Powrót

2003-01-01
2003-01-01
Natalia Wiśniewska
dom ojciec ocalenie

Obiecujący początek, rozczarowująco banalny koniec. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron naprawdę liczyłam na nieoczywistą historię, jednak od połowy autorka poszła po najmniejszej linii oporu. W efekcie otrzymujemy obyczajówkę jakich wiele, z tandetnym wątkiem romantycznym, sztucznymi postaciami i problemami konstruowanymi na siłę, by w mgnieniu oka je rozwiązywać. Po stylu autorki ciężko uwierzyć, że jest ona absolwentką Harvardu. Jeśli ktoś lubi takie typowe romanse to być może będzie zadowolony. Ja nawet w takich tytułach mimo wszystko szukam czegoś więcej, nawet małego fragmentu, który mnie zachwyci. Tu tego się nie doszukałam.

Książka o powrotach, szansach i mierzeniu się z przeszłością. Dość banalna fabuła.

Czytałam już " Powrót wiele razy. To jedna z moich ukochanych książek. Zajrzyjcie do świata Michaele, jej rodziny i przyjaciół. Naprawdę warto!

Bardzo lubię twórczość Susan Wiggs, ale ta książka jest trochę słabsza od innych. Motywem przewodnim powieści jest miłość i jej różne odcienie. Mamy tu miłość rodzicielską, romantyczną, młodzieńczą. Autorka pokazuje, że trzeba kochać mimo bólu i braku gwarancji. Musimy dać z siebie wszystko, mimo że nigdy nie wiemy, co dostaniemy w zamian. To książka również o dawaniu sobie drugiej szansy i wybaczeniu. Nie wszystkie opisane relacje przekonały mnie w stu procentach, ale emocji nie zabrakło.

Jakoś nie przypadła mi do gustu ta książka Wiggs.

Jakoś nie przypadła mi do gustu ta książka Wiggs.

Powieść na przyzwoitym poziomie, podejmująca wątek trudnego rozliczania się z przeszłością.
"Powrót" to prędzej obyczajówka niż romans, choć miłość występuje tu w roli głównej. Miłość w całym swoim wymiarze i niezgłębionej palecie barw i odcieni.
Bo mamy tutaj miłość rodzicielską, która nie zawsze jest łatwa, która wymaga poświęceń i cierpliwości. Relacje Michelle/Cody, czyli matka/syn, czy Michelle/Gavin czyli córka/ojciec, to nie są relacje łatwe i na tym polu autorka wykazała się dużą znajomością natury ludzkiej, choć nie ustrzegła się spłyceń i uproszczeń.
Wraz z pojawieniem się Sama pojawia się relacja Cody/Sam czyli syn/ojciec - jest to relacja chyba najtrudniejsza i najbardziej zagmatwana, głównie dlatego, że ta dwójka nie wiedziała wcześniej o swoim istnieniu, a ich spotkanie jest zaskakujące dla każdej ze stron. Jest dużo tarć i wiele nieporozumień, a przede wszystkim wiele emocji. Chociaż czegoś mi w tej relacji brakowało; czegoś mi było mało.
"Powrót" to również opowieść o miłości romantycznej. Miłości, która zakiełkowała, gdy Michelle i Sam byli bardzo młodzi; a która jak się okazuje nie przeminęła wraz z latami rozłąki. I tutaj troszkę pomarudzę, ponieważ mam spory niedosyt jeśli chodzi o ten wątek. Jakoś mi się to wszystko rozmywało, brakowało mi emocji i tego 'czegoś'. Nie wyczuwałam chemii i tego rozedrgania, które przecież powinno towarzyszyć spotkaniu po latach, szczególnie kiedy okazało się, że ich młodzieńcza miłość zaowocowała i ma teraz na imię Cody ;) Nie twierdzę, że autorka potraktowała ten temat po macoszemu, mnie jednak nie przekonała na 100%
Jest również o miłości nastoletniej, w relacji Cody/Molly i tutaj autorka spisała się na medal, świetnie ukazując jak niegrzeczny chłopak Cody zmienia się pod wpływem zauroczenia śliczną, ale i mądrą Molly.
"Powrót" to było moje pierwsze zetknięcie z autorką i miałam momenty, że zastanawiałam się czy jest to zetknięcie udane. Szczególnie kiedy doskwierał mi brak emocji w wątku romantycznym.
Jednak teraz kiedy przeczytałam już ostatnią kartkę i cała ta historia we mnie osiadła, wiem, że było warto. Lubię takie historie, lubię kiedy dużo się dzieje w sferze emocjonalnej, kiedy bohaterowie nie mają lekko, ale w końcu wychodzą na prostą.
Podobało mi się na tyle, że na pewno sięgnę jeszcze po inne tytuły pani Wiggs:)

Książka bardzo średnia - typowe romansidło, banalna fabuła: kocham i cierpię, ale wszystko dobrze się kończy.

• Wiggs Susan
  • Susan Wiggs