Zawisza Czarny

Wydawnictwo: Sine Qua Non
TealcSzary

Już się nie musisz obawiać, Polsko. Zawisza Czarny jest na posterunku! Pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Trafił pod opiekę emerytowanego żołnierza i mistrza sztuk walki pełniącego posługę misjonarską. Ten nauczył afrykańskiego chłopca bycia skutecznym na polu bitwy, pomógł mu zmienić ciało w broń, a przy okazji zaszczepił w umyśle polskie wartości, wpoił zasady patriotyzmu i ogromną...

Już się nie musisz obawiać, Polsko.

Zawisza Czarny jest na posterunku!

Pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Trafił pod opiekę emerytowanego żołnierza i mistrza sztuk walki pełniącego posługę misjonarską. Ten nauczył afrykańskiego chłopca bycia skutecznym na polu bitwy, pomógł mu zmienić ciało w broń, a przy okazji zaszczepił w umyśle polskie wartości, wpoił zasady patriotyzmu i ogromną miłość do nadwiślańskiego kraju. Podopieczny misjonarza, już jako dorosły mężczyzna, przybył do Polski, by krzewić prawdziwą, dobrze rozumianą polskość. Oto Zawisza Czarny!

Bohater trafia do Warszawy, gdzie z miejsca zostaje wmieszany w spisek tak zwanych polskich patriotów. W złożonej intrydze wezmą udział młodzi ambitni z Mordoru, uczestnicy rowerowej masy krytycznej, członkowie ONR-u, kibice Legii, a także podejrzanie popularny napój energetyczny Dumny Rodak.

Kto jednak stoi za całym tym zamieszaniem? I co znaczy być patriotą? O tym właśnie opowie Zawisza. Czarno na białym!

***

Czarny Zawisza, autentyczny, choć nietypowy polski patriota, ma niezwykłą moc jednoczenia Polaków. Prawi i lewi, akolici latte ze starbunia i wyznawcy comiesięcznych pochodów – Zawisza wkurzy wszystkich po równo i pokaże nam, jacy jesteśmy. Towarzyszyć mu będą warszawska Syrenka, tym razem w opcji bezłuskowej, międzynarodowe spiski i soczyste mordobicia. Od dzisiaj flaga Polski jest czarno-czerwona.
Tomek Bagiński

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1218

Biało-czerwono-czarny

Czy Polska jest gotowa, by jej obrońcą był wielki czarnoskóry facet o pseudonimie Zawisza Czarny?

Najnowsza powieść Jakuba Ćwieka jest chyba najbardziej zaangażowaną społecznie i politycznie pozycją w jego twórczości. Pozycją, która może wywołać duże kontrowersje, bo autor nie szczędzi uszczypliwości różnym grupom społecznym.

Autor, który słynie z tego, że nie daje się ograniczać poprawności politycznej, tym razem oferuje nam komiksową opowieść o na wskroś polskim, a jednocześnie niepolskim superbohaterze. Nie znaczy to, że karty książki wypełniają rysunki, a bohaterowie wygłaszają swoje kwestie w dymkach. Ćwiek pozostaje w gatunku powieściowym. Jednak cały sposób prowadzenia narracji, konstrukcji bohaterów i wreszcie konflikt, na którym opiera się fabuła, są wzięte z klasycznych komiksów o superbohaterach.

Dla fanów twórczości Ćwieka Zawisza Czarny nie jest nową postacią. Sama powieść to spin-off „Dreszcza". Zawisza jest jednym z kolegów Dreszcza i wspiera go w walce o utrzymanie porządku na Górnym Śląsku. Tym razem jednak przyjeżdża do Warszawy. Zasadniczo przyjeżdża na fikcyjny mecz Polska - Hiszpania na Stadionie Narodowym. Jednak już na dworcu przypadkiem w jego ręce trafia teczka zawierająca tajne plany nacjonalistyczno-kibolskiego podziemia. Zawisza, wraz z nowymi sojusznikami, postara się pokrzyżować te plany.

Ćwiek rysuje obraz naszego społeczeństwa grubą i mocno wykrzywioną kreską. Z komiksową przesadą nie szczędzi krytycyzmu wielu różnym grupom. Najbardziej dostaje się prymitywnemu patriotyzmowi spod znaku kiczowatych koszulek z husarią i Żołnierzy Wyklętych. Ale nie brak prześmiewczych obrazów korposzczurów z warszawskiego Mordoru, feministek i rowerzystów z Masy Krytycznej.

