Grimm City. Bestie

Cykl: Grimm City (tom 2) | Seria: Imaginatio [SQN]
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Jimu

Czasami jedynym wyjściem jest opowieść… Nagła śmierć głowy jednej z rodzin mafijnych oznacza zerwanie paktu. Grimm City grozi wojna totalna. W obliczu tych wydarzeń i bodaj najważniejszego procesu sądowego w historii miasta nawet pojmanie krążącego po ulicach psychopaty zwanego Drwalem wydaje się kwestią drugorzędną. Pech chce, że to właśnie ta sprawa przypada inspektorowi Evansowi… i że...

Czasami jedynym wyjściem jest opowieść…

Nagła śmierć głowy jednej z rodzin mafijnych oznacza zerwanie paktu. Grimm City grozi wojna totalna. W obliczu tych wydarzeń i bodaj najważniejszego procesu sądowego w historii miasta nawet pojmanie krążącego po ulicach psychopaty zwanego Drwalem wydaje się kwestią drugorzędną. Pech chce, że to właśnie ta sprawa przypada inspektorowi Evansowi… i że przyjdzie mu ją dzielić z samozwańczym stróżem prawa z ubogich dzielnic po drugiej stronie mostu – Emethem Braddockiem, byłym bokserem, Bestią.

Druga wizyta w Grimm City to wciąż smoliście czarny kryminał, tym razem doprawiony elementami sądowego dramatu, gdzie zło osiada na człowieku wbrew jego woli, niczym tłuste krople deszczu. Nade wszystko jednak to opowieść o mieście innym niż wszystkie. A może takim samym

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1221

Mafia i Bestia

Jakub Ćwiek ponownie zabiera nas w podróż do Grimm City. Miasta, gdzie rządzi skorumpowana władza, dwie wielkie rodziny przestępcze i opowieść wyniesiona do roli religii. Tym razem jednak nieco zmienia konwencję.

W pierwszym tomie serii poznaliśmy Grimm City. Miasto w baśniowej krainie, będące przewrotną mieszanką przemysłowego molocha i Chicago u szczytu potęgi Ala Capone. Ćwiek umiejętnie grał konwencją, wprowadzając nas w swój kryminał noir, unurzany w ludzkiej podłości, przemocy i spowijającym wszystko tłustym, przemysłowym brudzie.

Tym razem mamy nieco inny styl. Drugi tom Grimm City o podtytule „Bestie” to wciąż kryminał. Trudno, żeby było inaczej, skoro jednym z głównych bohaterów jest doświadczony gliniarz, inspektor Evans, znany czytelnikowi z „Wilka”. Evans dostaje do rozwiązania sprawę Drwala, tajemniczego zbrodniarza, który bestialsko morduje kobiety, a ich ciała rąbie siekierą. Jednak to śledztwo to dla niego kara za podpadnięcie przełożonym.

Nikt nie interesuje się Drwalem, bo Grimm City staje na krawędzi wojny. W zamachu ginie Capo di tutti capi jednej z dwóch najważniejszych „rodzin” mafijnych miasta. O zbrodnię zostaje oskarżony jeden z najwyżej postawionych poruczników konkurencji. Znany z poprzedniego tomu agent McShane otrzymuje zadanie ochrony sędziego, który poprowadzi proces. Jednak czy to wystarczy, by zapewnić jego uczciwy przebieg? Tu każdy gra w swoją grę.

W drugim tomie serii Ćwiek robi to, co dobry autor powinien zrobić w drugim tomie. Na znanym czytelnikowi fundamencie otwarcia wznosi nadbudowę, która rozszerza ramy tworzonej przez niego historii. Trochę kryminału, trochę dramatu sądowego, trochę opowieści o dziennikarce, która nie zawaha się niemal przed niczym, by dojść do upragnionego sensacyjnego tematu.

Część historii rozgrywa się w dzielnicy Grimm City, której dotąd nie mieliśmy okazji oglądać. Za Mostem, gdzie nie sięga władza policji, a nawet mafii. Tamtejsza biedota rządzi się własnymi prawami, a Drwala na własną rękę szuka tam były mistrz bokserski i dawny żołnierz sił specjalnych Emeth Braddock, zwany „Bestią”. Bieda, bezprawie i specyficzny kodeks honorowy sprawiają, że dzielnica ta, choć na pozór odległa od reszty miasta, stanowi w pewnym sensie jego dopełnienie.

Podobnie jak w pierwszym tomie Ćwiek w oryginalny i przewrotny sposób gra znanymi motywami literackimi. Przez cała powieść w krótkich epizodach przewija się historia Drwala i dwóch jego ostatnich ofiar, będąca niecodzienną wariacją na temat "Pięknej i Bestii", a prominentną i bardzo symboliczną rolę odgrywają róże.

