W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski

Wydawnictwo: Bellona
Arnika

Książka opowiada o skandalach zarówno tych artystycznych, jak i obyczajowych, które do żywego bulwersowały opinię publiczną. PODKOWIŃSKI, KOMORNICKA, PRZYBYSZEWSKA, KASPROWICZ. Okres Młodej Polski jawi nam się barwniej i bardziej szaleńczo od poprzedniego okresu – Pozytywizmu. W dziedzinie sztuki wiele się działo i w Warszawie, i w Krakowie, także na prowincji. Polski na mapie nie było, a mimo...

Okres Młodej Polski jawi nam się barwniej i bardziej szaleńczo od poprzedniego okresu – Pozytywizmu. W dziedzinie sztuki wiele się działo i w Warszawie, i w Krakowie, także na prowincji. Polski na mapie nie było, a mimo to życie kulturalne Polaków kwitło: pisano i wystawiano sztuki, ukazywały się książki, malowano i tworzono pomimo cenzury we wszystkich zaborach. Nad wszystkim unosił się duch dekadentyzmu, urok końca wieku, co rusz wybuchały skandale i zawzięcie romansowano. W oparach alkoholu i narkotyków, bez grosza przy duszy, ale sztuka nie na pieniądzach wszak polega.
Podkowiński niszczący własne dzieło w warszawskiej Zachęcie, młoda poetka Maria Komornicka, mająca poważne problemy z identyfikacją z własną płcią, zjawiskowa Dagny Juel-Przybyszewska, która rozkochała w sobie niemal cały artystyczny Kraków i arcyszatan modernizmu – Stanisław Przybyszewski, rozbijający małżeństwo swego przyjaciela Jana Kasprowicza – oto niektórzy bohaterowie tej publikacji, zabierającej Czytelników w fascynującą podróż w czasie.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8940

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8940

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 1913

Duch „końca wieku”

Słowa „absynt” i „skandale” na okładce przyciągają wzrok i budzą jednoznaczne skojarzenia. Skądinąd wiadomo przecież, że Młoda Polska słynie z barwnych postaci niestroniących od alkoholu i zachowań nieprzystających w dobrym towarzystwie. Czy można oprzeć się lekturze, która obiecuje tak pikantne historie?

Iwona Kienzler jest znana z publikacji popularno-historycznych. W swoich książkach najczęściej przedstawia historię pod kątem wpływu, jaki miały na nią kobiety – szare eminencje każdych czasów. Nie ogranicza się tylko do jednej epoki. Jest autorką m.in. wielotomowego cyklu „Historia z alkowy” – o Polsce z perspektywy sypialni władców. Wyraźnie hołduje zasadzie „uczyć, bawiąc”.

W najnowszej książce Kienzler przedstawia postacie fin de siècle’u, które w tamtym czasie rozpalały wyobraźnię i stanowiły wodę na młyn dla plotkarzy. W tym gronie nie mogło zabraknąć m.in. Władysława Podkowińskiego niszczącego swój obraz w warszawskiej Zachęcie, Marii Komornickiej, która stała się Piotrem, Włodzimierza Tetmajera popełniającego mezalians z Anną Mikołajczykówną, Stanisława Wyspiańskiego portretującego krakowską elitę w „Weselu” oraz Stanisława Przybyszewskiego nazywanego arcyszatanem modernizmu.

Krakowska bohema nie próżnowała. Artyści wikłali się w mniej lub bardziej jawne romanse (vide Podkowiński i Ewa Kotarbińska, Przybyszewski i Aniela Pająkówna), nie stronili od alkoholu (wszyscy poza Wyspiańskim), odbijali sobie nawzajem żony (Przybyszewski i Jan Kasprowicz), zmieniali płeć (Maria Komornicka vel. Piotr Włast) czy też chorowali na syfilis, który miał pomóc „przekroczyć ograniczenia stawiane im przez własny umysł, a nawet przenieść się w nowe, nieznane wymiary” (s. 170). Kienzler opisuje ich życie prywatne, nie szczędząc szczegółów zaczerpniętych z korespondencji i wspomnień współczesnych. Wszystkie plotki i salonowe awantury są podparte pokaźną bibliografią, a także mocno osadzone w ówczesnej rzeczywistości społeczno-towarzyskiej. Ponadto ścisłe koligacje między bohaterami książki budują wrażenie ciągłości opowieści – zupełnie jak w sagach rodzinnych.

