Quidditch przez wieki

Okładka książki Quidditch przez wieki
J.K. Rowling Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Harry Potter literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2017-03-15
Andrzej Polkowski
Tomislav Tomic Andrzej Polkowski

Oficjalne recenzje i

Wszystko, co musisz wiedzieć o quidditchu

Link do recenzji

1161 164 88

1963 ocen

Dodatek do świata Harry'ego Pottera, który niejako parodiuje czasopisma sportowe, tylko zamiast prawdziwej dyscypliny mamy sport czarodziejów, czyli quidditch. Ciekawa ironiczna forma, sugerująca, że jest to książka ze zbiorów bibliotek w Hogwarcie, ale mimo wszystko uważam, że to najsłabszych z trzech dodatków, jakie pojawił się na księgarniach. Dobrze natomiast wiedzieć, że naszym czarodziejskim rodakom powodzi się lepiej w magicznej dyscyplinie sportowej niż naszym kadrowiczom w piłce nożnej. W końcu "zwód Wrońskiego" to już klasyka gatunku.

Szybka, przyjemna lektura przybliżająca nam ten ciekawy sport.

Szybka, przyjemna lektura przybliżająca nam ten ciekawy sport.

Podoba mi się wydanie - dbałość o szczegóły. Urzeka mnie pierwsza strona z biblioteką Hogwartu, są tam świetne rysunki, wszystko dodatkowo wytłumaczone. To naprawdę dobre rozszerzenie uniwersum i ciekawostka dla każdego fana Harrego Pottera. Dziwi mnie tylko brak takiej popularności jaką osiągnęło np. Przeklęte dziecko.

Bardzo ciekawe rozszerzenie dla fanów uniwersum.

Bardzo ciekawe rozszerzenie dla fanów uniwersum.

Super książka ukazująca wszystkie tajemnice Quidditcha, można się wiele dowiedzieć. Fajnie, że autorka napisała o polskiej drużynie - Goblinach z Grodziska i polskim zawodniku - Józefie Wrońskim. Podobają mi się też rysunki oraz przedmowa Albusa Dumbledore'a. Polecam.

Jak informuje nas w swojej przedmowie do powieści Albus Dumbledore, "Quidditch przez wieki" jest jedną z najpopularniejszych książek wśród uczniów Hogwartu. Nic dziwnego, w końcu, jak wiadomo, quidditch jest sportem, którym niektórzy niemalże żyją, śledzą wyczyny swoich ulubionych drużyn, a już z pewnością uważnie obserwują mecze między domami w Hogwarcie.

Jak myślę, książka Whispa (a w rzeczywistości Rowling) cieszy się popularnością nie tylko ze względu na poruszoną w niej tematykę, ale też dlatego, że... jest krótka i napisana w zabawny sposób. To niewątpliwy plus dla osób, które w świecie magii chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o słynnym sporcie, lecz czytać nie lubią. Dla mnie jednak jest to minus tej publikacji...

Zwyczajnie książka ta jest dla mnie o wiele za krótka. Poruszono wiele ciekawych kwestii, jednak trochę moim zdaniem powierzchownie. Nawet przez sam temat historii mioteł autor(ka) przeleciał(a) zbyt ekspresowo. Byłam bardzo ciekawa, jak dokonywano na nich kolejnych ulepszeń, interesowały mnie nazwiska osób odpowiedzialnych za to, że miotły wreszcie nie musiały lecieć jedynie przed siebie. Myślałam, że dowiem się też więcej o zaklęciu poduszkującym, w końcu okazało się ono odpowiedzią na moje wielokrotne rozmyślania na temat tego, jak graczom quidditcha musiało być niewygodnie na tym kiju - niestety nie wiem nadal na jego temat zbyt dużo. Nie mówiąc już o temacie latających dywanów - szumnie zapowiadano na początku książki, że czytelnicy dowiedzą się, dlaczego nie przyjęły się one na Zachodzie, a tymczasem potem padło już na ten temat zaledwie parę lakonicznych słów.

Oczywiście książka jest bardzo ciekawa - nawet dla mnie, mimo że sportu za bardzo nie lubię - dowiadujemy się więcej o historii tego magicznego sportu, jego miejscowych odmianach i słynnych drużynach brytyjskich i z całego świata (jest też wątek polski). Jednak tak naprawdę to wszystko pobudza apetyt na więcej - marzy mi się, aby jednak napisano nowy "Quidditch przez wieki", ale już nie małą broszurę, lecz prawdziwe kompendium...

Podsumowując: tak, było ciekawie. Na tyle ciekawie, że chciałam dowiedzieć się dużo, dużo więcej... Dlatego trochę mi smutno, że moja ciekawość nie zostanie zaspokojona. Ale taka już chyba domena tych uroczych dodatków do serii o Harrym Potterze - i ta książka, i "Baśnie barda Beedle'a", i "Fantastyczne zwierzęta..." - wszystkie były na mój gust stanowczo za krótkie.

Jak myślę,...

Świetna lektura(nie tylko dla fanów tego sportu!). Niewątpliwie spodoba się każdemu. Zachwyca niezwykle rozbudowanym światem, polecam serdecznie!

Cudownie było spędzić wieczór poznając historię najsłynniejszej gry czarodziejów. Jako mugol, bawiłam się wyśmienicie i żałuję, że do mnie nie przyleciała sowa z listem z Hogwartu, wtedy mogłabym osobiście uczestniczyć w meczach quidditcha.

Ciekawa pozycja, choć momentami nudna. Rowling przybliża nam cały świat Quidditcha, a w tym dokładne opisy drużyn, piłek, graczy, zasad, przepisów. Znalazło się też miejsce na umówienie ewolucji mioteł.

Nie mogę się powstrzymać - Do boju Gobliny z Grodziska! :)

Nie mogę się powstrzymać - Do boju Gobliny z Grodziska! :)

Książka dla wszystkich fanów Quidditcha. Można się wiele dowiedzieć o historii tej dyscypliny oraz kilku ciekawych faktów dotyczących fauli czy ewolucji mioteł. Jest to na pewno niecodzienna książka.

J.K. Rowling Quidditch przez wieki Zobacz więcej