Wyjście z cienia

9788370541934

Inne wydania

Głuchy łoskot wstrząsa ścianami bunkra. Ale to dopiero początek. Jazgot narasta. Uciec! Uciec jak najdalej. W osiemdziesiąt lat po pierwszym kontakcie z Obcymi życie na Ziemi toczy się normalnie. Panuje pokój, dobra są rozdzielane dość równomiernie, a gospodarka jest ustabilizowana. Mało kto pamięta o zmorach poprzedniej epoki: o przeludnieniu, głodzie, niedoborze energii i dewastacji środowiska. O astronomicznych sumach przeznaczanych na wydatki zbrojeniowe, na nikomu niepotrzebne badania kosmiczne. Po Wielkiej Wojnie zlikwidowano dawne i zawiłe podziały terytorialne i zastąpiono je nowymi ? kwadratami. Nad bezpieczeństwem Ziemi czuwają mieszkańcy Proximy Centaura, którzy rozbili inwazyjna flotę bestialskich Elgomajów. To dzięki pomocy Proksów ludzie zorganizowali się od nowa, to krążące na okołoziemskich orbitach statki Obcych chronią Ziemię przed ponownym atakiem. Proksowie już nie muszą bezpośrednio ingerować w ziemskie sprawy. Ludzie potrafią się już upilnować sami, dla niepokornych i zbyt dociekliwych czekają obozy pracy. Proksowie dyskretnie nas obserwują, w każdej chwili gotowi udzielić braterskiej pomocy..

Adrian Burz | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014

Rok po znakomitym "Limes inferior"(być może najlepsze polskie science-fiction), Zajdel zrobił znaczny krok w tył. Mimo że tytuł obiecywał wyjście z cienia, tak na prawdę jako czytelnicy w nim zostajemy. Autor serwuje nam jedynie nieskomplikowany zbiór metafor odnoszących się do ówczesnego ustroju. PRL jest ukazany jako świat pod rządami istot pozaziemskich, które żerują na naszej naiwności. Niby z tego pomysłu można było stworzyć niezwykle sugestywny cios w stronę systemu, tak jak zrobił to choćby film "Golem". Niestety...

"Wyjście z cienia" jest powieścią napisaną z perspektywy głównego bohatera, a jest nim dziecko. Mały Tim powoli demaskuje sekrety skrywane przez władzę świata w którym żyje. Jak przystało na młodzieńca, wnioski przychodzą bardzo powoli, a rozważania prowadzi bardzo szczegółowo omawiając oczywistości. Z założenia nie była to książka adresowana jedynie dla osób poniżej 12 roku życia i dlatego starszy czytelnik będzie miał spory problem z lekturą. Większość puent...

Pierwsze spotkanie z Januszem Zajdlem zaliczam do udanych. Chętnie sięgnę po inne książki jego autorstwa.

kubacho | 2014-04-23
Przeczytana: 04 marca 2014

Janusz Zajdel to dla mnie wielkie odkrycie. Słyszałem wcześniej o nagrodzie jego imienia, ale dopiero teraz trafiłem na jego książki. Ciekawa fabuła, spójnie wykreowany świat i masa aluzji do jedynie słusznego ustroju politycznego w jakim przyszło mu żyć. Jakim cudem cenzura puściła mu to w 83r?
"Dla naszych przodków wolność zawsze znaczyła tak wiele, że gotowi byli oddać życie w jej obronie, przeciwstawić się przeważającej sile przeciwnika... Jak to się dzieje, że wobec nielicznej stosunkowo garstki Proksów wszystkich opuściły nagle — ta odwaga i determinacja, to przywiązanie do wolności... Powiedzcie, jak to jest możliwe, że przez tyle lat pozwalamy ograniczać swobodę naszych poczynań, że oddaliśmy się pod kuratelę jakichś obcych istot — i wszystkim opadły nagle ręce... Każdy z osobna wie, że ten stan to ledwo zamaskowana niewola, okupacja... A wszyscy razem — poddają się temu... — To nie jest sprawa samych Proksów. Oni tylko umiejętnie wykorzystują pewne cechy niektórych ludzi....

