Balią przez Amazonkę

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Najsłynniejsza polska doktor weterynarii w amazońskiej puszczy. Opowieści Doroty Sumińskiej można czytać bez końca. Autorka potrafi o nich pisać pięknie, obrazowo, anegdotycznie, po prostu z miłością, ale i z dystansem przyrodnika. Tym razem doktor weterynarii zabiera nas do Amazonii. Przemierzamy wspólnie Kolumbię, Peru i Brazylię i oczywiście na każdym kroku odkrywamy ciekawe historie....

Najsłynniejsza polska doktor weterynarii w amazońskiej puszczy.

Tym razem doktor weterynarii zabiera nas do Amazonii. Przemierzamy wspólnie Kolumbię, Peru i Brazylię i oczywiście na każdym kroku odkrywamy ciekawe historie. Spotykamy się z potomkami Indian z plemion Ticuna i Cocama, zwłaszcza z kobietami. Okazuje się bowiem, że w tych niewielkich społecznościach właśnie one zajmują wyższą pozycję od mężczyzn.
Każda strona książki Balią przez Amazonkę dotyczy oczywiście zwierząt. W końcu to tropikalny las, dżungla, największa na świecie, ale niestety coraz mniejsza. Na szczęście wciąż można tu spotkać tak dziwne i ciekawe stworzenia jak żółw matamata, czy małpy wełniaki. Zachęcona przez przyjaciół, miłośników Ameryki Południowej, do „tropienia jaguara”, autorka nie dała się długo przekonywać…
Fascynująca przyroda, zwierzęta, ciekawi ludzie i mnóstwo przygód. Odkryj Amazonię razem z Dorotą Sumińską!

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4191/B...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4191/B...»

eduko7 | 2017-11-16
Przeczytana: 12 listopada 2017

"Zwierzątko może osiągnąć nawet ponad siedem kilogramów wagi, ale najczęściej waży tylko połowę z tego. Wygląda jak długonoga i smukłogłowa świnka morska z napędem rakietowym. Gdy się przestraszy znika w ułamku sekundy (...) łączą się w pary na całe życie. Nieznane są im rozwody. Tylko śmierć może zakończyć związek. To zadeklarowani weganie." Wiecie już jakiego przedstawiciela królestwa zwierząt dotyczy ten opis? Jeśli nie, to popłyńcie "Balią przez Amazonkę", aby sprawdzić. Podróż arcyciekawa. Pochłonęła mnie całkowicie. Trudno się dziwić, skoro przewodnikiem-gawędziarzem jest Pani Dorota Sumińska.
Zabierze Was do Peru, Kolumbii, Brazylii, gdzie poznacie plemiona żyjące bliżej natury, ich ciekawe zwyczaje. Wzbogacicie też swoją wiedzę na temat mniej lub bardziej znanych przedstawicieli tamtejszej przyrody. Dowiecie się, jakie zwierzę przypomina z lotu ptaka miasteczko leżące na pograniczu wyżej wspomnianych państw. Uruchomicie wyobraźnię, nasycicie oczy (dzięki kapitalnie dobranym...

Elwira | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

To moja pierwsza „popełniona” Sumińska, choć nazwisko tej Pani nie było mi obce. Książka trafiła w moje ręce przez przypadek. Spodobała mi się już egzotyczna okładka, a idąc dalej zabawny i lekki styl narracji, choć niepozbawiony odpowiedniej dozy zdrowej krytyki i słusznej zresztą momentami (dotyczącej wyniszczania dóbr naturalnych choćby).
Dawno nie czytałam żadnej książki podróżniczej i ta urzekła mnie całkowicie. Czytałam ją jak pełne pasji zapiski z podróży (momentami jak bardzo osobisty pamiętnik). Swoją drogą niezła gawędziarka z tej Pani Doroty.

Razem z autorką zwiedzimy: Peru, Kolumbię, Brazylię, przeczytamy o wielu ciekawych ludziach (plemionach), o dziwnych i niesamowitych zwierzętach także.

Książkę podzielono na dość krótkie rozdziały i wzbogacono zdjęciami z podróży. Na majówkę jak znalazł. Może nie zdążymy akurat nad Amazonkę i z powrotem, ale na kartach książki zawsze. Polecam.

Kasia Kulik | 2017-03-24
Przeczytana: 22 marca 2017

Sumińska spisuje swoje wspomnienia z podróży w sposób bardzo lekki i zabawny, niejednokrotnie dziwiąc się otaczającemu ją światu, ale też krytykując postawę ludzi, którzy zamiast dbać o amazońską florę, nieustannie ją eksploatują. Na tych zaledwie dwustu stronach autorka zawiera wszystko – podziw, oddanie, miłość, gniew i niezrozumienie.
To opowieść na jeden wieczór, która pochłania i wciąga, niemniej jednak czytając, odnosiłam wrażenie, że czegoś mi w niej brakuje. Pisana bardziej w sposób „pamiętnikowy” niźli naukowy zostawiła we mnie pewien niedosyt. Byłabym w pełni usatysfakcjonowana, gdybym znalazła w tej książce więcej rzeczowych informacji o żyjących w Amazonii gatunkach, zdaję sobie jednak sprawę, że Dorota Sumińska to nie ekspertka od tych rejonów. „Balią przez Amazonkę” to książka, opisująca jej pierwszą podróż do królestwa Południowej Ameryki, na próżno więc szukać tu wiedzy eksperckiej.

Kasiek m | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

qqrczak | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Biorąc tą książkę w rękę podchodziłem do niej z dużą rezerwą. Myślałem, że podróż Pani weterynarz będzie skupiona wyłącznie wokół świata zwierząt a sama podróż jako taka "przejdzie" gdzieś obok. Przyznaję, myliłem się. Oczywiście Autorka poświęca trochę miejsca zwierzętom Amazonii ale robi to w sposób dobrze wkomponowany w całość. Właściwie dopiero w drugiej części książki jest trochę rozdziałów poświęconych temu zagadnieniu. Książka napisana lekkim, przyjemnym językiem, co ważne wciąga, nie nudzi. Czuć, że Kolumbia fascynuje Autorkę. Z czystym sumieniem mogę tą pozycję polecić. Na minus zapisuję nie tylko mało zdjęć ale i słabej jakości. Trochę szkoda.

zaczytanasowka | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Kochanie kto wiedział że są różowe delfiny ???
I właśnie dlatego warto ją przeczytać :P
www.zaczytanasowka.pl

KasicA | 2017-05-10

Lekko i przyjemnie napisana, aż zachęca do podróży!

m0niqa | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017