Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-7574-637-2
Casthaluth

Rafał A. Ziemkiewicz za nowelę "Śpiąca królewna" oraz powieść "Pieprzony los kataryniarza" otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Po raz pierwszy obydwa teksty można znaleźć w jednej książce. "Śpiąca królewna" OSTRE SŁOWA, CIĘTE RIPOSTY, FASCYNUJĄCA ROZGRYWKA KONCERNÓW I SŁUŻB SPECJALNYCH. Terrorystyczny atak na konwój Ginkgo Foundation, z darami dla ubogich i chorą dziewczynką, którą...

"Śpiąca królewna"

Terrorystyczny atak na konwój Ginkgo Foundation, z darami dla ubogich i chorą
dziewczynką, którą uratować mają datki widzów telewizji DCI-6. Cząstka bezlitosnego świata głębokiej Rosji ukazana oczami kierownika ekspedycji, pozbawionego złudzeń Perhata.

"Pieprzony los kataryniarza"
BRUTALNA PRAWDA O MECHANIZMACH WŁADZY I KORUPCJI.
Robert, operator sieci komputerowej, były prawicowiec, aktualnie biznesmen, odkrywa plany dotyczące losów Polski – taka wiedza może zabić.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2012

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Oficjalna recenzja
Oceansoul książek: 2428

Polityczny cyberpunk

W latach 90. Rafał A. Ziemkiewicz piastował jedno z ważniejszych miejsc wśród rodzimych twórców fantastyki. Trzykrotny laureat nagrody imienia Janusza A. Zajdla umiejętnie łączył socjologiczną science fiction z elementami cyberpunku, a w swoją prozę wplatał refleksje natury politycznej, dotyczące zarówno spraw globalnych, jak i lokalnych. Wydawnictwo Fabryka Słów postanowiło przybliżyć czytelnikom dwa utwory uhonorowane wspomnianym wyróżnieniem — na tom składają się opowiadanie „Śpiąca Królewna” oraz powieść „Pieprzony los kataryniarza”.

Akcja „Śpiącej Królewny” koncentruje się wokół pilnie strzeżonego konwoju, przewożącego chorą sześcioletnią dziewczynkę. Przebieg akcji na bieżąco transmitowany jest przez telewizje całego świata, a widzowie przed odbiornikami przelewają znaczne kwoty, by ratować życie dziecka. Opowiadanie ukazuje obłudę i pogoń za pieniędzmi współczesnego świata, bezpardonowo rozprawia się z mediami, korporacjami i bogaczami, którym wydaje się, że wszystko można kupić.

Warto przyjrzeć się krańcowo odmiennym postawom głównych bohaterów — z jednej strony zgorzkniały dowódca wyprawy, Perhat, niemający złudzeń dotyczących intencji i moralności swoich pracodawców. Z drugiej strony naiwna i wierząca w siłę dobra doktor Jaqueline Tenard, której idealistyczne poglądy zdają się być wyjęte z zupełnie innego świata. Losy tej dwójki splatają się mocniej, niż podpowiadałaby logika; niestety, zarysowanie wątku miłosnego wychodzi Ziemkiewiczowi dużo gorzej niż zajmowanie się korupcją i zepsuciem świata.

„Pieprzony los kataryniarza” jest w swojej wymowie utworem nieco podobnym, acz moim zdaniem słabszym od zwartej „Śpiącej Królewny”. Główny bohater powieści to kataryniarz Robert, czyli operator sieci komputerowej, przypominającej nieco wczesne wyobrażenia na temat rzeczywistości wirtualnej. Protagonista źle znosi upływający czas i zachodzące w otaczającym go świecie zmiany, co pozwala autorowi na snucie refleksji dotyczących politycznego i biznesowego życia we współczesnej mu i nieco dawniejszej Polsce.

W powieści szczególną uwagę zwracają dwa wątki: pierwszy dotyczy cyberprzestrzeni i jej niezwykłej jak na czas powstania książki (1995 rok) wizji, drugi to polityczna otoczka, która z fantastyką nie ma wiele wspólnego. Układy i układziki wśród przekupnych polityków oraz rozgrywki między sąsiadami ze wschodu i z zachodu to obraz otaczającej nas rzeczywistości widziany oczyma Ziemkiewicza. Pozostałe wątki powieści przemykają w tle, ale wiele z nich nie doczekało się rozwinięcia i pełnego zaprezentowania; dotyczy to między innymi relacji łączącej Wiktorię i Roberta.

