z wpisami, kto wypożyczał daną książkę i nota od Albusa Dumbledore'a - można się było uśmiać i znowu poczuć tę magię. Żałuję tylko, że tak mało napisano o miotle Nimbus 1000 - liczyłam na coś więcej.

Aurora92 | 2017-03-26
Przeczytana: 25 marca 2017

Kolejna ciekawa pozycja dla fanów "Harry'ego Pottera". Na pewno lepsza i bardziej interesująca niż "Fantastyczne zwierzęta...", ale ocenę wystawiam taką samą - 6/10.

Historia powstania i rozwój quidditcha opisane w fajny, ciekawy i zabawny sposób, nierzadko wywołujący uśmiech na twarzy.

Aczkolwiek dodatki niestety nie są na takim poziomie jak cała seria, warto po nie sięgnąć z ciekawości. Miło było wrócić do świata czarodziejów za ich sprawą.

Wkp | 2017-03-20
Przeczytana: 12 października 2017

QUIDDITCH PO LATACH

Druga z trzech wznowionych właśnie przez wydawnictwo Media Rodzina książeczek uzupełniających cykl o „Harrym Potterze” to bardzo ciekawa propozycja przybliżająca najsłynniejszy czarodziejski sport czyli Quidditcha. Po pierwszym wydaniu, które ukazało się na naszym rynku piętnaście lat temu i szybko wyprzedało, stała się publikacją bardzo poszukiwaną i cenioną. Teraz powraca w nowym, piękniejszym wydaniu rozbudowanym o całe mnóstwo stworzonych specjalnie do niego ilustracji.

W swojej karierze J. K. Rowling napisała osiem powieści (plus dwa scenariusze) pod własnym nazwiskiem oraz sześć kolejnych książek sygnowanych innymi danymi osobowymi. Wśród nich znalazła się trylogia kryminalna wydana pod pseudonimem Robert Galbright, „Baśnie Barda Beedle’a” (jako tytułowy bard), „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” (Newt Skamander) i, oczywiście, „Quidditch przez wieki” posługując się nazwiskiem Kennilworthy Whisp. Tak zresztą nazywał się autor tej pozycji w świecie...