Wyjście z cienia

Seria: Z kosmonautą
Wydawnictwo: Czytelnik
powieść polska - 20 w.
corrum

W osiemdziesiąt lat po pierwszym kontakcie z Obcymi życie na Ziemi toczy się normalnie. Panuje pokój, dobra są rozdzielane dość równomiernie, a gospodarka jest ustabilizowana. Mało kto pamięta o zmorach poprzedniej epoki: o przeludnieniu, głodzie, niedoborze energii i dewastacji środowiska. O astronomicznych sumach przeznaczanych na wydatki zbrojeniowe, na nikomu niepotrzebne badania kosmiczne. Po Wielkiej Wojnie zlikwidowano dawne i zawiłe podziały terytorialne i zastąpiono je nowymi - kwadratami. Nad bezpieczeństwem Ziemi czuwają mieszkańcy Proximy Centaura, którzy rozbili inwazyjna flotę bestialskich Elgomajów. To dzięki pomocy Proksów ludzie zorganizowali się od nowa, to krążące na okołoziemskich orbitach statki Obcych chronią Ziemię przed ponownym atakiem. Proksowie już nie muszą bezpośrednio ingerować w ziemskie sprawy. Ludzie potrafią się już upilnować sami, dla niepokornych i zbyt dociekliwych czekają obozy pracy. Proksowie dyskretnie nas obserwują, w każdej chwili gotowi udzielić braterskiej pomocy.

WhiteRabbit | 2019-07-10

Świetna lektura, Zajdel jak zawsze trzyma poziom. Opowieść można traktować jako zwyczajną, dobrze napisaną historię o inwazji kosmitów lub patrzeć na nią przez pryzmat wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce, tj. czasy komunistyczne i zależność od związku radzieckiego.
"Wyjście z cienia" to trochę taki wschodnioeuropejski "Rok 1984" - historia o propagandzie rządowej, o ukrywaniu prawdy i dociekaniu jej.
Dodatkowy plus za dobre, nieprzewidywalne zakończenie, jakim autorem daje prztyczka w nos czytelnikom.

Krzysztof | 2019-06-27

Zgadzam się, że nie jest to aż taki wysoki poziom, jaki wyznacza "Limes inferior" czy "Cylinder van Troffa", ale nie mogę zgodzić, że jest to książka nieco infantylna, a aluzje do PRL-u są zbyt oczywiste. Bo faktycznie, one są oczywiste, ale kiedy były tworzone (jeszcze w latach 70-tych) to miały one walor proroctwa chyba przez nikogo jeszcze niewygłaszanego, które - jak przekonaliśmy się po latach - faktycznie miało się ziścić! Inna mocna strona, zresztą będą znakiem firmowym Zajda, to dbałość o uwiarygodnienie historii od strony praw fizyki i nauk ścisłych. Uderzyło mnie np., że to chyba pierwsza historia o przybyciu obcych, w której autor przytomnie zauważa, że przybycie obcych poprzedzone by być musiało zaobserwowaniem ich w przestrzeni kosmicznej, a jeśli tak, to miną lata od ich zaobserwowania do przybycia na ziemię (no chyba że poruszaliby się szybciej niż światło). Zdecydowanie warto przeczytać!

Norbert | 2019-05-17
Przeczytana: 17 maja 2019

Mam wrażenie że powieść jest w połowie urwana. Akcja ciekawie się rozwija, intryga zagęszcza i nagle ... koniec. Koniec całkowicie niezwiązany z wcześniejszymi działaniami bohaterów. Bardzo dziwna to konstrukcja. Wydaje mi się że autor z jakiegoś powodu nagle stracił zapał do kontynuowania pisania tej książki. Mimo tego warto przeczytać.

Rynsky | 2019-05-05
Przeczytana: 05 maja 2019

Wyborna pozycja z kategorii Socjologiczne SF. Książka daje dużo materiału do przemyśleń. Polecam.

Akacja | 2018-12-06

Książka należy do klasyki gatunku hard science -fiction. Powieść napisana w latach 80-tych. Była wyraźnie widoczną krytyką ówczesnego systemu,choć wydaje się ,że autor przewidział problemy, które nastąpią po jego upadku.Akcja powieści rozgrywa się na Ziemi i ma charakter sensacyjno przygodowy.Powinna podobać się najmłodszym czytelnikom SF.
Bardzo dobry audiobook.

