Objawienie

Okładka książki Objawienie Daniel Greps
Okładka książki Objawienie
Daniel Greps Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Asy Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Asy Polskiej Fantastyki
Fabryka Słów
2009-09-11
2009-09-11

Okładka książki Trupojad. Nie ma ocalenia Tim Borys, Robert Cichowlas, Tomasz Duszyński, Agata Getek, Krzysztof Gonerski, Daniel Greps, Jarosław Grzędowicz, Wiesław Karasiński, Radosław Kowalik, Jakub Małecki, Paweł Paliński, Paweł Pietrzak, Piotr Połubiński, Anna Szczęsna, Robert Wieczorek, Aleksandra Zielińska
Trupojad. Nie ... Tim Borys, Robert C...

Książka jest dziwna i po skończonej lekturze mam w związku z tym bardzo mieszane odczucia. Niemal do samego końca książkę odbierałam jako dość nudną, zastanawiając się "gdzie ta fantastyka?". Jednak muszę przyznać, że zakończenie mnie bardzo zaskoczyło i choćby z tego powodu warto było doczytać do końca :) A ocena niezbyt wysoka, bo mimo wszystko nuda zdecydowanie przeważyła, można było tę opowieść trochę skrócić.

8,5 Zmusza do refleksji. Klimatyczna i nieprzewidywalna.

8,5 Zmusza do refleksji. Klimatyczna i nieprzewidywalna.

Niestety, nie dam wysokiej noty temu dziełu. I nie chodzi tu o talent pisarza. Po prostu nie trafiłam z tematyką utworu. Przez całą powieść zastanawiałam się, o co chodzi, aż na końcu okazało się, że główny bohater... nie dokończę, nie chcę psuć dobrej zabawy miłośnikom tego gatunku.

Oto historia,która mogła by się zdarzyć chyba w każdym małym miasteczku w Polsce.
Oto główny,bohater o którym wielu 30-kilklu latków może powiedzieć,tak to ja.To książka o mnie.
Wiktor Kot,to zwykły nauczyciel muzyki.
Lubi i szanuje swoją pracę.
Mam fajnych kumpli,chodzi z nimi na piwo do barów.
Więc zastanawiałem się na początek,gdzie tu fantastyka ?
Czyżby to "zwykła"powieść obyczajowa ?
A jednak nie,na szczęście.
Autor zaczyna powoli wprowadzać,nas w świat fantasty.
Robi to powoli,powoli odkrywając karty.
By na koniec uderzyć z prawdziwą siłą.
To książka,bardzo dobra.Ma prawdziwy power i czyta się ją świetnie.

Wiktor Kot,to zwykły nauczyciel muzyki.
Lubi i szanuje swoją pracę.
Mam fajnych kumpli,chodzi z nimi na piwo do barów.
Więc zastanawiałem się na początek,gdzie tu fantastyka ?
Czyżby to...

Mocno zaplątane, do ostatniej strony nie znamy prawdy.

Mocno zaplątane, do ostatniej strony nie znamy prawdy.

postaci i miejsce zbyt przerysowane, jakieś to takie typowe dla polskich autorów.

Dawno już nie czytałem tak dobrej książki polskiego autora z pogranicza fantastyki, horroru i dramatu obyczajowego. Chociaż ta pozycja wyszła dobrych parę lat temu i dość ciężko dziś ją zdobyć, zdecydowanie polecam ją każdemu czytelnikowi lubiącemu powieści psychologiczne na granicy obłędu i paranoi.

Wiktor Kot jest trzydziestoletnim nauczycielem i przy okazji przeciętnym mieszkańcem Smutna, od którego odeszła ukochana kobieta. W tym niewielkim miasteczku, otoczonym wzgórzami, nie dzieje się nic ciekawego. Co krok można natknąć się na knajpę, sąsiedzi są przeciętnie nudni i wkurzający a w okolicy wybudowali nowy hipermarket. Pewnego dnia Wiktor postanawia zabić nudę i korzystając z letnich wakacji sprawdzić, czy w istocie mieszkańcy jego rodzinnego miasta są naprawdę aż tak do bólu zwyczajni. I odtąd zaczyna się cała zabawa. Nasz bohater odkrywa w wychodku na działce sąsiada przejście do innego świata, ściany w jego domu zaczynają płakać prawdziwymi łzami, a na drewnianym krzyżu pojawiają się dziwne, niepokojące napisy...

Cała historia zamknięta w 320 stronach książki skupia się właśnie na Wiktorze. Czytelnik wraz z nim odkrywa kolejne tajemnice i zastanawia się, czy aby mężczyzna nie oszalał. Dziwne zbiegi okoliczności, mylne tropy, niefortunne i makabryczne zdarzenia składają się na gorzki komedio dramat, od którego ciężko się oderwać. Nic nie jest takie jak się wydaje, a Wiktor stopniowo popada w obłęd, starając się wmówić sobie i otoczeniu, że to on jest normalny, a cała reszta zwariowała. A jaka jest prawda? To już zachęcam przeczytać samemu. Powiem tylko tyle, że zakończenie jest logiczne i mocno zaskakujące.

"Objawienie" napisane jest przystępnym i przyjemnym językiem, a komentarze zgorzkniałego Wiktora i wydarzenia na osiedlu przypominają sceny rodem ze świetnego filmu "Dzień Świra" z Markiem Kondratem. Momentami poczujemy też klimat z niezapomnianego "Truman Show". Naprawdę polecam, bo jak na polski debiut, Daniel Greps spisał się na medal.

Wiktor Kot jest trzydziestoletnim nauczycielem i przy okazji przeciętnym...

Książka Daniela Grepsa wciągnęła mnie niewąsko. Niestety, przewracając kolejne strony spodziewałem się szybszego rozwoju wydarzeń, a odniosłem wrażenie, że Bohater często stoi w miejscu. Wizja i świat stworzony nieźle, jak dla mnie mało fantastyki na fantastyczną książkę :) Co mnie trochę zdziwiło, i co głównie mnie zniechęciło, to dziwny sposób narracji. Jest ona trzecioosobowa, ale autor ani na moment nie porzuca Wiktora Kota (Głównego bohatera) więc mógłby to spokojnie zrobić w pierwszej osobie, a tak trochę to nie trzymało się kupy. Czegoś mi zabrakło, ale mimo to dość ciekawy tytuł :)

Niestety na płaszczyźnie fabularnej zabrakło mi jakiejś głębii, cały czas wydawało mi się to wzystko bardzo powierzchowne.
Plusem jest dobry warsztat autora, przez co czyta się bardzo gładko.

Plusem jest dobry warsztat autora, przez co czyta się bardzo gładko.

Ciekawa. Pomysł fajny. Zakończenie super!

Ciekawa. Pomysł fajny. Zakończenie super!

• Polska fantastyka