Xavras Wyżryn

Okładka książki Xavras Wyżryn Jacek Dukaj
Okładka książki Xavras Wyżryn
Jacek Dukaj Wydawnictwo: superNOWA fantasy, science fiction
322 str. 5 godz. 22 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
superNOWA
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
322
Czas czytania
5 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
8370541186
Tłumacz:
superNowa, 1997
Tagi:
Jacek Dukaj Zanim noc Xavras Wyżryn
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,2
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
470 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
124
22

Na półkach:

XAVRAS WYŻRYN I INNE FIKCJE NARODOWE

Wydawnictwo Literackie
Kraków 2004

Zaczyna się już od tytułu. Karkołomne imię głównego bohatera zapowiada, że łatwo nie będzie. Jednak w miarę powtarzania sobie : ,,Xavras Wyżryn, Xavras Wyżryn, Xavras Wyżryn…” zaczynasz dochodzić do wniosku, że chodzi o temat stary jak świat: walkę o tożsamość i niepodległość oraz o to, że albo oni nas, albo my ich. Wszystko to pokazane jest jako historia alternatywna, bo oto bolszewicy nie zostali pokonani w Bitwie Warszawskiej i w tym kontekście Dukaj pokazuje właśnie, jak to jest z nami Polakami. Mimo iż autor zmienia bieg historii, pokazuje nasze polskie emploi w całej swej okazałości dumy ( a raczej pychy) kompleksów, patriotyzmu i nacjonalizmu graniczącego z terroryzmem - jeśli nie jest on nim wprost. Dukaj bawi się też aluzjami literackimi, co nadaje tytułowemu opowiadaniu dodatkowego smaku.
Wiele tu dyskusji rodem z Dostojewskiego, ukazujących paradoks naszego charakteru narodowego i jego anachronizm. Tych dyskusji nie brak również w pozostałych opowiadaniach wydanych wraz z ,,Xavrasem…”, niestroniących od tematów kontrowersyjnych, jak np. antysemityzm, ujętych jednak w bardzo ciekawe formy przypowieści.Ostatnie zaś opowiadanie - ,,Gotyk” - wprawia w drżenie niesamowitą atmosferą grozy i chyba najbardziej przypomina ,,Katedrę” tegoż autora.
Wg mnie ,,Xavras Wyżryn” to lektura warta tego, aby przejrzeć się w niej jak w lustrze i zobaczyć być może, ile w nas pozostało z przeszłości i co z tego wynika tu i teraz. A obraz, który wyłoni się z opowiadań Dukaja, może być wcale niejednoznaczny. Zerknijcie!

XAVRAS WYŻRYN I INNE FIKCJE NARODOWE

Wydawnictwo Literackie
Kraków 2004

Zaczyna się już od tytułu. Karkołomne imię głównego bohatera zapowiada, że łatwo nie będzie. Jednak w miarę powtarzania sobie : ,,Xavras Wyżryn, Xavras Wyżryn, Xavras Wyżryn…” zaczynasz dochodzić do wniosku, że chodzi o temat stary jak świat: walkę o tożsamość i niepodległość oraz o to, że albo oni...

więcej Pokaż mimo to

avatar
212
17

Na półkach: ,

Idee romantycznych wieszczów, mistycyzm, sienkiewiczowski sarmatyzm i Herbertowskie "idź wyprostowany" łączą się z polską Realpolitik, która nigdy nie jest prawdziwą Realpolitik, w osobie Xavrasa Wyżryna. Zmagania powstańcze zostały przedłużone, ale w zamian za to doczekaliśmy się męża 44. Zachód, jak zwykle, rozumie z tego niewiele. Fabuła wydaje się tu pretekstem do pokazania roli jednostki w historii, studium przywódcy i społeczeństwa, sporu o to, czy cel uświęca środki, roli mediów we współczesnych konfliktach czy sytuacji narodu bez państwa.

Idee romantycznych wieszczów, mistycyzm, sienkiewiczowski sarmatyzm i Herbertowskie "idź wyprostowany" łączą się z polską Realpolitik, która nigdy nie jest prawdziwą Realpolitik, w osobie Xavrasa Wyżryna. Zmagania powstańcze zostały przedłużone, ale w zamian za to doczekaliśmy się męża 44. Zachód, jak zwykle, rozumie z tego niewiele. Fabuła wydaje się tu pretekstem do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
33
16

Na półkach:

Czyta się dla drugiego opowiadania - warto. Ciekawa wizja Polski, interesujący świat i mocne zakończenie

Czyta się dla drugiego opowiadania - warto. Ciekawa wizja Polski, interesujący świat i mocne zakończenie

Pokaż mimo to

avatar
819
808

Na półkach: , , , , , , ,

„Zanim noc”: 7/10

Na pewno niezły tekst ze świetnym pomysłem na osadzenie okultystyczno-horrorowej akcji w okupowanej Warszawie. W roku wydania była to zapewne bardzo ciekawa mikropowieść. Czytana dzisiaj nadal funkcjonuje, ale skłamałbym, gdybym twierdził, że jest to tekst perfekcyjny.