Corvus26 | 2018-11-03

Ciekawy pomysł, łatwo się czyta, niewiele tu science fiction a sporo socjologii. Na minus jednak że temat wydaję mi się niewyczerpany, opowieść urywa się szybko i pozostaje niedosyt. Nadal jednak pozycja warta przeczytania.

Jonasz | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

To jedyna z powieść Janusza Zajdla, której wcześniej nie czytałem. Wyszło na to, że najlepsze zostawiłem na koniec. Zajdel udowodnił po raz kolejny, że ma znakomite pomysły i świetny warsztat. Tym razem pokazł też, że ma też i poczucie chumoru.
Podobnie jak w przypadku Paradyzji, Limes... i Cylindra, mamy tu doczynienia z krwistą fikcją socjologiczną. Jak w każdej z tych powieści aluzje i odniesienia do óczesnej sytuacji, chyba najwyraźneijsze, lecz ciągle na tyle odległe, by zachować aktualność i uniwersalny charakter. Zasadniczą różnicą pomiedzy Wyjściem z Cienia, a trzema innymi powieściami, jest fakt, że w tamtych świat widziany jest oczami outsaiderów. W tym przypadku są to ludzie z wewnątrz, bezpośrednio w tę rzeczywistości zanurzonych.
Zaidel pokazał w tej dar proroczy, a może było to głebokei zrozumienie prawami rządzącymi społeczeństwem. Przewidział upadek reżimu nie w wyniku symbolicznego oporu uciśnionych lecz interwencji etycznie wrażliwej częsci opresorów. Pokazał...

Łukasz | 2018-10-11
Przeczytana: 06 maja 2016

Może zbyt wprost dające się odczytywać jako krytyka totalitaryzmu czasów autora ale i tak w dalszym ciągu kawał dobrego sf.

Karaś | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Już w XVI wieku Etienne de la Boetie pisał, że "Tyrana nie musimy zwalczać ani zabić. Unicestwi się sam, byleby tylko kraj nie chciał mu dłużej służyć. Nie chodzi o to, by czegoś go pozbawić, ale o to, by niczego mu nie dawać" bo przecież "skąd bierze on oczy, które was szpiegują jeśli nie od was? Skąd bierze tyle rąk, aby was chwytać jeśli nie od was? A czy stopy, które depczą wasze miasta, nie są waszymi stopami? Czy ma nad wami władze, która nie pochodziłaby od was?".

"Wyjście z cienia" zdaje się być właśnie takim twórczym rozwinięciem "Rozprawy o dobrowolnej niewoli" jako oś fabularną stawiając dokładnie ten motyw. Jest masa smaczków - Proxima Centauri, która jest przecież "czerwonym karłem", a "okupacja proksyjska" brzmi prawie jak "okupacja rosyjska"; ale to są tylko smaczki. W ogólnym rozrachunku Zajdel popełnił powieść wręcz łopatologiczną w wymowie, jest bardziej literaturą klasy "pokrzepienia serc", a nie fascynującym socjo-s-f. Niektóre momenty są pretensjonalne, a...

Wojciech Gołębiewski | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Już w następnym roku po "Limes inferior" Zajdel opublikował "Wyjście z cienia", które również opracowano w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyj%C5%9Bcie_z_cienia

Po podziale wg genomu („Cylinder van Troffa”), na klasy („Limes inferior”), mamy teraz podział na kwadraty. Wikipedia:

„...Proksowie dzielą planetę na tzw. kwadraty, wyznaczone według siatki geograficznej. W poszczególnych kwadratach znajdują się obywatele nawet kilku dotychczasowych państw, a ich współżycie umożliwia wprowadzenie uniwersalnego języka. W rzeczywistości nowy podział ma ułatwić kontrolowanie Ziemian, praktycznie likwidując komunikację pomiędzy nimi...."

Wszystkie te podziały służą autorytarnym rządom. Ta książka ma na LC 7,05 (1052 ocen i 68 opinii), a w dodatku ja ją czytam z trzydziestoletnim opóźnieniem, więc nie wypada się specjalnie wymądrzać. Jednakże dystans oraz kolejność lektury („Cylinder..”, „Limes inferior”, a ...