Autor w wywiadach mówił, że jego celem nie jest obśmianie konkretnej grupy, a raczej krytyka coraz większego rozbicia naszego społeczeństwa. Najcelniej oddają to chyba myśli jednej z bohaterek: Miała dziwne poczucie, że gdziekolwiek szła, ludzie mieli w głowie tylko po jednej idei. Owszem, bardzo często słusznej, ale wciąż tylko jednej i w dodatku wykluczającej lub w najlepszym przypadku lekceważącej pozostałe.

Jak to w komiksach bywa, okazuje się, że za rozbiciem naszego społeczeństwa stoi spisek złowrogiej organizacji, której macki ogarniają cały świat. A naprzeciwko staje dziwna zbieranina: tajna warszawska organizacja, taksówkarka-cwaniaczka i wielki facet z Wybrzeża Kości Słoniowej, wychowany przez polskiego misjonarza, z białym orłem wytatuowanym na piersi. Co to znaczy być patriotą? I czy na tak postawione pytanie może być tylko jedna odpowiedź?

Oczywiście cała społeczna warstwa to tylko część najnowszej powieści Ćwieka. Dostajemy też to, z czego autor słynie. Dynamiczną akcję, wyraziste postacie, które nietrudno polubić i efektowne mordobicia.

Polska w „Zawiszy Czarnym" to dość dziwne miejsce, pełne skrajnych postaw i niechęci wobec jakiejkolwiek odmienności. Mam nadzieję, że rzeczywisty obraz nie jest aż tak pesymistyczny. Ale zawsze pozostaje Zawisza i jego przyjaciele broniący prawa do bycia po prostu porządnym człowiekiem.

Krzysztof Krzemień

słoneczko | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Kolejny bohater z szerokiej gamy u Ćwieka. Kolega „Dreszcza” ze Śląska, tym razem w akcji w Warszawie.
Zawisza Czarny (dosłownie) - nietypowy Polski patriota.
Plusy:
- ciekawa fabuła, dynamiczna akcja, dużo „mordobicia”;
- bohater, który zjednoczy przeciwko sobie nawet najzajadlejszych wrogów;
- czy jesteśmy gotowi żeby Polskę bronił za nas czarnoskóry facet;
- humor i zabawa gwarantowane, a o to mi chodziło;
- styl pisania i specyficzny humor, który mi odpowiada;
- czyta się lekko, przygody bohatera absurdalne, ale bawią;
- szyderstwo z wielu grup społecznych, zasłaniających się patriotyzmem, a dbających tylko o własne „podwórko”;
- oprócz rozrywki, pokazanie naszych narodowych kompleksów i nietolerancji;
Minusy:
- słabsza druga połowa książki;
- trochę za wiele tematów i aspektów politycznych.
Ogółem książka dobra.

ZaaQazany | 2017-12-12
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Bajki czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Podoba nam się świat, w którym dobro zwycięża zło w wielkim stylu. Nie razi nas wyraźna nielogiczność narracji i nie dopytujemy o przyczyny, przyjmujemy kreowaną rzeczywistość taką jaka jest i tyle.

Nie jestem (nie byłem?) zagorzałym miłośnikiem twórczości Jakuba Ćwieka. Przeczytałem kilka książek, uznałem za zabawne i zapamiętałem Autora. W konsekwencji gdy w księgarni zobaczyłem nową pozycję z ciekawości po nią sięgnąłem. Po przeczytaniu opisu uśmiechnąłem się i pomyślałem: „No, może być ciekawie!”. Ćwiek połączył wszystko co się da… Marvelowsko-DC’owskich superbohaterów z ruchami patriotycznymi, Afrykę z Europą, wojsko z klerem, dawne zakony z poglądami feministycznymi, korpoświat z rowerzystami. Jak na 300 stronicową książkę dużo tego było i założyłem akcję goniącą akcję.

„Zawisza Czarny” spełnił wszystkie moje oczekiwania. Czytając książkę świetnie się bawiłem i dało radę nie zasnąć mimowolnie nad lekturą. Świat absurdu do...