Słabuje moim zdaniem część środkowa. Po intrygującym wstępie i przedstawieniu „problemu” Dukaj rozpoczyna traktat filozoficzny, który redukuje szybkość akcji i próbuje znaleźć wytłumaczenie dla dylematu głównego bohatera. Trochę mi tu zgrzyta fakt, że pan Trudny (przedsiębiorczy twardziel zadzierający z oficerami Wehrmachtu i śniadający z SS-manem z organizacji „Ahnenerbe”) zaczyna naraz działać irracjonalnie i popada (prawdopodobnie, bo do końca nie jestem pewien) koniec końców w obłęd. Nie chodzi mi o to, że taka rzecz nie mogłaby się komuś przytrafić. To tylko tutaj, w tym konkretnym przypadku, nie funkcjonuje dla mnie na 100 procent.

Dukaj „rehabilituje” się jednak w ostatniej części tej powieści. Łącząc elementy grozy i magii z nowoczesną fizyką, kombinując horror i obłęd z tesseraktami z czwartego wymiaru rodem, udowadnia dobitnie, że jest autorem wyjątkowym wśród polskich fantastów. „Zanim noc” powinno już dawno zostać sfilmowane!

„Xavras Wyżryn”: 8/10

Jeszcze ciekawszy tekst, bo pozornie jest to historyjka z alternatywnej historii, w której nie ma państwa polskiego – ale i nigdy nie było drugiej wojny światowej. W zamian za to mamy zrusyfikowany i zniszczony przez dziesięciolecia walk z okupantem Kraj Nadwiślański.

Dukaj, pisząc tu nieco jak rok wcześniej Rafał A. Ziemkiewicz w „Śpiącej królewnie”, „zajeżdża” szkapę walki o niepodległość polskich romantyków. Bóg wojny Xavras to typek mało podobny do ideału bojownika-wyzwoliciela, o jakim marzyli Mickiewicz, Słowacki et consortes. A jednak będzie mu dane zostać tym z utęsknieniem wyczekiwanym Konradem.

A zatem świeże spojrzenie na tematy w polskiej literaturze odwieczne? Marek Oramus nie dał się swego czasu oszukać i grzmiał na obiecującego 23-latka, że tekst jest niedopracowany. Niemniej jednego osiągnięcia Dukajowi odmówić nie można: stworzył tekst intrygujący, na równi fantastyczny i rozrachunkowy. Jestem na tak.

„Zanim noc”: 7/10

Na pewno niezły tekst ze świetnym pomysłem na osadzenie okultystyczno-horrorowej akcji w okupowanej Warszawie. W roku wydania była to zapewne bardzo ciekawa mikropowieść. Czytana dzisiaj nadal funkcjonuje, ale skłamałbym, gdybym twierdził, że jest to tekst perfekcyjny.

Słabuje moim zdaniem część środkowa. Po intrygującym wstępie i przedstawieniu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
462
187

Na półkach: ,

Dwie minipowieści z debiutanckiej książki Jacka Dukaja. O wiele bardziej przemówił do mnie drugi utwór, chciałoby się więcej tak staranie przemyślanych i napisanych historii alternatywnych. Bardzo dobry audiobook czytany przez pana Adama Ferencego. "Zanim noc" to jednak rozczarowanie. Ponad połowa utworu to opisane realia życia podczas II wojny światowej w Generalnej Guberni, z gdzieś tam obecnym w tle wątkiem fantastycznym. Gdy ów wątek zaczyna dominować w fabule lektura staje się bardzo ciężkostrawna, wręcz chaotyczna, bez kulminacji... 7 za Xavrasa i 3 za drugi utwór

Dwie minipowieści z debiutanckiej książki Jacka Dukaja. O wiele bardziej przemówił do mnie drugi utwór, chciałoby się więcej tak staranie przemyślanych i napisanych historii alternatywnych. Bardzo dobry audiobook czytany przez pana Adama Ferencego. "Zanim noc" to jednak rozczarowanie. Ponad połowa utworu to opisane realia życia podczas II wojny światowej w Generalnej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
937
937

Na półkach: ,

Pierwsze spotkanie z Autorem, całkiem ciekawe. Historia alternatywna nie pierwszy raz jest tematem powieści (Wolff, Miłoszewski),tu bardzo sprawnie napisana co ważniejsze bardzo dobrym językiem. W kontekście współczesności,niech ta książka przypomni, że nic co ważne nie jest nam dane raz na zawsze, a sreber rodowych pilnować trzeba. Także tych niematerialnych.

