Żelazny anioł

Tłumaczenie: Anna Reszka
Cykl: Kodeks Deepgate (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
Iron Angel

Łańcuchowe miasto Deepgate legło w gruzach, na Martwych Piaskach jest mnóstwo uciekinierów. Spine, świątynni zabójcy, nie mogą się pogodzić z utratą swojego kościoła i próbują siłą powstrzymać exodus mieszkańców miasta. Rachel i młody anioł Dill zostają zawleczeni do świątynnych izb tortur… ale kiedy z otchłani pod miastem wstaje czerwona mgła, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Po śmierci...

Po śmierci boga Ulcisa brama do Piekła pozostaje niestrzeżona i potężne siły, które rządzą w niezmierzonych ciemnościach pod Deepgate, dostrzegają swoją szansę.

Tylko synowie bogini Ayen rozumieją nowe niebezpieczeństwo. Cospinol, bóg morza i mgły, przybywa, żeby uratować świątynię swojego brata i dopaść jego morderców. Jego koszmarny statek spowity mgłą, inna wersja piekła, już dotarł do Sandport.

Tymczasem Rachel pragnie jedynie zachować swojego towarzysza przy życiu. Po ucieczce z więzienia, ścigana przez wrogów, musi wybrać się w niebezpieczną podróż przez Martwe Piaski, żeby dotrzeć do odległych krain, Pandemerii i Coreollis. Jednakże pola bitewne w Coreollis są skazane na to, żeby stać się miejscem starcia potęg, walki ludzi, bogów, archontów i niewolników, których tragiczna sytuacja zmusiła do zawarcia sojuszu. O wyniku tej bitwy zadecyduje nie siła, lecz poświęcenie. I nieważne, kto wygra, będzie to zła wiadomość dla wszystkich… oprócz wciąż rosnących armii Piekła.

RabidBlackDog | 2016-09-16
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Zawsze mam problem z ocenianiem drugich części, w szczególności gdy chodzi o trylogie.
Pierwsze części są wprowadzeniem, przedstawiają postaci, tworzą świat, budują nastrój i napięcie i zazwyczaj są jednak częściami w jakiś sposób domkniętymi. Przez to zawsze są mocniejsze w odbiorze, bogatsze o element pierwszego wrażenia.
Drugie części zazwyczaj podchwytują niedomknięte wątki pierwszych, rozwijają je i nabudowają bu doczekać się wielkiego finału... w części ostatniej, którą również wypadałoby ocenić oddzielnie.

Nie lubię spoilerów. Wydaje mi się, że Żelazny Anioł podobał mi się mniej niż pierwsza część, ale sam nie wiem. Znikają postaci które lubiłem najbardziej, ale pojawiają się inne które również polubiłem. Klimat i oś fabuły zmienia się diametralnie. Pojawia sie kilka nieścisłości z rodzaju "skąd ta postać nagle wie o tym czy o tym" ale dzięki temu fabuła trzyma tempo, więc można to wybaczyć.
I tak bawiłem się dobrze.

Czarna_Sarna | 2013-09-15
Przeczytana: wrzesień 2013

"Żelazny Anioł", choć jest kontynuacją "Nocy Blizn", ma z nią niewiele wspólnego. Autor prezentuje nam całą gamę nowych postaci, w znacznym stopniu miesza w życiu Rachel i Dilla. W końcu wychodzimy z Deepgate i osady Heshette, można powiedzieć, że wykraczamy nawet poza realny świat. Klimat, który tak ceniłam w "Nocy blizn" tutaj jest mniej wyczuwalny, a sposób prowadzenia narracji jest prostszy (mimo to ciągle jestem pełna podziwu dla wyobraźni, która potrafi wyczarować tak zniewalające miejsca jak Skażony Las), co zostało wynagrodzone akcją, która wręcz galopuje w klimatach tak eklektycznych, że trudno wybrać jeden przymiotnik.