Autorka nie zawodzi nadziei wzbudzonych jednoznacznym tytułem. Czytając tę książkę, można odnieść wrażenie, że błądzi się po zadymionych kawiarniach, dusznych pracowniach i artystowskich mieszkaniach Krakowa końca XIX wieku. Warto wyruszyć w podróż kuszącą dekadentyzmem, sztuką dla sztuki oraz impresjonizmem w każdej dziedzinie życia.

Ewa Jemioł

Koronczarka | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Przyjemna plotkarska książeczka. Autorka zgodnie z tytułem koncentruje się na skandalach, niedorzecznościach dotyczących wielkich Młodej Polski i ich najbliższych. Bohaterami są ci, o których w tamtych czasach najwięcej plotkowano. A więc mamy informacje o skandalicznym życiu Przybyszewskiego, o tragicznej śmierci jego żony Dagny, o jego romansie z żoną Jana Kasprowicza, o małżeństwie Stanisława Wyspiańskiego ze straszną chłopką, o szczęśliwym pożyciu małżeńskim Włodzimierza Tetmajera i tak dalej i tak dalej. Zbyt wielu nowości się nie dowiedziałam, ale i tak miło i wakacyjnie było sobie poczytać.

Bardzo dobre opracowanie okazujące sylwetki znanych postaci Młodej Polski. Poznajemy między innymi losy skandalisty Stanisława Przybyszewskiego, jego żony Dagny, a także dzieje Włodzimierza Tetmajera, Jana Kasprowicza oraz Stanisława Wyspiańskiego.
Ciekawa książka. Warto przeczytać!

zaksięgowana | 2017-03-23

Młoda Polska, epoka dekadencji, impresjonizmu, secesji i skandali, które były tak powszechne i często zabójcze jak gruźlica czy syfilis…
Iwona Kienzler zgrabnie opisuje ówczesne mezalianse i afery, którymi żył nie tylko establishment artystyczny, ale też zwykli mieszczanie.
W książce znajdziemy wiele intrygujących historii i nawiązań do sztuki, co jest nie lada gratką dla koneserów okresu.
Autorka zmaga się z historią czołowych twórców młodopolskich, zarówno malarzy jak i poetów.
Pozycję można potraktować jako zgrabną całość, lub początek dalszych poszukiwań zapomnianych awantur i romansów zaklętych w płótnach i pożółkłych kartach dzienników.

Minusem książki są czarno-białe ilustracje, a szkoda, bo wydanie bardzo efektowne...

WielkiBuk | 2017-03-28
Przeczytana: marzec 2017

„W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski” to publikacja, która ma szansę zaskoczyć niejednego czytelnika zainteresowanego historią i kulturą naszego kraju. Przyzwyczailiśmy się do zachwytów nad paryską bohemą, do szukania zielonej wróżki daleko za naszą granicą, a ona krążyła dzielnie, bijąc skrzydełkami u nas z równym natężeniem, co gdzie indziej, czasami nawet intensywniej, z większym znaczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę trudną sytuację naszego rozbitego kraju. Iwona Kienzler przypomina o tym wyciągając na jaw najbardziej fascynujące historie tamtego okresu, kreując obraz epoki barwnej, zbuntowanej, pełnej indywidualności niemal niespotykanej w naszym kręgu kulturowym na taką skalę. I co prawda za oficjalny manifest Młodej Polski uznaje się tekst Artura Górskiego, ale na usta od razu cisną się pełne namiętności słowa Zofii Nałkowskiej: Chcemy całego życia!

kodoga | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

“W oparach absyntu” to ciekawie przedstawione sylwetki wybitnych postaci, twórców okresu Młodej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem skandali jakie bardziej lub mniej świadomie wywoływali.
W tle epizodów z życia interesujących postaci, żeby wspomnieć chociażby tylko Kasprowicza, Przybyszewskiego, Wyspiańskiego, Nałkowską czy Tetmajerów, autorka Iwona Kienzler pokazuje zarazem ówczesną mentalność różnych warstw społecznych .
Mogą dziś wywoływać uśmiech pollitowania filisterskie poglądy mieszczan, ale mnie uderzyło to, jak bardzo wtedy wszyscy żyli sztuką. Obraz pokazany na wystawie wywoływał żywe emocje, często bulwersował. Oczywiście im bardziej bulwersował, tym bardziej przyciągał, a przez galerię w ciągu kilku dni przewijały się tysiące ludzi i to z różnych grup społecznych. Czy dziś tzw. sztuka wysoka jest w stanie porwać tłumy, czy jest szansa, że szeroka społeczność będzie o niej dyskutować? Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić. Wiem, wiem, internet, telewizja itp., ...