Powieść niewątpliwie porusza istotne dla wielu Polaków kwestie, ale niekoniecznie będzie przemawiać do każdego fana fantastyki naukowej. Z tego powodu trudno zarekomendować „Pieprzony los kataryniarza” konkretnej grupie odbiorców — cyberpunkowa otoczka odstraszyć może tych, których przyciągają rozważania polityczne, i odwrotnie. Co więcej, wizja ukazana na kartach utworu jest hermetyczna, może być bliska odbiorcom współczesnym autorowi, ale brakuje jej tego, co cechuje fantastykę naukową zaliczaną do światowego kanonu — uniwersalności, niezależnej od czasu i miejsca urodzenia.

Z pisarstwem Rafała A. Ziemkiewicza zdecydowanie warto się zapoznać i samemu ocenić, na ile należy się do grona jego wiernych czytelników. Godna polecenia odbiorcom niezaznajomionym jeszcze z twórczością autora jest szczególnie „Śpiąca Królewa”, a jej lektura pozwoli ocenić, na ile przypada komuś do gustu surowy styl i polityczne zacięcie pisarza. „Pieprzonym losem kataryniarza” powinni zachwycić się wszyscy, którym odpowiada połączenie cyberpunku z polityką i podzielają poglądy Ziemkiewicza. Czytelnicy niezainteresowani tematem mogą docenić zaś ciekawą wizję cyberprzestrzeni i melancholijny nastrój opowieści.

Marta "Oceansoul" Najman

Jonasz | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Z grubsze obeznany z publicystyka Ziemkiewicza, watpilem czy moze napisac cos sensownego. Tym czasem nowella Spica Krolewna pozytywnie mnie zaskoczyla. To przyzwoita Political Fiction. Druga czesc zbioru to juz zupelnie inna historia. To dojrzala powiesc political fiction z elementami cyber punk. Ciekawa wielowatlkowa narracja, zaskakujace zwroty fabyly. Piszac ta powiesc Ziemkiewicz nie zapomnial jednak kim jest, choc trzeba mu oddac, ze nie jest zbyt nachalny. Jego wstrety historyczne – chocby na temat krola Zyhmunta III, czy namiestnika hr, Wielopolskiego, choc kontrowersyjen, to bardzo celne. Powiesc ma swoje "patriotyczne" skrzywienia.
Dla czytelnika, z wyjatkiem tych nadwrazliwych, moze to nie miec znaczenia. Ot kolejna fikcja literacka

Szymon Białek | 2014-03-26
Przeczytana: 23 marca 2014

Połączenie akcji i refleksyjnej natury Perhata, do tego zderzenie dwóch światów w postaci wcześniej wymienionego oraz Jacqueline, świetne tempo prowadzenia narracji, zero niepotrzebnych wydłużeń - tak, tak, "Śpiąca królewna" to opowiadanie przynajmniej świetne. Z kolei "Pieprzony los kataryniarza" zaskakuje połączeniem nieszablonowej wizji i polityki, niemniej czyta się go dość ciężko, i to jest jego największa wada. Ogółem, Ziemkiewicz jak najbardziej godny polecenia.

Paweł Gryniewicz | 2012-12-23

Napiszę na początek tylko, że ocena tak wysoka dzięki rewelacyjnej noweli ;)
Śpiąca Królewna rewalacyjna (chociaż wcale się tego nie spodziewałem), natomiast Pieprzony Los Kataryniarza rozczarowuje (a miałem takie wielkie nadzieje co do tej książki :/)
Ale do rzeczy. Jeśli chodzi o nowelę to jak to w przypadku tak krótkiej formy dużo napisać (poza opisem z okładki), nie psując jednocześnie przyjemności z czytania, dodać można jeszcze tyle, że więcej jest w niej klasycznego cyberpunku (chociaż trochę w innym ujęciu ;)), niż w następującej po niej powieści (więcej nie piszę, sami przeczytajcie, naprawdę polecam).
No i teraz jeśli chodzi o powieść to rozczarowuje niestety :/ Chyba już to pisałem :P Pierwsza część (są dwie), niestety ta dłuższa, nudzi niesamowicie, mnie osobiście nie porywają opisy sytuacji politycznej, rozgrywek politycznych i dywagacji na temat słuszności bądź też jej braku w patriotyźmie, tego się po tej książce nie spodziewałem i mnie to osobiście trochę usypiało...