Alan Campbell jest szkockim pisarzem, który zadebiutował "Nocą blizn" - tomem pierwszym Kodeksu Deepgate. Zanim postanowił skierować się na drogę pisarstwa, tworzył gry w tym znane GTA :).

"Żelazny Anioł" jest tomem drugim wyżej wymienionej trylogii, stanowiący bardzo dobre dzieło fantasy. Odnaleźć w nim można elementy wyobraźni autora przekształcone w opisy bitew, intryg, ripost, zwrotów akcji oraz magii. Świat w którym najważniejszą rolę odgrywa śmierć cielesna oraz nieśmiertelne dusze, gdzie dane terytorium przypada jednemu z synów Ayen, kolekcjonerowi dusz. Walka o nie i chęć dominacji, zawziętość i podstępność - przymioty każdego boga. I choć wydawać by się mogło, że układ: żyj póki żyjesz, a później dusza dla boga - to układ właściwy. Nic bardziej mylnego. Dusze nigdy nie są sobie równe. Są gniewne i słabe, ale też potężne i pragnące zemsty.

Książkę rozpoczynają Fragmenty Kodeksu odnalezione we wraku statku,...

Turniquet 92 | 2015-09-08

Udana kontynuacja Nocy Blizn

christi | 2014-04-24
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

"Nocą Kościół Ulcisa był najbezpieczniejszym miejscem w Deepgate... pomijając to, że wisiał do góry nogami i nieuchronnie osypywał się w przepaść."

Masz już dosyć miasta, które wisi na łańcuchach? Nic dziwnego, w końcu większość podtrzymujących łańcuchów właśnie zwiesza się smętnie z nieba. I warto pamiętać o duszach, które wydobywają się z piekielnej czeluści. No bo bramy już przecież nie ma.
Tym razem mamy do zaoferowania pociąg. Ale to nie byle jaki pociąg. Jego fenomenem jest szkło. Wszędzie szkło. Ściany, dachy, meble... Łatwo coś potłuc. Zwłaszcza, jeżeli samemu jest się ze szkła.

Kiedy w końcu przyzwyczaiłam się do wyobrażania sobie miasta z łańcuchami, ono runęło w dół. Kiedy zaczęłam szczerze nienawidzić bohaterów, oni nagle okazują się całkiem ciekawi. Kiedy wreszcie zaczęłam wszystko doskonale rozumieć, dodano nowych bohaterów, nowe miejsca, nowe cele i ambicje. Słowem, historia bardzo się zmieniła.
Dill w gruncie rzeczy znajduje się w dwóch (jeśli nie w trzech)...

Fenek | 2010-10-08
Przeczytana: 08 października 2010

Po słabym pierwszym tomie spodziewałem sie czegoś conajmniej na podobnym poziomie, jednak milo sie rozczarowałem. W tej części mamy więcej wątków i postaci, poza tym fabuła jest o wiele lepsza, z większym rozmachem gdyż mamy większy udział bogów wraz z cała otoczką, mamy krwawe bitwy i podróże po piekle. Nowe postacie są o wiele lepiej nakreślone niż poprzednio, poczynając od Haspa,Rysa czy Harper, ponadto Dill stał sie trochę bardziej żywy jak na postać, chociaż dalej pozostaje swoistą marionetką. Fakt nie mamy rozwinięcia większości wątków z tomu pierwszego ale nic straconego gdyż te nowe wydaja sie lepsze, tak jakby tym razem autor miał pomysł na całość książki a nie tylko na historie ostatniego archonta i niedoszłej spine. Książka warta polecenie z uwagi na fabułę oraz jej rozmach.

DżejEr | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Znów autor zaciekawił mnie i za chwycił pomysłowością jaki i językiem. Szkoda tylko, że w tej części było tak mało Carnival, której jestem fanką. Ale zakończenie pozostawia napięcie i apetyt na trzeci tom Kodeksu DeepGate.

Ania | 2012-09-06

Książka tak słaba, że przeczytałam jedynie 3/4 jej objętości