wujo444 | 2014-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Patrząc przez mój wcześniejszy kontakt z Zajdlem, ta książka jest jego najsłabszą. Można by wstawić ZSRR zamiast Proksów, republiki ludowe zamiast kwadratów i mamy książkę o PRLu. Historia jest zupełnie pretekstowa i służy wyłącznie pokazaniu kolejnej wersji ustroju komunistycznego. 1:1 przeniesiono mowę oficjeli. Postacie są słabo zarysowane i wymienne na dowolne inne. Do tego dochodzi bardzo słabe zakończenie wyjaśniające wszystkie tajemnice Proksów z ich własnej perspektywy - nieklimatyczne, prostackie wręcz rozwiązanie. Tytuł przypomina nieco Limes Inferior, i jeśli sięgać po Zajdla, to lepiej po tamten tytuł lub Cylinder van Troffa, a Wyjście z cienia pominąć milczeniem.

majkey | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Świetna książka, uniwersalna w swoim wydźwięku. W trakcie jej czytania widziałam ewidentne nawiązania do tzw. "czasów słusznie minionych", ale i do tych aktualnych. Zajdel rzeczywiście przekazuje swoje obserwacje o życiu, o ludziach i ich zachowaniach, o panującym systemie. Polecam do przemyślenia.

byłem_fprefectem | 2012-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Właściwie ciężko jest napisać o książkach Zajdla coś czego ktoś inny by już nie napisał i nie opowiedział. Zapewne powstało już wiele prac magisterskich, a może nawet doktorskich na temat jego twórczości. Moje zdanie więc, będzie można podmieść pod dywan i nie przejmować się nim, na szczęście.

Wiadomo kiedy powstawały powieści Zajdla i czego dotyczyły. O czym w takim układzie pisałby autor jakby nie ta sytuacja. Ogólnie czas "zniewolenia" obfitował w powstawanie dzieł kultowych i to nie tylko z zakresu literatury, ale i filmu i muzyki. Zamordyzm naszego okupanta w dziedzinie kultury był więc chyba błogosławieństwem, patrząc na miałkość i bylejakość obecnie powstających produkcji. To, że mieszał się w politykę i gospodarkę było oczywiście niezbyt dobre, ale czy teraz za "wolności" jest lepiej? Czy przypadkiem nie wyszliśmy z cienia w ciemność.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/06/ze-zo-zem-zli.html

MontyP | 2016-03-13
Przeczytana: 04 marca 2016

Kolejny nieudany powrót do dawnych lektur. Aluzje do PRL zbyt nachalne, poza nimi w tej książce nie ma właściwie nic. Skończył się PRL i ta książka także nie powinna wyglądać już z lamusa. Opowieść mnie męczyła, niewiele się działo, zakończenie przewidywalne.
Cały wątek z chłopcem pisany tak, że czułem się jakbym czytał książkę dla dzieci. Daję pięć gwiazdek. Dziwne, że kiedyś mi się podobało.

AsiaG | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Klasyka polskiego s-f jest świetną metaforą naszych czasów i ludzkiej natury. Proksowie ze swą zachłannością, skłonnością do wyzyskiwania innych(ras), lubujący się w swych uzależnieniach-czyż oni kogoś Wam nie przypominają? Pan Zajdel pokazuje nam w bardzo ciekawy sposób działania całych narodów i jednostek, przy tym ubierając je w oryginalną, fantastyczną fabułę i otoczkę. Szczerze polecam!

elhombre | 2012-08-28
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Dobra książka i łatwo się ją czyta. Ja chyba sięgnąłem po nią o kilka lat za późno :(
Zapewne czytana przez nastolatków może się bardzo podobać.
Szkoda też, że czytałem ją po Limes Inferior- to zasadniczo podniosło poprzeczkę oczekiwań.

Bogdan Brykman | 2014-03-09
Przeczytana: 08 marca 2014

Książka łatwa prosta i przyjemna w czytaniu. Ciekawe są zwłaszcza przemyślenia młodego pokolenia bohaterów którzy normalności nie znali. Polecam zwłaszcza osobą lubiącym ten gatunek literatury.

Bard koalangu: Janusz A. Zajdel

Jeśli ktoś interesuje się polską fantastyką, a do tego jeździ na Polcony i głosuje na najstarszą polską nagrodę literacką dla fantastów, postać i twórczość Janusza A. Zajdla nie są mu obce. Czy to jednak znaczy, że Zajdel jest wciąż czytany, a jego książki mówią o nas wciąż tyle, ile mówiły przed ponad trzydziestu laty?