WojteK | 2013-09-13

Bardzo dobre opowiadanie jak i powieść. Pierwsze porwało mnie okrucieństwem rządzącym mediami zaś powieść o "Kataryniarzu" jest idealnym odzwierciedleniem co się działo i nadal dzieje we współczesnym życiu politycznym naszego kraju. Polecam!

Jack | 2012-06-29
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Nie jestem fanem talentu Ziemkiewicza. Przeczytałem tylko "Śpiącą królewnę" i 10 stron "Pieprzonego...", bo szkoda mi było oczu na dalszą lekturę. Pomimo niezłego warsztatu Pana Rafała mikropowieść nie jest dziełem wysokich lotów i nie wciągnęła mnie, a męczarnie 10 stron powieści przemilczę. Powiem tylko, że w roku, w którym Ziemkiewicz dostał Zajdla musiała być bardzo słaba konkurencja.

Lijet | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Opowiadanie "Śpiąca Królewna" wzbudziło we mnie różne emocje. Z początku czułem się trochę zagubiony i znudzony np. w momencie szczegółowego opisu detekcji dzięki zmyślnym, że ho ho urządzeniom, jednak później gdy akcja nabrała rozpędu wciągnęło mnie tak jak amerykańskie tornado wciąga tamtejsze krowy. Podobało mi się uczucie jakie się we mnie obudziło. Uczucie zirytowania i gniewu wycelowanego w brutalne media i ich dążenia do czerpania zysków z cudzego nieszczęścia. O końcówce nie muszę się chyba rozpisywać, komu nie przypadło to opowiadanie do gustu, radzę zmóc się i doczytać!

Anna Koniec | 2015-09-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 02 września 2015

Sam pomysł, by w takiej formie, jedynie zabarwionej delikatnie SF, przedstawić problem społeczeństwa, pomocy, sumienia, interesu. Opowiadanie - właściwie powiastka - o śpiącej królewnie w klarowny sposób demaskuje prozaiczną i cyniczną prawdę o mediach.
Czasami Ziemkiewicz niepotrzebnie wrzuca w treść swoje rozważania o pragnieniach kobiet i mężczyzn (wszystko zaczęło się psuć, gdy mężczyźni przestali dawać kobietom bezpieczeństwo, a kobiety mężczyznom - czułość). Ale poza tym cała treść stanowi dobrze skrojoną I smutną refleksję o świecie.

Luksus | 2012-11-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 13 listopada 2012

"Pieprzony los Kataryniarza" zupełnie przyćmił dal mnie "Śpiącą Królewnę".
Dla mnie bardzo aktualne i głębokie rozważania na temat patriotyzmu. Poza tym ciekawy komentarz do współczesnej Polski, działalności mediów i problemów naszego społeczeństwa. Wszystko to zapakowane w spójną i ciekawą historię. Ciężko się oderwać, zdecydowanie polecam!

surykatek86 Mazur | 2018-01-05
Przeczytana: 18 stycznia 2000

Materiał na film dobrze się czyta .Polecam.

Artur | 2017-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2017

Z Ziemkiewiczem jest ten problem, że pióro to ma całkiem niezłe. W zasadzie powinno się to czytać całkiem dobrze, ale się nie czyta. Dużo polityki. O ile " Śpiąca królewna" jest całkiem zgrabnym, choć niezbyt oryginalnym opowiadaniem, to "Pieprzony los kataryniarza" dzieje się niby w przyszłości. Tyle że to czysta polityka lat 90' wszędzie układ, służby specjalne rodem z PRL u , wyprzedaż kraju, itd, itp. Mnie czytanie zmęczyło, trochę jak newsy z wiadomości w sosie przyszłości.