Bóg zegarów

Tłumaczenie: Anna Reszka
Cykl: Kodeks Deepgate (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
God of Clocks
Campbell

3. tom serii Kodeks Deepgate, kontynuacja Nocy Blizn autorstwa Alana Campbella . Łańcuchowe miasto Deepgate legło w gruzach, Martwe Piaski są pełne uciekinierów. Spine, świątynni zabójcy, nie mogą się pogodzić z utratą swojego kościoła i siłą próbują powstrzymać exodus mieszkańców miasta. Rachel i młody anioł Dill zostają zawleczeni do świątynnych izb tortur… ale, kiedy z otchłani pod miastem...

Rachel i młody anioł Dill zostają zawleczeni do świątynnych izb tortur… ale, kiedy z otchłani pod miastem powstaje czerwona mgła, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Niestety, po śmierci boga Ulcisa brama do Piekła pozostaje niestrzeżona i potężne siły, które rządzą w niezmierzonych ciemnościach pod Deepgate, dostrzegają swoją szansę.
Tylko synowie bogini Ayen rozumieją nowe niebezpieczeństwo. Cospinol, bóg morza i mgły, przybywa, żeby uratować świątynię swojego brata i dopaść jego morderców. Jego koszmarny statek spowity mgłą, inna wersja Piekła, już dotarł do Sandport.
Tymczasem Rachel pragnie jedynie zachować swojego towarzysza przy życiu. Po ucieczce z więzienia, ścigana przez wrogów, musi wybrać się w niebezpieczną podróż przez Martwe Piaski, żeby dotrzeć do odległych krain, Pandemerii i Coreollis.
Jednakze pola bitewne w Coreollis są skazane na to, żeby stać się miejscem starcia potęg, walki ludzi, bogów, archontów i niewolników, których tragiczna sytuacja zmusiła do zawarcia sojuszu. O wyniku tej bitwy zadecyduje nie siła, lecz poświęcenie. I nieważne, kto wygra, będzie to zła wiadomość dla wszystkich… oprócz wciąż rosnących armii Piekła.

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,2,209--0-0-B%C3%B3...(?)

RabidBlackDog | 2016-09-23
Przeczytana: 16 września 2016

Tak jak pisałem w ocenie części drugiej, ciężko ocenić pojedynczą część trylogii niezależnie. Tym bardziej, że finał trylogii zbiera całą śmietankę (albo pozostawia niesmak) za doprowadzenie do wielkiego końca wszystkiego co zostało nabudowane w poprzednich częściach.
Dziwna to trylogia. Autor pokazuje niesamowitą umiejętność w budowaniu niesamowitych światów, taką jakiej Clive Barker by się nie powstydził. Jednocześnie każda z część trylogii porzuca fantastyczne otoczenie części poprzedniej by przenieśc bohaterów w inne, równie fantastyczne miejsca. Nie jest to zaleta ani wada, ale wrażenie jest niecodzienne.
Jest to najdziwniejsza ze wszystkich części pod tym względem, ale więcej nie będę zdradzał. Sam finał finałów pozostawił we mnie lekki niedosyt. Oczekiwałem czegoś z większym pierdolnięciem, może trochę bardziej skupionego na głównych bohaterach.

Podobało mi się. Trylogia ta zostawiła mnie z dziwnym wrażeniem z rodzaju "chyba muszę to kiedyś przeczytać ponownie, bo mam...

christi | 2014-05-13
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 12 maja 2014

"Nie wiem gdzie jestem ani kim jestem. Zdaje się, że toczyła się bitwa, ale jej nie pamiętam.
- Masz kaca - stwierdziła Mina.
- To też."

DeepGate... a kogo obchodzi miasto na łańcuchach, kiedy idziemy do Nieba i Piekła. Na dole jest fajnie, bo możesz sobie samemu wyhodować swój wymarzony pokój. Problem taki, że robisz go ze swojej duszy, więc gdy go ktoś zniszczy... Cóż... Nie ma ryzyka, nie ma zabawy.
A co do Nieba... niech na razie pozostanie słodką tajemnicą.

Moja cudowna Carnival wróciła i macha mieczykiem jak natchniona. I chociaż nie wie co tak do końca robi, ale pomaga całej sprawie. I nie chce być piękna...
A tak do całości to bohaterowie zupełnie przestali mnie denerwować, za co im chwała.
Dill w swojej obecnej postaci jest uroczy.
Rachel nadal zgrywa bohaterkę.
Mina opada z sił i cała jej misterna mgła opada. Nie pomaga nawet paskudny piesek przy nodze.
Kotwica, jak to Kotwica ciągnie statek. Przynajmniej do czasu.
Hasp pije. Bardzo dużo pije. W sumie to wiecznie...

Czarna_Sarna | 2013-12-04
Przeczytana: grudzień 2013

Nigdy nie przypuszczałabym, że historia zapoczątkowana w "Nocy Blizn" skończy się w tym sposób - w tym także tak mało spektakularnie, wręcz trochę "No dobra, skończmy to jakoś, nie mam już pomysłu na żadne spektakularne akcje".
Książka jest bardzo ciekawa, najlepsza ze wszystkich, dopóki nie pojawia się motyw czasu, czy nawet Czasu. Uważam, ze wtedy wszystko robi się za bardzo zagmatwane, a wyjaśnienia za mało wyczerpujące. Postrzegam to jako niedopracowany pomysł, tak jakby autor chciał od dawna napisać coś w podobnym klimacie, ale zabrakło mi pisarskich kompetencji. Przez to postrzegam tę część jako najgorszą z cyklu, a szkoda, bo pierwsza połowa była naprawdę dobra.

Carnival | 2013-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Pewne rozwiązania zastosowane w tej części są niezwykle interesujące ale finał jest - delikatnie mówiąc - rozczarowujący.

Tomasz Dziobek | 2014-03-17
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 marca 2014

Wszystko spoko, tylko głowny motyw z czasem i jego paradoksami troche mnie wytrącił z ogólnego klimatu sagi.

projan | 2016-12-05
PiatyPi | 2016-08-07