W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski

Wydawnictwo: Bellona
Arnika

Książka opowiada o skandalach zarówno tych artystycznych, jak i obyczajowych, które do żywego bulwersowały opinię publiczną. PODKOWIŃSKI, KOMORNICKA, PRZYBYSZEWSKA, KASPROWICZ. Okres Młodej Polski jawi nam się barwniej i bardziej szaleńczo od poprzedniego okresu – Pozytywizmu. W dziedzinie sztuki wiele się działo i w Warszawie, i w Krakowie, także na prowincji. Polski na mapie nie było, a mimo...

Okres Młodej Polski jawi nam się barwniej i bardziej szaleńczo od poprzedniego okresu – Pozytywizmu. W dziedzinie sztuki wiele się działo i w Warszawie, i w Krakowie, także na prowincji. Polski na mapie nie było, a mimo to życie kulturalne Polaków kwitło: pisano i wystawiano sztuki, ukazywały się książki, malowano i tworzono pomimo cenzury we wszystkich zaborach. Nad wszystkim unosił się duch dekadentyzmu, urok końca wieku, co rusz wybuchały skandale i zawzięcie romansowano. W oparach alkoholu i narkotyków, bez grosza przy duszy, ale sztuka nie na pieniądzach wszak polega.
Podkowiński niszczący własne dzieło w warszawskiej Zachęcie, młoda poetka Maria Komornicka, mająca poważne problemy z identyfikacją z własną płcią, zjawiskowa Dagny Juel-Przybyszewska, która rozkochała w sobie niemal cały artystyczny Kraków i arcyszatan modernizmu – Stanisław Przybyszewski, rozbijający małżeństwo swego przyjaciela Jana Kasprowicza – oto niektórzy bohaterowie tej publikacji, zabierającej Czytelników w fascynującą podróż w czasie.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8940

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8940

Bardzo dobre opracowanie okazujące sylwetki znanych postaci Młodej Polski. Poznajemy między innymi losy skandalisty Stanisława Przybyszewskiego, jego żony Dagny, a także dzieje Włodzimierza Tetmajera, Jana Kasprowicza oraz Stanisława Wyspiańskiego.
Ciekawa książka. Warto przeczytać!

zaksięgowana | 2017-03-23

Młoda Polska, epoka dekadencji, impresjonizmu, secesji i skandali, które były tak powszechne i często zabójcze jak gruźlica czy syfilis…
Iwona Kienzler zgrabnie opisuje ówczesne mezalianse i afery, którymi żył nie tylko establishment artystyczny, ale też zwykli mieszczanie.
W książce znajdziemy wiele intrygujących historii i nawiązań do sztuki, co jest nie lada gratką dla koneserów okresu.
Autorka zmaga się z historią czołowych twórców młodopolskich, zarówno malarzy jak i poetów.
Pozycję można potraktować jako zgrabną całość, lub początek dalszych poszukiwań zapomnianych awantur i romansów zaklętych w płótnach i pożółkłych kartach dzienników.

Minusem książki są czarno-białe ilustracje, a szkoda, bo wydanie bardzo efektowne...

WielkiBuk | 2017-03-28
Przeczytana: marzec 2017

„W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski” to publikacja, która ma szansę zaskoczyć niejednego czytelnika zainteresowanego historią i kulturą naszego kraju. Przyzwyczailiśmy się do zachwytów nad paryską bohemą, do szukania zielonej wróżki daleko za naszą granicą, a ona krążyła dzielnie, bijąc skrzydełkami u nas z równym natężeniem, co gdzie indziej, czasami nawet intensywniej, z większym znaczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę trudną sytuację naszego rozbitego kraju. Iwona Kienzler przypomina o tym wyciągając na jaw najbardziej fascynujące historie tamtego okresu, kreując obraz epoki barwnej, zbuntowanej, pełnej indywidualności niemal niespotykanej w naszym kręgu kulturowym na taką skalę. I co prawda za oficjalny manifest Młodej Polski uznaje się tekst Artura Górskiego, ale na usta od razu cisną się pełne namiętności słowa Zofii Nałkowskiej: Chcemy całego życia!

kodoga | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

“W oparach absyntu” to ciekawie przedstawione sylwetki wybitnych postaci, twórców okresu Młodej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem skandali jakie bardziej lub mniej świadomie wywoływali.
W tle epizodów z życia interesujących postaci, żeby wspomnieć chociażby tylko Kasprowicza, Przybyszewskiego, Wyspiańskiego, Nałkowską czy Tetmajerów, autorka Iwona Kienzler pokazuje zarazem ówczesną mentalność różnych warstw społecznych .
Mogą dziś wywoływać uśmiech pollitowania filisterskie poglądy mieszczan, ale mnie uderzyło to, jak bardzo wtedy wszyscy żyli sztuką. Obraz pokazany na wystawie wywoływał żywe emocje, często bulwersował. Oczywiście im bardziej bulwersował, tym bardziej przyciągał, a przez galerię w ciągu kilku dni przewijały się tysiące ludzi i to z różnych grup społecznych. Czy dziś tzw. sztuka wysoka jest w stanie porwać tłumy, czy jest szansa, że szeroka społeczność będzie o niej dyskutować? Jakoś trudno mi to sobie wyobrazić. Wiem, wiem, internet, telewizja itp., ...

Linda | 2017-04-07

Kiedy na końcu XIX i początku XX wieku rozwijał się przemysł, a świat zmieniał się i kształtował, życie artystyczne miało swój wyjątkowy rozkwit. Sztuką zawładnął impresjonizm, stała się ona bardziej swobodna, podejmowano nowe tematy, inspiracje, zmieniano zastygłe do tej pory formy. Na czele tego nurtu stała paryska bohema, ale też reszta Europy nie pozostawała daleko w tle. Również na naszym rodzimym poletku wiele się działo i chociaż tak naprawdę Polski nie było na mapach, jednak mimo to życie kulturalne kwitło i miało się całkiem nieźle, jakby wszystkie niedole narodowe tylko wzbogacały te dusze niespokojne. Sztywne konwenanse nie miały dostępu do tej malowniczej rzeczywistości, artyści, często pogrążeni w alkoholowych czy narkotycznych wizjach wiedli żywot nieskrępowany zasadami, często wbrew społecznym normom.

W książce Iwony Kienzler „W oparach absyntu” znajdziemy spis największych skandali Młodej Polski, wydarzenia, które podsycały rozmowy na salonach, a statecznym...

Bożena | 2017-04-24
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

"Skandal, pijaństwo, a nawet narkotyki towarzyszyły młodopolskim twórcom, hołdującym hasłu "Sztuka dla sztuki", niemal codziennie"

Lazarescu | 2017-04-18
Przeczytana: 03 kwietnia 2017
Dividivi | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017
Patronaty tygodnia

Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej czy szczęśliwe życie w Danii? Skandale Młodej Polski czy życie potężnej mafii? To tylko część tematów opisywanych w nowościach wydawniczych, które ukazują się w tym tygodniu pod naszym patronatem. Sprawdźcie!