Drugie spojrzenie na planetę Ksi

Wydawnictwo: superNOWA
Jarek

Na planecie Ksi dochodzi do rewolucji. Potomkowie fanatyków od wielu lat rządzący kolonią walczą o przetrwanie. Czy przybyszom z Ziemi uda się cokolwiek zmienić? Komandor Sloth kończy swą misję na Ksi. Zostawia na planecie czterech ludzi, którzy mają pomóc zniewolonym kolonistom. Ziemianie są pełni zapału, lecz brak im doświadczenia. Każdy z nich ma własną wizję działań. Rozpoczyna się...

Na planecie Ksi dochodzi do rewolucji.
Potomkowie fanatyków od wielu lat rządzący kolonią walczą o przetrwanie.
Czy przybyszom z Ziemi uda się cokolwiek zmienić?

Komandor Sloth kończy swą misję na Ksi. Zostawia na planecie czterech ludzi, którzy mają pomóc zniewolonym kolonistom. Ziemianie są pełni zapału, lecz brak im doświadczenia. Każdy z nich ma własną wizję działań. Rozpoczyna się zasugerowana przez komandora gra w „żywe szachy”. Gra, w której nie ma reguł. Oprócz jednej – nikt z osadników nie może ucierpieć. Sloth powiedział to wyraźnie: „Dla dobra sprawy możecie łgać, mącić umysły, aranżować różne wydarzenia...” Ale wkrótce sytuacja się komplikuje. Niespodziewanie sami muszą walczyć o życie. Sloth zaś ponownie zostaje wysłany na Ksi. Jego wyprawa nie przebiega jednak zgodnie z planem.

Oto NOWE SPOJRZENIE NA PLANETĘ KSI!

Ksi widziane oczyma Marcina Kowalczyka - laureata konkursu na dokończenie powieści Janusza A. Zajdla.

źródło opisu: SuperNOWA, 2014

źródło okładki: SuperNOWA, 2014

Krzysztof Baliński | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Ta książka to projekt Janusza Andrzeja Zajdla zatytułowany „Drugie spojrzenie na planetę Ksi” rozwinięty prze Marcina Kowalczyka, które nosi tytuł „Nowe spojrzenie na planetę Ksi”. Na okładce książki jest tylko ten Zajdlowski tytuł i w sumie wystarczy. Zajdel wiadomo jest klasykiem i na pewno Kowalewskiemu, początkującemu pisarzowi należy się uznanie, że zmierzył się z twórczością mistrza i wyszło to naprawdę bardzo ciekawie.

Mamy tutaj to czego można się spodziewać po twórczości Zajdla coś w rodzaju socjologizującego science fiction. W przyszłości bliżej nieokreślonej, prawdopodobnie ok 200 - 300 lat Ziemia będzie prowadzić eksplorację kosmosu na olbrzymią skalę nastąpi era kolonizacji kosmosu. Czytelnik nie ma orientacji ile tych skolonizowanych planet jest przypuszczalnie mnóstwo. Pewnie na tych planetach wszystko poszło bezproblemowo, ładnie, pięknie tak jak trzeba. Jednak przysłowiową kością w gardle dla centrali na Ziemi jest planeta Ksi, którą opanowali terroryści z...

micnowa | 2014-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Co tu dużo pisać, bardzo mądra i dająca do myślenia powieść. Po prostu drugie, jeszcze głębsze i ciekawsze spojrzenie na planetę Ksi. Klasyczne science fiction, a zarazem świetna książka socjologiczno-psychologiczna.

Nie będę opisywał fabuły, bo przecież nie o to chodzi, jest ciekawiej niż w "Całej prawdzie...". Powieść nabrała dynamiki i mamy zaskakujące zwroty akcji, dzieje się oj dzieje. Pojawia się nawet wątek romantyczny. Są nowi dobrzy i źli, i niejednoznaczni bohaterowie, jest komandor Sloth. No i najważniejsze, jest "Zajdelowski" klimat.