Karol | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

W trakcie czytania tej książki zastanawiałem się ile komplementów będę mógł upchnąć w jednym zdaniu. Byłem pod niesamowitym wrażeniem historii którą zaprezentował nam autor, a potem... A potem, nagle, bez żadnego ostrzeżenia wszystko zmieniło się o 180 stopni i do tej pory nie rozumiem co zaszło.

Pierwsza połowa tej lektury jest w moich oczach absolutnie fantastyczna. Z miejsca pokochałem styl w jakim pisze autor, jego luźny, często wulgarny język, dosyć ciężkie, mocno sarkastyczne poczucie humoru i ciągłe zaczepki względem przeróżnych grup społecznych. Nie miałem również problemu z bohaterami, każda postać została przedstawiona w miarę krótko i zwięźle, ale na tyle wyraźnie by bardzo szybko poczuć z nimi więź. Dodatkowego smaczku nadawała fabuła która jest mieszanką kryminału i komedii. Zdawało się że mam przed sobą coś naprawdę wyjątkowego.

I właśnie wtedy autor postanowił podkręcić wszystko do maksimum, prezentując zaskakujący zwrot akcji. I od tego momentu nie potrafiłem...

annaroza | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Dotychczas przeczytałam tylko serię o "Chłopcach", więc ta książka trochę mnie zaskoczyła. Owszem, jest brutalna, nawet bardzo, ale nie tak wulgarna, jak tamte. Bohaterowie też jakby dojrzalsi. A po za tym to świetna historia i niezła satyra na polską rzeczywistość. Choć właściwie w tej pozycji wszystko jest na opak. Już chociażby fakt, że największym polskim patriotą jest Murzyn... I trochę trudno mi sklasyfikować tę powieść, bo to jednak nie do końca fantastyka. Te wszystkie zagadki, tajemnice, teorie spiskowe...

Magnis | 2018-02-25
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 24 lutego 2018

Gdy usłyszałem o nowej książce Jakuba Ćwieka to nie mogłem przepuścić okazji do jej przeczytania jeśli będę miał taką możliwość. Byłem zaciekawiony co dostanę, bo Dreszcz wydał mi się dobra pozycją rozrywkową napisaną lekko i z humorem. Zawisza Czarny był jednym z bohaterów właśnie powieści o przygodach Dreszcza, którego samotne losy zapowiadały się ciekawie. Po zdobyciu nadszedł właśnie czas na sięgnięcie po nią, aby przeczytać.
Zawisza Czarny przylatuje do Warszawy i pechowym zbiegiem okoliczności zostaje wmieszany w spisek tak zwanych polskich patriotów. Nie przypuszcza, że trafi do miejsca przypominającego kryjówkę bohaterów, pozna niezwykłą taksówkarkę Sawkę i Gosie, będzie musiał poradzić sobie z masa krytyczną i przeciwnikiem stojącym za wszystkim. Jednak droga do odkrycia prawdy wydaje się daleka i pełna niebezpieczeństw.
Przyjazd do Warszawy bohatera ze Śląska, gdzie pomaga Dreszczowi i innym superbohaterom w walce ze złoczyńcami zbiega się z meczem Polska - Hiszpania....

Łukaszo | 2017-12-19

Na Dworcu Centralnym w Warszawie pojawił się czarnoskóry mężczyzna. Już samą swoją posturą wywoływał fale zaciekawienia. Tłum ludzi rozstępował się natychmiastowo gdy przechodził. Ludzie zaczęli szeptać między sobą. Kim był? Co tu robi? Tłum natychmiastowo zamilkł, jak tylko zauważył wystającego spod zapinanej bluzy orzełka. To był Zawisza. Tłum westchnął z ulgą.

Jakub Ćwiek dał mi się poznać jako pisarz, który każdą swoją książkę pisze zupełnie inaczej, to i z nieukrywaną ciekawością sięgnąłem po jego kolejną pozycję, tym razem napisaną na wesoło. Od pierwszych stron rzuca się w oczy lekka narracja i komediowy klimat. Później co raz bardziej odkrywając fabułę dostajemy coś w stylu "supehero" w rodzimym wydaniu, a wszystko to w połączeniu z iście komiksową otoczką daje mieszankę wybuchową. Ćwiek wrzuca nas w przekomiczną historyjkę, która z każdą przerzucaną stroną...