Jednak najciekawsza była dla mnie gra samą istotą opowieści. W Grimm City wszystkie nurty religijne uznają, że całe życie to wątki posplatane w opowieść. Choć główni bohaterowie nie należą do osób religijnych, ma to ogromny wpływ na ich myślenie. Co więcej mają tego świadomość. Przypomina to trochę motyw bohatera, który uświadamia sobie, że jest bohaterem w opowiadanej historii, choć ponownie w przewrotnej, ćwiekowej interpretacji.

Kiedy niesamowite zbiegi okoliczności wydają się wskazywać, że sprawa Drwala łączy się ze sprawą zabójstwa mafijnego bossa, inspektor Evans uznaje to za dowód niemal boskiego porządku. Ale przecież w prawdziwym życiu wątki tak ładnie się nie splatają. Strzelba Czechowa w opowieści musi wystrzelić, ale czy my naprawdę jesteśmy w opowieści? Ćwiek prowadzi grę ze swoimi bohaterami i z czytelnikiem, prowadząc nas ku różnym rozwiązaniom tego dylematu, by w zakończeniu ponownie wszystkich zaskoczyć.

Osobom obeznanym z krajową fantastyką Jakuba Ćwieka nie trzeba rekomendować. Jeśli jeszcze go nie znacie, naprawdę warto. Kryminał noir w krzywym baśniowym zwierciadle może przypaść do gustu nawet tym, którym na co dzień z fantastyką nie po drodze.

Krzysztof Krzemień

słoneczko | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Powrót do Grimm City nie do końca udany i satysfakcjonujący.
Plusy:
- ciekawy czarny kryminał z dobrą fabułą oraz elementami fantastyki i baśni;
- mroczny klimat, który towarzyszy nam na każdym kroku;
- dobrze scharakteryzowane postacie inspektora Evansa i Braddocka „Bestii”;
- poszukiwanie psychopaty zwanego „Drwalem”;
- kolejne ciekawe opisy brudnego i przesyconego przemocą miasta;
- przestępstwa, korupcja, porachunki mafijne - to rządzi w mieście;
- powiązanie z prowadzonym procesem o zabójstwo głowy jednej z mafijnych rodzin;
- czyta się szybko, chęć dowiedzenia się co dalej.
Minusy:
- książka miejscami chaotyczna, brak powiązania niektórych wątków;
- brak jasnego i konkretnego rozwiązania dwóch głównych wątków - ani śledztwa w sprawie seryjnego mordercy, ani procesu;
- czyli cdn …
Ogółem książka dobra, ale liczyłem na więcej.

Magnis | 2017-09-26
Przeczytana: 19 września 2017

Grimm City Bestie to mój powrót do stworzonego przez Jakuba Ćwieka miasta pełnego porachunków mafijnych, skorumpowanych władz, gdzie rządzi przemoc. Byłem ciekawy kolejnej odsłony historii, bo w pierwszej części oprócz wymienionych przez ze mnie pojawiły się nawiązania do znanych bajek i opowieści, które mi się podobały. Nieraz drugi tom cierpi na przypadłość powtarzania ogranych schematów i nie jest już tak zaskakujący jakby można było się spodziewać. Dlatego z pewną dozą nadziei na dobrą lekturę i z pewnymi obawami zabrałem się za czytanie.
Przez nagłą śmierć głowy rodziny mafijnej zawarty pakt może przestać obowiązywać i znów zacznie się walka o wpływy. Sprawa sądowa związana z morderstwem zapowiada się na największą od dłuższego czasu i przyciąga tłumy ciekawskich. W jej cieniu kryje się sprawa okrutnego mordercy zwanego Drwalem, który rąbie i porzuca swoje ofiary. Sprawę otrzymuje za karę znany z Wilka inspektor Evans i próbuje ją rozwiązać. Po drugiej stronie mostu, gdzie...

filozof | 2018-10-29

Okładka
jak tom 1
skąd
też biblioteka

fabuła
dalszy ciąg
moja opinia

Wiem,nie znam się na literaturze.
Może i jest to wybitne,dla znawców.
Dla mnie nie.

Łukaszo | 2017-10-06

Miasto brudu, ciemnych zaułków i posępnych budynków kolejny raz zaprasza w swoje mroczne progi. Grimm City znów staje się areną zbrodni. Przytłacza swoich mieszkańców swoim ponurym cieniem i napędza do najbardziej nieprzyjaznych czynów. W Grimm City znów czai się zło i tylko garstka osób zdaje sobie sprawę z realnego zagrożenia.

Nie minęło wiele czasu, a Jakub Ćwiek drugi raz zafundował mi wycieczkę do przestępczego miasta Grimm i tym razem jest lepiej, o wiele lepiej. Możliwe, że to zasługa klimatu powieści lub postaci, które coraz lepiej zaczynam poznawać. A być może to sam Jakub Ćwiek zadomowił się już na tyle w swojej metropolii, że i pomysły na fabułę zdają się lepsze. Tak czy inaczej książkę czyta się bardzo dobrze, bohaterowie stworzeni przez autora dobrze komponują się z klimatem opowieści, a sama fabuła jest zdecydowanie...

