Трудно быть богом

Inne wydania

Wznowienie klasycznego dzieła rosyjskiej fantastyki, uznawanego za jedną z najwybitniejszych powieści braci Strugackich. Grupa historyków z XXI wieku trafia do królestwa Arkanaru, w którym panuje ziemskie średniowiecze. Czy podołają trudnej roli miłosiernych i światłych bogów, czy mają prawo ingerować w obcy świat, choćby był nie do przyjęcia niesprawiedliwy i okrutny?

Majkel | 2014-06-20
Przeczytana: 16 czerwca 2014

W tej książce znajdziemy trochę wszystkiego. Humor, nawet powiedziałbym, że rubaszność, groteskę, tragedię i dużo prawdy o nas samych; o człowieku o świecie, o tym jak działa, i jak niezmienny jest niezależnie od strumienia czasu w jakim żyjemy.
Od razu polubiłem bohatera, niejako się z nim identyfikując; bo choć człowiek jako jednostka może i dużo rozumieć, może także chciałby dużo zmienić, to koniec końców jest tak jak don Rumata biernym obserwatorem zdarzeń, które płyną swoim nieprzerwanym nurtem.
Świetna i ponadczasowa (z resztą napisana pół wieku temu).

Gapcio | 2013-12-14

Jesteś ziemskim historykiem/antropologiem. Otrzymujesz szansę studiów na żywej tkance, zacofanej w stosunku do ziemskiej, społeczności odległej planety. Nie wolno ci się jednak wtrącać ani interweniować. A jak nie interweniować, gdy na twoich oczach cierpią tysiące niewinnych ludzi, panoszy się ciemnota i bezmyślne okrucieństwo, a na horyzoncie pojawiła się właśnie najgorsza, przez analogię, plaga ziemskich dziejów?
Można, rzecz jasna, wyciągnąć z lektury wnioski oczywiste - procesy dziejowe muszą toczyć się swoim tempem, a człowiek, choćby najlepiej wyszkolony i najbardziej rozumny, wciąż gotów jest dać powodować sobą zwierzęcym instynktom. Największym osiągnięciem "Trudno być bogiem" jest jednak zerwanie czarno-białej iluzji i dobitne wykazanie, iż istnieją pytania, na które nie ma dobrej odpowiedzi.
Żałuję jedynie, że powieść nie jest nieco dłuższa, bo w obecnej postaci sprawia momentami nieco schematyczne wrażenie, szczególnie w rysunku postaci.

Biorąc do ręki "Trudno być bogiem" braci Strugackich, optymistycznie spodziewałam się czegoś, co zrobi na mnie takie wrażenie, jak kultowy "Piknik na skraju drogi", czytany z zapartym tchem i zachwytem. I choć poważnie się zawiodłam, nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z książką złą. Wręcz przeciwnie – pod pewnymi względami można ją nawet ocenić bardzo wysoko. Wszystko zależy bowiem od punktu widzenia i interpretacji.

Fabuła powieści skupia się wokół rosyjskiego historyka, Antona, który wraz z grupą innych naukowców przybywa na planetę pogrążoną w chaosie epoki przypominającej ziemskie średniowiecze. Występujący w królestwie Arkanaru pod postacią szlachcica wysokiego rodu imieniem don Rumata, Anton coraz bardziej zanurza się w otaczającej go rzeczywistości i ze zgrozą odkrywa, jak bardzo imperium chyli się ku upadkowi. Dzieje się tak głównie za sprawą zgnilizny moralnej i faktu, że władze z sobie tylko znanych powodów zaczęły intensywnie tępić wszelki intelekt i rozum,...

eR_ | 2013-10-01

Ponadczasowa i genialna.
I dla takich pozycji warto czytać,choć niektórzy twierdzą,że to strata czasu..

Karolina | 2013-05-08
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 maja 2013

Bracia Strugaccy przenoszą czytelnika do świata przypominającego nam Średniowiecze, typowe, ciemne. Towarzyszymy ekspedycji (antropologów) ze świata rozwiniętego, która chciałby wzbogacić swoją wiedzę. Bardzo szybko jednak stają przed dylematem: ingerować w rozwój, czy nie? Czy ingerencja, chociażby wiedziona najszczerszymi i najlepszymi chęciami przyniesie pożądane skutki? Czy może dokładnie odwrotne od oczekiwanych? Jak można być biernym obserwatorem, kiedy możemy podzielić się swoimi doświadczeniami, ochronić ludzi przed błędami, które sami popełniliśmy w historii. Wszystko jest ładne i piękne w założeniach, ale przeskakując pewne etapy ewolucji, zaburzylibyśmy jej bieg. Ludzie sami muszą dojść do pewnych wniosków, nie da się ich podać na tacy.