Wkp | 2017-11-28

JAK PRZYGODA TO TYLKO W WARSZAWIE

Ćwiek powraca z nową książką. Tym razem nie bierze na warsztat mitologii, baśniowych schematów ani popkultury amerykańskiej, a nasz polski patriotyzm. Powieść biało-czerwona? Orzeł jest, flaga jest, dres i baseball w umięśnionej łapie też, Warszawa za miejsce akcji, nawet heros Zawisza. Tyle, że Czarny. I to nie tylko z nazwy.

Dawno temu żył sobie rycerz niezrównany, co wrogów zdolny był pokonać wszelakich i strach zasiewał w ich sercach. Nazywano go Zawiszą Czarnym. Był takim naszym biało-czerwonym Leonidasem, tylko że śmierci mu chwalebnej poskąpiono, bo oto jakiś tam człek w pojedynku z innym potknął się i łeb mu ściął przypadkiem. Bywa.
Czasy obecne. W pociągu relacji Wrocław-Białystok pojawia się on. Potężny, postawny, czarnoskóry mężczyzna, do którego, ku zażenowaniu matki, zgaduje ciekawskie dziecko. Ku zaskoczeniu wszystkich, murzyn odpowiada płynną polszczyzną, tłumacząc, że pochodzi wprawdzie z Afryki, urodził się na Wybrzeżu Kości...

Arturion | 2018-01-18

Ćwiek to wyobraźnia, świetne dialogi i akcja. Ale dlaczego wciągać to w służbę poprawności p.? To strasznie psuje lekturę. Zwłaszcza apolitycznym czytelnikom.
Cieszę się, jak Zawisza tłucze buców. Martwię się, gdy okazuje się, że to buce "prawicowe". Naprawdę buce mają barwy polityczne? Dla mnie buc jest bucem!
Super akcja. I gdyby nie ideolo...

Inżynier_Przygody | 2017-11-25

Gdy widzę w Internecie zapowiedź nowej książki od Jakuba Ćwieka, to pierwszą rzeczą jest znalezienie linku do preorderu, aby jak najszybciej dostać egzemplarz jego nowej pozycji. Również tak było w przypadku „Zawiszy Czarnego” choć sympatią do tego bohatera nie pałałem, tak jak do serii, gdzie pojawił się pierwotnie opowiadającej o Dreszczu. Jednak po lekturze tego dzieła, wiele się zmieniło.

Książka zaczyna się w pociągu, w którym nasz bohater jedzie do Warszawy na mecz reprezentacji. W wyniku zbiegu wydarzeń dostaje on kopertę, zawierającą tajne informacje. Wpakowuje ona go w wir wydarzeń, w których można wyróżnić walkę środowiska kiboli o wolność kraju, wizytę w jaskini Batmana oraz udział w wielkiej zagadce. Podczas przygody napotyka on Sawkę – warszawską taksówkarkę, która uratuje mu nie raz tyłek i wydaje się, że będzie kolejną postacią Ćwiekowego uniwersum superbohaterów.

Akcja w książce jest zbudowana w ciekawy sposób, od pierwszych stron Pan Jakub przyspiesz i...

Fantasy-Bestiarium | 2018-03-14

„Zawisza Czarny” jest najnowszą powieścią Jakuba Ćwieka, poruszającą wiele obecnie drażliwych tematów. Ćwiek w punkt oddał klimat polskich problemów i waśni, podłości i małostkowości. Zawisza Czarny ma ręce pełne roboty, wichrzyciele grasują po ulicach kraju, a podejrzanie popularny napój energetyczny Dumny Rodak zbiera srogie żniwo. Zawisza musi rozwikłać pewną, skomplikowaną sprawę, która potrafi przyprawić ciarki na całym ciele.

Zawisza Czarny pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej. Jako młody chłopak trafił pod opiekę emerytowanego żołnierza, będącego mistrzem sztuk walki. Mężczyzna nauczył afrykańskiego chłopca, wszystkiego, co potrafił oraz wpoił mu miłość do Polski. Gdy Zawisza Czarny przybywa do Warszawy, spostrzega, że w powietrzu wisi śmierdzący spisek. Kto stoi za całym zamieszaniem, co znaczy być prawdziwym patriotą?

Historia opowiedziana przez autora od razu przypadła mi do gustu i sprawiła, że dobrze bawiłem się podczas lektury. Jest to lekka książka z dużą dozą akcji...