Linda | 2017-04-07

Kiedy na końcu XIX i początku XX wieku rozwijał się przemysł, a świat zmieniał się i kształtował, życie artystyczne miało swój wyjątkowy rozkwit. Sztuką zawładnął impresjonizm, stała się ona bardziej swobodna, podejmowano nowe tematy, inspiracje, zmieniano zastygłe do tej pory formy. Na czele tego nurtu stała paryska bohema, ale też reszta Europy nie pozostawała daleko w tle. Również na naszym rodzimym poletku wiele się działo i chociaż tak naprawdę Polski nie było na mapach, jednak mimo to życie kulturalne kwitło i miało się całkiem nieźle, jakby wszystkie niedole narodowe tylko wzbogacały te dusze niespokojne. Sztywne konwenanse nie miały dostępu do tej malowniczej rzeczywistości, artyści, często pogrążeni w alkoholowych czy narkotycznych wizjach wiedli żywot nieskrępowany zasadami, często wbrew społecznym normom.

W książce Iwony Kienzler „W oparach absyntu” znajdziemy spis największych skandali Młodej Polski, wydarzenia, które podsycały rozmowy na salonach, a statecznym...

Madelin | 2017-07-05
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 05 lipca 2017

Cóż... jest to ogólnie rzecz biorąc zbiór plotek, naprawdę największych gwiazd Młodej Polski. Czytało się to niezmiernie dobrze, ubawiłam się. Np. podejściem ówczesnej bohemy do zarażenia się kiłą, która w tamtych czasach była wyrokiem śmierci. Jednak (!) choroba była niemalże obiektem podążania! Zakażenie krętkami opanowuje po pewnym czasie mózg, zarażony osobnik ma nieziemskie wizje i majaki. Zatem w kręgu artystycznym, ludzie zarażali się nią celowo, bo najpierw dodawał skrzydeł, niesamowitej werwy artystycznej , przekroczenie ograniczeń, które stawiał umysł. Niestety następnie nadchodziły halucynacje, szaleństwo i totalne wyniszczenie organizmu, umieranie w męczarniach. Syfa mieli Klimt, van Gogh (to by wiele tłumaczyło), Nietzsche, Oscar Wild i Stanisław Wyspiański (!). Czy kogoś teraz dziwi „Wesele”?!
Warto, jest naprawdę sporo ciekawostek w tej lekturze.

MoznaPrzeczytac | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Okresu Młodej Polski nikomu nie trzeba przedstawiać. To czas przełomów, kontrastów, spięć, które jak się okazało były idealnym gruntem pod wszelkiego rodzaju twórczość artystyczną – to urodzajny czas dla literatury i sztuki, jednakże rozkwitały na nim również i barwne, bulwersujące opinię publiczną skandale obyczajowe. Iwona Kienzler w swojej książce uchyla nam rąbek tamtego czasu, do którego sentymentalnie wracają pasjonaci modernizmu...

Pełna recenzja książki na stronie:

książek: 1913
Arnika | 2017-06-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, *2017
Przeczytana: 04 maja 2017

[...] W najnowszej książce Kienzler przedstawia postacie fin de siècle’u, które w tamtym czasie rozpalały wyobraźnię i stanowiły wodę na młyn dla plotkarzy. W tym gronie nie mogło zabraknąć m.in. Władysława Podkowińskiego niszczącego swój obraz w warszawskiej Zachęcie, Marii Komornickiej, która stała się Piotrem, Włodzimierza Tetmajera popełniającego mezalians z Anną Mikołajczykówną, Stanisława Wyspiańskiego portretującego krakowską elitę w „Weselu” oraz Stanisława Przybyszewskiego nazywanego arcyszatanem modernizmu [...]

więcej --> http://muzysponiewierane.blogspot.com/2017/06/duch-konca-wieku.html

Bożena | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

"Skandal, pijaństwo, a nawet narkotyki towarzyszyły młodopolskim twórcom, hołdującym hasłu "Sztuka dla sztuki", niemal codziennie"

Patronaty tygodnia

Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej czy szczęśliwe życie w Danii? Skandale Młodej Polski czy życie potężnej mafii? To tylko część tematów opisywanych w nowościach wydawniczych, które ukazują się w tym tygodniu pod naszym patronatem. Sprawdźcie!