Pierwsze spotkanie z Autorem, całkiem ciekawe. Historia alternatywna nie pierwszy raz jest tematem powieści (Wolff, Miłoszewski),tu bardzo sprawnie napisana co ważniejsze bardzo dobrym językiem. W kontekście współczesności,niech ta książka przypomni, że nic co ważne nie jest nam dane raz na zawsze, a sreber rodowych pilnować trzeba. Także tych niematerialnych.

Pokaż mimo to

avatar
121
38

Na półkach:

Oba opowiadania świetne. Zanim noc fantastycznie intryguje. Xavras potwornie nurzy, ale bardzo satysfakcjonująca końcówka

Oba opowiadania świetne. Zanim noc fantastycznie intryguje. Xavras potwornie nurzy, ale bardzo satysfakcjonująca końcówka

Pokaż mimo to

avatar
666
297

Na półkach:

Po Córce łupieżcy, która bardzo była nie w moim guście, jakoś długo zbierałem się do powrotu do pana Dukaja. Za długo, jak się okazało. Xavras okazał się niezwykłym doświadczeniem. Rzecz jest na tyle stara i tak znana, że właściwie nie ma sensu się rozpisywać, wystarczy stwierdzić, że wszystkie zachwyty są uzasadnione. Wszystko, co przeczytaliście o tej książce dobrego, to czysta prawda. Oczywiście nie jest to pozycja dla każdego (jak każda zresztą),a przede wszystkim nie na każdy czas. Trzeba po nią sięgnąć, gdy człowiek ma chwilę wytchnienia od codziennej gonitwy, gdy może spokojnie się zagłębić, odłożyć tom na moment i przemyśleć to i owo, spróbować wniknąć w Dukajowy tok myślenia, podążyć za analizą… W takich okolicznościach można wszystko dojrzeć i docenić.

Miałem nie wdawać się w szczegóły, ale o jednym muszę napisać. Z tak niezwykłą polszczyzną dawno nie miałem do czynienia. Gombrowicz? Iwaszkiewicz? Nie porównuję, to dość różne sposoby pisania, chodzi mi raczej o poziom swobodę operowania, bogactwo słownictwa, związków frazeologicznych, słowotwórczą odwagę. To, że Autorowi udał się taki wybuch językowy bez popadania ani na moment w pretensjonalność, jest absolutnie niesamowite. Palce lizać.
Jeden z tych nielicznych przypadków, gdy skala od jednej do dziesięciu gwiazdek jest za mała.

Dałbym trzydzieści, gdyby to było możliwe.

Po Córce łupieżcy, która bardzo była nie w moim guście, jakoś długo zbierałem się do powrotu do pana Dukaja. Za długo, jak się okazało. Xavras okazał się niezwykłym doświadczeniem. Rzecz jest na tyle stara i tak znana, że właściwie nie ma sensu się rozpisywać, wystarczy stwierdzić, że wszystkie zachwyty są uzasadnione. Wszystko, co przeczytaliście o tej książce dobrego, to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
2

Na półkach:

bardzo dobra, polecam!

bardzo dobra, polecam!

Pokaż mimo to

avatar
184
43

Na półkach: , , ,

Trochę fantastyki, filozofii, historii alternatywnej, a wszystko w odpowiednich dawkach, jak to u Dukaja. Polecam.

Trochę fantastyki, filozofii, historii alternatywnej, a wszystko w odpowiednich dawkach, jak to u Dukaja. Polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    656
  • Chcę przeczytać
    283
  • Posiadam
    102
  • Fantastyka
    14
  • Ulubione
    12
  • Teraz czytam
    7
  • 2012
    5
  • Science Fiction
    4
  • Literatura polska
    4
  • Historia alternatywna
    4

Cytaty

Więcej
Jacek Dukaj Xavras Wyżryn Zobacz więcej
Jacek Dukaj Xavras Wyżryn Zobacz więcej
Jacek Dukaj Xavras Wyżryn Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także