Inżynier_Przygody | 2017-05-24

Ciężko się żyje w tej części miasta po drugiej stronie mostu... Jednak jeszcze ciężej jest je opuścić! Odnoszę wrażenie, że z każdą kolejną książką, Ćwiek zapewnia nam więcej wyśmienitego klimatu, którego po zakończeniu książki brakuje, jak czystego powietrza w mieście Grimm. Jestem świeżo po lekturze, moje oczy czują się oszukane, że nie ma kolejnych stron, a dusza czeka na kolejne historie. Bo w nie obfitują "Bestie". Sprawnie poprowadzone, z zaskakującym finałem, niektóre ciekawie łączące się z "Wilkiem". Mimo wszystko, zostaje niedosyt i wrażenie, że autor mógł nam przekazać trochę więcej na temat każdej z nich. Lecz może w tym kryje się cała magia "Bestii"? Do książki na pewno wrócę i czekam na kolejne części!

geokuba | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Świetna kontynuacja "Grimm City. Wilk!".
Mroczne miasto, proces zabójcy mafijnego bossa pod specjalnym nadzorem w specjalnym trybie, a przy tym policyjne śledztwo w sprawie seryjnego zabójcy "drwala", który przetrzymuje, zabija i rozczłonkowuje kobiety podrzucając szczątki w różne części miasta.
No i jest jeszcze Emmeth „Bestia” Braddock, nowa postać, prawdziwy kawał chłopa, którego twarda wrażliwość serca jest dodatkowym motorem tej książki.

Więcej na ten temat wyprodukowałem na Dzikiej Bandzie:

Zapraszam do dyskusji i wygodniejszej lektury:

Grimm City. Wilk! oczarowało mnie świetnym klimatem (recenzja tutaj). Nie nazwałabym go arcydziełem, ale naprawdę przyjemnym i świeżym kryminałem. (Obserwacja na marginesie: średnio pokonał próbę czasu - po roku zwykle pamiętam więcej szczegółów fabuły). Nic więc dziwnego, że nie mogłam odmówić sobie powrotu do wykreowanego przez Jakuba Ćwieka świata. I otrzymałam kontynuację godną pierwszego tomu.

Zamordowanie w biały dzień głowy jednej z mafijnych rodzin stawia Grimm City w stan gotowości. Policja w rekordowym czasie znajduje podejrzanego i rusza jeden z największych procesów ostatnich lat. Kiedy miasto koncentruje się na sprawie, na dalszy plan schodzą protesty górników oraz poszukiwania seryjnego mordercy młodych kobiet, zwanego Drwalem. Jednak prowadzący je inspektor Evans nie zamierza odpuścić. Tymczasem do Emetha Braddocka,...

WielkiBuk | 2017-05-11
Przeczytana: maj 2017

Pośród neonów i mętnych kałuż, w smugach dymu pogrążone ponure miasto… Miasto wielu grzechów. A w nim Jakub Ćwiek – wytrawny bajarz snujący swoje czarne opowieści o seryjnych mordercach, o mafijnych porachunkach i o ludziach, którzy znikają w wiecznej ciemności Grimm City. Posępne aż do samego dna duszy!

Ania Materzynska | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

Napisałam kiedyś o Ćwieku, że nie umie kończyć - świetnie buduje napięcie i prowadzi akcje, ale rozczarowuje czytelnika zakończeniem. No, to jeśli chodzi o "Bestie", to bym się tymi słowami udławiła. Zwracam honor.
Książka jest świetna, od pierwszej do ostatniej strony. Czytało się ja błyskawicznie. Podobała mi się zdecydowanie bardziej niż jej poprzedniczka. Końcówka zostawia niedosyt i bardzo obiecująco zapowiada kolejną część. Polecam!

Kaś | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Mniej więcej 10 miesięcy temu miałam okazję po raz pierwszy odwiedzić pewne niezwykłe miejsce: brudne i pełne niebezpieczeństw miasto Grimm wykreowane przez Jakuba Ćwieka. Przepadłam bez reszty. To nietypowe połączenie świata baśni z kryminałem noir bezbłędnie trafiło w mój gust i pozostało w pamięci, a gdy tylko usłyszałam, że szykuje się kolejna część... cóż, wiedziałam, że muszę ją przeczytać najszybciej, jak się da. Udało się przed premierą, mimo czytelniczego zastoju! Wiesz już, że musiało mi się podobać, prawda?

Po zamieszaniu wywołanym przez nowego gracza mafie Grimm City utrzymują kruchy rozejm i skupiają się na wynagrodzeniu miastu i mieszkańcom doznanych niedawno krzywd. Spokój nie trwa jednak długo: wszystko się komplikuje, gdy pod nowo powstałym neutralnym ośrodkiem kultury zamordowany zostaje Francisco Thornini, szef jednego z gangów Grimm. Kto mógł dopuścić się tak szalonego czynu? Komu jest na rękę rozpętanie nowej wojny? Policja stara się domknąć sprawę tym...