Na koniec jeszcze takie prywatne spostrzeżenie. Jak to jest, że mimo tylu lat od powstania pierwszej części tej opowieści, mimo tylu zmian, zmieniło się tak niewiele? Gdy tak dogłębnie przyglądam się otaczającej mnie rzeczywistości to widzę, że wciąż tkwię na planecie Ksi.

Korobek | 2015-05-24
Przeczytana: 2013 rok

Majstersztyk!

Joanna | 2018-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Jest to kontynuacja powieści "Cała prawda o planecie Ksi" Janusza Zajdla. Autor zmarł i nie dokończył swojego dzieła. Wydawnictwo superNOWA wraz ze spadkobierczyniami ogłosiło konkurs na dokończenie powieści i wygrał go Pan Kowalczyk.

Książka Zajdla pokazuje nam przede wszystkim system społeczny, gdzie wszyscy kiedyś będą równi ale na razie... równi nie są. Kontynuacja skupia się na losach bohaterów a aspekt socjologiczny powieści staje się jedynie tłem. Fabuła, nie powiem, jest dość wciągająca. Niestety dialogi często wychodzą sztucznie, przez co bohaterowie stają się mało realistyczni.

Drugi temat potraktowany po macoszemu to terroryzm. W książce Zajdla jest kluczowy - grupa terrorystów przejmuje władzę na planecie Ksi - jest to tylko komórka większej organizacji, która pozostała na Ziemi.
Kowalczyk na Ziemię wraca dopiero na 306 stronie(całość 390 stron)i to nie własną twórczością a fragmentem Zajdla. Wygląda to trochę tak, jakby nie bardzo wiedział co z tym fantem zrobić i...

comboometga | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Czytałam ją niestety prawie miesiąc, ale to tylko i wyłącznie dlatego, że w międzyczasie musiałam zająć się kilkoma obowiązkowymi lekturami, no i czasami nie potrafiłam porządnie zasiąść i wziąć się w garść.
Niemniej jednak, ta kontynuacja, napisana przez Marcina Kowalczyka, jest naprawdę świetna i pomysłowo przedstawiona. Podoba mi się sposób, w jakim została napisana - łatwy i zrozumiały język, płynęło się przez to szybko i swobodnie.
Czyste science fiction, coś dla mnie! Polecam fanom sci-fi, jak najbardziej!

MałySuseł | 2016-12-15

Nigdy niedokończoną powieść Zajdla kończy nowy autor. Oczywiste jest, że nie napisał jej dokładnie tak, jak napisałby ją Zajdel, więc nie będę poszukiwać na siłę jakiś wad.

Sama Książka jest napisana świetnie, a podejrzewam też, że gdyby wydać ją wyłącznie pod nazwiskiem Zajdla - mało kto by zauważył że nie jest jej autorem. Jako że na okładce jest to wyraźnie napisane to i czytający to widzą.

Autor (ten nowy) miał przed sobą trudne zadanie - zakończenia świetnej historii, na której zakończenie czekano już od 2005 r. (wtedy wydano nieskończone Drugie spojrzenie...) do 2014 r. I autorowi się to udało - dlatego 10/10.

peccator | 2014-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Bardzo dobra i mądra książka. Uniwersalna, a jednocześnie pozwalająca wnikliwie spojrzeć na nasze, polskie, podwórko. Przeczytałem z ogromną przyjemnością i pewnie jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Clover | 2015-08-06
Przeczytana: sierpień 2015

Bardzo dobra książka, jednak - jak dla mnie, gorącego wielbiciela książek Zajdla - czuć różnicę. I w sposobie narracji, i w budowaniu napięcia i w stopniowym ujawnianiu czytelnikowi prawdziwego obrazu opisywanej "rzeczywistości"... Ale naprawdę warto przeczytać.

Marcin | 2018-10-03
Przemek | 2018-09-26