Książka po raz pierwszy wydana w roku 1963 zatem już wiemy skąd wzięła się I Dyrektywa Gwiezdnej Floty, która ogólnie podsumowuje tę pozycję: "Jako, że każda istota rozumna ma prawo do życia zgodnie ze swoją naturalną ewolucją kulturową,...

Bosy_Antek | 2012-03-30

Moja choroba (nauczyciel języka polskiego, 10 rok patologii) każe mi prześwietlać każdą czytaną książkę pod kątem tematów lekcji, jakimi uprzykrzyłbym życie uczniów. Poznając świetną powieść braci Strugackich, klasyków rosyjskiej fantastyki naukowej, najchętniej zmieniłbym się w nauczyciela historii. Dlaczego? Ponieważ "Trudno jest być bogiem" buduje grunt pod atrakcyjną grę wyobraźni, której uczestnicy stawaliby przed nielichymi rozterkami moralnymi.

Punktem wyjścia jest dość obliczalna sytuacja. Naukowcy z przyszłości (utopijnie, nienachalnie zarysowana cywilizacja ziemska, zapewne ZSRR) odkrywają planetę, na której trwa właśnie epoka przypominająca jako żywo nasze europejskie średniowiecze. Feudalizm pełną napuchniętą gębą. Król, władca życia i śmierci, okrutni baronowie-idioci, warstwa średnia ulepiona z wszelkiej maści rzemieślników i kupców, prymitywna tłuszcza - chłopstwo...

Tą dość stabilną konstrukcją społeczną wstrząsają od czasu do czasu bunty, rozruchy, wojny i...

Magdalena | 2013-08-26
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Szczerze to trochę się ciągnie, zwłaszcza na początku :) Bo to nie jest książka w której należy liczyć na wartką akcję, bardziej chodzi o rozważania filozoficzne, istotę człowieczeństwa.

Moja ulubiona powieść Strugackich. Przejmująca i smutna. Trudno być Bogiem kiedy chce się być człowiekiem. Wracam do niej wielokrotnie. Zdecydowanie polecam.

meggee | 2015-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Rozwój cywilizacji pozaziemskich obserwują historycy Ziemianie-mityczna cywilizacja szczęśliwa, ludzie jak bogowie, komunizm spełniony. Książka ma swoje dobre momenty, ciekawe obserwacje, warta przeczytania, ale to idealizowanie Ziemian, którzy jakoby wyzbyli się w toku historii wszelkich wad i grzeszków (tylko takie wzmianki o współczesnej czasowi akcji Ziemi się pojawiają) nie przekonuje mnie i troszkę przeszkadza w odbiorze. Utopia komunardów. Zapewne do wybaczenia, gdy weźmie się pod uwagę rok wydania i kontekst historyczny. Książka jednak pozostawia też pewien niedosyt fabularny, miałam wrażenie, że powieść jest niedopracowana, niedopieszczona. Zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu "Miasto skazane" i "Piknik na skraju drogi" tych autorów.

Przemek Skoczyński | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Strugaccy napisali powieść fantasy, gdy nie operowano jeszcze w ogóle tym terminem. Oczywiście mnóstwo zawoalowanych prawd o państwie totalitarnym, w którym dąży się do zastąpienia nauki i naukowców ślepą wiarą w Bogów i władzę. PS. Wydaje mi się, że Grzędowicz, zanim napisał "Pana Lodowego Ogrodu", przeczytał "Trudno być Bogiem" dosyć uważnie.

Zmarł Borys Strugacki

Wczoraj w wieku 79 lat zmarł w Petersburgu Borys Strugacki. Rosyjski pisarz tworzył wspólnie z bratem Arkadijem. Powieści braci, m.in "Poniedziałek zaczyna się w sobotę", zaliczane są do klasyki literatury science-fiction. Strugacki od dawna chorował na serce.