W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski

Wydawnictwo: Bellona
Arnika

Książka opowiada o skandalach zarówno tych artystycznych, jak i obyczajowych, które do żywego bulwersowały opinię publiczną. PODKOWIŃSKI, KOMORNICKA, PRZYBYSZEWSKA, KASPROWICZ. Okres Młodej Polski jawi nam się barwniej i bardziej szaleńczo od poprzedniego okresu – Pozytywizmu. W dziedzinie sztuki wiele się działo i w Warszawie, i w Krakowie, także na prowincji. Polski na mapie nie było, a mimo...

Okres Młodej Polski jawi nam się barwniej i bardziej szaleńczo od poprzedniego okresu – Pozytywizmu. W dziedzinie sztuki wiele się działo i w Warszawie, i w Krakowie, także na prowincji. Polski na mapie nie było, a mimo to życie kulturalne Polaków kwitło: pisano i wystawiano sztuki, ukazywały się książki, malowano i tworzono pomimo cenzury we wszystkich zaborach. Nad wszystkim unosił się duch dekadentyzmu, urok końca wieku, co rusz wybuchały skandale i zawzięcie romansowano. W oparach alkoholu i narkotyków, bez grosza przy duszy, ale sztuka nie na pieniądzach wszak polega.
Podkowiński niszczący własne dzieło w warszawskiej Zachęcie, młoda poetka Maria Komornicka, mająca poważne problemy z identyfikacją z własną płcią, zjawiskowa Dagny Juel-Przybyszewska, która rozkochała w sobie niemal cały artystyczny Kraków i arcyszatan modernizmu – Stanisław Przybyszewski, rozbijający małżeństwo swego przyjaciela Jana Kasprowicza – oto niektórzy bohaterowie tej publikacji, zabierającej Czytelników w fascynującą podróż w czasie.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8940

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8940

Bardzo dobre opracowanie okazujące sylwetki znanych postaci Młodej Polski. Poznajemy między innymi losy skandalisty Stanisława Przybyszewskiego, jego żony Dagny, a także dzieje Włodzimierza Tetmajera, Jana Kasprowicza oraz Stanisława Wyspiańskiego.
Ciekawa książka. Warto przeczytać!

zaksięgowana | 2017-03-23

Młoda Polska, epoka dekadencji, impresjonizmu, secesji i skandali, które były tak powszechne i często zabójcze jak gruźlica czy syfilis…
Iwona Kienzler zgrabnie opisuje ówczesne mezalianse i afery, którymi żył nie tylko establishment artystyczny, ale też zwykli mieszczanie.
W książce znajdziemy wiele intrygujących historii i nawiązań do sztuki, co jest nie lada gratką dla koneserów okresu.
Autorka zmaga się z historią czołowych twórców młodopolskich, zarówno malarzy jak i poetów.
Pozycję można potraktować jako zgrabną całość, lub początek dalszych poszukiwań zapomnianych awantur i romansów zaklętych w płótnach i pożółkłych kartach dzienników.

Minusem książki są czarno-białe ilustracje, a szkoda, bo wydanie bardzo efektowne...

kodoga | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

“W oparach absyntu” to ciekawie przedstawione sylwetki wybitnych postaci, twórców okresu Młodej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem skandali jakie bardziej lub mniej świadomie wywoływali.
W tle epizodów z życia interesujących postaci, żeby wspomnieć chociażby tylko Kasprowicza, Przybyszewskiego, Wyspiańskiego, Nałkowską czy Tetmajerów, autorka Iwona Kienzler pokazuje zarazem ówczesną mentalność różnych warstw społecznych .
Mogą dziś wywoływać uśmiech pollitowania filisterskie poglądy mieszczan, ale mnie uderzyło to, jak bardzo wtedy wszyscy żyli sztuką. Obraz pokazany na wystawie wywoływał żywe emocje, często bulwersował. Oczywiście im bardziej bulwersował, tym bardziej przyciągał, a przez galerię w ciągu kilku dni przewijały się tysiące ludzi i to z różnych grup społecznych. Czy dziś tzw. sztuka wysoka jest w stanie porwać tłumy, czy jest szansa, że szeroka społeczność będzie o niej dyskutować? Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić. Wiem, wiem, internet, telewizja itp., ...

hashimoto | 2017-03-20
LubimyCzytać | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017
KatZ | 2017-03-27
Patronaty tygodnia

Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej czy szczęśliwe życie w Danii? Skandale Młodej Polski czy życie potężnej mafii? To tylko część tematów opisywanych w nowościach wydawniczych, które ukazują się w tym tygodniu pod naszym patronatem. Sprawdźcie!